Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.11.2012, 12:01:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Poate înțelegi asta: Cum ai vrea să fii judecat la judecata de apoi? Cu dreptate sau cu bunătate?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.11.2012, 12:17:08
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Poate înțelegi asta: Cum ai vrea să fii judecat la judecata de apoi? Cu dreptate sau cu bunătate?
Cu ințelepciune :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.11.2012, 12:36:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
Cu ințelepciune :)
Hm! Cu "intelepciunea" cui? Crezi ca se substituie altcinva "intelepciunii" careia i te-ai subordonat tu in timpul vietii, savarsind bune si rele? Acestea (faptele noastre) ne vor fi si aparatori si judecatori. Daca noi "am judecat stramb" toata viata, de ce ar trebui sa fim judecati altfel, cand vom primi noi judecarea noastra?
Cat despre copiii avortati, eu cred ca nu ne este inca dat sa intelegem multe lucruri si e bine sa le lasam asa cum sunt. Mai mult chiar... Fiecare poate sa dea alta interpretare unor vorbe, iar de aici o adevarata povara sufleteasca cu care se incarca initiatorul unei intrebari... "nevinovate" ...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.11.2012, 12:41:28
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Este vina Domnului ca oamenii isi omoara proprii copii avortandu-i? Stii cat plange si sufera Domnul Iisus pentru aceste sufletele nevinovate? Dreptatea Domnului este diferita de ceea ce ni se pare noua ca ar fi nedrept. Judecata lui este diferita de judecata noastra, omeneasc. Judecata Lui este dreapta intru totul. Nu suntem noi in masura sa ne dam cu parerea daca Domnul este drept cu noi sau nu . Nici n.ar trebui sa gandim la asa ceva!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.11.2012, 12:43:51
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Daca Domnul ne.ar judeca cu dreptatea am arde in focul cel de veci. Cu mila si cu iubire mai scapam...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.11.2012, 12:56:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

EXtrem de putini preoti pot sa iti spuna ce e mai jos. Ce iti zic este in foarte putine carti, dar se poate gasi la niste parinti.
Problema copiilor avortati este in felul urmator.

Dupa avort copiii avortati NU merg in iadul chinului in care merg sufletele care au pacatuit.
Dar nu merg nici in rai.

Din cate am citit, sufletele copiilor avortati merg intr-un loc in care ei totusi sufera pentru ca nu au avut timp sa isi lucreze mantuirea si in care sunt privati de lumina lui Dumnezeu.

Din acel loc, la judecata de apoi ei vor primi cununa nevinovatiei. Asta o zice Sf. Teofan Zavoratul din Rusia, intr-o carte in care vorbeste despre judecata de apoi.


Ce este de facut pentru copiii avortati?

Am gasit urmatorul lucru invatat de cativa parinti:
1. Mama care a gresit acest lucru sa faca rugaciune la Dumnezeu in fiecare Vineri sau mai des pentru a-i descoperi CATI PRUNCI A AVORTAT.

2. Sa isi marturiseasca pacatele.
3. Sa se roage PENTRU MANTUIREA COPIILOR AVORTATI SI PENTRU USURAREA SUFERINTEI LOR. Rugaciunea pentru sufletele copiilor MULT AJUTA.
4. Sa faca MILOSTENIE MULTA pentru sufletele lor.


Daca nu se fac TOATE cele de mai sus atunci si mama si tatal si cei care au participat la avort SE CHINUIESC TOATA VIATA. De ce?

Pentru ca se roaga in continuu copiii avortati la Dumnezeu pentru pedepsirea parintilor care i-au omorat.


Si ca sa-ti dau un exemplu: Parintele Arsenie Boca i-a zis unei femei care a venit la el si i s-a plans ca baiatul o bate si ii ia banii si ii bea, i-a zis ca pentru cei 12 copii avortati i se intampla asta. Si sunt multe intamplari.




Concluzie:

Daca ati avortat, atunci: 1. Va rugati sa va arate Dumnezeu cati ati avortat; 2. Va spovediti; 3. Va rugati pentru copiii avortati si faceti milostenie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.11.2012, 13:04:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dumnezeu NU arunca sufletele copiilor in IAD.
Dumnezeu NU le pedepseste.

Dar in acelasi timp nu sunt lasate in Rai pentru ca nu au primit Sfantul Botez.

INSA: asa cum si paganii s-au mantuit din Iad la rugaciunea sfintilor si a Bisericii, pentru faptele lor bune, cred ca Dumnezeu mantuieste si sufletele copiilor avortati, daca ne rugam pentru ele.

Si aceste suflete sufera, pentru ca a nu fi in rai este o suferinta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.11.2012, 13:25:42
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
EXtrem de putini preoti pot sa iti spuna ce e mai jos. Ce iti zic este in foarte putine carti, dar se poate gasi la niste parinti.
Problema copiilor avortati este in felul urmator.

