Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 21.10.2012, 00:55:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dimpotrivă, dacă a activat suficient timp, înseamnă că a strâns foarte multe postări (în speță, 1161 - repetați după mine: omieosutășasezecișiuna de postări !!!)- și deci devine din ce în ce mai greu să cauți.
Aceasta este doar o parere, MihaiG, fara pretentie de a fi si adevarata, nu?
Daca stii unde ai postat si aproximativ in ce an, se poate gasi orice postare. Mi-am gasit si eu postari mai vechi, si doar sunt pe forum din 2006!
Reply With Quote
  #252  
Vechi 21.10.2012, 01:01:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Forumul catolic are un motor de cautare foarte bun, pe forumul asta de obicei e mai greu de gasit ceva, chiar si cu motorul de cautare. Caut de exemplu "bilocatie" si gasesc mesajul meu. Intrebarea era pusa doar rautacios, nu era nevoie de un raspuns.
Stiu, Catalin, caci am fost si eu pe acel forum si am citit ce ma interesa.
Unii, daca nu le raspunzi, au impresia ca au dreptate in ceea ce afirma.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 22.10.2012, 18:24:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ps: Restul prefer să nu comentez, te las în teoriile tale.
Completez cu analizarea celor dupa moduri de intelegere. Cel prezentat de mine l-am argumentat si consider ca e si singurul corect (cu validitatea Tainelor catolice).
Cel opus, ca parintele Arsenie s-ar fi referit doar la credinta in Hristos, atunci ar insemna ca si un neoprotestant sau protestant care nu face dogmatica ar fi in aceeasi situatie. Au si ei cateva taine tot simbolice si ar fi acelasi lucru. Dar chiar si parintele spune ca doar BO si nu stie daca mantuirea e posibila si in BC. Evident ca nu ar spune de neoprotestanti sau protestanti.
De aceea tot aminteam de afirmatiile Parintelui Arsenie in legatura cu cartea sfantului Iustin Popovici, pentru ca sunt foarte clare. Parintele Iustin Parvu spune ca "„Dacă nu vom mărturisi Adevărul și Ortodoxia după învățătura Cuviosului Părinte Iustin Popovici, nu ne mântuim”.
Parintele Arsenie Papacioc spune: "Iustin Popovici mi-a plăcut foarte mult dar, mai mult decît atît, pune problema și ca un erou, nu ca un milog; nu face discuție în materie de Adevăr.
Iustin a avut foarte mare dreptate în tot ce a făcut; și a prezentat ca un revoluționar creștin, n-a prezentat ca un profesor de la catedră: "treaba voastră dacă nu credeți", el impunea; seamănă nițel cu Ioan Gură de Aur ca metodă, la măsura fiecăruia."
Iata ce spune sfantul Iustin Popovici: "Fiindcă în cursul istoriei, felurite erezii tăgăduiau sau denaturau anumite însușiri ale Dumnezeului-Om Hristos, în timp ce ereziile acestea europene îndepărtează pe Dumnezeul-Om în întregime și pun în locul Lui pe omul european. În această privință nu e nici o deosebire esențială între papism, protestantism, ecumenism și celelalte secte, al căror nume este “legiune”."
Conform gîndirii unitare a Părinților și a Sinoadelor, Biserica este nu numai una, ci și unică… Biserica este una și unică, pentru că ea este trupul Unuia și Unicului Hristos. Unde nu este Dumnezeul-Om, acolo nu există Biserica, iar unde nu există Biserica, acolo nici Euharistia nu există. În afară acestei identități, adică a Bisericii și a Euharistiei, se află erezia, falsa biserică și antibiserica. "

Last edited by catalin2; 08.03.2013 at 14:05:37.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogmatica Patristica Ortodoxa myself00 Generalitati 7 10.09.2012 19:23:37
Despre lectura, in general Lilith23 Generalitati 26 15.06.2011 12:11:07
sentimentalism si un dumnezeu general lareine Generalitati 0 31.12.2009 01:15:25
Sf. Andrei este sarbatoare cu rosu/mare in general? sophia Diverse Sarbatori 3 13.11.2009 11:07:58
Scrisoarea unui general roman catre Nero,despre Hristos ortodox4life Generalitati 18 14.10.2008 22:09:52