Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2008, 19:40:13
saccsiv saccsiv is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 69
Implicit

CE SE VA ALEGE DE ROMANI ?

Uciderea de prunci nenascuti este pacat strigator la cer si cea mai lasa dintre toate formele de omoruri . Conducerile anticrestine si antinationale ale acestei tari care au legalizat si incurajat sodomia si avorturile vor aduce napasta asupra acestui neam care din ce in ce mai mult se inraieste , decade moral si traieste o euforie a eu-lui . Evreii , pentru ca il maniasera pe Dumnezeu , ajunsesera sa-si bea urina de sete si sa-si manance copii de foame . Ce se va alege de romani ?

In Kosovo , populatia majoritara a fost cea sarba iar provincia reprezinta pentru ei din punct de vedere crestin si cultural cam ce reprezinta pentru noi nordul Moldovei , dar sarbii efectiv erau total dezinteresati in a face copii . In mai putin de 100 de ani , de la 90 % sarbi si 10 % albanezi , s-a ajuns la o proportie inversa . Daca ramaneau majoritari , problema Kosova n-ar mai fi existat astazi . La noi , media de nasteri pentru o romanca este de sub doi copii iar la tigani de 6,6 . Ce se va alege de romani ?


Pentru cei care considera avortul ca fiind extirparea unei bucati de carne , ii invit sa urmareasca documentarele National Geographic , unde este prezentata dezvoltarea fiintei umane din momentul conceptiei si pana la nastere .
Pentru cei care considera ca pruncul nenascut este un simplu avorton si nu un mic omulet , ii invit sa vizioneze filmul urmator , intitulat de catre realizatorii americani " Strigatul mut "

Consider imperios necesara obligativitatea tuturor clinicilor de stat sau private in care se fac intreruperi de sarcina , a prezentarii prealabile de astfel de filme tuturor doamnelor si domnisoarelor doritoare de avort .

Mai mult , daca guvernantilor tot le place sa se uite peste gard la americani , ar putea implementa si ce e bun , nu doar ce e rau . Iata , intr-o incercare menita sa impulsioneze Curtea Suprema a SUA, guvernatorul statului american Dakota de Sud, Mike Rounds, a aprobat o lege care interzice intreruperea voluntara a sarcinii .
"In istoria lumii, adevaratul test al civilizatiei il reprezinta modul in care societatea isi trateaza membrii cei mai vulnerabili", si-a motivat Rounds decizia, convins de faptul ca "avortul constituie o greseala".
Legea interzice, totodata, comercializarea produselor contraceptive de urgenta, sustinand ca viata incepe in momentul conceptiei.
Dakota de Sud este primul stat american care adopta o lege impotriva avorturilor, legislativele locale din Mississippi, Georgia, Indiana, Missouri, Ohio, Kentucky si Tennessee avand proiecte asemanatoare pe agenda .

http://saccsiv.weblog.ro/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2008, 19:52:39
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

E usor sa prezinti statistici. Si sa ceri interzicerea avorturilor. Bun. Dar solutii propriu zise ai, pentru cele care nu au cu ce sa isi creasca copilul? Si nu puteai posta asta pe unul dintre cele foarte multe topicuri despre avort?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2008, 20:38:20
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Erzbet, felul în care te exprimi denota un sprijin moral pentru avort, adica pentru omucidere, crima. E mai bine ca o femeie sa sufere orice decât sa faca avort.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2008, 20:45:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
E usor sa prezinti statistici. Si sa ceri interzicerea avorturilor. Bun. Dar solutii propriu zise ai, pentru cele care nu au cu ce sa isi creasca copilul? Si nu puteai posta asta pe unul dintre cele foarte multe topicuri despre avort?
Educatia in general lasa de dorit. Animalul nu cunoaste acel banal prezervativ, dar omul il cunoaste, iar cel ce uita de tot si de banalul bun simt, se situeaza sub nivelul dobitoacelor. In privinta, crimei numite avort, sunt vinovati deopotriva si barbatul si femeia, care au pus mai presus de orice, placerea trupeasca cu riscul unei oribile si de neiertat crime.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2008, 20:57:18
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

