Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 12.09.2011, 00:40:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Nu stiam ca smerenia e un viciu. Dar sunt persoane care nu se penseaza....., dar la deodorant n-am auzit sa renunte.
Din punct de vedere al credintei, femeile n-ar trebui sa se penseze. Si conteaza mai mult interiorul, dar sa nu uitam si de "frunza". (Citeste mai sus legat de frunza).
Da, este pacat sa te machezi, este pacat sa te vopsesti fata de legea Lui Dumnezeu.
Azzura, tu esti libera sa faci ce crezi tu de cuviinta , eu am raspuns la intrebarea care s-a pus , am facut-o in numele meu, pentru ca asta s-a intrebat, in mod practic ce facem, nu teoretic. Ca unele persoane deja ma vad in Iad (vezi postarile anterioare) , e alta poveste … ce sa spun?! Asta sa fie cel mai mare pacat al meu: ca mi-am vopsit parul sau ca poate o sa mi-l mai vopsesc. N-are nicio legatura “modernitatea” cu schimbarea nuantei parului si da, cred ca smerenia devine un viciu atunci cand o constientizezi. Numai bine :)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 12.09.2011, 00:43:45
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Există biserici în care s-a stabilit o separație spartană a sexului slab de ăla tare (sau moale, după caz).
Femeile ocupă pronaosul iar bărbații se înghesuie în naos, între cele două secțiuni existând un rând de strane, și-așa s-a rezolvat problema deturnării atenției populației masculine concentrate pe rugăciune. În mod logic, femeile văd doar ceafa bărbatului, parte a corpului care n-are semnificație în semantica sexuală, deci nu ispitește.
Doar homosexualii mai au probleme cu ispitele în asemenea cazuri, dar la ăia, dacă nu-s abstineți, nu mai contează.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.09.2011 at 00:51:15.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 12.09.2011, 00:59:38
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Azzura, tu esti libera sa faci ce crezi tu de cuviinta , eu am raspuns la intrebarea care s-a pus , am facut-o in numele meu, pentru ca asta s-a intrebat, in mod practic ce facem, nu teoretic. Ca unele persoane deja ma vad in Iad (vezi postarile anterioare) , e alta poveste … ce sa spun?! Asta sa fie cel mai mare pacat al meu: ca mi-am vopsit parul sau ca poate o sa mi-l mai vopsesc. N-are nicio legatura “modernitatea” cu schimbarea nuantei parului si da, cred ca smerenia devine un viciu atunci cand o constientizezi. Numai bine :)
K. Sa marturisesc, ca sa nu se inteleaga gresit, ca am vazut ca se mai supara oamenii daca nu spui exact, sau daca n-ai trait concret ceva, si-ti dai cu parerea. Nu ma vopsesc, dar am si eu altele. M-am vopsit roscata, cu un sampon colorant, intr-o vacanta de vara, cand eram in liceu. Nu stiu daca m-am gandit in momentul ala ca pacatuiesc, m-am vopsit, fara sa gandesc prea mult, impreuna cu 2 prietene, fiecare cu cate o nuanta. Si indiferent de ce pacat face cineva, imi place ca, in ciuda faptului ca il face, macar sa fie constient.

Legat de smerenie, ca e viciu cand o constientizezi - deja cand ai ajuns sa fii constient "de fosta ta" smerenie, cazi in pacatul mandriei si s-a sters totul cu buretele.

Daca cel mare pacat al tau este ca te-ai vopsit, te felicit. Inseamna ca mai ai un pas spre desavarsire. :)
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #124  
Vechi 12.09.2011, 01:26:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Nu stiu daca m-am gandit in momentul ala ca pacatuiesc, m-am vopsit, fara sa gandesc prea mult, impreuna cu 2 prietene, fiecare cu cate o nuanta.
Eu in liceu le-am oxigenat motu’ din frunte la doi colegi, la rugamintile lor insistente :) Era in ‘98, in perioada in care nationala de fotbal s-a facut blonda. Vorba ta, cand esti tanar nu gandesti prea multe.

Ce vremuri ….




Baietii de la Nationala, sa pot considera "norocosi". in Iran se impune, prin lege,"hair-staylingul" la barbati; nu si-ar fi putut onora pariul daca am fi avut o lege similara :)

Last edited by ioanna; 12.09.2011 at 01:30:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 11:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 16:34:42
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 19:12:32