Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 11.08.2014, 21:36:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
The ratio of normal carbon (carbon-12) to carbon-14 in the air and in all living things at any given time is nearly constant. Maybe one in a trillion carbon atoms are carbon-14. The carbon-14 atoms are always decaying, but they are being replaced by new carbon-14 atoms at a constant rate. At this moment, your body has a certain percentage of carbon-14 atoms in it, and all living plants and animals have the same percentage.

As soon as a living organism dies, it stops taking in new carbon. The ratio of carbon-12 to carbon-14 at the moment of death is the same as every other living thing, but the carbon-14 decays and is not replaced. The carbon-14 decays with its half-life of 5,700 years, while the amount of carbon-12 remains constant in the sample. By looking at the ratio of carbon-12 to carbon-14 in the sample and comparing it to the ratio in a living organism, it is possible to determine the age of a formerly living thing fairly precisely.

Because the half-life of carbon-14 is 5,700 years, it is only reliable for dating objects up to about 60,000 years old.


Dar alegi sa ramai ignorant fata de datarea folosind zircon, nu? Bine, alegerea ta. Nu sunt eu acela care nu a luat in considerare realitatea.
Tu nu intelegi ca e rationament circular cu carbonul ? Ca daca pamantul are miliarde de ani atunci normal ca proportia e constanta astazi. Dar daca are sub 10.000 de ani atunci nu e constanta ci creste in timp. Ce e asa de greu de inteles ?

Nu aleg sa "raman ignorant " ci m-am saturat sa vad ca faceti acelasi lucru pe care-l fac si ceilalti dar sa le spuneti ca raman ignoranti. Concret exista astazi dovada ca unele animale care se credea ca au trait acum zeci de milioane de ani au trait foarte recent. Ca inventeaza unii repede o poveste cu fierul, ca imi spui tu ca zirconul e mai tare ca C14, nu ma intereseaza.
Sa prezerveze un hamburger sau ceva cateva zeci de milioane de ani si pe urma mai vorbim.
  #1012  
Vechi 11.08.2014, 21:58:25
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Tu nu intelegi ca e rationament circular cu carbonul ? Ca daca pamantul are miliarde de ani atunci normal ca proportia e constanta astazi. Dar daca are sub 10.000 de ani atunci nu e constanta ci creste in timp. Ce e asa de greu de inteles ?

Nu aleg sa "raman ignorant " ci m-am saturat sa vad ca faceti acelasi lucru pe care-l fac si ceilalti dar sa le spuneti ca raman ignoranti. Concret exista astazi dovada ca unele animale care se credea ca au trait acum zeci de milioane de ani au trait foarte recent. Ca inventeaza unii repede o poveste cu fierul, ca imi spui tu ca zirconul e mai tare ca C14, nu ma intereseaza.
Sa prezerveze un hamburger sau ceva cateva zeci de milioane de ani si pe urma mai vorbim.
Nu, ce este concret este ca s-au descoperit molecule de tesut moale in oasele de dinozauri.

Ce ai spus tu este o CONCLUZIE bazata pe prima parte a ecuatiei. Cum scria in articolul de mai sus, cercetatorii au studiat acest fenomen, si au observat ca aceste molecule organice sunt prinse in fierul din aceste oase, si de aceea nu au fost detectate pana cand domul de la institutul de creatie nu s-a gandit sa inlature fierul.

O concluzie care ar lua in calcul TOT ce stim despre fenomen pana in prezent ar fi: Fierul din componenta oaselor de dinozaur a reusit sa capteze molecule de tesut moale, si sa le tina intacte pentru milioane de ani.
  #1013  
Vechi 11.08.2014, 22:05:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu, ce este concret este ca s-au descoperit molecule de tesut moale in oasele de dinozauri.

Ce ai spus tu este o CONCLUZIE bazata pe prima parte a ecuatiei. Cum scria in articolul de mai sus, cercetatorii au studiat acest fenomen, si au observat ca aceste molecule organice sunt prinse in fierul din aceste oase, si de aceea nu au fost detectate pana cand domul de la institutul de creatie nu s-a gandit sa inlature fierul.

