Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2010, 01:49:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sunt sarac!

Ii aud pe foarte multi romani plangandu-se de saracie. Nici nu e de mirare cu pensiile sau salariile din Romania.
Pe de alta parte imi aduc aminte de o doamna, pe care am cunoscut-o cand eram in studentie (parintii imi trimiteau lunar 600 lei), care avea 450 lei pensie, si cu toate astea, isi platea darile la timp, umbla ingrijit imbracata, si avea si cate o prajitura facuta de mana ei, in caz ca ii vine un musafir in casa. Cum putea acea femeie sa se descurce? Cum de oamenii de azi nu se mai descurca?
Ceva a intervenit de a stricat balanta intre venituri si cheltuieli.
Va invit sa discutam pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2010, 02:15:23
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Politica. Banii. Economia. Banii. Dumnezeul ban ........... am zis banii?
Asta-i Romania, nu poti trai decent cu legile astea absurde.
Au aratat la stiri, in Italia, cum e situatia in Bucuresti: oameni vai de ei care traiesc prin canalizari si cersesc ca sa-si cumpere droga, de aia care iti taie pofta de mancare (asa am inteles). M-am intristat foarte mult cum am ajuns sa fim cunoscuti in strainatate pentru aceste fapte.

http://ruralaspirations.files.wordpr...nia-horse1.jpg

dovada ca multinationalele ne folosesc fara rusine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2010, 02:22:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiecare intelege altceva prin trai decent. Unul vrea sa aiba bani ca sa-si hraneasca si sa-si imbrace copiii, sa le dea o eductie; altii vor o casa mare si masini elegante la poarta. Unul cantareste orice ban, altul azvarle cu ei.
Tu ce intelegi prin trai decent?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2010, 02:45:03
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Fiecare intelege altceva prin trai decent. Unul vrea sa aiba bani ca sa-si hraneasca si sa-si imbrace copiii, sa le dea o eductie; altii vor o casa mare si masini elegante la poarta. Unul cantareste orice ban, altul azvarle cu ei.
Tu ce intelegi prin trai decent?
O casa, o masina, sanitate (am citit un caz pe acest forum de o doamna care nu reuseste sa mearga la doctor din cauza banilor, si cand ma gandesc ca sanatatea este un drept tuturor ), sa deie copiii la universitate.
Ar trebui sa urmam exemplul Norvegiei: cei mai bogati platesc taxe mai scumpe la stat, iar cei saraci sunt ajutati. Asa ca nimeni acolo isi poate permite o masina luxoasa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2010, 03:02:20
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
O casa, o masina, sanitate (am citit un caz pe acest forum de o doamna care nu reuseste sa mearga la doctor din cauza banilor, si cand ma gandesc ca sanatatea este un drept tuturor ), sa deie copiii la universitate.
Ar trebui sa urmam exemplul Norvegiei: cei mai bogati platesc taxe mai scumpe la stat, iar cei saraci sunt ajutati. Asa ca nimeni acolo isi poate permite o masina luxoasa.
cand vreodata va fi asa la noi, ????
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2010, 03:39:28
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Sant saraci peste tot

In ziua de azi nu mai avem multi rabdar sa adunam banul sa cumparam ce dorim, multi dintre noi vrem totul, acum, si intram in datorii la banci. LUmea vede luxul, masina noua, televizorul plasama sau lcd, vacante frumoase in concedii, casa frumoasa, mobila moderna, etc, etec, dar multi sant saraci, ca toate astea sant pe datorii. Ce nu stiu romanii din Romania este ca multi de afara cumpara si isi "permit"toate astea prin datorii la banci, imprumuturi personale, credit carduri, si in majoritate sant stresati cum sa le plateasca inapoi ca nu fac fata ca dobandele sant mari si cum vine salarul asa se duce.

Cel mai bogat este cel care nu are datorii, chiar daca nu are casa lui, poate sta in chirie, chiar daca nu are masina noua, poate are una atata cat sa-l duca la lucru si inapoi si care nu arata indeajuns de buna sa o conduca la o nunta sau la un restaurant mai ca lumea. Acela este bogat care isi face bine bugetul, cheltuie cat isi permite si la sfarsitul zilei e multumit si multumeste lui DUmnezeu ca l-a ajutat sa treaca ziua cu bine si in plus din putinul cat are se vede ca are mai mult ca altul si ajuta si pe altul care are nevoie.

Cel mai bogat este cel care este multumit cu putin si se bucura de creatia Domnului si de ce ne da El, ca ne da multe bucurii dar noi de multe ori nu le vedem ca santem prea inchisi in problemele care le facem cu mintea noastra.

