Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.02.2010, 12:25:14
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Logica aceasta suferă de un viciu: Maria este moartă. "Maria e în prezența Fiului în acest moment" este un eufemism ce încearcă să justifice invenția târzie a Bisericii Catolice despre învierea și urcarea la cer a maicii Domnului.

Ei asta daca asi fi adventist, dar eu sunt ortodox si cred ca sufletul este nemuritor pentru ca este suflare din suflarea lui Dumnezeu iar dupa moartea trupului sufletul merge la Dumnezeu cel care la dat asa cum spune si Scriptura
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.02.2010, 13:05:00
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ei asta daca asi fi adventist, dar eu sunt ortodox si cred ca sufletul este nemuritor pentru ca este suflare din suflarea lui Dumnezeu iar dupa moartea trupului sufletul merge la Dumnezeu cel care la dat asa cum spune si Scriptura
Nu este nevoie să devii adventist pentru a-L crede pe Dumnezeu [și] în privința aceasta. Aceeași confuzie între suflet și suflare de viață, generată de inconsecvența traducerii ortodoxe a Bibliei:

7."Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie."[nephesh în originalul ebraic și psiche în traducerea Septuaginta, adică suflet] (Facerea 2)

7."Și ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." (Eclesiastul 12) Mai trageți-l de mânecă pe ÎnaltPreaSfinția Sa amintindu-i că în originalul ebraic, cuvântul este ruach (suflare de viață, duh, spirit, vânt); iar în traducerea Septuaginta pneuma (aceeași tâlmăcire); nicidecum suflet.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.02.2010, 15:55:31
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ai dreptate: lucrurile acestea nu au fost imaginate de Christos, ele sunt rodul fanteziei populare evreești infestate de teoria "nemurii sufletului", teorie importată din Babilon... Se adeverește iarăși că topicul despre "nemurirea sufletului" a fost inchis de administratori prea devreme. Vreau totuși să pun o întrebare: unde este Dumnezeu în această parabolă? Se pare că toate în cer și pe pământ, în Iad și în Rai le face și le desface Avraam...
Prin asta incerci sa spui ca acel fragment din Evanghelie este o fantezie evreiasca si nimic mai mult? Ok. Si atunci de ce nu am spune ca intreaga Evanghelie e doar o fantezie evreiasca? Daca un citat din Chritos lasa loc acestor dubii, de ce nu ar lasa toate? In care din parabolele spuse de El se arata interventia directa a lui Dumnezeu? Te intreb pentru ca eu nu stiu Noul Testament pe de rost.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 08.02.2010 at 15:58:06.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.02.2010, 16:06:10
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Prin Invierea Sa, Dumnezeu a desfiintat moartea. Nimeni nu este "mort" in sensul in care o spui tu. Deci Fecioara Maria s-a mutat la cele vesnice in apropierea Fiului sau, Care s-a intrupat din trupul ei si de la Sfantul Duh. Nu exista nefiinta si somn al constiintei "dincolo". Nu stiu ce a fost inainte, insa de cand S-a pogorat Christos in Iad si a spulberat moartea, aratandu-ne Invierea Sa, moarte nu mai exista. Nici strabunicii tai nu sunt morti - sunt undeva, cu sufletele vii, nadajduiesc ca in rai, rugandu-se.
De ce scrii Christos?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.02.2010, 16:10:15
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Dintr-un obicei stupid de care se pare ca nu m-am dezbarat inca ;(
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.02.2010, 17:33:41
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Nu vreau sa intru in noi polemici, deoarece s-a mai discutat
Biserica a crezut dintodeauna in nemurirea sufletului iar Biblia imi comfirma acest lucru, starea de fapt s-a schimbat odata cu invierea lui Hristos si biruinta mortii
"
Avem încredere și voim mai bine să plecăm din trup și să petrecem la Domnul. .De aceea ne și străduim ca, fie că petrecem în trup, fie că plecăm din el, să fim bineplăcuți Lui.)2 Corinteni 8-9)

Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig. .Dacă însă a viețui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu știu ce voi alege. Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine; (Filipeni 1:21-23)

Ci v-ați apropiat de muntele Sion și de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc și de zeci de mii de îngeri, în adunare sărbătorească, Și de Biserica celor întâi născuți, care sunt scriși în ceruri și de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, și de duhurile drepților celor desăvârșiți, Și de Iisus, Mijlocitorul noului testament, și de sângele stropirii care grăiește mai bine decât al lui Abel. ( Evrei 12:22-24)