O concluzie care ar lua in calcul TOT ce stim despre fenomen pana in prezent ar fi: Fierul din componenta oaselor de dinozaur a reusit sa capteze molecule de tesut moale, si sa le tina intacte pentru milioane de ani.
Ce nu scrie in articolul de mai sus este ca s-au descoperit urme de tesut moale si toata lumea a luat foc, pentru ca nu trebuia sa existe asa ceva. Aproape toti au contestat descoperirea si totusi tesutul moale era acolo. Asa ca singura solutie a fost sa se inventeze o poveste prin care sa se puna in acord faptul ca exista tesut moale cu ideea ca aceste animale au trait acum zeci de milioane de ani.
Esti liber sa crezi in povesti, dar sa demonstreze cineva ca se poate prezerva tesut moale macar 10 milioane de ani. Apoi vom crede toti in povesti. Si in plus sa spuna cineva pe ce motiv s-ar respinge datarile cu C14 care ne spun ca animalele au murit acum 30-40k ani. ( in logica pamantului vechi, in logica pamantului nou varsta e doar de cateva mii de ani ). Si daca rejectam rezultate dupa bunul plac, atunci de ce nu le-am rejecta pe toate ?
  #1014  
Vechi 11.08.2014, 22:30:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

abaaaabbbb63,daca poti sa intelegi asta e bine. Daca datarea cu C14 functioneaza pana la 60k ani, atunci orice fosila care a trait acum milioane de ani ar trebui sa fie datata +60k ani. Si atunci nu ar mai fi nici o problema. Daca sunt date mai mici de 60k ani dar crezi intr-un pamant vechi, tot ce poti face este sa inventezi contaminari, sa spui ca probele sunt de fapt contaminate, ca stii tu ca-s vechi dar cumva C14 a patruns in ele de altundeva. La fel e si cu tesutul moale. Daca o fosila a trait acum zeci de milioane de ani atunci nu ar trebui sa existe. Daca gasesti tesut moale si totusi crezi ca pamantul are miliarde de ani, atunci tot ce poti face este sa inventezi povesti despre cum s-a putut pastra acel lucru zeci de milioane de ani.

Normal ca fiecare secta are public captiv. Aia care cred in evolutionism or sa creada in el si daca ar gasi un dinozaur viu. Si or sa accepte orice poveste care vine in sprijinul credintei lor. La fel si eu si ceilalti, nu e nici o diferenta.

Ce e mai rau e faptul ca respectiva cercetatoare este crestina dar crede in evolutionism ( sau nu vrea sa riste sa aiba aceeasi soarta pe care a avut-o si celalalt cercetator). Dar nu vreau sa o judec eu, e problema ei.
  #1015  
Vechi 11.08.2014, 23:31:01
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Dar eu nu inteleg in ce consta faptul ca pamantul ar avea 6000 de ani
sau milioane de ani ? Cu ce afecteaza viata de zi cu zi sau credinta oamenilor ?
  #1016  
Vechi 11.08.2014, 23:32:06
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nenene, faptul ca pamantul nu e plat sau ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui e un fapt bine stabilit: masurat, fotografiat, inteles. Nu e niciun mister, aici vorbim de certitudini stiintifice.
In mod evident. Dar chiar si asa, sunt oameni care nu sunt de acord. In ciuda dovezilor covarsitoare. Lucru care ne duce la:

Citat:
Dimpotriva, faptul ca Dino a trait acum zeci de milioane de ani, dupa care a murit subit de foame e o teorie si nu o certitudine, neexistand probe nici pe departe la nivelul la care exista in privinta heliocentrismului.
Incep sa cred ca nu stiti sensul cuvantului "teorie", asa cum e el utilizat in stiinta. Nu contest faptul ca poate, saptamana viitoare sau peste 10 ani vom afla ca de fapt Dino a trait acum 10.000 de ani, dar bazat pe dovezile adunate pana acum, este extrem de improbabil.

