Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.07.2009, 09:06:09
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Nu cred ca abordarea lui vlad e cea mai potrivita...
Ai2, cum e cu memoratul si cu cele 9 luni pe acest forum? Te intreb pentru ca se pare ca ai luat din nou doar ce ti-a convenit din postarile de mai sus.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2009, 09:15:50
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Nu cred ca abordarea lui vlad e cea mai potrivita...
Ai2, cum e cu memoratul si cu cele 9 luni pe acest forum? Te intreb pentru ca se pare ca ai luat din nou doar ce ti-a convenit din postarile de mai sus.
In primul rand cu memoria stau prost! In al doilea rand nu memoratul cred ca e problema. Cu intelesul e mai greu. De memorat pot (sau nu) sa memorez si pasaje din Coran dar problema vine la intelegerea acelor pasaje.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2009, 09:23:16
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
In primul rand cu memoria stau prost! In al doilea rand nu memoratul cred ca e problema. Cu intelesul e mai greu. De memorat pot (sau nu) sa memorez si pasaje din Coran dar problema vine la intelegerea acelor pasaje.
Este vorba despre sacrificiul din dragoste.
Ai2, ai copii, ai sotie?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.07.2009, 10:01:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Este vorba despre sacrificiul din dragoste.
Ai2, ai copii, ai sotie?
Not yet.
De ce?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.07.2009, 10:27:41
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Not yet.
De ce?
Totusi ai pe cineva? Iubita, macar?
Pentru ca ai putea sa intelegi ceva mai bine sacrificiul daca ai iubi pe cineva...
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.07.2009, 10:37:05
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Totusi ai pe cineva? Iubita, macar?
Pentru ca ai putea sa intelegi ceva mai bine sacrificiul daca ai iubi pe cineva...
inteleg (zic eu) asta cu sacrificiul dar nu inteleg de ce trebuie sa fie necesar. Prefer anticipez pe cat posibil situatiile in care e nevoie de sacrificiu si sa le evit. In fond, poti sa ai grija si doar printr-un accident sa fie nevoie de o solutie disperata. Mai bine previi decat sa combati nu?
Daca iubesti pe cineva ai grija de acel cineva in loc sa te oferi sa te sacrifici cu prima ocazie.
Daca faceam copii pana acum n-as fi putut sa le ofer conditii decente de trai, dar m-as fi putut sacrifica pt ei. Prefer sa-mi cresc copiii fara atata dramatism si cu mai mult echilibru.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.07.2009, 10:48:31
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
inteleg (zic eu) asta cu sacrificiul dar nu inteleg de ce trebuie sa fie necesar. Prefer anticipez pe cat posibil situatiile in care e nevoie de sacrificiu si sa le evit. In fond, poti sa ai grija si doar printr-un accident sa fie nevoie de o solutie disperata. Mai bine previi decat sa combati nu?
Daca iubesti pe cineva ai grija de acel cineva in loc sa te oferi sa te sacrifici cu prima ocazie.
Daca faceam copii pana acum n-as fi putut sa le ofer conditii decente de trai, dar m-as fi putut sacrifica pt ei. Prefer sa-mi cresc copiii fara atata dramatism si cu mai mult echilibru.
Dar, oare daca copiii tai nu te-ar asculta si ar lua-o pe cai gresite, ce ai face? Oare, nu ai face orice ca sa-i indrepti?
Cum poti sa crezi ca poti controla totul? :) Mai gandeste-te... Ce faci? Iti faci asigurare?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.07.2009, 11:19:00
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Dar, oare daca copiii tai nu te-ar asculta si ar lua-o pe cai gresite, ce ai face? Oare, nu ai face orice ca sa-i indrepti?
Nu orice, deoarece scopul nu scuza mijloacele in orice situatie. Si dupa cum spuneam o sa incerc sa nu ajung in situatia asta.
Citat:
Cum poti sa crezi ca poti controla totul? :) Mai gandeste-te...
In niciun caz si nici nu am spus asta. Am spus ca poti sa ai grija si doar prin accidente sa ajungi in situatii disperate. Poate trebui sa includ si alte "surse" pe langa accidente dar oricum ideea era ca in general poti sa ai grija si atunci va fi mult mai putina nevoie de sacrificiu.
Citat:
Ce faci? Iti faci asigurare?
Mi-am facut deja. Doua.

Incearca sa-ti dai seama dinainte de problemele ce pot sa apara si fa in asa fel incat sa eviti acele probleme, evident fara sa dai de altele, si ai sa vezi ce bine ai sa te simti!
Oamenii puternici nu sunt cei care rezolva o problema nici macar prin sacrifiu personal ci aceia care nu ajung sa aiba probleme.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.07.2009, 11:37:13
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Hristos si credinciosii !!!!!Nu Obama ,nu Putin nu altcineva.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.07.2009, 17:10:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Greu de spus si, mult prea mult spus ; "cel mai puternic om "...nimeni nu este intr-atat de puternic, mai ales daca este si om.
Cel mai puternic "om" pe pamant a fost Mantuitorul, fiindca a fost pe pamant in chip de OM., restul, doar prototipuri a ceea ce ne-am dori sa fim, si, poate ca reusim, dar fara sa stim, tocmai de aceia...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
Cine este Mos Craciun? florinna01 Generalitati 501 01.01.2016 18:38:31
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 13:22:05
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06