Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 14.06.2012, 11:50:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ținând cont că threadul pune în balanță Bisericile NP cu Bisericile istorice, întrebarea dumneavoastră poate fi foarte ușor întoarsă pe dos:

Dacă Bisericile istorice au adevărul așa cum se laudă, cum se face că s-au împărțit în mai multe Biserici (ortodoxă, catolică, miafizită etc. ) fiecare având adevărul ei ? Adevărul este UNUL SINGUR nu ? Uite că la Bisericile istorice nu este așa !
Depinde si de ce vrea sa auda respectiva persoana si de ce raspuns cauta. Daca va intreba un ortodox (care nu e ecumenist mai radical) i se va raspunde ca Biserica e doar una (BO), la fel si adevarul. Celelalte sunt grupari desprinse din Biserica, dupa ce s-au departat inainte de adevar. Tot timpul au existat astfel de grupari, care au avut apoi diferite trasee. Unele s-au reintors in Biserica, altele s-au rupt definitv (monofizitii, catolicii), altii au trecut la alte credinte (se spune ca musulmanii bosniaci sunt fostii bogumili).
  #332  
Vechi 14.06.2012, 11:51:46
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine aude...

Ne-a spus odată părintele că putem să auzim cuvântul lui Dumnezeu atunci când vrem cu adevărat să îl ascultăm.
  #333  
Vechi 14.06.2012, 11:53:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ținând cont că threadul pune în balanță Bisericile NP cu Bisericile istorice, întrebarea dumneavoastră poate fi foarte ușor întoarsă pe dos:

Dacă Bisericile istorice au adevărul așa cum se laudă, cum se face că s-au împărțit în mai multe Biserici (ortodoxă, catolică, miafizită etc. ) fiecare având adevărul ei ? Adevărul este UNUL SINGUR nu ? Uite că la Bisericile istorice nu este așa !
Biserica este una singura: BO
  #334  
Vechi 14.06.2012, 12:01:11
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Biserica este una singura: BO
Una, Sfântă, Catolică și Apostolică Biserică.
  #335  
Vechi 14.06.2012, 12:01:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Ne-a spus odată părintele că putem să auzim cuvântul lui Dumnezeu atunci când vrem cu adevărat să îl ascultăm.
E un moment de declick in viata fiecaruia.

Citat:
(...) La un moment dat, am avut o pauza de filmari de o saptamana si, dat fiind faptul ca sotia mea este italianca, ne-am gandit sa mergem la Roma pentru ca nu era prea departe. Eram deja la Bucuresti de vreo doua luni. Am fost la Roma si acolo mi-am dat seama ca este mult mai mult de descoperit despre crestinism decat crezusem pana atunci. Locuiam la cateva strazi distanta de Catedrala Sfantul Petru si a fost magic, dar nu stiam de ce. In Colosseum e o cruce imensa, care ne-a impresionat puternic. Eram in prezenta unor martiri crestini. Calatoria aceea a fost un moment in care mi-am spus ca trebuie sa aflu mai mult despre religia mea. M-am intors in Romania si am comandat o carte despre istoria crestinismului. Mai toate cartile pe care le citisem erau despre catolicism si protestantism. Nimic despre ortodoxie. Am petrecut trei ani cautand carti despre istoria crestinismului si nu am dat peste aproape nimic despre Biserica Estuui, pentru ca toate sunt scrise de istorici vestici. Am citit Chesterton, Papa Paul ak II-lea, Henry Newman. Dar erau lucruri despre catolicism cu care nu puteam sa fiu de acord, pentru ca eu cautam continuitatea credintei.
Citat:
Am fost apoi cu sotia mea la cateva slujbe catolice, dar abia cand am fost la una ortodoxa m-am simtit ca intr-una a vechii credinte. Eram pe punctul de a trece la romano-catolicism, insa ramasesera cateva lucruri importante cu care sufletul meu nu se impaca. Asa ca ma rugam lui Dumnezeu sa-mi arate o a treia usa. Si mi-a venit in gand: inainte de a renunta sa mai caut vechea credinta si sa devin un protestant “demisionar”, trebuie sa studiez Marea Schisma. Apoi, toate lucrurile au inceput sa se aseze. A urmat o calatorie de patru ani de invataturi. Am continuat sa citesc despre ortodoxism apoi am dat cautare pe Google dupa biserici ortodoxe si am gasit doua grecesti. Prima oara cand am intrat in una, nu era nimeni acolo. Doar o doamna mai in varsta. Usile erau inchise, am batut si ea m-a lasat sa intru. Intaia data cand am privit icoanele care erau ceva bizar pentru mine, mi-a venit in gand o expresie ce nu se potrivea cu locul in care eram. Insa, daca in bisericile catolice simteam ca ma intorc in Evul Mediu, aici era ca sunt in biserica originara.

