Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2010, 20:29:49
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Multumesc mult.
Din nestiinta, credeam ca la Sf Liturghie se pot trece doar cei care sunt 'impacati' cu Biserica, si ca aceia care sunt botezati insa au pacate grele nespovedite, nu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.01.2010, 20:40:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Multumesc mult.
Din nestiinta, credeam ca la Sf Liturghie se pot trece doar cei care sunt 'impacati' cu Biserica, si ca aceia care sunt botezati insa au pacate grele nespovedite, nu.
Bogdan e botezat, dar e în păcat , și ce poate fi mai plăcut lui Dumnezeu decât a-l ajuta și a-l pomeni pe un rătăcit al Bisericii Sale . Până la urmă , nimeni , nu cred , nu este" împăcat", în totalitate cu Biserica . El, Bogdan, nu s-a lepădat de credința lui , este o chestiune de timp , dar repet , foarte important este că nu-i lepădat de cei din jurul său , asta contează imens . Nădejde !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.01.2010, 19:15:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dragă Lareine

M-am interesat pentru Bogdan, pentru care ai dorit pomenirea lui în rugăciune. Eu am spus că-l voi trece și pe pomelnic la Sf. Liturghie. Iată ce am aflat exact : Nu se pot pomeni numele acelora care trăiesc în păcate grele ( pentru Bogdan nu putem afirma că trăiește în păcate grele ) , precum și numele celor răposați , care au murit în păcate fără spovedanie ( și aici este relativă situația pentru cei în cauză ) . Dar există posibilitatea ca toți aceștia să-i trecem pe pomelnicele de la slujbele de acatist, psaltire, maslu. Justificarea Preoților cu care am stat de vorbă, este că la Sf. Liturghie toți cei pomeniți se împărtășesc nevăzut cu Hristos, find nevoie de o anumită vrednicie în acest sens. Deci dragă soră, când ajung la o slujbă de acatist sau Sf. Maslu, îl voi trece și acolo pe Bogdan. Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.02.2010, 15:51:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Samata seara - La Priveghere ( slujba duminicii celei dintai a Postului Mare )

" Podoaba si cinste castigand Biserica : CRUCEA TA si cinstitele icoane si chipurile sfintilor, cu veselie , STAPANE , si cu bucurie TE SLAVESTE ! " In aceasta seara de sambata , la Priveghere se savarseste Slujba Duminicii celei dintai a Sfantului si Marelui Post , in care se pomeneste DREAPTA CREDINTA ORTODOXA , in cantarui de lauda , TRIODUL vestind SLAVA lui Dumnezeu prin cinstitele icoa , precum si biruinta BISERICII asupra tuturor ereziilor . Restabilirea cultului icoanelor este privita ca o victorie a ORTODOXIEI ! In ajunul primei duminici a Postului Mare din anul 843 , Sfantul Sinod de la Constantinopol a restabilit acest cult invingand ereziile din acea perioada .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2010, 19:03:03
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
M-am interesat pentru Bogdan, pentru care ai dorit pomenirea lui în rugăciune. Eu am spus că-l voi trece și pe pomelnic la Sf. Liturghie. Iată ce am aflat exact : Nu se pot pomeni numele acelora care trăiesc în păcate grele ( pentru Bogdan nu putem afirma că trăiește în păcate grele ) , precum și numele celor răposați , care au murit în păcate fără spovedanie ( și aici este relativă situația pentru cei în cauză ) . Dar există posibilitatea ca toți aceștia să-i trecem pe pomelnicele de la slujbele de acatist, psaltire, maslu. Justificarea Preoților cu care am stat de vorbă, este că la Sf. Liturghie toți cei pomeniți se împărtășesc nevăzut cu Hristos, find nevoie de o anumită vrednicie în acest sens. Deci dragă soră, când ajung la o slujbă de acatist sau Sf. Maslu, îl voi trece și acolo pe Bogdan. Doamne ajută ! +

Dupa parerea mea, daca cineva are nevoie de rugaciune, aceia ar fi pacatosii, si in primul rand cei cu pacate mari, care fie ca isi dau seama de starea lor sufleteasca, fie nu isi dau seama, sunt inselati de diavol ori stapaniti de patimi.

Isus spunea ca nu cei sanatosi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi...

Daca luam comparatia cu impartasirea, da, am putea spune ca nu se impartasesc, avand pacate grele, deci sa nu ii pomenim la Liturghie. Insa la Liturghie ne rugam si pentru cei bolnavi - si aici ii putem considera bolnavi sufleteste pe acesti pacatosi publici.

Insa nu sunt temeiuri suficiente sa hotaram noi cine sa fie vrednic de pomenire si cine nu. In definitiv toti suntem pacatosi si avem nevoie de mila lui Dumnezeu. Avem nevoie chiar de mila Lui cea mare.

