Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 22.01.2015, 04:31:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jennyy Vezi mesajul
Fratilor, am primit o rugaminte pe telefon o transmit si voua. Ba mai mult, daca este cineva din Moldova Noua pote cercetaza putin cazul, sa vedem daca putem ajuta cumva.
O familie cu 3 copii au luat de pe undeva (Dumnezeu stie de unde) o bacterie transmisibila. Situatia a scapat de sub control. Unul din copii a murit(astazi o inmormanteaza) iar celelalte 2 fetite sunt in spital in Timisoara in stare critica. Parintii se numesc Velcota GHita si Cristina.
va rugam pomeniti in rugaciune si poate ne da careva vesti..
update citit pe facebook - de la Ortodoxia Tinerilor :

"Vă rog să vă rugați pentru familia Velcota Ghiță și Cristina de la biserică din Moldova Noua greu încercată. Le-a murit fetița de 1 an și 4 luni, mâine e înmormântarea. Ieri au internat-o la urgențe în Timișoara pe fetița de 6 ani iar acum a plecat mama la urgențe în Timișoara cu fetița de 3 luni: febră, diaree, vărsături, medicii declară că e o bacterie transmisibilă, îi depășește situația. O durere imensă prin care trec acești părinți, frații noștri în credință, tata plânge lângă sicriul fetei iar mama la urgențe în Timișoara cu celelalte 2 fetițe fără nici o speranță de viață."
Reply With Quote
  #212  
Vechi 22.01.2015, 09:10:48
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
update citit pe facebook - de la Ortodoxia Tinerilor :

"Vă rog să vă rugați pentru familia Velcota Ghiță și Cristina de la biserică din Moldova Noua greu încercată. Le-a murit fetița de 1 an și 4 luni, mâine e înmormântarea. Ieri au internat-o la urgențe în Timișoara pe fetița de 6 ani iar acum a plecat mama la urgențe în Timișoara cu fetița de 3 luni: febră, diaree, vărsături, medicii declară că e o bacterie transmisibilă, îi depășește situația. O durere imensă prin care trec acești părinți, frații noștri în credință, tata plânge lângă sicriul fetei iar mama la urgențe în Timișoara cu celelalte 2 fetițe fără nici o speranță de viață."
Dumnezeu sa le ajute.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 27.01.2015, 22:54:30
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit rugaciune pentru Alina

Doamne ajuta!

Va rog care puteti sa va rugati pentru Alina, e in pragul depresiei, are mari probleme de serviciu si multe, multe ispite pe toate planurile
Eu cu inca o persoana spunem pentru ea la 22:30 Acatistul Maicii Domnului " Bucuria tuturor celor necajiti" , puteti sa va alaturati daca doriti sau sa spuneti orice rugaciune , oricat de scurta pentru ea , pentru luminarea mintii, serviciu, sanatate si impacare.


Dumnezeu sa va rasplateasca jertfa!
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 28.01.2015, 02:20:18
-1NDEPENDENT -1NDEPENDENT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2014
Mesaje: 15
Implicit Carte: Puterea Rugaciunii Iertarea Mortilor

Buna ziua, va rog sa dati mare atentie urmatoarelor cuvinte.
"Puterea Rugaciunii Iertarea Mortilor". Este o carte scrisa dupa vedeniile unui crestin ortodox, sateanul Ion C. Popa Gheorghe din comuna Cuca, judetul Arges. In aceasta carte Dumnezeu si Sfantul Arhanghel Mihail il invata cum sa se roage fiecare crestin casa se mantuiasca si sa scape de demon. Domnul spune: "Cine va urma invataturiile din cartea pe care o vei scrie nu va fi lipsit de Bunatatiile cele Ceresti(Rai)". Daca puteti, va rog distribuiti-o mai departe. In urmatorul link se afla cartea. Nu ma deranjeaza daca dati copy la carte si o puneti in alt link.
Si inca ceva, nu ma pricep a crea linkuri, si de aceea am postat cartea pe contul google. Cartea este mica si se citeste destul de repede.
https://plus.google.com/app/basic/st...jbotmmcurvamjs

O MARE MINUNE DIN VREMEA NOASTRA

http://www.munteleathos.com/Pagina/A...vremea_noastra
Va rog daca se poate sa o distrubuiti mai departe, este spre folosus sufletului.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 29.01.2015, 01:21:51
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Elena va pleca acasa din spital!

