Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2010, 01:16:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Felicitări de Paști

Nu pentru felicitări, ci pentru ca să ridic un colet eram astăzi, ca de atâtea ori, la coadă la Oficiul Poștal. În cele 10-15 minute de stat în fața ghișeului, cineva are destulă vreme să se familiarizeze cu oferta de ilustrate și "efecte poștale". Timpul pascal, exact așa cum era de așteptat, își pune amprenta asupra selecției acestora. Un panou întreg se înalță înrămat deasupra ochilor mei, defilând în trei rânduri a câte cinci poziții oferta Poștei de felicitări "cu ocazia Sfintelor Sărbători". Ei bine, dacă ar fi să găsesc un titlu pentru acel minunat tablou, aș oscila între o variantă cu enunț pozitiv, de exemplu "Floră și Faună de martie" sau un enunț negativ, de exemplu "Nimic despre Cristos". Cele 15 poziții erau ocupate de felicitări "pascale" înfățișând (reproduc din memorie):

Rândul 1 de sus în jos: 1) Ou încondeiat 2) Puiuț galben de 5 zile rostogolind ou încondeiat 3) Coș cu ouă încondeiate și lumânare 4) Natură statică cu două ouă, dintre care unul mai lunguieț, probabil "oul Yang" făcând curte unui ou mai rotund, pesemne "principiul Yin". 5) Ou roșu strălucitor în care se reflectă lumânare arzând.

Rândul 2 se sus în jos (se poate număra și de jos în sus):
1) Iepuraș privind șăgalnic cu o ureche lăsată și una ciulită cum stau eu la coadă la Oficiul Poștal 2) Iepuraș rostogolind un ou în mod periculos către marginea felicitării 3) Grup de iepurași jucând fotbal cu un ou pictat ca o minge 4) Iepuraș ținând în gură un ambalaj de cadouri cu funtă în care, în baza informațiilor de mai sus, ar putea fi un ou 5) Iepuraș în curs de a încondeia un ou.

Rândul 3 de sus în jos:
1) Zambilă albă, probabil simbolizând puritatea pascală 2) Zambilă albastră, probabil simbol al situației din țară 3) Inflorescență mov luxuriantă (detaliu de zambilă în gros-plan) 4) Plantă necunoscută, dar care nu este o zambilă și, în sfârșit: 5) Aranjament floral cu zambile centrate pe o lumânare.

Iubiți frați și surori care, în aceste zile, vă pregătiți pentru tradiționala sărbătoare a Iepurașilor și Zambilelor, nu uitați ca cel târziu duminică dimineața să treceți pe la biserică să luați niște felicitări de Paști pentru cei dragi. Am aflat o veste chiar de la Poștă: Regele nostru este expatriat dintr-o Românie care se vrea creștină din epoca Sf Andrei și este necesar să ne adaptăm situației.

Christus Rex perpetuus !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2010, 10:19:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am pierdut adevaratul sens al unei felicitari trimise cu prilejul unei sarbatori crestine. Cred ca ea ar trebui sa semnifice, in primul rand, o buna vestire a acelei sarbatori, exprimata prin imagine si cuvinte (urare).

Biserica ortodoxa nu trimite credinciosilor propriu-zis felicitari, insa trimite mai mult decat atat. In zilele ce premerg sau in cele ce urmeaza marilor praznice preotul merge, din casa in casa, cu icoana sau cu Botezul, pentru a impartasii tuturor credinciosilor bucuria praznicului. Poate fi considerata si aceasta o felicitare, dar una a intalnirii personale, una datatore de binecuvantare si har.

Nu trebuie sa ne mire faptul ca suntem invitati sa acceptam drept simboluri ale celor doua mari sarbatori crestine, Nasterea Domnului si Invierea Domnului, lucruri cu totul straine de ele. Secularizarea si desacralizarea societatii se pot observa chiar si in aceste aspecte marunte.

Sunt constient ca nimeni nu pune pe felicitari imagini cu renii si elfii lui Mos Craciun, sau cu puisori si iepurasi, pentru a ne trimite cu gandul la Hristos, ci poate, mai degraba, pentru a ne indeparta cu gandul de la El.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.03.2010, 16:29:08
Andra Andra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2005
Mesaje: 5
Implicit

Cunosc, eu am cautat zilele astea de zor o felicitare de Pasti cu mesaj crestin - ortodox. Nu am gasit, asa ca a trebuit sa ma multumesc cu o felicitare cu floricele pe ea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2010, 17:16:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Vedeti ca se gasesc si pe site-ul nostru de trimis felicitari de Pasti cu specific ortodox. - http://www.crestinortodox.ro/trimite...tari-de-paste/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00