Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.04.2012, 18:55:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
dragul meu suntem casatoritzi..e sotzul meu. la altar.
Hm. Pai atunci nu stiu ce s-a intamplat? Daca, la curatenia de Pasti, n-ai gasit "iubirea" abandonata si prafuita intr-un colt, inseamna ca ai "ratacit-o" in alta parte. Ia vezi... nu-i in spatele icoanei?... Insista fiindca, din cate-o cunosc, e destul de shugubeatza si se lasa cautata, dar se pune pe bocit daca te vede ca renunti la cautari...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.04.2012, 19:02:37
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că adevărata iubire e cea a lui Hristos, iar această iubire nu cred că putem experimenta la nivelul nostru...părintele Sofronie pe măsură ce începe să înțeleagă ce a însemnat cu adevărat jertfa lui Iisus (noi nu înțelegem și nici măcar nu știm că nu înțelegem) vorbește despre dragostea cumplită a Mântuitorului....cred că tot despre această dragoste vorbesc și părinții (Evagrie, Ioan Scăraru etc.) când spun că ea vine după despătimire....ori noi știm că nu nu riscăm să ajungem la despătimire prea curând...:)....nădăjuiesc că dacă îi vom urma lui Hristos vom începe să ne asemănăm cu El și pe măsură ce vom deveni asemenea Lui și iubirea noastră va începe să se transforme în iubirea lui Hristos....pe Cale ne va conduce tot El...iar Calea ne-a arătat-o: rugăciunea din grădina Ghetsimani, patima pe cruce, coborârea cu sufletul la iad și Învierea...recomand cartea părintelui Sofronie „Vom vedea pe Dumnezeu precum este”(traducere Noica nu Ică)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.04.2012, 19:03:54
Dobra Daniela Dobra Daniela is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 70
Implicit

eu va multumesc mult pt tot si va doresc sa fiti foarte sanatosi, impliniti si fericiti! o sa il rog pe Dumnezeu, din nou, sa imi arate voia Lui. poate pana la urma, voi pricepe.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.04.2012, 19:06:24
Dobra Daniela Dobra Daniela is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 70
Implicit

multumesc Vlad. cartea aceasta nu am citit-o. am sa o citesc. cat despre despatimire, ma straduiesc, dar ma simt din ce in ce mai slaba si nu stiu..poate asa trebuie. poate slabeste ego-ul(as vrea). dar uite ca si fizic ma imbolnavesc tot mereu. caut sa renuntz la tot ce ma indeparteaza de Dumnezeu, caut sa inteleg voia Lui, dar sunt ca o stanca, nu pricep nimic.am sa caut cartea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.04.2012, 19:18:52
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
multumesc Vlad. cartea aceasta nu am citit-o. am sa o citesc. cat despre despatimire, ma straduiesc, dar ma simt din ce in ce mai slaba si nu stiu..poate asa trebuie. poate slabeste ego-ul(as vrea). dar uite ca si fizic ma imbolnavesc tot mereu. caut sa renuntz la tot ce ma indeparteaza de Dumnezeu, caut sa inteleg voia Lui, dar sunt ca o stanca, nu pricep nimic.am sa caut cartea.
o să fie bine !!!....ai cuvântul de onoare al unui internaut anonim :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.04.2012, 19:25:06
Dobra Daniela Dobra Daniela is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 70
Implicit

nu mi-e frica de suferintza. ma tem doar sa nu raman departe de Dumnezeu, sa nu ratez mantuirea si sa nu cumva sa fac voia mea in loc de Voia Lui. dar esti simpatic. ma bucur ca ma incurajatzi si va multumesc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.04.2012, 19:47:36
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
doar am vrut sa intzeleg mai multe despre iubire pt ca am sentimentul ca o cunosc foarte putzin
Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
fizic ma imbolnavesc tot mereu
Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
dar ma simt din ce in ce mai slaba
Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
mereu ajung sa ma simt insingurata
Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
nu pricep nimic
Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
nu mi-e frica de suferintza
Seamănă izbitor cu ce mi se-ntâmplă și mie de multe ori, ba încă pare mai blânduț. Uneori mă gândesc că unora le e mai rău, crezând că astfel mă voi simți mai bine, dar nu-i așa, căci asta-i coana noastră binecunoscută - deznădejdea, care are gheare ascuțite ce se înfig adânc în inimă dacă uităm de cine să ascultăm. Eu mi-am spus părerea mai sus, și te rog să mă ierți dacă crezi că postarea acesta-i pe lângă, dar vreau să-ți arăt că și altora li se-ntâmplă. Și într-adevăr îți trebuie răbdare cu ditamai carul inimaginabil de mare, dar nu uita că Dumnezeu nu ne dă mai mult decât putem duce, și că ne vrea binele întotdeauna.

Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
ma tem doar sa nu raman departe de Dumnezeu
Asta da. Concentrează-te pe asta, dar cu nădejde. De unde nădejde? A zis Mosh-Neagu adineauri de unde - din spatele icoanei. Eu cred că ești deja pe calea cea bună și Maica Domnului n-o să te lase. Înseninează-te soro, că nu ești singură!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 23.04.2012 at 13:21:15.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.04.2012, 20:14:03
Dobra Daniela Dobra Daniela is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 70
Implicit

Multumesc Mandrule! Imi pare rau ca trec si altzii prin asta...stiam ca nu sunt caz unic, dar nu e rau sa intrebi...nu poti sa stii de unde sare iepurele. am sa ma rog Maicii Domnului si am sa imi ascult duhovnicul. sa ne dea Dumnezeu nadejde si credintza si mai ales DRAGOSTE! multumesc tuturor pt tot si ne doresc sa ne mantuim cu totzii!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.04.2012, 15:49:37
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
pt aurelia.
citesc foarte mult. si in iubirea dinainte pregateam masa, etc. aveam responsabilitati si acolo. nu de asta ma tem eu. nu sacrificiile, responsabilitatile ori bolile sunt frica mea, ci lipsa de viatza in tot ce traiesc. eu iubesc, zic eu, doar ca nu e acea iubirea spontana, vindecatoare, curata...este mai mult o sfortzare, o respectare a unor reguli, o iubire nu atat de implinitoare. e un fel de singuratate ce o traiesc uneori, cam des. imi plac plimbarile, natura, cartzile, frumosul, calatoriile, ...imi place sa lupt, sa postesc, sa caut, sa aspir la ceva dumnezeiesc...suntem total diferitzi. nu ma simt nici eu foarte iubita. e complicat. nu stiu cum sa fac sa fie bine, ori cum sa fac sa intzeleg daca Dzeu binecuvanteaza cu adevarat aceasta casnicie. nu ma plang de nimic, doar nu as vrea sa fiu caldutza, "caci pe cei caldutzi ii scuip din gura mea" zice iisus undeva. mai degraba vreau sa lupt, in doi, sa daruiesc, sa caut neincetat, sa fac sacrificii pt dzeu, ...ce isi doreste tot crestinul. doar ca el nu vede lucrurile astfel. suntem diferitzi. el e bland si bun, linistit...eu sunt impulsiva, energica...nu stiu. doar as vrea sa traiesc pt dzeu.
Draga Daniela,
Nu te mai forta atata ca lucrurile sa iasa perfecte, sa iasa asa cum le vrei TU. Incearca sa faci lucrurile asa cum simti. E normal sa vrei sa te sacrifici, sa nu fii calduta...dar asta trebuia sa o faci atunci cand nu aveai responsabilitati.Trebuia sa fii mireasa lui Iisus, dar pentru ca nu toate avem puterea de a deveni miresele LUI, hai macar sa incercam sa devenim mai bune cu sotul harazit de Dumnezeu. Daca nu-ti era trimis de Dumnezeu nu ajungeai sa te casatoresti cu el, dar de vreme ce lucrul acesta s-a intamplat gandeste-te ca s-a intamplat cu un rost. Iubirea aceea pe care ti-o doresti tu in casnicie o gasesti dupa mult timp si dupa indelunga lupta. Nu se castiga razboiul dupa o batalie. Si daca stai sa te gandesti bine si tu si el aveti patimi, cum toti oamenii au! Sunt sigura ca stiai ca fumeaza, se joaca pe calculator si probabil alte defecte si cu toate astea ai consimtit sa fii sotia lui, pentru ca asa ai considerat tu. Daca te-ai casatorit cu el gandindu-te ca in 2- 3 ani il schimbi n-ai facut-o bine. Trebuia sa te gandesti si sa-ti pui intrebarea eu pot sa stau cu omul asta cu defectele pe care le are pana la sfarsit.Pentru ca noi femeile gresim enorm atunci cand credem ca-i putem schimba pe barbati asa cum vrei noi. Nu draga mea Daniela, asta nu se face. Singurul care poate schimba pe cineva este Dumnezeu, noi IL uitam adeseam si credem ca noi facem ceva dar nu! Realitatea este ca Dumnezeu ne transforma, ne modeleaza, ne face copii lui dragi si frumosi, despatimiti si lucrul acesta se intampla cand noi IL LASAM SA FACA ASTA. Incercati sa mergeti impreuna la Biserica, sotul tau sa aiba acelasi duhovnic pe care il ai tu si toate acestea fa-le cu multa blandete si dragoste. Iubeste-l pe sotul tau asa cum vrei ca el sa te iubeasca nu-i face reprosuri, nu-l certa, spune-i cu blandete ceea ce ti-ai dori de la el, dar nu cand e in fata calculatorului ci atunci cand ti se pare ti-e ca e relaxat si linistit. Draga mea, ceea ce la oameni e cu neputinta la Dumnezeu e cu putinta. Sa citesti epistola a II a catre Corinteni. Sa nu te dai batuta, sa citesti rugaciunea sotului unul pentru altul si spune-i ca te-ar bucura tare mult daca ar merge cu tine intr-o duminica la Liturghie.Usor se urca dealul, incet invata pruncul sa mearga. Multa blandete si putere, te imbratisez!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.04.2012, 18:03:04
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Dupa cum era de asteptat, drumul unui ins credincios incomparabil mai dificil si presarat de obstacole decat cel al "fiilor acestei lumi".

Daniela, duhovnicul tau nu te-a indemnat niciodata sa spui Rugaciunea lui Iisus (o rugaciune simpla, "Doamne Iisuse Hristoase, Fiule al lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa!") in timpul liber si, mai ales, in momentele de cumpana cand nu stii ce decizie sa adopti intr-o situatie concreta? Ori in clipe de deznadejde, imputinare a credintei, nesiguranta, neliniste existentiala?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre iubire si recunostinta planoristul Generalitati 41 23.01.2012 12:12:20
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 18:42:32
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20
O poveste frumoasa despre iubire Laurentiu Generalitati 12 29.05.2009 20:25:09