Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.11.2011, 00:12:28
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,inteleg...4 ani de prietenie intre niste liceeni...Prieteniile sunt facute pt a cunoaste oameni mai bine,nu sunt contracte pe viata!!

Nu trebuie sa renunti usor la o fata pe care o iubesti,asa fara nici un rost.Dar aici sunt motive serioase,semne de intrebare,atitudini in neconcordanta.
Eu nu mi-as dori sa ma casatoresc cu un barbat care imi face scandal si-mi cere mie socoteala pt viata si alegerile rudelor mele!Nici cu unul care sa-mi puna conditii tot vizavi de rudele mele...Intelegi situatia?
Cine este aceasta persoana sa aiba atatea drepturi asupra rudelor mele?Pana una,alta nefiind casatoriti nu poate avea drepturi nici asupra mea,este clar?
ok ok ok ... nu trebuie sa fii asa dura... am inteles mesajul... doar ca noi nu stim toata povestea... stim doar ce a spus el... nu stiu de ce simt ca sunt mai multe lucruri la mijloc....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.11.2011, 00:34:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
ok ok ok ... nu trebuie sa fii asa dura... am inteles mesajul... doar ca noi nu stim toata povestea... stim doar ce a spus el... nu stiu de ce simt ca sunt mai multe lucruri la mijloc....
Desigur,tot ce se poate...banuiesc ca sunt mai multe detalii...
Intr-un caz trebuie sa asculti ambele parti,insa oricare altele ar fi detaliile,trebuie sa ne ferim intotdeauna de persoane care vor sa ne subjuge emotional,sentimental,etc.Dumnezeu ne-a lasat liberi;relatiile nu-s facute pt profit ci pt a evolua impreuna.
Eu asta incerc sa spun.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.11.2011, 00:50:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu prea aveti scoala vietii... Luati totul prea ad-literam! Eu am inteles ideea,el e un baiat care isi iubeste fratele si vrea sa il salveze. Din acest motiv au aparut si certuri intre el si prietena lui. Intr-adevar,ar putea fi si ea putin mai pasiva,insa fata in 4 ani a pus suflet si e normal ca incepe sa o doara orice lucru care o priveste si pe ea,fie in mod direct sau indirect.

Voi,acestia care tratati problema cu atata simplitate,nu va doresc sa ajungeti sa fiti intr-o asemenea situatie. Stiu ca majoritatea care ati raspuns sunteti mult mai maturi si tratati lucrurile cu o mai mare simplitate,insa trebuie sa-i acordam fiecaruia "tratamentul" de care are nevoie. Si eu sunt mai dintr-o bucata,gasesc rezolvarea destul de simpla,insa cum s-a mai si spus: sangele apa nu se face!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.11.2011, 01:03:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Yasmina, nu te grabi cu concluziile, in mare ce spui tu e adevarat dar mai bine sa-l lasi pe el sa explice cum vede el problema si care e adevaratul motiv pentru care prietena lui face toate scenele alea intr-o situatie care practic nu (o mai) priveste mai deloc.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.11.2011, 01:10:39
loredana_bz loredana_bz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2011
Mesaje: 1
Implicit

Doamne ajuta!
Am citit si eu ceea ce se intampla in familia ta, deci iti zic din propia mea experienta (caci am avut si am probleme) chiar f serioase, pot sa-ti spun doar atat,, Tu esti tanar sa inteleg (sau de am inteles bine ), nu este nici o rusine sa te duci cu inima deschisa si fara rusine la biserica de unde apartii si sa vorbesti cu preotul despre tot ceea ce ai scris aici, caci Dumnealui va sti si te va sfatui ce si cum sa faci,,poti vorbi cu mama ta sa faceti o citire in casa cum ar fi festanie,MOLIFTELE SFANTULUI VASILE CEL MARE, post, rugaciune zi si noapte,,,si toate aceste probleme iti garantez ca se vor rezolva,,tot acest haos familiar,si exact cum ai zis,,iti doresti fratele inapoi roagate pentru el sa-l lumineze Dumnezeu si nu respingandu-l il vei atrage sau il vei intoarce inapoi acasa nu,,asa mai mult il faci sa se indeparteze,,,incearca si fii pentru el in aceste grele momente( caci sunt si pentru el,la 20 de ani nu ai cine stie ce experienta de la viata si mai ales ca toti ai tai sant intorsi impotriva lui) deci intelege-l nu poate de azi pe maine sa zica nu s-a intamplat nimic totul e si va fi la normal asta nu va mai fi niciodata,o umbra dar va ramane,dar tu incearca incet,incet si apropiete de el ca un prieten nu ca frate ce esti pentru el,,nu-i mai spune niciodata ca nu e bine ce a facut sau ce face,caci de vei continua asa cu siguranta il veti pierde definitiv si cine stie de cat timp veti avea nevoi sa va impacati,,,asa ca tu ved ca esti inteligent si nu te sfii ca nu este totul perdut pana acum ,,inca mai poti face ceva pentru ati recupera fratele dar nu pe post de frate ce ii iesti ci cum un bun prieten,iar pt iubita lui incearca si fii mai rezervat din toate punctele de vedere si lasa-l pe el sa decida ce este bine pt el sau nu,caci dragostea e foarte oarba si te face sa uiti tot in urma si s-o urmezi,,,si aici fratele tau are cuvantul de decidere ,,asa ca prietena ta are dreptate din punctul meu de vedere,,voi vedeti-va de ale voastre tu si ea,,iar restul si le rezolva de la sine,,,caci de este dat de la Dumnezeu ca aceasta tanara sa ii fie sotie in viitor ,,nimeni nu se poate impotrivi,,iar de este dat sa nu fie impreuna destinul le va arata calea singur, tu fii aproape de el si de parinti tai vorvind cu toti de prezent si viitor ,,uitati trecutul acela il va decide DUMNEZEU..HARUL DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS SA FIE CU FAMILIA TA SI CU TINE,,Ridica fruntea sus respira adanc si mergi inainte,,Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.11.2011, 20:17:09
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Smile

Vreau sa va multumesc ca a-ti incercat sa ma ajutati. Va marturisesc, ca nu a fost nici un misto, cum au zis anumiti membri ai forumului, era ceva foarte serios, dar totul sa terminat, S-a stat de vorba cu prietena mea , si am ajuns la o concluzie ca totul sa isi revina la normal,si nu o sa mai avem legatura cu ei, ne vom vedea de ale noastre. Pe langa asta prietena mea si-a cerut scuze, si ii pare foarte rau ca sa intamplat toate astea.

Totul este bine acuma !
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.11.2011, 21:33:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ne bucuram pentru tine si pentru ea.

Sa speram ca lucrurile vor urma o cale buna si pentru fratele tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa imi spuneti cn are CANTARILE: PuiMicGeorgiana Muzica Bisericeasca 1 05.11.2010 22:23:15
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
va rog!!!spuneti-mi ce sa intamplat !!! Klapeman Intamplari adevarate 9 28.07.2010 11:47:06
Va rog, spuneti-mi cum ma sfatuiti sa reactionez? elizabeta Generalitati 28 13.11.2009 23:27:55
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38