Nu stiu care sunt sursele din care va informati, dar metodele de datare nu sunt atat de inexacte pe cat sustin unii oameni (cu o agenda religioasa in spate). Si si daca aflam la un moment dat ca pot fi imbunatatite, asta tot nu e o dovada pentru creationism.

Citat:
Si totusi, articolul cu pricina a fost publicata intr-o revista cat se poate de stiintifica si a fost revizuit de egali. Nu l-am citit (ca vad ca e pe bani) si nu stiu ce concluzii trage autorul. Dar stiu ca, dupa acest articol, si alti cercetatori au raportat ca si ei gasisera tesut moale. Se pare ca nu e o chestie chiar singulara. Si atunci, unde e lipsa de onestitate ?
Lipsa de onestitate este vizibila pentru ca:

1. Faptul ca acele tesuturi moi existau pe oase ar putea fi explicat de faptul ca sunt mai "proaspete" decat se credea. Aceasta ar putea fi doar una dintre posibilele explicatii, si nu e una probabila, pentru ca oasele pe care tesuturile s-au gasit au fost datate, si sunt la fel de vechi ca si alte oase gasite de la aceeasi specie.
Pe scurt, nu prea sa stie, deocamdata, cum de acele tesuturi au fost conservate.

2. Domnul respectiv a sarit si a anuntat ca descoperirea tesuturilor moi e o dovada pentru faptul ca respectivul specimen a trait acum 4000 de ani. Recititi punctul 1 si va rog sa imi spuneti cum un om onest ar putea ajunge la o asemenea concluzie. Atentie: nu s-a facut datare care sa indice cifra de 4000 de ani. A fost enuntata, pur si simplu. Si din intamplare, domnul respectiv este un Young Earth Creationist.

Citat:
Din cate se vede, faptul ca a absolvit niste scoli atat de proaste nu a fost o problema la angajarea lui ca cercetator. Abia dupa publicarea articolului cu pricina a devenit o problema.
Pozitia a fost cea de "microscope technician". Care nu inseamna cercetator.

Citat:
Deocamdata, specia despre care vorbiti nu s-a descoperit. Dar, daca vreodata se va descoperi, dv veti contesta descoperirea pana in panzele albe, din motive religioase. Daca girafa e in contra religiei dv, inseamna ca girafa nu exista.
Nimic mai departe de adevar. Ateismul meu nu este unul irational - pur si simplu nimic din ce e oferit ca "dovezi" de catre religie nu mi se pare convingator, pentru ca nu este sustinut de dovezi, sau de logica, sau de lucruri care au fost deja descoperite.

Daca in viitor apar dovezi care sa arate ca sarpele vorbitor a existat, ca ne tragem ca specie din doi oameni (imposibili genetic, dar ma rog), ca Iisus chiar a inviat (cu toate ca in afara de Evanghelii, nu scrie nicaieri ca asta s-ar fi intamplat) si ca exista o entitate acolo sus care corespunde descrierilor religioase (si asta e greu, ca nici oamenii religiosi nu se pot pune de acord cu unele dintre ele), atunci imi voi reconsidera pozitia.

Si v-as ruga sa va abtineti de la aprecieri legate de ce as face eu intr-o anumita situatie. Nu ne cunoastem, si afirmatia de mai sus emana o condescenta care nu imi place.

Citat:
Sarpe sau rozator ? Sper ca realizati ca incadrarea taxonomica e chestie de conventie. Depinde cum definesti pasarile si cum rozatoarele. Iar conventia taxonomica in uz, bazata pe sistemul lui Linné (alt savant crestin) apare la multe secole dupa Biblie.
OK, point taken. Bine ca ati explicat asta - e primul contra argument valabil pe care il aud pe tema asta. Este totusi un mamifer. Iar pasarile fac oua. As crede ca e o distinctie care nu e chiar atat de arbitrara.

