Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.12.2009, 19:31:13
alexya89's Avatar
alexya89 alexya89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit un adevar sumbru...putem sa facem o schimbare?

din ce in ce mai multi tineri sunt acaparati de "drogurile legale"...isi gasesc alinare in ele sperand ca astfel isi vor gasi fericirea si alinarea,iar mai tarziu se trezesc cu boli,imunitatea scazuta,slabire rapida sau chiar mai rau se trezesc cu moartea langa usa...toti tinerii din ziua de azi cauta fericirea in distractii dinastea false...oare cum pot fi ajutati acesti tineri printre care ma aflu si eu si ma simt neputincioasa ca sa.i ajut...mentalitatea lor e limitata doar la atat incat u mai vad raul... dar cred ca ceva trebuie sa se faca pentru ca prea multi tineri se distrug,chiar un baiat de 20 si ceva de ani din suceava s.a sinucis din cauza ca era "caraus" si vindea droguri in China unde pedeapsa celor prinsi e condamnarea la moarte..e ingrozitor la ce se poate ajunge pentru bani,droguri,distractii...iar nimeni nu poate face nimic...credinta a scazut multi nu mai au incredere in biserica,preoti din cauza mass-mediei care difuzeaza tot felul despre biserica ca sa o ponegreasca...e jalnic...cred ca singurul lucru care putem sa-l mai facem e sa ne rugam pentru ei la Bunul Dumnezeu ca sa ne intareasca si sa aiba mila de noi acum cad uneltirile vrasmasului sunt atat de complexe si ne cunoaste asa usor slabiciunile...sper sa ma ajute si pe mine pentru ca trec printr.o etapa foarte grea cand ma simt intre ciocan si nicovala...
__________________
DOAMNE IISUSE HRISTOASE,FIUL LUI DUMNEZEU,MILUIESTE.MA PE MINE PACATOASA!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2009, 20:21:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Alexya, eu consider ca vinovati sunt, in primul rand, parintii care nu au grija de copii sau care ii rasfata prea mult, nu le asigura caldura sufleteasca si mijloacele materiale necesare, nu ii cresc in frica de Dumnezeu si ii lasa pe mana "strazii". uite, m-am uitat astazi putin la un reality-show, "Schimb de mame" parca... Era acolo un țânc de 5 ani despre care parintii spuneau ca il rasfata si ii fac toate poftele. Ei bine,copilul ala dadea cu pumnii in parinti, le zicea sa taca, deoarece il enerveaza, avea o iubita la gradinita (de la 5 ani,Doamne!) iar parintii tot se hlizeau pe acolo,mandri de micul tiran cu personalitate! Daca asta se cheama educatie, apai... Si pe urma tot ei: Cum de a ajuns copilul meu asa?!!
Cum sa ajutam? Cu tot ce ne sta in putere! Cu o vorba buna, cu un sfat, cu o rugaciune, cu un ban, cu dragoste... sa le fim exemplu prin comportarea noastra si sa aratam ca se poate si altfel!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2009, 21:29:39
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Trebuie sa ai vointa sa scapi de asa ceva si numai cu ajutorul Lui Dumnezeu poti trece de acest lucru....... sa stii ca nu toata lumea primeste o educatie buna de la parinti... mie mia dat o educatie destul de bun dar eu am vazut cum este lumea si asa ca nu fac cum fac tineri din ziua de astazi..... la varsta mea cum sunt cei din clasa de la mine inseamna sa imi distrug viata band cafea, luand droguri, fumand tigari etc. Dar eu nu fac asa ceva eu tin la corpul meu si sa mai raresc din pacate ca si asa sunt pacatos mare.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2009, 22:03:27
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

