Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.02.2009, 16:21:09
alecos alecos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pr.apahidean Vezi mesajul
Daca stie cineva de lista pictorilor autorizati de Patriarhia Romana, l-as ruga sa-mi dea indicatii. Multumesc.
sint pictor bisericesc autorizat tel.0265775924
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.12.2009, 18:34:28
napoleon napoleon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2009
Mesaje: 3
Implicit

fresca este o pictura des intalnita in bisericile crestin-ortodoxe. pictori sunt multi, problema e cati fac treaba de mantuiala si cati fac pictura cu adevarat. am vazut cu ochii mei cum unii, sub influenta necuratului banuiesc au pus fresca pe perete pregatit pentru tempera, mai exact au pus direct peste euroglet. ce inseamna asta? trageti voi concluziile, cat dureaza in timp aceasta minunata fresca-glet si cat de bine a iesit pictura... desi omul respectiv putea face "teoretic" lucrari bune, pentru ca a prezentat un portofoliu foarte dragut dar care nu semana deloc cu produsul finit. si asta doar ca sa termine mai repede si sa`si vada buzunarul burdusit.asa ca interesati`va de 2 ori inainte sa alegeti pictorul.
nu sunt pictor de biserici si nici cu preotimea nu am treaba, doar un pasinat al artei si inclusiv al frescii, care este o metoda veche si minunata
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.12.2009, 18:37:37
napoleon napoleon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2009
Mesaje: 3
Implicit

cel mai frumos ar fi ca cineva, sa faca un thread cu poze sau site`uri, bloguri cu picturi bisericesti, cand are nevoie cineva sa stie deunde sa aleaga si ca fiecare sa`si expuna si parerea despre respectivul
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.01.2010, 13:23:52
vguraliuc vguraliuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2010
Mesaje: 1
Implicit

suntem doi pictori(sot si sotie) cautam colaborare cu o echipa de pictori bisericesti sau atelier de icoane.avem experienta doi ani de pictura icoane, din care un an la atelier Bucium, si sase luni pictura al seco manastirea bujoreni(ocnite).contact:vguraliuc@yahoo.com
Attached Images
File Type: jpg sf nicolae.jpg (32,5 KB, 16 views)
File Type: jpg DSC07097.jpg (27,3 KB, 15 views)
File Type: jpg DSC07023.jpg (25,8 KB, 11 views)
File Type: jpg DSC07022.jpg (25,1 KB, 13 views)
File Type: jpg sf ioan botezatorul.jpg (24,8 KB, 13 views)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.02.2010, 22:24:56
Damax's Avatar
Damax Damax is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Locație: roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecos Vezi mesajul
sint pictor bisericesc autorizat tel.0265775924
Din cate stiu, pictorii autorizati de CPB au si ei niste grade, in functie de ceea ce dovedesc la examenul de autorizare, iar pe parcurs, in functie de numarul lucrarilor (bisericilor) si calitatea muncii acestea se modifica, in sens pozitiv sau chiar negativ. Adica se pot adauga sau elimina grade. In principiu, se pleaca de la cel mai mic grad, exceptiile fiind recompensate cu gradul urmator. Unele autorizatii sunt chiar acordate provizoriu, urmand, functie de activitatea pictorului, sa devina definitive.
Gradele inferioare acorda dreptul de a picta in sate si nu in orase, biserici de mici dimensiuni si nu de mari dimensiuni.
Cineva spunea ca in lista de la Patriarhie nu vezi decat o insiruire de nume, ceea ce e adevarat.
Altcineva spunea ca sunt o groaza (dintre ei) autorizati la gramada, ceea ce iarasi e adevarat.
Intrebarea mea ar fi: "functie de gusturile cui trebuie raportata <<calitatea>> picturii bisericesti a unui artist anume?" Sa-mi explice cineva, daca nu cer prea mult, ce intelege prin "imi place" sau "nu imi place pictura din biserica x ori y"
Sa fim seriosi, ce intelegeti voi prin pictura de calitate? Cati inteleg termenul de pictura bizantina care in mod gresit se utilizeaza (astazi o fi cel mult post bizantina, sau cititi prea mult Iorga)?
Si tot asa...oricum: Succes!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.02.2010, 18:57:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Damax Vezi mesajul
Sa fim seriosi, ce intelegeti voi prin pictura de calitate? Cati inteleg termenul de pictura bizantina care in mod gresit se utilizeaza (astazi o fi cel mult post bizantina, sau cititi prea mult Iorga)?
!!
Damax, slava Domnului, lumea, mai nou, a inceput sa se plimbe mult prin Europa, iar cei interesati de pictura AUTENTICA bizantina au ocazia, multumita nivelului de civilizatie a italienilor, sa vada foarte multe exemple VII si sa-si formeze o intelegere aprofundata a stilului bizantin, nici neo nici post ci cel iubit de sfintii parinti. Roma este plina de altare din perioada paleo-crestina anul 1000-1100(ceea ce noi nici nu visam in emisfera estica-balcanica unde am facut ,din lipsa de civilizatie si cultura, TOTUL PRAF), dupa care daca te duci spre Florenta, Verona, Ravena, Padova, Milano, gasesti altele, ca sa nu mai vorbim despre sudul Italiei care desi este periculos din cauza banditismului stradal, are citeva "bijuterii" bizantine care te dau pe spate si pentru care merita sa te duci...insa este mai bine de mers in grup organizat :)
Reply With Quote
Răspunde