Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 06.02.2008, 14:29:35
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusssebiu
AJUTOOOR! proiecte.legi@medc.edu.ro aceasta e adresa de mail unde suteti rugati sa argumentati predarea religiei in liceu. Sa nu lasam ministrul de azi si profesorii atei sa priveze adolescentii de educatie moral-crestina! Cat mai multe mesaje la proiecte.legi@medc.edu.ro DOAMNE AJUTA!
Sau dezbatere publica la www.edu.ro/index.php/articles/c402/ - 24k
Eu cred ca ar trebui sa nu ne lasam. Daca ne lasam, vom ajunge sa ne guverneze religia ateismului si a multiculturalismului. Ma tem ca-s singura care lupta pentru asta. Va mai cer ajutorul, inca o data, pentru ca, in mare parte, cei care intrati aici, stiti ce inseamna credinta ortodoxa.:(
Reply With Quote
  #152  
Vechi 09.02.2008, 20:31:07
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Dar cu doctorii care efectueaza avorturile, ei pot fi acuzati de crima? sau pur si simplu se poate considera ca isi fac meseria? Toata lumea le acuza pe femeile care avorteaza,dar doctorii ce parte de vina au?
Reply With Quote
  #153  
Vechi 13.02.2008, 17:26:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pr. Arsenie Boca despre avort:

"V. Despre copiii lepădați

Altă durere mare pe care o aveți voi mamele, dar care atârnă și-asupra taților, sunt copiii lepădați. E păcat strigător la cer! E ucidere la mijloc, nu e ceva mai ușor. E păcat strigător la cer. Ascultați toți cu luare aminte. Sângele lor strigă răzbunare. De aceea nu vei avea noroc cu ceilați ci plâns și jale. Răzbunarea sângelui vărsat se face fără milă, ori că îți ia Dumnezeu și pe ceilalți, ori vor cere însăși capul mamei. Știți bine că aceasta se întâmplă la multe atunci pe loc. Iar aceasta așa se tocmește, că atâta supărare vei avea în casă încât îți pierzi cumpătul și uiți de marea milă a lui Dumnezeu ce o are cu toți păcătoșii. Și se apropie diavolul de tine și-ți bagă-n cap gândul să-ți iei lumea în cap și să-ți faci capătul. Ăsta e glasul împotriva tuturor celor ce fac așa. Mare ispitire pățesc mamele care au ucis copii. Iar dacă vrei să scapi tu și ceilalți copii pe care i-ai făcut trebuie să pui în loc tot atâția copii ai altor femei sărace și să-i botezi. Iar dacă nu, ia-i și botezați gata căci știe Dumnezeu cât te mai ține. Și să grijești de dânșii ca și de copiii tăi, cu îmbrăcăminte și încălțăminte frumoasă, bani de școală, până-s în stare să-și câștige singuri pâinea. Și ce scoți din copiii tăi aceea să iasă și din aceia. Iar toate necazurile ce le vei avea în vremea asta fie pentru ei fie de la ei să le rabzi toate nădăjduind mila lui Dumnezeu, că-ți va ierta păcatul. Căci prin răbdare ispășești păcatul. Iar milostenia cu osteneală biruie înaintea judecății.
Acesta e un cuvânt de mângâiere pentru voi. Dar să faceți ce v-am spus și nu cu tăndăleală. Și să creșteți copii nu numai cu pâinea voastră ci și cu hainele voastre, cu banii voștri. Căci de Dumnezeu nu te poți plăti cu minciuna. Și-ți va spune diavolul că i-ai dat destul. Asta numai ca să te bage dator, ca să-i fi și lui datornic, să nu-ți plătești față de Dumnezeu datoria.
Și să învețe pe cele tinere să nu facă și ele aceleași știind tu câtă frigare în suflet ai pătimit tu pe urmă.
Vrei copii puțini? Nu te atinge de bărbat. Însă ca să puteți face lucrul acesta trebuie să vă înfrânați cu postul, iar eu zic cu foamea. Căci trupului acestuia de pe noi nu-i pasă dacă ne bagă în focul iadului. De aceea ar trebui ca nici nouă să nu ne pese de poftele lui ci să le mai ucidem cu postul.
Te sfătuiește bărbatul să ucizi copiii? Sfatul e ucigaș, nu-l asculta ci mai bine rabdă să fii alungată de la casa lui și va vedea Dumnezeu osteneala ta și nu te va părăsi, că te va milui de vei fi vrednică.
În toate astea de până aici se încurcă oamenii care nu postesc. Căci aceia sunt izbiți de toate relele, după cum au zis Părinții, că toate relele de la stomac încep, după cum văzură-ți iar eu vă spun că și de la brâu în jos."