Un alt lucru interesant este ca visasem odata, desi nu fusesem niciodata in una, ca intru intr-o biserica ortodoxa. Iar cea in care merg acum este exact ca cea aparuta in vis. Ciudat este insa ca primul gand cand am pasit in ea afost Fugi, pleaca de aici! Si m-am gandit ca e straniu pentru ca stiam in inima mea ca ala e locul in care ma trimisese Dumnezeu. Am inceput sa transpir. Dar dupa aceea, am simtit ca Duhul Sfant imi zice: Ramai pana la sfarsit! Primele 45 de minute au fost foarte dificile. Apoi, intregul loc s-a transformat. Parca s-au deschis portile Raiului. M-a impresionat ca oamenii se rugau cu atata smerenie, o smerenie fericita, a Invierii.

Ortodoxia e cel mai frumos lucru pe care il poti trai. Este casa perfecta, o binecuvantare si o transcendenta. O comunitate cu Dumnezeu si cu sfintii sai, o experienta mistica pe care nu o poti spune in cuvinte. Este biserica istorica (Jonathan Jackson , actor american)
@stefan florin: Biserica e doar Una Sfanta Catolica si Apostolica Biserica, adica Biserica drept-martitoare, Biserica Ortodoxa.

Last edited by ioanna; 14.06.2012 at 12:06:30.
  #336  
Vechi 14.06.2012, 12:05:37
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ma uitam si ascultam posturi neoprotestante, duminica ma uitam de dimineata la predici neoprotestante. la o emisiune neoprotestanta se spunea ca ocultismul e malefic, asa ca am renuntat la asta. Dar cum doream sa aflu adevarul despre tot dupa un timp am vrut sa vad si ce e cu ortodoxia. Abia dupa un an dupa ce am citit Biblia am mers intr-o biserica ortodoxa. M-am si impartasit prima data dupa copilarie. Acum nu mai credeam ca in cultele neoprotestante e ceva, mai ramasese ortodoxia si nu stiam ce e cu catolicismul. Am fost si la biserica lui Anton de Padova, am pus chiar si pomelnic, etc. Dar cum doream sa aflu adevarul pana la capat am tot cautat sa vad ce e cu catolicismul, m-am si rugat. Pana la urma am aflat si lucrul asta, ca e doar ortodoxia.
probabil acelasi parcurs o sa-l aibe si doamna Doriana, cand va scapa de acei penticostali, se va reintoarce in sanul Bisericii ortodoxe.
  #337  
Vechi 14.06.2012, 12:44:15
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

si ceva imi spune ca si "ucenicul" cocheteaza cu aceasta idee, sa renunte la cultul Penticostal pentru a se reintoarce in Biserica ortodoxa, de unde a plecat, insa ii vine greu sa recunoasca aceasta dorinta care a prins radacini adanci in sufletul sau...totusi sa nu uitam faptul ca amandoi, si doamna Doriana cat si "ucenicul" au inceput sa-si faca cruce si cred ca nu va dura mult pana vor incepe sa se inchine sfintelor icoane... va trebui insa sa treaca ceva timp dar cred ca finalul acesta va fi, amandoi se vor lepada de toti prediatorii si pastorii care i-au jumulit de bani tinandu-i in bezna spirituala....
  #338  
Vechi 14.06.2012, 14:53:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Bineinteles ca au venit. Dovada este acest topic.
Înțeleg ce vreți să spuneți, însă eu n-am scris că au venit după sute de ani, ci de sute de ani deja.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Slabirea credintei nu presupune schimbarea dogmelor.
Nu mam referit nici la "slăbirea credinței", acest fenomen fiind general valabil pentru toate bisericile: istorice, protestante ori neoprotestante. E un semn al timpului.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Unii tanjesc dupa o credinta pe care s-o modeleze ei cum vor. Si o gasesc la secte. Ce mare branza e sa intelegem acest lucru? Asadar, sectele, in stransa legatura cu miscarea antihristica, inconstient sau constient, cauta un dumnezeu mai permisiv, care sa corespunda idealurilor masonice. Si sapa la radacina bisericii ortodoxe in primul rand.
Dumneavoastră ați fabricat un scenariu (ori folosiți unul gata scris) conform prejudecății ortodoxe, generalizând acest iluzoriu dușman: "sectili". Secte găsim peste tot: în zona ortodoxă, ori neoprotestantă deopotrivă. Ba, în ultima vreme, diavolul generează fel de fel de conglomerate bizare la confluența dintre creștinism și cultele orientale. Puținii neoprotestanți de pe forum nu au nimic în comun cu acestea, așa că nu e cazul să vă mai panicați; creștinii vor continua să plece din Biserica Ortodoxă Română în măsura în care nu-și vor găsi acolo împlinirea nevoilor lor sociale ori doctrinare. Din nefericire pentru dumneavoastră ortodocșii (și acesta chiar că e un motiv de panică), cei mai mulți nu-L mai recunosc pe Hristos în BOR și nu sunt satisfăcuți cu oferta dogmatică distanțată de El.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am auzit pe unii ca au trecut la secte pentru avantaje materiale.
Și eu am auzit, ba chiar am văzut exemple concrete, însă aceștia s-au pierdut rând pe rând când au realizat că viața de creștin presupune fericirea de a da, mai mult decât de a primi.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Mai cunosc pe cineva care a trecut la adventisti pentru ca acolo, conform invataturii sectare, nu au voie sa bea. Si, omul, in nestiinta lui, se mandrea ca e ,,pocait'', dar continua sa bea pe ascuns!
Dacă bea "pe ascuns", cum ați aflat? L-ați spionat din dulap?
  #339  
Vechi 14.06.2012, 14:57:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu nu m-am gandit niciodata ca neamul meu n-a fost unul mantuit, ca timp de mii de ani oamenii nu s-au mantuit, pana au aparut np. Nu trebuie sa mi se spuna asta, n-am condamnat niciodata omenirea si am fost sigura ca au existat mereu oameni credinciosi. Mi se pare "strigator la cer" gandul ca timp de 1850 de ani omenirea a fost damnata, pana au aparut np. Cum poate un om sa credea asa ceva?
Singurii care cred așa ceva, sunteți dumneavoastră! Niciun penticostal ori adventist n-ar crede o așa enormitate, ca milioane de creștini ortodocși plini de devoțiune pentru Hristos în decursul veacurilor trecute, să piară în Iad doar pentru că nu au avut acces la Cuvânt și la adevărurile cuprinse în el!