Cele mai bune bucurii lasate de DUmnezeu sant gratis pentru noi ( pentru ca Iisus a platit deja pentru ele cu sangele Lui scump).

Asa vad eu saracii si bogatii. Alte idei?
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2010, 06:44:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este foarte trendy să arăți compasiune doar pentru cei săraci. Până acolo încât termenul de "social" a ajuns sinonim cu "despre săraci". Dar, să nu uităm, că și bogații au bolile și problemele lor. Arătând o preocupare specială pentru săraci, Biserica nu trebuie să îi excludă pe cei bogați, al căror rol social este imens. Eu nu cred că sărăcia este virtute, nici nu cred că bogăția este păcat. Fiecare stare are chemare și slujire specifică, fiecare stare este expusă la riscuri și ispite specifice ei. Săracul este expus la lene, bogatul la zgârcenie. Și bogatul, și săracul au loc alături de inima lui Isus. Este loc pentru toți, și pentru femeia cea bogată, și pentru săracul Lazăr.

În nici un caz nu cred că întoarcerea la impozitul progresiv este o soluție. Așa cum a spus un cunoscut om politic, este o iluzie să crezi că îi vei îmbogăți pe săraci luând de la bogați. Iar un alt conducător spunea că pe săraci îi vom avea tot timpul cu noi. Ceva trebuie să se petreacă cu impozitele, într-adevăr. Numai că acest "ceva" ar trebui să fie drastica lor scădere globală. Povara fiscală în statele europene a ajuns uriașă și nejustificată. Pentru orice cheltuială publică a cărei valoare este 1 euro se impun cel puțin 3 euro, restul se pierd prin aparatul administrativ-birocratic hipertrofiat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.08.2010 at 07:49:19.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2010, 12:40:49
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Cred ca in general nu suntem mumltumiti de starea in care suntem si am vrea 'putin' mai mult. Ne rusinam atunci cand vedem pe unul mai sarac decat noi care nu carteste Ajutorul pe care il putem da altul poate fi si de alta natura decat cea materiala, un gand bun, un sfat, atitudinea noastra intelegtoare, depinde de la situatie la situatie.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.08.2010, 12:53:49
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Eu personal, multumesc Domnului pentru ceea ce am. Nu am mare lucru, adica stam in chirie, avem rate la banci, chletuieli, dar......am o diploma, am o familie, am un sot, o copila, mama, frate, cumnata, soacra, am si lipsuri, dar mai presus de toate am sanatate.
Mai tanjim si noi dupa una alta, ne chinuim sa ne cumparam cate ceva, dar dintotdeauna am fost asa. Adica nu mi-am dorit ceva, m-am dus si mi-am luat, a trebuit sa strang bani mai intai. Dar m-am si bucurat de acel lucru.
Ce ma supara este ceea ce se intampla in sistemul de invatamant si cel sanitar (fara a face politica), in primul am lucrat iar cu al doilea am avut de a face. Nu ne ofera dreptul la decenta, nu la lux, cei care vor lux si-l procura.
TRebuie sa nu uitam ca sunt altii mai napastuiti ca noi, vezi topic "poetul din gara Sinaia", noi macar avem un acoperis deasupra capului, si pana la urma, cele materiale nu semnifica nimic. Chiar saptamana trecuta am fost la inmormantarea unei cunostinte, barbat in floarea varstei, la 40 de ani, rapus de o intepatura de albina.......Ce folos ca avea de toate aici? Nu l-au ajutat cu nimic. Inca o data mi-am dat seama de iluzoriul strangerii de averi.
Imi doresc sa traiesc frumos, sa traiesc urmand calea cea dreapta a lui Hristos, averurile si bogatiile le las altora.......
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.08.2010, 13:06:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
O casa, o masina, sanitate (am citit un caz pe acest forum de o doamna care nu reuseste sa mearga la doctor din cauza banilor, si cand ma gandesc ca sanatatea este un drept tuturor ), sa deie copiii la universitate.
Ar trebui sa urmam exemplul Norvegiei: cei mai bogati platesc taxe mai scumpe la stat, iar cei saraci sunt ajutati. Asa ca nimeni acolo isi poate permite o masina luxoasa.
Poate nu am putut eu intelege ce vrei sa spui, insa norvegienii nu au masini luxoase????
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarac vs Bogat AndruscaCIM Generalitati 46 09.01.2013 16:59:38
Ce sunt visele? ggmarius Generalitati 2 02.07.2011 12:33:28
Razbunarea celui sarac elisabeta cretu Intrebari utilizatori 5 24.05.2010 18:49:09