Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2006, 23:25:28
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Stiti cumva care sunt premizele vindecarii celor posedati? Care sunt cauzele posibile ale acestei nefericite experiente si care sunt modalitatile de vindecare a celor care se chinuiesc in aceasta situatie?

Ce locuri cunoasteti unde oamenii cu aceasta suferinta pot primi vindecare? Ce trebuie sa faca?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2006, 04:17:51
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

iosif,
cu respect te intreb , chiar vorbesti serios ?
Intrebarea asta nu poate veni de la tine .
Sau sint mai multi iosif ?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2006, 11:26:33
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
iosif,
cu respect te intreb , chiar vorbesti serios ?
Intrebarea asta nu poate veni de la tine .
Sau sint mai multi iosif ?
Doamne ajuta!
Dar ce are aceasta intrebare? Sunt oameni in aceasta suferinta. Si trebuie sa cunoastem si acest aspect. Am avut o colega de liceu care a trait niste expriente ingrozitoare. N-a crezut-o aproape nimeni, am fost printre singurii care i-am dat crezare. S-a vindecat cu ajutorul unui preot din Dobrogea, nu am retinut exact numele si localitatea. Din pacate, am pierdut legatura cu aceasta colega si chiar de curand mi-a solicitat cineva o astfel de informatie. Ma gandeam ca poate aceasta este o modalitate de a afla.

Dar tu te indoiesti de existenta cazurilor de posedati?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2006, 18:54:14
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Premisele vindecarii sunt la mila lui Dumnezeu.Care ar fi pasii de urmat?:POST,SPOVEDANIA,SF. MASLU,MOLITVELE SF. IOAN GURA DE AUR,ALE SF. VASILE CEL MARE,SI iarasi, MILA LUI DUMNEZEU.Locul cel mai potrivit:Sfintele manastiri.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2006, 20:12:48
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Iosif draga,
nu intrebarea m-a surprins ci persoana care intreaba .
Imi vine greu sa cred ca nu m-ai inteles , dar daca vrei , ma explic.
Nu stiu ce astepti tu sa auzi de la noi , ma gindeam ca tu ne poti tine o conferinta pe tema asta dupa atitea studii . Sau poate ai apelat la intelepciunea omului simplu de care vorbeam in ata parte .
Oricum , scopul ramane deocamdata un mister .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2006, 01:17:22
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Iosif draga,
nu intrebarea m-a surprins ci persoana care intreaba .
Imi vine greu sa cred ca nu m-ai inteles , dar daca vrei , ma explic.
Nu stiu ce astepti tu sa auzi de la noi , ma gindeam ca tu ne poti tine o conferinta pe tema asta dupa atitea studii . Sau poate ai apelat la intelepciunea omului simplu de care vorbeam in ata parte .
Oricum , scopul ramane deocamdata un mister .
Doamne ajuta !
Scopul e simplu, Maria draga. In primul rand, ma intereseaza ce se crede despre acest subiect, de asemenea ce slujitori cu mult har sunt cunoscuti in tara in acesta problema. E un forum de discutii, nu de prelegeri sau conferinte, nu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2006, 06:50:39
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit


Tereferi si la cei care prin diverse boli sint chinuiti (schisofrenie ,epilepsie...)sau la cei care nu mai au stapinire pe ei ,lucreaza duhul rau in ei ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2006, 14:37:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Tereferi si la cei care prin diverse boli sint chinuiti (schisofrenie ,epilepsie...)sau la cei care nu mai au stapinire pe ei ,lucreaza duhul rau in ei ?
La cei stapaniti de duhuri rele. Nu trebuie gandit toti bolnavii psihici sunt si posedati, din aceasta cauza s-a ajuns la multe aberatii. Doar un slujitor priceput ar putea distinge cazurile astea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.11.2006, 14:54:33
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

din cate am auzit chiar din gura unora indraciti diavolul intra efectiv in individ daca este chemat. Pt ca daca ii citeau preotii conform moliftelor sf Vasile "iesi din corpul ...(numele individului),si pleaca pe pustie" raspundea "nu vreau, el/ea m-a chemat" .
Porobabil ca se pot chema prin ritualuri satanice sau magie alba/neagra ca tot aia e si in conditiile in care i se dau ceva avertismente si nu tine cont si continua practicile.
Am mai auzit ca se poate demoniza si daca il dracuie cineva f mult, dar nu stiu sigur daca e chiar asa pt ca nu e corect, in mod normal ar trebui sa se indraceasca doar persoana care dracuie si atat...si numai in conditiile in care dracuie foarte mult (e ca o chemare deja).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.11.2006, 15:02:34
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"La cei stapaniti de duhuri rele. Nu trebuie gandit toti bolnavii psihici sunt si posedati, din aceasta cauza s-a ajuns la multe aberatii. Doar un slujitor priceput ar putea distinge cazurile astea. "

e destul de usor sa iti dai seama de acest aspect pt ca:
* indracitul face crize numai in momentul in care e atins de ceva sfant sau tinut cu forta la moliftele de alungare demoni.
* indracitul dupa ce e lasat in pace e normal nu mai are manifestari, poate fi doar obosit fizic in functie de manifestarile pe care le-a avut in rest e OK.
* e posibil sa isi aminteasca dupa un timp fragmente din ce a facut si sa spuna ca efectiv altcineva ii controla corpul peste puterile lui.
* indracitii au niste puteri fizice pe care un om bolnav psihic nu pot sa le ajunga nici pe sfert si in plus se lovesc singuri si isi fac rau singuri. deci instinctul de aparare pe care il au si animalele nu mai exista iar bolnavii psihici il au de frica si din auto-conservare. adica si-ar face poate rau singuri in anumite limite, indracitii nu au limite.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vindecarea cu Sfanta Copie costel Generalitati 1 26.04.2012 10:47:36
Vindecarea miraculoasa: sacru si profan ioannna1234 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 19:01:26
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 09:28:32
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 29.10.2009 00:53:13
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 01:50:46