Citat:
Ceea ce am observat eu este ca o parte enorma dintre oamenii de stiinta au fost si sunt schizofreni, din moment ce nu sesizeaza niciun conflict intre stiinta si credinta.
Cine a vorbit despre schizofrenie? Dogma (si interpretarea ei) este o chestie pur personala. Uitati-va la crestini, gasiti de toate felurile: unii care cred ca Geneza e adevar literal, altii care cred ca e metafora. Unii care cred ca Pamantul are 4.4 miliarde de ani vechime si ca datarea din Biblie nu se refera la zile de fapt, altii care jura ca are 6000 de ani. Si toti sunt crestini.

E vorba de interpretare. Si oamenii aia de stiinta se situeaza, probabil, in grupul celor care interpreteaza majoritatea informatiilor din Biblie in mod metaforic. Si daca faci asta, atunci normal ca acest conflict intre religie si stiinta se estompeaza. Pentru ca brusc si dintr-o data, iti spui tie insusi ca e OK ca stiinta zice ca Pamantul are 4.5 miliarde de ani vechime, pentru ca Biblia de fapt se exprima in metafore cand vorbeste de subiectul asta.

Si Biserica face asta, in fata dovezilor. De-aia exista biserici care accepta evolutia, pentru ca se ascund in spatele ideii cum ca Geneza e o poveste, de fapt. E mai putin rusinos sa faci asta, decat sa sustii cu o fata serioasa ca sarpele ala vorbitor chiar a existat.

Citat:
Iti trebuie multa credinta ca sa crezi ca paramecii au devenit Homo Sapiens in urma unui lung sir de accidente, ipoteza mult mai improbabila decat cea a creatiei.
Nu stiu cum ati ajuns la concluzia ca o ipoteza e mai improbabila decat alta, avand in vedere ca ipoteza creationista nu e explicata, de fapt, de nimeni. Ea se rezuma la argumente gen:

- organismul asta e prea complex, e imposibil sa fie evoluat ==> God did it (si cand se explica cum a evoluat de fapt acel organism, "argumentul" asta e repetat ad nauseam, ca nah, prinde)

- oamenii de stiinta au inca neclaritati apropo de mecanismele evolutiei? Aha, stiam noi! Nu stiti nimic deci, teoria evolutiei e doar o conspiratie anti crestina, noi stim adevarul. Care este: God did it.

Eu in afara de astea doua argumente, repetate in diverse moduri, eu nu am vazut/citit nimic altceva. Creationismul nu a fost explicat suficient de in detaliu cat sa ajunga macar sa stadiul de ipoteza, ce sa mai vorbim despre teorie.

Sa mai vorbim si despre faptul ca inca vad argumente care arata clar ca sunt oameni care cred ca teoria evolutiei spune ca ne tragem din maimute? Si acei oameni isi permit sa emita judecati despre teoria evolutiei?

Citat:
Iar la cercetatorii atei de valoare, spre deosebire de dv, precumpaneste prudenta stiintifica in fata credintei ateiste.
Mi se pare normal sa fie asa. Activitatea stiintifica este slujba lor, pana la urma. Si ateismul nu este o credinta, ci o concluzie.

O concluzie la care oamenii de stiinta ajung mai usor decat alti oameni, pentru ca afla destul de repede in cariera lor ca toate povestile religioase au de fapt explicatii cat se poate de naturale. Si cand nu prea mai exista "gaps", atunci nici "God of the gaps" nu mai exista. Si pentru un om de stiinta, exista mult mai putine "gaps" decat pentru un needucat.

Citat:
Cel putin, nu-mi amintesc sa fi citit vreodata ca un savant de prima mana sa fi sustinut ca stiinta a dovedit ca Dumnezeu nu exista.
Nici eu. Si nu am auzit pe nici un prieten de-al meu (dintre cei atei) care ar sustine asta. Nici macar eu nu o sustin.

Pana si Dawkins a spus-o: daca aloci numarul 1 unui religios fundamentalist hardcore, si numarul 10 unui ateu care nu poate fi intors din ateismul lui indiferent de dovezi, Dawkins a spus ca el nu a cunoscut niciodata un numar 10. Nici eu.

