Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.07.2011, 08:18:51
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca omul ar fi decent la minte, am putea purta orice haina, oriunde.
Indecenta vazuta in haine este insa un ecou al indecentei interioare.

Personal, consider ca ar fi de folos ca barbatul sa poarte tot timpul pantalon lung (bumbacul si inul sunt materiale racoroase).
Asta tine insa de fiecare, de evlavia si de credinta fiecaruia. Cred ca sunt lucruri care nu trebuiesc impuse.

Un trup acoperit in intregime cu haine este mai racoros decat unul dezgolit.
In locurile cu temperaturi foarte inalte (desert), lumea e cu mult mai imbracata decat noi.
Deci, sa nu socotim hainele scurte ori prea scurte, drept o masura impotriva caldurii.
Multumesc Windorin pentru raspuns.
Have a nice day.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.07.2011, 13:41:33
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Poti oare sa mergi pe strada si sa te uiti numai in jos? Este greu si nu multi pot face asta.
Cat despre cel slab, care se lasa ispitit de ce vede dezgolit, trebuie sa avem grija de el prin faptele noastre.
De ce să se uite lumea mereu în jos? Nu este firesc...În fond cerul e sus iar daca ne privi semeniinu păcătuim..Ce bine știm sa creem noi si noi tipare și prejudecăți, in loc să se recunoască elegant ca bărbatul fire slabă mereu se simte ispitit, dar geaba e scurtă fusta ca de aici pîna la o a da jos este cale lungă și alt gen de păcat+eventual+. Deci bine zici tu windorin că ispita vine dinăuntru nu dinafară...Mi+a plăcut!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.05.2014, 13:01:00
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Asa e...tentatia vine din interior si nu cred ca izolarea (chiar si vizuala) e solutia.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11