Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 15.04.2010, 16:46:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Procentul celor care suferă de această boală nu este fix. A variat mult de-a lungul epocilor, iar în cadrul unei epoci nu este același, ci variază de la o cultură la alta. Putem observa ca homosexualitatea, ca și păcatul în general, a devenit mai prevalentă în epoci și în culturi decadente.

Din cauză că epoca noastră se îndreaptă spre decadență, se poate face pronosticul că procentul de homosexuali va crește în viitorul previzibil.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #82  
Vechi 16.04.2010, 08:58:22
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca daca reproducerea ar fi ramas in seama responsabilitatii omului, umanitatea ar fi disparut de mult.
Nu-i vina noastra ca suntem dupa chipul si asemanarea unui asemenea zeu! :D
Citat:
Nu e asa problema.
Pt unii e! Lor le raspunsesem.
Citat:
Pentru ca le ei este un accident.
Oamenii i-au adaugat o nota de perversitate suplimentara.
Si nu perpetuarea speciei e problema cu ei.
Pt unii crestini pare sa fie!
Citat:
Ce, n-ai auzit ca prostia e molipsitoare?
Si homosexualitatea la fel daca nu e privita ca ceea ce este de fapt - o boala.
N-am inteles pe cine faci prost dar oricum homosexualitatea nu se ia. Pt ca nu e boala.
Citat:
Si asta este valabil pentru orice boala - daca nu e tratata cu toata seriozitatea se transforma in epidemie.
Parca spuneai ca nu se pune problema sa ajungem toti homosexuali.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 16.04.2010, 12:24:42
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
homosexualitatea nu se ia. Pt ca nu e boala.
Ca orice problema de comportament imi pare rau sa-ti spun ca se ia. Se intampla cum patesc multi cu fumatul , cu alcoolul, drogruile si altele asemenea - apoi dau vina pe anturaj.

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Parca spuneai ca nu se pune problema sa ajungem toti homosexuali.
"TOTI" este una si ce spunea Alin "EPIDEMIE" e alta...
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.04.2010, 10:37:46
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ca orice problema de comportament imi pare rau sa-ti spun ca se ia. Se intampla cum patesc multi cu fumatul , cu alcoolul, drogruile si altele asemenea - apoi dau vina pe anturaj.
Acuma e problema de comportament? Sincer nu prea cred ca se aseamana cu fumatul samd. As intelege de ce se apuca unii de baut dar nu inteleg de ce ar deveni homosexuali.
Citat:

"TOTI" este una si ce spunea Alin "EPIDEMIE" e alta...
O epidemie de genu asta ar duce la disparitia speciei umane intr-un timp relativ scurt. Nu trebuie sa ne "contaminam" toti in acelasi timp.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.04.2010, 12:59:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu-i vina noastra ca suntem dupa chipul si asemanarea unui asemenea zeu! :D
La concluziile astea ajungi atunci cand traiesti in ignoranta si autosuficienta, pentru ca ideea de auto-responsabilitate te irita.

Pe scurt, pentru informarea ta: Dumnezeu n-a creat omul asa, asta este ceea ce a ajuns omul fara Dumnezeu.

Citat:
Pt unii crestini pare sa fie!
Este doar un aspect, insa chiar minor fata de altele.

Citat:
N-am inteles pe cine faci prost dar oricum homosexualitatea nu se ia. Pt ca nu e boala.
Va ca ti s-a raspuns deja..
Si totusi fumantul, cum de "se ia"? Ca nu e boala.
Desfranarea?
Etc.

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Acuma e problema de comportament? Sincer nu prea cred ca se aseamana cu fumatul samd. As intelege de ce se apuca unii de baut dar nu inteleg de ce ar deveni homosexuali.
Intra in cateva comunitati gay si stai de vorba cu mai multi.
Si asa poate ai sa intelegi.

Citat:
Parca spuneai ca nu se pune problema sa ajungem toti homosexuali.
Epidemie cum ti s-a spus deja, nu inseamna "toti".
Inseamna suficient de multi ca toti sa sufere de pe urma ei.

Citat:
O epidemie de genu asta ar duce la disparitia speciei umane intr-un timp relativ scurt. Nu trebuie sa ne "contaminam" toti in acelasi timp.
Depinde cum intelegi epidemia asta.
Unele epidemii ca sa aiba un impact social substantial e necesar sa cuprinda sa zicem 30% din populatie.
In cazul asta desi bolnavii sunt mult mai putini impactul social este evident.
Vezi Anglia si cizma statului neo-nazist care impune educatia pro-sexuala si pro-homosexuala, mergand pana la a ataca valorile familiei.

In orice caz, problema natatilitatii exista deja si are alte cauze.
Dar se pare ca lucrurile astea se reglementeaza de la sine, in ritmul actual in cateva decenii europa va deveni musulmana deci se va schimba si politica imperiului.
Cu putin noroc ai sa apuci vremurile in care o sa-ti fie frica sa mai afisezi genul asta de gandire..

Last edited by AlinB; 19.04.2010 at 13:01:59.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 19.04.2010, 13:42:00
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuca92 Vezi mesajul
Buna,

Sunt o tanara de 18 ani si am nevoie de un sfat crestin.
Am recurs la aceasta metoda pentru ca imi este un pic rusine sa vorbesc despre "problema" mea cu ceilalti.

Foarte pe scurt, "problema" mea este ca ma simt foarte atrasa de fete. De fapt chiar am o prietena cu care ma inteleg foarte bine. De ceva vreme insa ma preseaza foarte mult sa ne incepem viata sexuala. Pe de o parte nu as zice nu, insa stiu ca biserica condamna foarte mult aceste practici. As vrea sa stiu si parerea unora mai in varsta.