Ceea ce cred eu ca nu intelegeti este ca in cazul multor atei (cel putin cei pe care ii cunosc eu, si ma includ si pe mine aici), ateismul (sau agnosticismul) nu e ceva cu care ne-am trezit dimineata, ci este rezultatul unor perioade de cautari si cercetare. Este o concluzie: ne-am uitat la afirmatiile religiilor, am cautat dovezi care sa le sustina (nu le-am gasit, sau ce am gasit a fost subtire. Si da, avand in vedere ca multe din afirmatii sunt extraordinare, astept dovezi pe masura), am incercat sa vedem si cum stau din punct de vedere logic (prost, in cele mai multe cazuri) si am ajuns la o concluzie. Atata tot. Bazata pe fapte si informatii.

Nu vad de ce concluzia nu s-ar schimba, odata ce informatia se schimba. Nu am gasit nimic care sa ma convinga de contrariu, inca. Asta e tot.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #1017  
Vechi 11.08.2014, 23:47:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cica e primul argument bun pe care l-a auzit pe tema asta, ala cu liliacul. In loc sa inteleaga ca al lui e un argument prost, ca nu-i poti acuza pe oameni ca nu au impartit animalele conform clasificarii aparute niste secole mai tarziu, ii da inainte cu ouale si cu puii.

Adica inainte de Hristos oamenii cred - traieste in apa - > e peste. Zboara -> e pasare.

Apoi secole mai tarziu, apare unul care spune: uite, hai sa impartim asa animalele : cele care nasc pui vii sunt mamifere ...

Dupa care ateul standard vine si le scoate ochii crestinilor cu liliacul. Si cica a si inteles argumentul, da totusi...
  #1018  
Vechi 11.08.2014, 23:59:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Normal ca fiecare secta are public captiv. Aia care cred in evolutionism or sa creada in el si daca ar gasi un dinozaur viu.
Excelent!

Iar chestia cu fierul care conserva tesuturi organice moi zeci de milioane de ani imi aminteste de o nemuritoare lege a lui Murphy:

"Un experiment se considera reusit, daca, pentru a justifica teoria, trebuie omise maximum jumatate dintre observatii."

Cred ca e nu doar o chestie de morala crestina, dar si un aspect al onestitatii stiintifice sa ne vedem lungul nasului. Noi nu stim, de fapt, cum a fost cu Lovilutia din Decembrie 89 si sustinem dogmatic ca Dino dadea din coada acum 60 de milioane de ani. Nu stim daca Pamantul se incalzeste sau se raceste (alta idee cu miros de escrocherie stiintifica), dar lansam teorii cu motivele pentru care dinozaurii au disparut.

Cele mai frecvente boli cronice din Romania sunt, de departe, bolile cardiovasculare. Dintre acestea, hipertensiunea arteriala ocupa primul loc. Rareori putem intelege cauza ei: tiroidiana, renala, o reactie adversa, etc. In 90 de cazuri din 100 noi nu cunoastem cauza hipertensiunii arteriale. Mascam acest lucru prin diagnosticul "hipertensiune esentiala". Sau "primara", sau "idiopatica". Toate cele trei formulari echivalente si sforaitoare tin locul a ceea ce nu prea ne convine sa recunoastem: ca, in 90% dintre cazuri, habar nu avem ce anume provoaca cea mai frecventa boala cronica a adultului din Romania.

Suntem vai de capul nostru. Dar, cu cat ignoranta e mai mare, cu atata avem impresia ca suntem mai savanti. Prostul nu e prost destul, pana nu e si fudul...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.08.2014 at 00:05:23.
  #1019  
Vechi 12.08.2014, 00:05:33
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Cica e primul argument bun pe care l-a auzit pe tema asta, ala cu liliacul. In loc sa inteleaga ca al lui e un argument prost, ca nu-i poti acuza pe oameni ca nu au impartit animalele conform clasificarii aparute niste secole mai tarziu, ii da inainte cu ouale si cu puii.