Dupa avort copiii avortati NU merg in iadul chinului in care merg sufletele care au pacatuit.
Dar nu merg nici in rai.

Din cate am citit, sufletele copiilor avortati merg intr-un loc in care ei totusi sufera pentru ca nu au avut timp sa isi lucreze mantuirea si in care sunt privati de lumina lui Dumnezeu.

Din acel loc, la judecata de apoi ei vor primi cununa nevinovatiei. Asta o zice Sf. Teofan Zavoratul din Rusia, intr-o carte in care vorbeste despre judecata de apoi.


Ce este de facut pentru copiii avortati?

Am gasit urmatorul lucru invatat de cativa parinti:
1. Mama care a gresit acest lucru sa faca rugaciune la Dumnezeu in fiecare Vineri sau mai des pentru a-i descoperi CATI PRUNCI A AVORTAT.

2. Sa isi marturiseasca pacatele.
3. Sa se roage PENTRU MANTUIREA COPIILOR AVORTATI SI PENTRU USURAREA SUFERINTEI LOR. Rugaciunea pentru sufletele copiilor MULT AJUTA.
4. Sa faca MILOSTENIE MULTA pentru sufletele lor.


Daca nu se fac TOATE cele de mai sus atunci si mama si tatal si cei care au participat la avort SE CHINUIESC TOATA VIATA. De ce?

Pentru ca se roaga in continuu copiii avortati la Dumnezeu pentru pedepsirea parintilor care i-au omorat.


Si ca sa-ti dau un exemplu: Parintele Arsenie Boca i-a zis unei femei care a venit la el si i s-a plans ca baiatul o bate si ii ia banii si ii bea, i-a zis ca pentru cei 12 copii avortati i se intampla asta. Si sunt multe intamplari.




Concluzie:

Daca ati avortat, atunci: 1. Va rugati sa va arate Dumnezeu cati ati avortat; 2. Va spovediti; 3. Va rugati pentru copiii avortati si faceti milostenie.

Nu am avortat. Am mai mentionat chestia asta mai devreme :). Sunt IMPOTRIVA avorturilor.

- "Din acel loc, la judecata de apoi ei vor primi cununa nevinovatiei. Asta o zice Sf. Teofan Zavoratul din Rusia, intr-o carte in care vorbeste despre judecata de apoi."

Si? Este corect? Este corect ca acele suflete sa mearga in Rai fara munca, fara a fi avut sansa sa greseasca ca si noi restul???

- "Si ca sa-ti dau un exemplu: Parintele Arsenie Boca i-a zis unei femei care a venit la el si i s-a plans ca baiatul o bate si ii ia banii si ii bea, i-a zis ca pentru cei 12 copii avortati i se intampla asta. Si sunt multe intamplari."

Acelasi Arsenie Boca care credea in reincarnare? Oricum ceea ce spune parintele e logic: ce faci bine te va ajuta, ce faci rau se va intoarce impotriva ta.

:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.11.2012, 13:27:24
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Daca Domnul ne.ar judeca cu dreptatea am arde in focul cel de veci. Cu mila si cu iubire mai scapam...
Cum adica? Pentru un numar limitat de greseli sa suferi infinit? Oare?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.11.2012, 13:41:01
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Hm! Cu "intelepciunea" cui? Crezi ca se substituie altcinva "intelepciunii" careia i te-ai subordonat tu in timpul vietii, savarsind bune si rele? Acestea (faptele noastre) ne vor fi si aparatori si judecatori. Daca noi "am judecat stramb" toata viata, de ce ar trebui sa fim judecati altfel, cand vom primi noi judecarea noastra?
Cat despre copiii avortati, eu cred ca nu ne este inca dat sa intelegem multe lucruri si e bine sa le lasam asa cum sunt. Mai mult chiar... Fiecare poate sa dea alta interpretare unor vorbe, iar de aici o adevarata povara sufleteasca cu care se incarca initiatorul unei intrebari... "nevinovate" ...
Discutia nu era unde merg copii avortati. Citeste te rog primul post mai bine.

Si intrebarea nu rostul sa ma incarce cu o povara, ci ma ajuta sa inteleg lucrurile. Dar, am zis, hai ca poate n-am destula minte, poate stiu altii mai bine decat mine lucrurile astea.

Hristos spune sa cautam adevarul si el ne va face liberi. Nu fac decat sa caut adevarul :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine-i drept inaintea lui Dumnezeu ? bodale Intrebari utilizatori 2 09.03.2012 14:08:14
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Drept la impartasanie! Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 10 11.05.2010 11:10:18
Dumnezeu exista,este Viu si este cu noi! ortodox4life Generalitati 5 15.10.2008 18:44:55