Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2012, 22:59:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
A ne ruga noi pentru el, chiar si impotriva vointei lui, este iubire de aproape la care am fost chemati. Rugaciunea pentru altul vine din iubire, mila, durere pentru aproapele.
Ca el nu vrea, e treaba lui, dar eu imi indeplinesc partea mea ce o datorez...parerea mea.
In plus, cum ajutorul dat cui nu trebuie? Suntem noi in masura sa stabilim cui trebuie dat si cui nu, cine merita si cine nu?
Inteleg ca sunteti contrariata dar probabil ca daca veti continua sa lecturati si nu va veti limita doar la propriile inchipuiri , propriile cugete, propriile impresii, atunci veti mai vedea si alte pareri de ale sfintilor sau parintilor bisericii .
Eu va amintesc acum despre pilda deosebita rezultata din gestul sfintului Grigorie Dialogul care cu de la sine impresie si parere (probabil ca oarecum asemanatoare cu ale dvs) a cugetat sa se roage lui Hristos din ce in ce mai asiduu pt. mintuirea /ajutorul/isbavirea /iertarea /miluirea ,etc a imparatului Nerva Traian . Si atita s-a rugat pina ce intr-o nopte a avut revelatia in care i-a aparut Hristos si care i-a spus ca datorita lui imparatul s-a isbavit/s-a mintuit dar de acum in colo sa nu se mai roage nici o data pt. un necredincios/necrestin caci nu site ce presupune aceasta .

Aceasta intimplare banuiesc ca o stiati deoarece ea este trecuta in proloage ca si in vietile sfintilor , pe care sunt convins ca le lecturati zilnic , dupa calendar, eu doar am vrut doar sa v-o amintesc . Adica eu doar v-am pus un ,,semn de circulatie", de atentionare, pe drumul dvs. Dar ca voiti sa il respectati sau sa il ignorati... face parte din comportamentul conducatorilor auto ... intelegeti desigur ce voiesc sa spun !

Cu scop tot informativ va spun (fara a va mai si argumenta deoarece ar trebui sa stam la povesti nopti intregi !) raspicat ca da, noi suntem in masura de a spune cine merita sau nu , deoarece faptele fiecarui mirean (a carui comportament este total diferit de a unui monah care se tainuieste mult in nevointele lui ) vorbesc despre cine este el . Daca va indoiti ca faptele cuiva ar purtea vorbi atunci sa stiti ca, parafrazindu-l pe Hristos, vor vorbi pietrele de pe drum despre acela !
V-am mai pus inca un ,,indicator de circulatie" pe drumul dvs. duhovnicesc .

De acum deja stiti multe lucruri . Dar este numai treaba dvs. ce veti crede sau ce vati face !

NB : recititi va rog cu luare aminte postarea de dinaintea dvs., a lui acvila 77. S-ar putea sa va fie de folos !
recititi-o si pe a annei21
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 31.01.2012 at 23:02:50.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 13.08.2012 23:16:24
CHUDO (Minunea) un film care merita sa fie vizionat speranta1970 Stiri, actualitati, anunturi 14 19.06.2012 23:15:56
Merita urmarit urmatorul reportaj care face referire la ce se intampla in Mosuni flyboy Generalitati 1 22.03.2011 23:21:15
Rugați-vă, vă rog, pentru un suflet I.Calin Generalitati 5 07.01.2011 22:06:52
Rugaciiuni pentru cineva care vrea sa se sinucida Andreea_ Rugaciuni 18 31.07.2010 21:44:24