"Dar Dumnezeu, trecând cu vederea veacurile neștiinței, vestește acum oamenilor ca toți de pretutindeni să se pocăiască"(Fapte 17,30 - versiunea Sinodală)
  #340  
Vechi 14.06.2012, 16:30:00
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu nu m-am gandit niciodata ca neamul meu n-a fost unul mantuit, ca timp de mii de ani oamenii nu s-au mantuit, pana au aparut np. Nu trebuie sa mi se spuna asta, n-am condamnat niciodata omenirea si am fost sigura ca au existat mereu oameni credinciosi.Mi se pare "strigator la cer" gandul ca timp de 1850 de ani omenirea a fost damnata, pana au aparut np.Cum poate un om sa credea asa ceva? Cum poate sa creada ca Dumnezeu sta impasibil in fata unora care-l cauta sau cum crede ca nimeni nu l-a cautat?
Desi pare greu de crezut,in ciuda minciunilor abil mascate,exact aceasta este opinia.Altfel nu ar veni sa ,,evanghelizeze"pe niste oameni considerati cumva rataciti prin idolatrie si slujbe religioase ce nu pot fi intelese,depasite si invechite.Saracu ortodox este considerat un fel de aborigen tinut in ignoranta de preoti,care nu ,,intelege" Cuvantul(in sens strict,sectar,folosit),si prin urmare trebuie sa-i fie aratate ,,adevarurile"(am folosit pluralul pt ca fiecare secta are doar aparenta unei gandiri comune cu altii,diferentele sunt majore,unele radicale)ca sa fie si el mantuit la foc automat.Daca se poate cu renuntarea la tot ce stia el,in principal cu privire la mantuire,inchinare,starea sufletului dupa moarte,Sfanta Liturghie si alte aspecte asupra carora sectele au decis ca au fost mai bine intelese de ei decat de intreaga Sfanta Biserica Ortodoxa de-a lungul istoriei.Insa asta se spune pe parcurs,nu la inceput cand omul trebuie atras.

In opozitie, Sfanta Biserica Ortodoxa a sustinut mereu,clar si raspicat,de la inceput si in fata tuturor,ca nu exista mantuire in cadrul sectelor decat daca cei aflati in ele vin in dreapta credinta,adica in Sfanta Biserica Ortodoxa,acceptand in totalitate,fara adaos si modificare invatatura Bisericii.Nu am reusit sa gasesc nici o opinie contrara in credinta ortodoxa cu privire la acest aspect.Si asta deranjeaza,ca orice parere directa,fara compromisuri si menajamente.In afara Adevarului Sfanta Biserica Ortodoxa nu serveste nici iluzii comode,nici compromisuri doctrinare si nici fratii ipocrite.Spune ca este Una si si-a asumat mereu consecintele acestor afirmatii,inca de la inceputuri.Cum se spune in Sfanta Scriptura exista o singura poarta si nu se intra prin ea asa usor cum cred unii:

,,Și mergea El prin cetăți și prin sate, învățând și călătorind spre Ierusalim.Și I-a zis cineva: Doamne, puțini sunt, oare, cei ce se mântuiesc? Iar El le-a zis:Siliți-vă să intrați prin poarta cea strâmtă, că mulți, zic vouă, vor căuta să intre și nu vor putea."(Sfânta Evanghelie după Luca 13,22-24)

Doamne ajuta!+

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 14.06.2012 at 16:35:48.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09