Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.01.2010, 17:54:28
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Eu personal cred că Dumnezeu, Care este Atotștiutorul, poate vorbi în orice limbă, dar nu înseamnă că este și necesar să o facă. În același timp consider că este o oarecare echivalență de (non)sensuri între a pretinde că Dumnezeu vorbește în limbi cu aleșii Săi neoprotestanți (ziși la modul total impropriu "penticostali") și a pretinde că Duhul Sfânt le vorbește altor "aleși" (lor și numai lor - ziși la modul peiorativ "pucioși") strict în românește ! Este aceeași nebunească infatuare a supraestimării, o boală de care suferă "cei aleși", dar care se manifestă în mai multe feluri.
"Aleșii" pucioși nu se opresc aici cu inovațiile lor eretice. Mai pretind că:
- primul pământ ieșit de sub ape la Facerea lumii a fost pământul din grădina pucioșilor de la Glodeni-Vale de lîngă Pucioasa.
- Adam a fost plămădit chiar din lutul de la Glodeni-Pucioasa (și, evident, cică de aici se trage numele localității Glodeni, de la glod=lut),
- primul pământ ieșit de sub ape după Potop, de unde a adus porumbelul ramura de măslin înverzit a fost... (ghici, pucioasă, ce-i?) tot la Glodeni-Pucioasa.
Să vezi și să nu crezi!

Extraordinar. Am sa citesc si eu ceva din aberatiile lor. Se afla pe blogg-ul citat de tine ca semnatura?... Credeam ca esti de-al lor...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.01.2010, 17:54:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Si pe mine ma ingrozesc. Ma speriau si cand eram mica cand ii vedeam cum se manifestau in timpul rugaciunii.
unde ii vedeai cand erai mica?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.01.2010, 17:57:40
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Am vorbit si eu in limbi, o singura data.Incepusem sa am unele indoieli asupra Maicii Domnului, pentru ca petreceam prea mult timp vb numai cu heterodocsi.Si in ziua de Bunavestire, m-am trezit vorbind in limbi, nu stiu ce am vorbit, dar am vazut ce am vorbit sa zic asa.O laudam pe Maica Domnului cu ingerii.Si asa cred eu ca vorbirea in limbi e numai pentru zidere si cu un scop, si iti transmite ceva.Cand nu transmite nimic vorbitorului atunci nu cred ca e de la Dumnezeu.


Sfantul Apostol Pavel chiar zice ca "vorbirea in limbi este nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi". Interesanta trairea ta. Ce ai simtit in timpul vorbirii si dupa? Bucurie, liniste sufleteasca sau din contra spaima, frica si neincredere?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.01.2010, 18:08:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Sfantul Apostol Pavel chiar zice ca "vorbirea in limbi este nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi". Interesanta trairea ta. Ce ai simtit in timpul vorbirii si dupa? Bucurie, liniste sufleteasca sau din contra spaima, frica si neincredere?
Si una si alta.La inceput frica, pentru ca am mai avut experiente demonice prin somn sau altfel, si auzisem ca vorbirea in limbi nu prea mai apare... am auzit glasuri multe ca de copiii , erau ingerii graind si am vazut si o adunare de ingeri am auzit si Maria, iar apoi am inceput si eu sa vorbesc scurt.Pe vremea aia aparam cu cerbicie dogmele cu privire la Maica Domnului, da incepusem sa ma amaresc si eu si sa am unele indoieli.Ca toti credeau altfel, ba mai eram si numit , nume s.a.m.d.Pot sa zic ca m-am bucurat si am simtit ca o atestare, mai concret am simtit-o asa abia cand am aflat ca e sarbatoarea Buneivestiri.Ca nu stiam.Totul s-a intamplat dimineata din vis in trezire.La inceput am auzit glasurile multe, astea m-au speriat un pic ... dar apoi m-am linistit si m-am bucurat.Nu pot sa explic clar, chiar daca nu intelegeam cuvintele le simteam.Nu am zis multe,cred ca o singura fraza sau doua.Da stiam ca ii zic Maicii Domnului , si repet nu stiam ca este sarbatoarea Buneivestirii in ziua aia, pana am aflat mai tarziu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.01.2010, 18:13:48
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Si una si alta.La inceput frica, pentru ca am mai avut experiente demonice prin somn sau altfel, si auzisem ca vorbirea in limbi nu prea mai apare... am auzit glasuri multe ca de copiii , erau ingerii graind si am vazut si o adunare de ingeri am auzit si Maria, iar apoi am inceput si eu sa vorbesc scurt.Pe vremea aia aparam cu cerbicie dogmele cu privire la Maica Domnului, da incepusem sa ma amaresc si eu si sa am unele indoieli.Ca toti credeau altfel, ba mai eram si numit , nume s.a.m.d.Pot sa zic ca m-am bucurat si am simtit ca o atestare, mai concret am simtit-o asa abia cand am aflat ca e sarbatoarea Buneivestiri.Ca nu stiam.Totul s-a intamplat dimineata din vis in trezire.La inceput am auzit glasurile multe, astea m-au speriat un pic ... dar apoi m-am linistit si m-am bucurat.Nu pot sa explic clar, chiar daca nu intelegeam cuvintele le simteam.Nu am zis multe,cred ca o singura fraza sau doua.Da stiam ca ii zic Maicii Domnului , si repet nu stiam ca este sarbatoarea Buneivestirii in ziua aia, pana am aflat mai tarziu.

