Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2007, 02:11:48
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Violenta domestica

In cazul in care intr-o familie exista violenta fizica repetata, doi oameni pot divorta?Adica Biserica accepta divortul dintre cei doi soti?

Last edited by alex190; 01.07.2015 at 22:55:36.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2007, 12:09:01
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
in ce cazuri,un divort este recunoscut de biserica?este posibil asa ceva?am citit undeva ca in cazuri de violenta domestica,chiar unii preoti recomanda acest lucru,gandindu-se la copii.
Nu stiu daca se pune problema `recunoasterii` unui divort de catre Biserica... Biserica nu incurajeaza divortul, insa manifesta intelegere si solidaritate fata de persoanele care iau aceste hotarari, mai ales daca ele au la baza motive precum violenta sau infidelitatea.
Atitudinea Bisericii fata de divort se reflecta in conceptia fata de a doua nunta sau a treia - slujba cununiei. Se face o slujba a cununiei insa mai simpla, mai lipsita de fast, marcata de numeroase rugaciuni de penitenta. A 4-a nunta nu este recunoscuta de catre Biserica, fiind considerata desfranare...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2007, 14:42:40
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

preotul vrea ca noi sa fim fericiti si daca noi credem ,ca nu se mai poate face nimic eu nu cred ca preotul ne opreste in a lua decizia de divort.Divortul cred ca este acceptat si de biserica atunci cand celalalt partener te inseala ,nu isi indeplineste datoriile conjugale , nu stiu exact, stiu sigur ca atunci cand partenerul te inseala poti sa divortezi. Acest lucru este trebuie mult reflectat mai ales cand e vorba de copii
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2007, 18:12:51
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Eu stiu ca Biserica aproba divortul in caz de adulter,in cazul incare viata unuia din soti este pusa in pericol de partenerul de viata,in cazul in care unul din soti nu este de acord cu nasterea de prunci , in cazul in care unul din soti nu este de acord si impiedica partenerul sa-si exercite credinta crestin-ortodoxa,in cazul in care sotii sunt rude pina la gradul al3-lea si nu au stiut.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2007, 18:19:02
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Am citit in cartea "Raspunsuri duhovnicesti la intrebarile credinciosilor" a Pr.ARGATU Ioan ca,parintele Ilarion Argatu spunea:"Dupa divortul civil,trebuie sa ceara cei doi fosti soti si divortul religios de la episcopul locului,ca altfel raman inca cununati si nu se pot cununa cu altcineva pana nu desfac si cununia religioasa.Cel ce nu-si desface cununia religioasa si are doua cununii,este bigam in Taina Sf.Cununii."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.03.2007, 19:58:41
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rellyv
Am citit in cartea "Raspunsuri duhovnicesti la intrebarile credinciosilor" a Pr.ARGATU Ioan ca,parintele Ilarion Argatu spunea:"Dupa divortul civil,trebuie sa ceara cei doi fosti soti si divortul religios de la episcopul locului,ca altfel raman inca cununati si nu se pot cununa cu altcineva pana nu desfac si cununia religioasa.Cel ce nu-si desface cununia religioasa si are doua cununii,este bigam in Taina Sf.Cununii."
Nu exista divort religios...nu iti da nici un episcop asa ceva, pt. ca nu exista. Nu exista notiuni precum `doua cununii` sau `bigam in Taina Sf. Cununii`. Pur si simplu cei ce se casatoresc a doua oara spun preotului la care se cununa ca au mai fost casatoriti...si preotul va tine cont de asta in savarsirea slujbei - `A doua cununie` etc. nu exista vreun act sau ceva in genul in BOR care sa fie echivalentul unei hotarari de divort civile. Se citesc niste rugaciuni inainte de savarsire de iertare etc...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.03.2007, 13:31:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Da, nu exista divort bisericesc. Plus de asta, cei ce sa casatoresc a doua oara, nu mai primesc Taina Cununiei, ci este o rugaciune de binecuvantare.

Doar prima cununie este Taina!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.03.2007, 11:04:49
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

"Nunta cea dintai este lege,a doua este iertare, cea de-a treia este calcare de lege iar a patra este oprita cu desavarsire de Biserica"(Indreptarea Legii de la Targoviste,cap.205) . Despre divortul religios am citit in cartea mai sus mentionata,la pag.99
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.04.2007, 16:55:19
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

,,10. Iar celor ce sunt casatoriti, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia sa nu se desparta de barbat!
11. Iar daca s-a despartit, sã ramana nemaritata, sau sa se impace cu barbatul sau; tot asa barbatul sa nu-si lase femeia.
12. Celorlalti le graiesc eu, nu Domnul: Dacã un frate are o femeie necredincioasa, si ea voieste sã vietuiascã cu el, sã nu o lase.
13. si o femeie, dacã are bãrbat necredincios, si el binevoieste sa locuiascã cu ea, sã nu-si lase barbatul.
14. Caci barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa si femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios. Altminterea, copiii vostri ar fi necurati, dar acum ei sunt sfinti.
15. Daca însa cel necredincios se desparte, sa se desparta. In astfel de împrejurare, fratele sau sora nu sunt legati; caci Dumnezeu ne-a chemat spre pace. ,,
corinteni
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.04.2007, 12:17:08
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Hristos a inviat!
Cel mai bine este sa te consulti cu Parinti foarte induhovniciti in legatura atat cu divortul cat si cu o alta casatorie.Daca ai gresit odata casatorindu-te fara binecuvantarea duhovnicului si fara rugaciune staruitoare,a doua greseala sa nu o mai faci de capul tau.Unde este Binecuvantarea Preotilor,este si Binecuvantarea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 15:47:22
Divort... culianul Nunta 51 09.08.2011 19:02:50
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 14:44:15
Cum oare nu L-au recunoscut evreii? Mikhael Iudaismul 349 08.06.2011 05:03:53
Motive de divort acceptate de Biserica Ortodoxa ioanspatar58 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 17:40:43