Doamne ajuta! Am fost pe la Elena la spital, m-am bucurat sa o vad mai vesela, mai bucuroasa ca medicii i-au promis ca dupa sedintele de recuperare in doua saptamani o vor externa. Proteza de la sold va intra in calcul de a se reface, abia peste doua luni, dupa ce se va simti mai bine cu toate operatiile facute. Elena a avut la ea o " tableta " si am intrat pe Forumul Crestinortodox sa citeasca mesajele voastre. A podilit-o plansul si multumeste in fiecare zi bunului Dumnezeu, Maicutii Domnului si la toti sfintii dragi ca si-au facut mila cu ea si au ajutat-o sa se ridice din patul durerii. Problemele nu sunt incheiate dar important e ca e vie, ca a iesit din coma, ca operatiile sunt reusite. Perioada de refacere va fi lunga dar va fi acasa la ea, cu copii ei, cu sotul ei. O vor ajuta in continuare parintii si socrii, cu copii, cu menajul in casa.
Spunea sa va transmit toata dragostea ei si tot binele vostru spus prin rugaciuni sa va insoteasca si pe voi pe toti care a-ti pomenit-o!

Sa ne rugam , sa-i pomeni pe toti cei care ne cer ajutorul.
CRED IN PUTEREA RUGACIUNII COLECTIVE!!!

Pe 23 martie 2009 va rugam sa-l pomenim in rugaciunile noastre pe un tanar REMUS, care a cazut ( s-a aruncat ) de la etaj si s-a zdrobit tot ( maini, cap, picioare, coaste ). Dupa multe rugaciuni, bunul Dumnezeu a ingaduit ca acest tanar sa se recupereze iar astazi locuieste in Lugoj, e cantor la biserica si are o viata normala. Nimeni nu a crezut ca isi va reveni insa puterea rugaciunii a iesit triumfatoare!
La operatia sotului meu acum doi ani, va spun cu mana pe inima ca l-am dus doar ca sa-mi fac datoria de sotie, sa incerc sa-l salvez. Doctorii nu ne-au dat nici macar acel 1% in sanse de reusita si totusi Sfantul Grigorie Decapolitul l-a pregatit de operatie, pe 21 dec.2012 Maicuta Domnului si Sf.Luca al Crimeii l-au operat, au urmat rugaciuni catre Sf.Ecaterina , Sf.Stelian, Sf.Arsenie Boca urmand ca de Sf.Andrei sa-l aducem acasa. Nimic nu e intamplator pe lumea asta dar trebuie sa credem cu tarie ca daca ne rugam primim ajutor!!!
Am multe exemple asemanatoare, mereu am primit ajutorul, am invatat sa nu-mi pierd nadejdea si m-am lasat in voia bunului Dumnezeu ( un fir de par nu se clinteste de la loc fara voia LUI! ). Revin cu noutati!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 29.01.2015 at 01:48:39.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 29.01.2015, 18:36:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Doamne ajuta! Am fost pe la Elena la spital, m-am bucurat sa o vad mai vesela, mai bucuroasa ca medicii i-au promis ca dupa sedintele de recuperare in doua saptamani o vor externa. Proteza de la sold va intra in calcul de a se reface, abia peste doua luni, dupa ce se va simti mai bine cu toate operatiile facute. Elena a avut la ea o " tableta " si am intrat pe Forumul Crestinortodox sa citeasca mesajele voastre. A podilit-o plansul si multumeste in fiecare zi bunului Dumnezeu, Maicutii Domnului si la toti sfintii dragi ca si-au facut mila cu ea si au ajutat-o sa se ridice din patul durerii. Problemele nu sunt incheiate dar important e ca e vie, ca a iesit din coma, ca operatiile sunt reusite. Perioada de refacere va fi lunga dar va fi acasa la ea, cu copii ei, cu sotul ei. O vor ajuta in continuare parintii si socrii, cu copii, cu menajul in casa.
Spunea sa va transmit toata dragostea ei si tot binele vostru spus prin rugaciuni sa va insoteasca si pe voi pe toti care a-ti pomenit-o!

Sa ne rugam , sa-i pomeni pe toti cei care ne cer ajutorul.
CRED IN PUTEREA RUGACIUNII COLECTIVE!!!

Pe 23 martie 2009 va rugam sa-l pomenim in rugaciunile noastre pe un tanar REMUS, care a cazut ( s-a aruncat ) de la etaj si s-a zdrobit tot ( maini, cap, picioare, coaste ). Dupa multe rugaciuni, bunul Dumnezeu a ingaduit ca acest tanar sa se recupereze iar astazi locuieste in Lugoj, e cantor la biserica si are o viata normala. Nimeni nu a crezut ca isi va reveni insa puterea rugaciunii a iesit triumfatoare!
La operatia sotului meu acum doi ani, va spun cu mana pe inima ca l-am dus doar ca sa-mi fac datoria de sotie, sa incerc sa-l salvez. Doctorii nu ne-au dat nici macar acel 1% in sanse de reusita si totusi Sfantul Grigorie Decapolitul l-a pregatit de operatie, pe 21 dec.2012 Maicuta Domnului si Sf.Luca al Crimeii l-au operat, au urmat rugaciuni catre Sf.Ecaterina , Sf.Stelian, Sf.Arsenie Boca urmand ca de Sf.Andrei sa-l aducem acasa. Nimic nu e intamplator pe lumea asta dar trebuie sa credem cu tarie ca daca ne rugam primim ajutor!!!
Am multe exemple asemanatoare, mereu am primit ajutorul, am invatat sa nu-mi pierd nadejdea si m-am lasat in voia bunului Dumnezeu ( un fir de par nu se clinteste de la loc fara voia LUI! ). Revin cu noutati!
Delia , "sefa" grupului sper sa citeasca mesajul acesta , daca nu , am sa-l postez in cadrul Grupului nostru de Rugaciuni !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #217  
Vechi 06.02.2015, 00:52:31
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

