Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2009, 18:53:51
cosminelu2006 cosminelu2006 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 1
Angry Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos!

Ma numesc Radu Alina Mirabela o mamica care va cere ajutorul cu disperare!Am un ingras de 3 anisori si 4 luni, el fiind comoara mea cea mai de pret si cea mai mare bucurie data de Dumnezeu, dar din pacate s-a nascut cu probleme si a fost diagnosticat cu Tetrapareza spastica.

Pe 14 ianuarie 2006 "sambata" m-am internat la spitalul Cantacuzino "spitalul groazei" la ora 13:00 cu dilatatie de 2 cm.Doctorita care m-a tinut sub supraveghere pe parcursul sarcinii cea care "a incasat spaga" nu era la spital, intr-un tarziu la ora 17:30 a binevoit sa vina .M-a controlat si mi-a facut o injectie cu calciu cred, ca m-au luat toate caldurile.
Pana la ora 19:30 cand mi-a rupt apa a stat pe hol si isi vedea de treaba ei cu doctori si asistentele.Dupa ce mi-a rupt apa au inceput durerile mari care nu se mai opreau.Doctorita statea la barfa cu moasa care ma controla,stateau de vorba de treburile de acasa ca doar am deranjat-o din weekend.
La ora 21:50 in sfarsit m-a urcat pe masa de nasteri si s-a nascut puisorul meu dar nu i-am auzit glasul pentru ca nu a avut aer, nu i s-a oxigenat creierul ,trebuia sa imi faca cezariana! A fost dus la reanimare cu perfuzii la incubator unde a stat doua saptamani drogat cu fenobarbital si hranit prin gavaj,in primele 24 de ore a facut convulsii!
Toate acestea i-au afectat creierasul!La insisentele mele mi l-a dat sa il invat sa manace cu biberonul sa plecam cat mai repede din acel spital de criminali ca oricum degeaba stateam ca neurolog nu aveau.Dupa o luna de zile de spiatlizare si chin ne-am externat si am inceput investigatiile cu el,la un cabinet particular, la spitalul 9 si in final a fost diagnosticat cu tetrapareza spastica.
In prezent mananca bine chiar din 2 in 2 ore dar nu asimileaza are 7 kg doar, rade cand vorbesti cu el intelege dar raspunde in limba lui gangurind, nu sta in fundulet, nu isi tine caputul, si face caca doar cu supozitorul.
Am auzit de la alte mamici in situatia mea de Clinica de recuperare din Ucraina,am am facut imprumut la banca si am fost de doua ori,se vad niste schimbari este mai atent si mai serios, dar tratamentul acolo s-a scumpitasta inseamna 3052 de euro plus 200 de euro transportul, bani pe care nu ii mai avem din pacate,iar timpul care trece este important pentru Cosmin caci acum este perioada in care se recupereaza cel mai bine!
Inainte era mai ieftin tratamentul,dar acum din pacate s-a scumpit si este o suma enorma pentru noi!
Ne-am programat din nou pentru 15.07.2009 , avem si acceptul si factura cat ne costa tratamentul pentru un curs dar el are nevoie de 4 cursuri pe an.
De aceea va rog sfatuiti-ma, ajutati-ma sa imi fac copilul bine, sa fie si el cat de cat un copil sanatos!Pentru orice sfat si ajutor va rog contactati-ma la adresa:rautaciosulcosmin@yahoo.com sau la nr. de telefon:0768929140/0724426302
Piraeus Bank Sucursala Lacul Tei Titular cont:Radu Stefan
Cont Iban: RO29 PIRB 4216 2766 3700 2000 -RON
RO58 PIRB 4216 2766 3700 3000 -EURO
Garanti Bank Sucursala Calea Mosiilor-Titular cont:Radu Alina
RO80 UGBI 0000 1220 02897-RON
R007 UGBI 0000 1220 03075-RON
R097 UGBI 0000 1220 03076-EUR
Va multumesc din suflet!O mamica disperata!
Aici aveti si emisiunea de la povestiri adevarate:http://www.acasatv.ro/emisiuni/poves...-ajutorul.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2009, 02:36:42
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Maica Domnului nostru Iisus Hristos sa iti dea putere sa rezisti tuturor incercarilor, pentru ca stie si Ea ce inseamna sa fii mama si sa suferi pentru copilul tau. Sunt convins ca, prin multa credinta, rabdare si iubire, Mantuitorul nostru va binevoi sa-l faca pe micutul tau sanatos. Am sa ma rog pentru voi, va voi ajuta si eu dupa puterile mele, am sa incerc sa promovez si povestea voastra, sa va poata ajuta si altii. Dumnezeu sa va binecuvanteze si sa va aduca sanatatea mult dorita.

Ioan.
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2009, 14:37:54
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Acum cateva zile am postat pe forumul acesta un filmulet cu 4 copiii diagnosticati cu tetrapareza spastica si unul cu parapareza spastica http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6439 Cumplit este ca sunt doua mamici carre au fiecare cate doi copii bolnavi, una are doi cu tetrapareza, cealalta are o fetita cu tetrapareza si un paietel cu parapareza. Am cautat pe internet informatii despre tetrapareza. Am aflat ca s-a deschis o clinica de medicina hiperbara in Constanta care are o tehnica speciala de abordare ( http://forum.romedic.ro/prod/Tetrapa...ica_05584.html ). Am mai gasit ceva interesant si ieftin pe deasupra, tratarea prin moduloteraie ( http://www.alb.ro/tratament-vindecar...-spastica.html). Da un serch cu Google si sigur gasesti informatii.
Copiii de care vorbesc i-am cunoscut in spitalul de recuperare Nicolae Robanescu de langa spitalul Budimex. Am ajuns acolo pentru ca fiul meu si-a rupt mana urat, a avut nervul lezat si a avut nevoie de operatie si acum are de facut recuperare. Ai putea sa incerci si aici in Bucuresti sa mai completezi tratamentul. Se lucreaza frumos cu ei. La fiul meu, care, ce-i drept, are o problema minora, s-au vazut imediat rezultatele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragi crestini am nevoie de ajutorul dumneavoastra lucyan Stiri, actualitati, anunturi 6 23.08.2010 00:35:04
Am nevoie de ajutorul vostru lorecha Biserica Romano-Catolica 16 26.03.2010 12:31:15
Televiziunea Trinitas are nevoie de ajutorul nostru pentru a rezista in continuare! Florin-Ionut Stiri, actualitati, anunturi 21 12.12.2009 00:22:21
Maria are nevoie de rugaciunile dumneavoastra! casandrasa Umanitare 24 14.11.2009 21:22:27
Am nevoie de ajutorul vostru! Lia Rugaciuni 2 09.02.2008 13:03:46