Cred ca a fost mai mult vedenie, decat "vorbire in limbi". Sfintii Parinti considera ca o vedenie e venita de la Dumnezeu, daca simti bucurie, desfatare, liniste deplina. Daca simti frica, neliniste, esti zbuciumat, iti vine sa plangi sau sa razi, atunci e de la diavol. Pentru ca asa cum ne spune si Sfanta Scriptura, satana se preface si in "inger de lumina"
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.01.2010, 18:16:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Cred ca a fost mai mult vedenie, decat "vorbire in limbi". Sfintii Parinti considera ca o vedenie e venita de la Dumnezeu, daca simti bucurie, desfatare, liniste deplina. Daca simti frica, neliniste, esti zbuciumat, iti vine sa plangi sau sa razi, atunci e de la diavol. Pentru ca asa cum ne spune si Sfanta Scriptura, satana se preface si in "inger de lumina"
A fost mai mult in vis dar a continuat cand m-am trezit.Cand m-am trezit am zis cateva cuvinte.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.01.2010, 18:36:28
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
A fost mai mult in vis dar a continuat cand m-am trezit.Cand m-am trezit am zis cateva cuvinte.

Cred ca trebuie sa-I aduci multumiri Maicii Domnului tot timpul pentru ca a avut mila de tine si nu te-a lasat sa te ratacesti.
Doamne Ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.01.2010, 18:44:32
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Glosolalia NU este o "dovada ca e prezent Duhul" si in biserica apostolica avea o functie precisa: trebuia propovaduit si trebuia si instituit un cult la popoarele la care au fost trimisi diferiti apostoli. Cand glosolalia este invocata ca dovada sau contine amestecuri de cuvinte din varii limbi prima problema arata cam asa: E INUTILA o asemenea harisma. Cat e si de periculoasa, o sa risc sa zic: mai putin conteaza. N-am inteles unde urmeaza sa predice in "limbile" astea fratii care dobandesc "cunoasterea" lor.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.01.2010, 19:07:38
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Glosolalia NU este o "dovada ca e prezent Duhul" si in biserica apostolica avea o functie precisa: trebuia propovaduit si trebuia si instituit un cult la popoarele la care au fost trimisi diferiti apostoli. Cand glosolalia este invocata ca dovada sau contine amestecuri de cuvinte din varii limbi prima problema arata cam asa: E INUTILA o asemenea harisma. Cat e si de periculoasa, o sa risc sa zic: mai putin conteaza. N-am inteles unde urmeaza sa predice in "limbile" astea fratii care dobandesc "cunoasterea" lor.


Asta nu conteaza la ei. Ei cred in trei botezuri: botezul cu apa, botezul cu Duhul Sfant si botezul cu foc. Prin "vorbirea in limbi", se considera primit "botezul cu Duhul Sfant". Se oranizeaza seri speciale, pe care ei le numesc "staruinta dupa Duhul Sfant", in care toti se roaga cu voce tare, cu cuvinte proprii (nu intelegi oricum ce se intampla acolo, dar nicidecum nu seamana cu o seara de rugaciune). Se considera ca cei desavarsiti primesc acest "botez". Ce nu inteleg eu e de ce ar avea nevoie de el de mai multe ori. Sunt persoane care afirma ca il primesc la fiecare staruinta... Pentru?
Cu mana pe inima spun ca sotul meu era mai pocait inainte sa "se pocaiasca" si sa primeasca acest "botez". Penticostalii sunt cei mai mincinosi, cei mai clevetitori si mai mandri oameni. Fara exceptie!
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.01.2010, 20:04:42
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
unde ii vedeai cand erai mica?
Intr-o biserica penticostala. :) Stiu ca eu si cu sora mea ne uitam in jurul nostru cum se roaga cei mari si ne speriam in special de o tanti care se scutura ciudat si chiar striga.
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna a judeca pe cineva? alexaa Generalitati 11 15.03.2012 18:06:25
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 19:39:35
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
O idee Golbi_ Generalitati 10 08.01.2010 02:13:13