Reply With Quote
  #154  
Vechi 13.02.2008, 23:48:49
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Dar cu doctorii care efectueaza avorturile, ei pot fi acuzati de crima? sau pur si simplu se poate considera ca isi fac meseria? Toata lumea le acuza pe femeile care avorteaza,dar doctorii ce parte de vina au?
Ginecologii au dreptul sa aleaga daca fac sau nu avort. Unii sunt credinciosi si nu fac. Altii- banuiesc ca ii atrag banii, ca nu duc lipsa de clientela. Legal nu sunt criminali, pentru ca nu incalca vreo lege. Si daca intrebi daca NOI avem dreptul sa ii judecam, din cate stiu eu, noi ortodocsii nu avem acest drept.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 14.02.2008, 13:12:08
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Dar cu doctorii care efectueaza avorturile, ei pot fi acuzati de crima? sau pur si simplu se poate considera ca isi fac meseria? Toata lumea le acuza pe femeile care avorteaza,dar doctorii ce parte de vina au?
Ginecologii au dreptul sa aleaga daca fac sau nu avort. Unii sunt credinciosi si nu fac. Altii- banuiesc ca ii atrag banii, ca nu duc lipsa de clientela. Legal nu sunt criminali, pentru ca nu incalca vreo lege. Si daca intrebi daca NOI avem dreptul sa ii judecam, din cate stiu eu, noi ortodocsii nu avem acest drept.
Apropo de a judeca, am avut parte de o intamplare foarte neplacuta ieri. Am facut o cadere de calciu in metrou,eram in prima zi a menstruatiei si nu ma mai puteam tine pe picioare asa ca l-am sunat pe fratele meu sa ma astepte pe peron. Si cum mergeam sprijinita de el si eram palida, pe strada o femeie tipa la mine "ce ai facut de nu te mai poti tine pe picioare?" cu o rautate in vocea ei, ceva de nedescris. Bunul simt si starea de rau m-au facut sa nu raspund....nu mi se pare normala atitudinea de ostilitate fata de cele care recurg la avort(aici vb de la general, pentru ca in cazul meu nu a fost vorba de asa ceva). Si chiar daca as fi fost slabita in urma unui avort, nu are nimeni dreptul sa ma judece si sa ma agreseze verbal(asa m-am simtit). Este vorba in primul rand de educatie
Reply With Quote
  #156  
Vechi 14.02.2008, 13:28:20
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Si cum mergeam sprijinita de el si eram palida, pe strada o femeie tipa la mine "ce ai facut de nu te mai poti tine pe picioare?" cu o rautate in vocea ei, ceva de nedescris.
A fost o ispita ingaduita de Dumnezeu pt ati testa rabdarea!
Bine ai facut ca ai tacut! Multumeste-I lui Dumnezeu si nu te mai intreba dece a fost!
Asa, rabdatori cu cei care ne prigonesc ar trebui sa fim toti!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 14.02.2008, 13:33:34
elena2008 elena2008 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.02.2008
Locație: Galati
Mesaje: 38
Implicit

am citit ce s-a scris la topicul asta si la altele pe acest subiect...si am trecut de la o stare la alta. Si eu am vazut copii cu grave malformatii, copii cu anomalii genetice, copii cu retard profund, copii-leguma pe viata....si am plans.

nu avem de unde sa stim cum e mai bine in fiecare caz...

pe cele care ati fost silite sa recurgeti la avort...Dumnezeu sa va ajute si sa va intareasca, ca grea este crucea voastra. iar noi, cei ce n-am trait asa ceva, nu avem dreptul sa va judecam, ca nu stim ce-a fost si ce este in sufletele voastre.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 14.02.2008, 21:57:58
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

problema consta in educatie, multi parinti nu-si iau copilul sa discute sincer cu el si sa-i expuna riscurile, sa-i spuna clar la ce se expune
Reply With Quote
  #159  
Vechi 15.02.2008, 08:34:16
elena2008 elena2008 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.02.2008
Locație: Galati
Mesaje: 38
Implicit

da, aveti dreptate. in cazut in care copilul e o greseala de tinerete, nu ai dreptul sa te speli e maini de faptele tale cu pretul vietii lui.

dar greu mai e sa decizi atunci cand afli ca puiul are o malformatie grava, un handicap din cauza caruia nu va avea niciodata o viata normala...
Reply With Quote
  #160  
Vechi 15.02.2008, 10:15:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Am auzit cazuri in care fete de varsta mea sau chiar mai mici au ramas insarcinate accidental si apoi au facut avort "ca sa nu-si distruga viata si viitorul"...Stiu ca nu prea sunt in masura sa vorbesc despre asta sau sa judec pe cineva, insa ma intreb ce poate fi mai rau?Sa iti asumi consecintele faptelor tale, sa iti intrerupi studiile pentru a naste si sa renunti la distractiile si lipsa de griji a vietii de licean(/student), pentru ca apoi sa fii judecata de rude si de "prieteni" pentru o perioada, pana cand toate vor trece in final(si apoi chiar exista posibilitatea sa iti continui studiile si sa-ti refaci viata)...sau sa iei viata propriului tau copil si sa traiesti cu mustrari de constiinta pana la moarte?Desi prima varianta include extrem de multe sacrificii si momente grele, eu cred ca a doua este totusi mai rea...si mi se pare foarte trist ca oamenii nu-si mai asuma consecintele greselilor lor, chiar cu pretul uciderii unui suflet...
Eu cred ca si parintii sunt vinovati ca aceste fete au avortat,pt.ca ele sunt foarte tinere .
Cel mai bine era ca aceste fete sa nasca si parintii sa ii ajute la cresterea copiilor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 21:20:38
am o propunere: maria-luisa Generalitati 36 14.01.2010 19:20:51
propunere catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 157 08.05.2009 19:09:51