Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.12.2008, 00:02:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu nu am ales sa pun pe cele ortodoxe sau catolice etc. am ales sa pun o icoana care sa reprezinte Nasterea Domnului,Iisus si Fecioara Maria indiferent ca e catolica sau nu reprezinta acelasi Iisus ,mantuitor al lumii.
Bine Aline, dar ai grija sa nu mai "promovezi" icoane care nu reprezinta invatatura Bisericii, asa cum este cea cu inima lui Iisus.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.12.2008, 04:42:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre adorarea inimii lui Iisus

uite, am gasit explicatiile date anul trecut de Grigorie, pe sectiunea "Biserica Romano-Catolica", topicul "Convertirea":

Sacre Coeur

Sinodul III ecumenic de la Efes (431), care a dezbatut problema nestorianismului, a decis ca nu pot fi adorate naturile lui Hristos separate de persoana sa. Aceasta hotarare a unui sinod ecumenic este incalcata in Biserica Romano-Catolica. In sec. 11, s-a instituit sarbatoarea trupului lui Hristos, pentru a se combate erezia lui Beranger referitoare la sfanta euharistie. Mai tarziu, in sec. 17-18, iezuitii s-au straduit din rasputeri sa introduca o alta sarbatoare inchinate unei parti a trupului lui Hristos: Sacre Coeur. Ei se bazau pe vedeniile unei calugarite, Maria Alacoque, careia i se arata Mantuitorul. Ca si la alte "mistice" catolice, ea avea o relatie cvasi-erotica cu cel ce se dadea drept Isus. Desi la inceput a fost primita cu multa rezerva aceasta noua devotiune, datorita propagandei asidue a iezuitilor, aceasta practica a fost acceptata si promovata. BRC a dovedit de-a lungul timpului un apetit sporit pentru noutati, lasand la o parte dreapta socoteala.

Ceva mai tarziu, dupa o logica devenita regula in BRC, s-a trecut si la adorarea inimii Sfintei Fecioare. Cand devine prea grea propria schimbare, singura pe care ne-a cerut-o Mantuitorul, omul inventeaza tot felul de "devotiuni", care nu sunt altceva decat raspandirea in fapte exterioare. Moda aceasta risca sa fie adoptata si de unii ortodocsi mai putin intemeiati in credinta. Prohodul Maicii Domnului incepe sa capete o raspandire tot mai mare. Este o imitatie a prohodului Mantuitorului, desi nu mai are un fundament dogmatic la fel de puternic. Nu spun ca este neaparat rau, dar daca deschide calea unor inovatii de natura dogmatica, cred ca este mai sanatos sa fie oprit inca de pe acum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana Nasterii Domnului - explicare geo.nektarios Craciunul - Nasterea Domnului 16 03.12.2019 21:34:35
Umilitatea Nasterii Domnului Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 127 22.05.2013 21:55:13
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 08:56:13
Locul nasterii Maicii Domnului NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 2 20.01.2011 01:05:02
Ziua Nasterii Maicii Domnului silverstar Generalitati 0 08.09.2006 08:54:00