In anul 150 intr-o scrisoare care prezinta martiriul lui Policarp ucenicul apostolului Ioan, apare urmatorul text "Si acum impreuna cu apostolii si cu toti sfintii slaveste in ceruri cu bucurie pe Dumnezeu Tatal si binecuvinteaza pe Domnul nostru Iisus Hristos"

deci se vede din istoria bisericeasca timpurie ca se credea in nemurirea sufletelor
pentru mine este suficient si nu doresc sa mai polemizez, eu asta cred si nu pot altfel cum zicea Luther
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.02.2010, 18:50:40
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Logica aceasta suferă de un viciu: Maria este moartă. "
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Maria e în prezența Fiului în acest moment" este un eufemism ce încearcă să justifice invenția târzie a Bisericii Catolice despre învierea și urcarea la cer a maicii Domnului.




Stai jos, ai nota 0 la religie!adica esti mort din punct de vedere spiritual.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.02.2010, 20:41:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ai dreptate: lucrurile acestea nu au fost imaginate de Christos, ele sunt rodul fanteziei populare evreești infestate de teoria "nemurii sufletului", teorie importată din Babilon... Se adeverește iarăși că topicul despre "nemurirea sufletului" a fost inchis de administratori prea devreme. Vreau totuși să pun o întrebare: unde este Dumnezeu în această parabolă? Se pare că toate în cer și pe pământ, în Iad și în Rai le face și le desface Avraam...
Simplu!

Daca ai sa citesti VT ai sa vezi ca vorbirea directa cu Dumnezeu nu era pentru oricine, era rezervata celor alesi de El.
Oamenii obisnuiti (cu atat mai mult pacatosii!) se adresau lui Dumnezeu prin acestia iar acestia erau/reprezentau/exprimau vointa Lui.

Nu e prea complicat, daca stai sa te gandesti bine, nu-i asa?

Alte intrebari?

Dar dovezi cu importarea "nemurii sufletului" din Babilon, ai?
Adica, sa zicem ca daca o sa-ti gasesc intr-o religie precrestina conceptul nasterii din fecioara, ai sa tragi concluzia ca de fapt nu exista asa ceva in crestinism, e importat din paganism?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.02.2010, 14:36:42
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Prin asta incerci sa spui ca acel fragment din Evanghelie este o fantezie evreiasca si nimic mai mult?
Fragmentul acesta evanghelic este mai mult decât atât. Domnul Hristos S-a folosit de concepția populară a vremii pentru a le transmite prin absurdul situației create de învățătura lor că trebuie să aibă grijă cum își gestionează viața aceasta: a doua șansă nu mai există. În plus, concluzia parabolei din finalul ei spune [nu mai mult, ci] totul:

"Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți." (Luca 16,31)

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Ok. Si atunci de ce nu am spune ca intreaga Evanghelie e doar o fantezie evreiasca? Daca un citat din Chritos lasa loc acestor dubii, de ce nu ar lasa toate? In care din parabolele spuse de El se arata interventia directa a lui Dumnezeu? Te intreb pentru ca eu nu stiu Noul Testament pe de rost.
Nu am pus problema intervenției directe a lui Dumnezeu, ci faptul că Avraam se pare că face totul în Iad, Rai, Pămînt... de parcă ar fi Dumnezeu. Aceasta fapt nu indică oare ceva alegoric, fantastic, fără legătură cu realitatea?

P.S.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Daca un citat din Chritos [...]
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De ce scrii Christos?
Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dintr-un obicei stupid de care se pare ca nu m-am dezbarat inca
Eram pe punctul de a te felicita pentru această consecvență lingvistică, acum îmi pare rău ca n-am făcut-o la vremea potrivită...
Noi (neoprotestanții) nu avem nici o problemă în felul cum scriem Numele Domnului Hristos, însă pentru un ortodox care face caz de aceasta, scriind Iisus, ar trebui să fie consecvent în a grafia și Christos. Ciudat și amuzant totodată este faptul că nici un ortodox nu se pretinde a fi hreștin.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.02.2010, 14:37:49
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul

Stai jos, ai nota 0 la religie!adica esti mort din punct de vedere spiritual.
Mulțumesc pentru apreciere doamna profesoară, însă profesorul meu de religie este adventist, nu ortodox. Ați greșit catalogul.
Mulțumesc pentru diagnostic doamna doctor, însă Medicul meu este Singurul abilitat s-o facă, așa că nu vă supărați n-aș vrea să vă jignesc...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 18:43:49
Sinod pentru reforma BC posibil?! mihaiB Biserica Romano-Catolica 8 27.09.2012 15:32:03
Casa protestanta nicolae_nicolae Biserici Protestante 51 27.06.2010 20:39:55