Adica inainte de Hristos oamenii cred - traieste in apa - > e peste. Zboara -> e pasare.

Apoi secole mai tarziu, apare unul care spune: uite, hai sa impartim asa animalele : cele care nasc pui vii sunt mamifere ...

Dupa care ateul standard vine si le scoate ochii crestinilor cu liliacul. Si cica a si inteles argumentul, da totusi...
Retrag comentariul. De fapt, e un argument prost, pentru ca m-am uitat acum 10 minute sa vad exact in ce context apare.

E in Levitic, si face part din poruncile lui Dumnezeu apropo de care animale se pot manca si care nu. Deci e cuvant divin, cap-coada.

Liliacul e "listat" la pasari. Deci, intrebarea mea pentru tine, Iuliu, este urmatoarea:

Daca Dumnezeu a creat animalele, nu stia oara ca liliacul nu are ce cauta la capitolul pasari? Pentru ca da, e mamifer, si e o distinctie importanta (doar Dumnezeu a decis si asta, nu?).
Si nu e vorba de lipsa de exactitate, ca respectivele indicatii impart animalele in nu stiu cate categorii, deci clar era loc si de una separata pentru lilieci.

Se poate cumva sa fi scris altcineva treaba aia, si sa pretinda ca vorbeste in numele lui Dumnezeu? Si daca da, cate alte pasaje din Biblie sunt similare din acest punct de vedere?

Sau se poate cumva ca Dumnezeu sa fi vorbit cu autorul acelui pasaj, si autorul sa fi inteles aiurea ce i s-a spus? Si daca da, cate alte pasaje din Biblie sunt similare din acest punct de vedere?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #1020  
Vechi 12.08.2014, 00:08:07
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Cred ca e nu doar o chestie de morala crestina, dar si un aspect al onestitatii stiintifice sa ne vedem lungul nasului. Noi nu stim, de fapt, cum a fost cu Lovilutia din Decembrie 89 si sustinem dogmatic ca Dino dadea din coada acum 60 de milioane de ani. Nu stim daca Pamantul se incalzeste sau se raceste (alta idee cu miros de escrocherie stiintifica), dar lansam teorii cu motivele pentru care dinozaurii au disparut.
Aha. Deci pentru ca exista lucruri pe care nu le stim, inseamna ca nu stim nimic.

Insa suntem siguri ca a existat un sarpe vorbitor si un fiu de tamplar care a umblat pe apa, a inmultit pesti si paini, a murit si a inviat, nu?

De ce criteriul de mai sus nu se aplica si la "certitudinile" biblice si dogmatice?

Citat:
Suntem vai de capul nostru. Dar, cu cat ignoranta e mai mare, cu atata avem impresia ca suntem mai savanti. Prostul nu e prost destul, pana nu e si fudul...
Nu domnule, nu suntem "vai de capul nostru". Am trimis oameni pe Luna, am inceput explorarea Sistemului Solar, vindecam cu niste pastile boli de care se murea pe capete acum cateva sute de ani, si un elev din clasa a 12-a silitor stie mai mult despre lume decat un invatat barbos din Evul Mediu. Incetati sa discreditati toate progresele facute de omenire pentru a pune la adapost propria dogma, care nu poate sta pe picioarele proprii.

Citat:
Asa ca singura solutie a fost sa se inventeze o poveste prin care sa se puna in acord faptul ca exista tesut moale cu ideea ca aceste animale au trait acum zeci de milioane de ani.
Sau, poate, exista atat de multe dovezi ca acele animale au trait acum multe milioane de ani, incat aceasta nou descoperire nu e suficienta pentru a le anula peste noapte.

Si pentru ca acele dovezi exista si sunt solide, poate are sens sa vedem daca nu cumva exista o explicatie pentru cum acel tesut s-a conservat de-a lungul timpului.

Dar sigur nu e asa, ca nu suna a conspiratie anti-crestina. Si toata lumea stie ca doar conspiratiile anti-crestine sunt adevarate :)
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.

Last edited by konijiro; 12.08.2014 at 00:16:51.
Subiect închis