Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2010, 18:11:52
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit Glanda tiroida

a fost visul meu sa fac un site pentru a ajuta si a fii ajutata si am reusit sa il fac cu ajutorul sotului meu si prietenului nostru ! se adreseaza persoanelor care au o boala a tiroidei dar si celor care vor sa se informeze. Cei care au probleme cu tiroida stiu cat de important este sa fii pozitiv si sa stii sa traiesti cu boala.Nu este un site profesionist dar ma reprezinta pe mine ! Si cred ca cel mai important este ca l-am gandit pentru a face bine si in acelasi timp pentru a-mi face si mie bine !
Va astept pe www.tiroidamea.go.ro !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.02.2010, 19:08:02
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Interesant subiectul, mai ales fiindca in ultimii ani datorita stresului si al grijilor, numarul celor care sufera de hipo, hipertiroidie sau alte complicatii ale glandei tiroide s-a inmultit simtitor.

Tot aici cred ca ar putea fi discutat si cazul sarii iodate si faptul ca prin hotararea de guvern, H.G. 568/2002, s-a decis iodarea universala a sarii destinate consumului uman, hranei animalelor si utilizarii in industria alimentara, desi numai cca. 8500 de oameni din 22 milioane de romani sufera de hipotiroidie si au nevoie de aceasta sare. Ca efect al acestei decizii luate de guvern, numarul cancerelor la glanda tiroida s-au dublat in ultimii ani de zile iar cazurile de hipertiroidie de asemeni au crescut simtitor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2010, 23:45:50
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
a fost visul meu sa fac un site pentru a ajuta si a fii ajutata si am reusit sa il fac cu ajutorul sotului meu si prietenului nostru ! se adreseaza persoanelor care au o boala a tiroidei dar si celor care vor sa se informeze. Cei care au probleme cu tiroida stiu cat de important este sa fii pozitiv si sa stii sa traiesti cu boala.Nu este un site profesionist dar ma reprezinta pe mine ! Si cred ca cel mai important este ca l-am gandit pentru a face bine si in acelasi timp pentru a-mi face si mie bine !
Va astept pe www.tiroidamea.go.ro !


Tocmai am depistat ca am vreo 15 chisturi, unele destul de mari pe lobul stang si vreo 5 mici pe lobul drept. Am facut astazi niste analize, dar habar n-am la ce sa ma astept.
Nu am habar de boala asta si, cu toate ca auzisem inainte ca e ereditara, nu are nimeni probleme de genul asta in familia mea.
Ce inseamna chisturile astea si la ce ar trebui sa ma astept?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2010, 17:13:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
a fost visul meu sa fac un site pentru a ajuta si a fii ajutata si am reusit sa il fac cu ajutorul sotului meu si prietenului nostru ! se adreseaza persoanelor care au o boala a tiroidei dar si celor care vor sa se informeze.

www.tiroidamea.go.ro !
multumim pentru site, interesant.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2010, 19:00:25
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

foarte dragut site-ul
eu am tiroidita hashimoto, si iau euthyrox. la mine s-a declansat de la o sarcina incompatibila cu rh meu
eu am ab4 rh-

Last edited by annajanette; 13.02.2010 at 19:04:40.
Reply With Quote
Răspunde