va marturisesc ca in cercurile liceale si universitare, consumul de droguri "usoare" este deja o distractie fireasca, nimeni nu se mai ingrijoreaza daca dauneaza sau nu. Deja "a fuma marijuana" a ajuns pe acelasi stadiu cu "a bea o bere". stiu ca suna exagerat, dar asa este! la mine in facultate se consuma astfel de droguri chiar pe holuri, iar unii asistenti (cadre didactice!!!) fac mici glumite "pentru cunoscatori", cu trimiteri spre consumul de droguri.
tocmai pentru ca aceste obiceiuri au intrat in domeniul firescului, nu stiu cat se mai poate rezolva cu vorba. cred ca e nevoie de rugaciune multa. si cum spunea cineva mai sus, de educatie, de o crestere a copiilor in spiritul ortodoxiei, de la cele mai mici varste. Dumnezeu sa ne pazeasca!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.12.2009, 22:20:13
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit Doamne ajuta

Daca fiecare copil ar primii o educatie foarte buna eu spun ca nu ar mai fi probleme totul pleaca din familie
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.12.2009, 22:38:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
va marturisesc ca in cercurile liceale si universitare, consumul de droguri "usoare" este deja o distractie fireasca, nimeni nu se mai ingrijoreaza daca dauneaza sau nu. Deja "a fuma marijuana" a ajuns pe acelasi stadiu cu "a bea o bere". stiu ca suna exagerat, dar asa este! la mine in facultate se consuma astfel de droguri chiar pe holuri, iar unii asistenti (cadre didactice!!!) fac mici glumite "pentru cunoscatori", cu trimiteri spre consumul de droguri.
tocmai pentru ca aceste obiceiuri au intrat in domeniul firescului, nu stiu cat se mai poate rezolva cu vorba. cred ca e nevoie de rugaciune multa. si cum spunea cineva mai sus, de educatie, de o crestere a copiilor in spiritul ortodoxiei, de la cele mai mici varste. Dumnezeu sa ne pazeasca!
Ah, nu imi inchipuiam ca lucrurile stau atat de rau! Din fericire,in liceul meu nu au fost nici macar zvonuri ca s-ar droga cineva, iar in sectia mea de facultate nici atat. Ar trebui sa facem ceva concret, sa ne luam inima in dinti si sa luptam. Cum adica, asistentii fac glume pe seama drogurilor si nu le spune nimeni nimic?! De ce nu indrazniti sa ii spuneti ceva? Va e frica de note mici? Daca ar intampina rezistenta de la studenti, poate s-ar rusina si nu ar mai spune! Uite, zilele astea un asistent se plangea, cu tigara in gura, ca s-a ingrasat, ca nu se simte bine... si ii spun eu amical: "mai lasati tigara, mai lasati alcoolul,dom' profesor!" si a plecat capul.Se vedea ca nu i-a convenit, dar stia ca am dreptate si nu a comentat nimic. Mai era un singur student de fata. I-am zis-o pentru ca imi pasa de el si nu ca sa il critic. Daca noi, cei carora ne pasa,nu luam atitudine, atunci cine?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2009, 22:46:17
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Buna la toata lumea

Oamneni buni am citit posturile si va spun sincer ca a-ti deschis o rana in mine. Aici unde stau situatia este si mai grea cand vine vorba de droguri sau substante ilicite cum se mai numesc. In media se vorbeste mereu de asa ceva. Au fost in stare unii sa duca astfel de substante la copii de scoala primara ( de clasa a 1a, a 2a), altii folosesc doar cand merg la petreceri pentru putina distractie si mor ( pentru ca substantele astea sint facute de tot felul de oameni in te miri ce conditii murdare, si te miri ce fel de chimicale bag in produsele lor).

Drogurile si sexul sint cele mai mari unelte pe care cel rau le foloseste in mod siretlic impotriva noastra, ca nea gasit slabiciunea si e determinat sa ne duca la moarte.