Este pacat sa iubesti un om, chiar daca e de acelasi sex?

Va multumesc anticipat,
Mariuca
Iubirea este data de Dumnezeu pentru intemeierea unei familii si nasterea de prunci.
Ca sa nu fie pacat,dragostea trupeasca trebuie sa se faca dupa cununia religioasa,cand cei doi devin un singur trup.
Deci chiar daca ai iubi un baiat,ai face un pacat daca te-ai culca cu el inainte de casatorie.
Cu o fata nu poti intemeia o familie,nu poti naste copii,si aceasta unire nu este aprobata de Biserica.
Daca vrei sa alegi,sfatul meu este sa incerci sa iti indrepti aceasta inclinatie,sa incerci sa nu te mai gandesti la asa ceva.
Daca te gandesti la dragostea cea propavaduita de Noul testament,sa stii ca cea mai mare dragoste este cea pentru Hristos.Iar dragostea pamanteasca este doar o parte infima din ceea ce iti poate oferi dragostea pentru Hristos.
De aceea unii oameni nu ravnesc la dragostea pamanteasca si se fac calugari.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 19.04.2010, 22:01:10
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

In orice caz, problema natatilitatii exista deja si are alte cauze.
La ce te referi cand spui ca problema natalitatii exista deja? Pt ca in toata lumea se nasc mai multi copii pe secunda decat oameni care mor. Daca lucrurile vor merge asa, s-ar putea sa fie la un moment dat o problema cu natalitatea:D

http://www.worldometers.info/ (uite aici un site interesant)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 25.04.2010, 12:07:03
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Unhappy

am si eu 2 intrebari pt toti cei care cred ca homosexualitatea nu e o boala; si ca este ok sa ''iubesti'' o persoana de acelasi sex; si ca ''iubirea'' e aceeasi ; etc. : atunci de ce cand un homosexual este intrebat dc si-ar dori ca copilul lui sa fie si el homosexual raspunsul este : ''nu!!!'' ????

iar a 2-a intrebare : vi se pare normal ca o fetita in varsta de aprox 9 ani , sa poata afirma, cu claritatea unei persoane adulte , ca la o asa varsta frageda se simte atrasa de acelasi sex??? ( am vazut cu ceva timp in urma un reportaj in care unei fetite de 9 ani i se puneau intrebari despre homosexualitatea ei si va spun sincer ca raspunsurile fetitei m-au socat).






'Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.''
Reply With Quote
  #89  
Vechi 25.04.2010, 14:07:00
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
am si eu 2 intrebari pt toti cei care cred ca homosexualitatea nu e o boala; si ca este ok sa ''iubesti'' o persoana de acelasi sex; si ca ''iubirea'' e aceeasi ; etc. : atunci de ce cand un homosexual este intrebat dc si-ar dori ca copilul lui sa fie si el homosexual raspunsul este : ''nu!!!'' ????
Pentru ca respectiva persoana e constienta de discriminarea si celelalte presiuni sociale la care este supus un homosexual in majoritatea tarilor lumii, si nu doreste ca propriul copil sa treaca prin asta.

E cam la fel cu motivul pentru care o mama din Tanzania nu ar vrea ca fiul ei sa se nasca albinos, si la fel cum o mama din Evul Mediu spera sa aiba o fata care sa nu fie roscata, sau sa nu se nasca cumva cu coditza vestigiala.

Citat:
iar a 2-a intrebare : vi se pare normal ca o fetita in varsta de aprox 9 ani , sa poata afirma, cu claritatea unei persoane adulte , ca la o asa varsta frageda se simte atrasa de acelasi sex??? ( am vazut cu ceva timp in urma un reportaj in care unei fetite de 9 ani i se puneau intrebari despre homosexualitatea ei si va spun sincer ca raspunsurile fetitei m-au socat).
La varsta mentionata de tine copiii descopera instinctele sexuale, si atractia fata de sexul opus (in cazul majoritatii). Daca fetita e lesbiana, e normal ca ea sa fie atrasa de fete.

Ma rog, nu se poate generaliza plecand de la cazul de mai sus, dar sunt homosexuali care au stiut de la o varsta frageda ca ei sunt altfel. Am un prieten care este homosexual, si la fel ca fetita din exemplul tau, nu isi aduce aminte sa fi fost atras vreodata de fete.

Exemplele de mai sus sustin punctu de vedere conform caruia homosexualitatea este innascuta, nu dobandita.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 25.04.2010, 18:49:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
La ce te referi cand spui ca problema natalitatii exista deja? Pt ca in toata lumea se nasc mai multi copii pe secunda decat oameni care mor. Daca lucrurile vor merge asa, s-ar putea sa fie la un moment dat o problema cu natalitatea:D

http://www.worldometers.info/ (uite aici un site interesant)
E vorba de distributia populatiei.

In tarile "dezvoltate" nataliatatea e in scadere.
In cele in curs de dezvoltare, subdezvoltate, se pare ca dimpotriva..

De altfel si in Europa, in functie de etnicitate o parte din populatie inregistreaza un spor pozitiv (musulmanii) pe cand restul dimpotriva..

De asta se preconizeaza ca in cateva decenii Europa va fi majoritar musulmana.

Extinction of the European Population
http://www.youtube.com/watch?v=6VnUH_CPulc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
Nevoie de un sfat va rog ! andreidiniasi Umanitare 9 20.04.2010 12:04:56
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32