de ce nu lasati oamenii sa ia singuri decizii?Adica,f bine, exprimati opinia bisericii,la TV,in biserici,dar nu interzicerea avorturilor sau altor metode de a impune convingerile voastre.in plus,in tarile unde avortul este interzis,femeile care vor cu adevarat sa nu aiba un copul,tot fac avort:fie ca il fac intr-o alta tara,apeleaza la metode empirice,gasesc medici,etc,
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2008, 21:10:28
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Exista cupluri care nu pot avea copii si infiaza..deci daca se intampla decat o crima mai bine copil dat spre adoptie ,pastrarea contactului cu familia adoptiva .Dintre toate mijloacele de contraceptie prezervativul pare a fi cel mai potrivit acelora care nu practica abstinenta..luam raul cel mai mic.Eu cred ca daca am fi mai educati cum zicea Cristi problemele in societate vor disparea ,daca vor exista adevarati consilieri maternali care sa le convinga pe tinere sa nu-si arunce copiii la gunoi,sa fie sprijinite real sa pastreze copilul,nu s-ar mai ajunge sa avortezecu mama si cu tata in casa,asa cum am vazut nu demult intr-un documentar.ADOPTIA sau solutii oferite de centrele maternale sunt solutii la care eu daca as fi in situatia descrisa de Erzbet as apela.M-ar mustra mai putin constiinta decat daca as suprima viata unei FIINTE nevinovate.Soacra mea a dat spre adoptie ultimul ei copil(a avut 9)din cauza unor probleme de sanatate care au determinat-o sa stea mai mult prin spital.Pe ceilalti 8 i-a crescut ireprosabil,toti sunt absolventi de teologie(baietii),iar fetele au meserii decente.E de condamnat?Cu siguranta nu,copilul dat spre adoptie nu e timorat,a crescut intr-o familie crestina de asemenea se viziteaza cat de des pot.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2008, 21:13:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
de ce nu lasati oamenii sa ia singuri decizii?Adica,f bine, exprimati opinia bisericii,la TV,in biserici,dar nu interzicerea avorturilor sau altor metode de a impune convingerile voastre.in plus,in tarile unde avortul este interzis,femeile care vor cu adevarat sa nu aiba un copul,tot fac avort:fie ca il fac intr-o alta tara,apeleaza la metode empirice,gasesc medici,etc,
Se putea sa nu apari si tu cu ineptiile tale. Exact ca o tata , ca musca-n lapte ! Ai experienta deja la varsta ta si in asta problema ? Sau ateismul ce-l porti cu fala-n suflet , isi arata coltii urat mirositori. Parerea mea este sa te abtii si sa scri la topicul care se va infinta "aberatiile lui GAGA ".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2008, 21:18:38
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

femeia se va mintui prin nastere de fiizice Mintuitorul,dar femeilor nu le pasa si se impiedica de greutatile acestei vieti trecatoare si mai ales NU ISI PUN NADEJDEA IN DUMNEZEU CA LE VA AJUTA SA-SI CREASCA COPIII.Adica sufera de egoism ,de lipsa de credinta ,consecinta a educatiei ateist -comuniste de 50 ani.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2008, 21:26:36
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Nu am......dat ti-am zis ca sunt feminista,ce vrei.......
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.01.2008, 21:37:36
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
de ce nu lasati oamenii sa ia singuri decizii?Adica,f bine, exprimati opinia bisericii,la TV,in biserici,dar nu interzicerea avorturilor sau altor metode de a impune convingerile voastre.in plus,in tarile unde avortul este interzis,femeile care vor cu adevarat sa nu aiba un copul,tot fac avort:fie ca il fac intr-o alta tara,apeleaza la metode empirice,gasesc medici,etc,
Se putea sa nu apari si tu cu ineptiile tale. Exact ca o tata , ca musca-n lapte ! Ai experienta deja la varsta ta si in asta problema ? Sau ateismul ce-l porti cu fala-n suflet , isi arata coltii urat mirositori. Parerea mea este sa te abtii si sa scri la topicul care se va infinta "aberatiile lui GAGA ".
Super atitutine crestina, m-am emotionat pana la lacrimi din cauza fiorului ortodoxiei citindu-ti postul :|
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 22:20:38
am o propunere: maria-luisa Generalitati 36 14.01.2010 20:20:51
propunere catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 157 08.05.2009 20:09:51