ELENA s-a externat si a ajuns in sfarsit acasa. Copii si sotul ei sunt tare fericiti, la fel parintii, socrii si totii cei dragi ai lor, prieteni, cunostinte, vecini.
Timp de sase saptamani nu are voie sa calce direct pe picior, are niste carje cu care invata sa mearga macar la baie si putin prin casa. trebuie sa faca miscare dar cu multa chibzuinta.
Mai tarziu, cand va merge la control, medicii vor hotari cum o vor ajuta cu proteza de la sold. Slava lui Dumnezeu ca a ajuns la casuta ei.

ELENA va multumeste tuturor pentru rugaciunile facute! Doctorita psihiatra care o ajuta sa treaca peste toate durerile sufletesti, i-a marturisit ca este un caz unic de a se recupera intr-un asa mod miraculos, dupa un accident asa de grav, cu puternice lovituri la cap. Rugaciunile voastre si a celor care au cunoscut-o pe Elena si s-au rugat sa-si revina, sa se intoarca acasa langa copilasii ei au facut posibila aceasta minune pentru care vreau sa va trimit din partea mea si a Elenei aceasta frumoasa rugaciune:

DUMNEZEU, CEL ÎN TREIME SLĂVIT ȘI ÎNCHINAT, PENTRU RUGĂCIUNILE PREASFINTEI NĂSCĂTOAREI DE DUMNEZEU ȘI PURUREA FECIOAREI MARIA, ALE TUTUROR SFINȚILOR CELOR DIN VEAC, CE BINE AU PLĂCUT DUMNEZEULUI CELUI VIU, ALE TUTUROR PUTERILOR CELOR FĂRĂ DE TRUPURI ȘI ÎNGEREȘTILE PUTERI, SĂ VĂ DĂRUIASCĂ PACE, LINIȘTE SUFLETEASCĂ, SĂNĂTATE ȘI MÂNTUIRE! AMIN!!!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #218  
Vechi 06.02.2015, 22:03:31
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Ne bucuram mult, pentru aceasta veste minunata.
Te imbratisam,mama Ica!
Reply With Quote
  #219  
Vechi 07.02.2015, 00:04:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Lucrarea rugaciunii facuta prin oameni si pentru oameni , Dumnezeu o asculta cand ruga este facuta cu dragoste si evlavie , si iata ca vestile pentru doamna Ica sunt din cele mai bune !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 07.02.2015 at 00:09:34.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 07.02.2015, 19:44:11
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Nu mai stiu cine a zis sau unde am auzit dar mi-a ramas in minte urmatoarea cugetare : " Cine vrea sa fie auzit de Dumnezeu in rugaciunile sale... acela trebuie sa IL asculte pe Dumnezeu in poruncile sale! "

si nu pot sa nu amintesc o vorba a Sf.Serafim de Sarov care zice:
" Dobandeste pacea si mii de oameni din jurul tau se vor mantui! "

Ce frumos??? Nu-i asa???
As vrea sa inchei interventia mea, in semn de multumire tuturor celor de pe Forum care s-au rugat pentru Elena si nu numai, cu o cugetare a F.M.Dostoievski care zice asa :

" Viata este o lupta neincetata in care diavolul se lupta cu Dumnezeu si campul de lupta este inima omului. "

Fie ca bunul Dumnezeu sa ne lumineze mintea, inima cu ganduri bune, sa ne binecuvanteze familia, casa, prietenii, in numele Domnului nostru Iisus Hristos. AMIN!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 23:45:09
Sfintii Parinti se adresau tuturor persoanelor sau doar unui grup/categorie?? 52ZIZO Biserica Ortodoxa Romana 21 28.08.2010 10:38:45
Arhimandritului Lazar Puhalo din anul 1989 adresata unui grup de catehumeni patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 1 28.12.2008 01:20:50
Pelerinaj cu grup, duminica Z.Lidia Pelerinaje la locuri Sfinte 4 26.05.2008 06:35:18