Apoi, unii pot parea pacatosi in ochii semenilor, insa, inaintea lui Dumnezeu ar putea fi adevarati sfinti, facand pocainta in taina (asa cum ar si trebui sa o facem, toti)...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2010, 19:29:43
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ducutu Vezi mesajul

Insa nu sunt temeiuri suficiente sa hotaram noi cine sa fie vrednic de pomenire si cine nu. In definitiv toti suntem pacatosi si avem nevoie de mila lui Dumnezeu. Avem nevoie chiar de mila Lui cea mare.

Apoi, unii pot parea pacatosi in ochii semenilor, insa, inaintea lui Dumnezeu ar putea fi adevarati sfinti, facand pocainta in taina (asa cum ar si trebui sa o facem, toti)...
Sunt intru totul de acord cu tine. De multe ori gasim o mie de motive sa cartim atunci cand e vorba sa facem un bine (astazi s-a citit la Sf Evanghelie despre vindecarea bolnavului cu mana uscata, intr-o zi de sabat, unde la fel erau destui care sa spuna ca NU TREBUIE!). Eu zic ca nu trebuie pierdut niciodata prilejul sa ne rugam pentru cei stapaniti de patimi, pentru ca este singurul ajutor pe care-l pot ei primi. Cine sa-i ajute, fiindca ei singuri oricum n-o pot face decat daca le ingaduie Dumnezeu sa constientizeze pericolul. Inteleg daca este mahomedan, buddist, hindus, etc, dar crestin botezat in numele Lui Hristos, cred ca e vorba numai de interpretarea acelora care-L blamau odinioara pe insusi Mantuitor... Ce e mai lesne, sa-l vezi pe om ca sufera, sau sa-i spui: "Ia-ti patul tau si umbla?" Amintiti-va acest lucru de cate ori considerati ca e nedrept da faci o fapta buna! Dumnezeu e UNUL. Mantuitorul este al crestinilor, fie ei ortodocsi, greco-catolici sau catolici! Chiar astazi am vorbit cu Parintele-duhovnic daca e pacat ca-l adaug in pomelnic pe cel care mi-a salvat viata cu ani in urma si care este catolic. Iar el m-a intrebat cum il cheama si ca in cazul in care voi uita eu vreodata sa-l trec, il va numi el din oficiu!... Ei, asta inteleg eu sa fii un bun crestin!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.05.2010, 01:06:37
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va rog din suflet sa pomeniti in rugaciunile voastre pe Viorica si fiul ei Aurel,au mare.mare nevoie de cat mai multe rugaciuni.Dumnezeu sa ii ajute si sa ne ajute toti.DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.05.2010, 13:21:27
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Toti avem nevoie de rugaciune, ridicandu-ne astfel pacatele, unii -altora.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.05.2010, 14:03:03
husand
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
" Podoaba si cinste castigand Biserica : CRUCEA TA si cinstitele icoane si chipurile sfintilor, cu veselie , STAPANE , si cu bucurie TE SLAVESTE ! " In aceasta seara de sambata , la Priveghere se savarseste Slujba Duminicii celei dintai a Sfantului si Marelui Post , in care se pomeneste DREAPTA CREDINTA ORTODOXA , in cantarui de lauda , TRIODUL vestind SLAVA lui Dumnezeu prin cinstitele icoa , precum si biruinta BISERICII asupra tuturor ereziilor . Restabilirea cultului icoanelor este privita ca o victorie a ORTODOXIEI ! In ajunul primei duminici a Postului Mare din anul 843 , Sfantul Sinod de la Constantinopol a restabilit acest cult invingand ereziile din acea perioada .
Vei vedea .


Ieremia 17

5. Așa zice Domnul: "Blestemat fie omul care se încrede în om și își face sprijin din trup omenesc și a cărui inimă se depărtează de Domnul.
6. Acela va fi ca ierburile pustiului și nu va vedea când va veni binele, ci va locui în locurile arse ale pustiului, în pământ neroditor și nelocuit.
7. Binecuvântat fie omul care nădăjduiește în Domnul și a cărui nădejde este Domnul,
8. Deoarece acesta va fi ca pomul sădit lângă ape, care-și întinde rădăcinile pe lângă râu și nu știe când vine arșița; frunzele lui sunt verzi, la timp de secetă nu se teme și nu încetează a rodi.
9. Inima omului este mai vicleană decât orice și foarte stricată! Cine o va cunoaște!
10. Eu, Domnul, pătrund inima și încerc rărunchii, ca să răsplătesc fiecăruia după căile lui și după roada faptelor lui.


Dupa cum spune sfanta scriptura nu dupa traditia oamenilor
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.05.2010, 14:13:29
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ei, Husand, bine ar fi sa ai tu credinta lui Cristian!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49
o rugaciune alexa.oni Generalitati 9 07.07.2008 15:37:44