Dumnezeu mi-a ferit familia de probleme cu droguri, dar mereu m-am rugat si ma rog ca Dumnezeu ne poate ferii si ne poate ajuta.
Numai cu rugaciune constanta vom biruii si sa ne rugam si pentru altii care nu se pot ruga.
Doamne ajuta-ne!!!!!!
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.12.2009, 22:53:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefann Vezi mesajul
Daca fiecare copil ar primii o educatie foarte buna eu spun ca nu ar mai fi probleme totul pleaca din familie
Asa este, dar are o mare vina si societatea in care traim. Toti, dar absolut toti, indiferent de domeniul de activitate, putem ajuta la formarea unor caractere. Buna teoria cu cei 70 (da, 70, nu 7,asa cum zicea un dascal de-al meu) de ani de acasa, dar si profesorii, si preotii, si prietenii buni, si omul de pe strada care iti zice: "ia ambalajul pe care l-ai aruncat pe jos si du-l la cosul de gunoi!" (da, asa trebuie sa fim!) pun o pietricica la cladirea unui om. Ce folos daca tu esti cuminte si te-ai nascut intr-o familie credincioasa, daca nu stii / nu vrei sa imparti cu altii bogatia ta sufleteasca? sa nu fim ca vamesul acela, asa cum m-am exprimat eu in prima fraza din postarea precedenta: multumesc, Doamne,ca la mine in facultate / liceu nu se drogheaza nimeni!" Dar daca dragoste nu e, nimic nu e!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.12.2009, 07:38:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa este, dar are o mare vina si societatea in care traim. Toti, dar absolut toti, indiferent de domeniul de activitate, putem ajuta la formarea unor caractere. Buna teoria cu cei 70 (da, 70, nu 7,asa cum zicea un dascal de-al meu) de ani de acasa, dar si profesorii, si preotii, si prietenii buni, si omul de pe strada care iti zice: "ia ambalajul pe care l-ai aruncat pe jos si du-l la cosul de gunoi!" (da, asa trebuie sa fim!) pun o pietricica la cladirea unui om. Ce folos daca tu esti cuminte si te-ai nascut intr-o familie credincioasa, daca nu stii / nu vrei sa imparti cu altii bogatia ta sufleteasca? sa nu fim ca vamesul acela, asa cum m-am exprimat eu in prima fraza din postarea precedenta: multumesc, Doamne,ca la mine in facultate / liceu nu se drogheaza nimeni!" Dar daca dragoste nu e, nimic nu e!
Ai mare dreptate!De multe ori luam parte tacit la raul din jurul nostru de orice natura ar fi el pentru ca,chiar daca nu il facem in mod direct,trecem cu indiferenta prin fata lui sau chiar judecam neincercand sa schimbam ceva,cat de putin,atat cat ni se permite.
Evident,schimbarea trebuie facuta nu aruncand cu pietre,ci cu iubire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.12.2009, 14:48:07
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cum adica, asistentii fac glume pe seama drogurilor si nu le spune nimeni nimic?! De ce nu indrazniti sa ii spuneti ceva? Va e frica de note mici?
nu le spune nimeni nimic pentru ca marea majoritate consuma droguri. sunt glume "pentru cunoscatori" pe care toti le inteleg si rad la ele.. bine, nu e vorba de toti asistentii, sa nu intelegeti gresit. macar intre cadrele didactice, aceste cazuri sunt izolate. dar intre studenti nu mai e nimic izolat. deja daca ii spui cuiva care fumeaza marijuana "de ce te droghezi?", iti va raspunde revoltat ca nu se drogheaza, ca lucrurile astea sunt naturale, ca "asa le-a lasat Dumnezeu"..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum facem cruce? Danut7 Generalitati 88 28.09.2010 00:58:35
Drumul spre schimbare ella87ella Pocainta 10 04.09.2009 15:31:59
Teama de schimbare sau... silverstar Generalitati 0 12.12.2008 08:30:18
ce facem asa verona Biserica Ortodoxa Romana 2 02.02.2007 19:12:09