Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.05.2017, 00:11:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicumarin Vezi mesajul
Acum 1 zi catelusa mea Mura a parasit aceasta lume lasandu-ne un gol imens. Inainte sa moara am folosit botezul de urgenta in bis ortodoxa si am botezat-o in numele Treimii. Am motive puternice si evidente sa cred ca i-a ajutat trecerea dincolo. Am citit opiniile de pe multe forumuri si impreuna cu importantele cunostinte teologice pe care le am am sa spun asa: Animalele sunt creatia lui Dumnezeu. Sigur ca Sfintii Parinti nu vb prea mult despre ele si nici Iisus fiindca el venise pentru oameni si mai precis pentru triburile casei lui Israel. Stiind ca Dumnezeu este iubire nu cred ca va refuza primirea in lumina si iubirea Sa a animalelor care au sufletele curate mai curate ca ale oamenilor mai ales ca,repet, ele sunt creatia sa si nu cred ca isi va abandona creatia. Asta cred eu. Mai cred ca rugile noastre pentru a avea grija de animalutele noastre dragi vor fi ascultate si le va primi la El. Asta cred eu bazandu-ma pe esenta credintei crestine si anume iubirea si grija fata de creatie. Restul e o teorie pe care nu dau prea multe parale. Un cod de legi pentru noi. Atat.

Greu de crezut ca am trebui sa va luam in serios...
Adica v-ati grijit de nevoile spirituale ale catelusei,sa fie botezata si cu rugaciunile la zi insa pt sufletul dvs nu grijiti si considerati religia "o teorie pe care nu dati parale"," un cod de legi"si atat?
Eu nu inteleg cum vine asta...

De ce catelusa dvs sa-l vada pe Dumnezeu si sa traiasca vesnic in uniune cu El dar dvs nu?
D'aia zic ca nu face sens ceea ce spuneti pe aici.
Consider ca faceti misto pe de-a dreptul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.05.2017, 03:39:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Wow, chiar asa, nu-si mai da nimeni seama cand are de a face cu un trol?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 30.05.2017, 12:21:52
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum eu inteleg ca un om se poate atasa de un animal de companie, insa sa botezi un animal- asta nu prea am mai auzit!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 30.05.2017, 22:13:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acum eu inteleg ca un om se poate atasa de un animal de companie, insa sa botezi un animal- asta nu prea am mai auzit!
Nu ai mai auzit pt ca este la misto!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 31.05.2017, 21:57:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu ai mai auzit pt ca este la misto!
Nici o clipa n-as fi crezut ca un stapan de caine poate face misto de cainele sau dupa ce-l pierde.
Sau tu faci misto de noi? Asta e mai plauzibil.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 31.05.2017, 23:45:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Notificare!

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nici o clipa n-as fi crezut ca un stapan de caine poate face misto de cainele sau dupa ce-l pierde.
Sau tu faci misto de noi? Asta e mai plauzibil.
Răspunsul dat de Cristina se referă la altceva și te asigur de seriozitatea ei.
Este un membru vechi , sensibil și serios al acestui Forum.
Te rog Demetrius să citești mult mai atent contextul în care s-a dat răspunsul de către Cristina.
Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.06.2017, 01:16:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nici o clipa n-as fi crezut ca un stapan de caine poate face misto de cainele sau dupa ce-l pierde.
Sau tu faci misto de noi? Asta e mai plauzibil.
Mai plauzibil este ca iti trebuie minte mai multa,daca nu poti sa razbati mesajul unui comentariu atat de simplu,intr-o discutie "la generalitati"!
Mai citeste inca o data ,respira si calmeaza-te .
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 01.06.2017 at 08:53:07.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 05.06.2017, 08:48:02
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Au un fel de ...duh. Nu suflet in adev sens al cuvantului cum au oamenii, evident. Si eu cred ca nu au unde sa se duca decat in rai animalele. Stim ca in rai or sa fie animale, doar ca natura lor o sa fie diferita, carnivore devenite vegetariene prietene cu mieii, etc. Si mi se pare logic sa fie tot animalele astea de pe pamant, de ce sa creeze altele, doar e loc destul in rai si pt ele, au suferit destul pe pamant pt caderea noastra, victime nevinovate.

In fine... treaba cu botezul clar e gresita. Doar oamenii se boteaza. Si apropos de nume, cred ca e gresit si sa pui nume de sfinti animalelor. Stiu o iapa Iuliana, un magarus Gheorghita, un motan Luca... nu cred ca e bine. Nu stiu daca-i pacat, dar mi se pare lipsa de respect fata de sfintii respectivi.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 05.06.2017, 13:43:21
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.047
Implicit

Mai luati o carte despre reincarnare,trasmigratia sufletelor,spiritism etc...:)))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 05.06.2017, 14:25:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Au un fel de ...duh. Nu suflet in adev sens al cuvantului cum au oamenii, evident. Si eu cred ca nu au unde sa se duca decat in rai animalele. Stim ca in rai or sa fie animale, doar ca natura lor o sa fie diferita, carnivore devenite vegetariene prietene cu mieii, etc. Si mi se pare logic sa fie tot animalele astea de pe pamant, de ce sa creeze altele, doar e loc destul in rai si pt ele, au suferit destul pe pamant pt caderea noastra, victime nevinovate.

In fine... treaba cu botezul clar e gresita. Doar oamenii se boteaza. Si apropos de nume, cred ca e gresit si sa pui nume de sfinti animalelor. Stiu o iapa Iuliana, un magarus Gheorghita, un motan Luca... nu cred ca e bine. Nu stiu daca-i pacat, dar mi se pare lipsa de respect fata de sfintii respectivi.
Daca tot merg in Rai, cu sfintii ...pai sa mearga cu nume de sfinti, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 16:09:02
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 21:50:26