Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.03.2010, 14:47:05
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
"Au suferit..este adevarat" - din ce cauza au suferit (vezi lagarele de concentrare din vremea lui Hitler etc) - fiindca atunci cand Pilat din Pont le-a propus ca in locul ucigasului Baraba (sau Varava - variatiuni de pronuntare), sa Il elibereze pe Iisus Hristos care era nevinovat, evreii (jidanii, jidovii) L-au condamnat pe pe Hristos pe nedrept la moarte prin crucificare, ei toti au zis intr-un glas: 'Sangele Lui sa fie asupra noastra si a copiilor nostri'... si asa a fost!...
si stii ce-i ironic ca Hitleras tot origini evreiesti a avut.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.03.2010, 15:40:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
si stii ce-i ironic ca Hitleras tot origini evreiesti a avut.
Adolph Hitler ... exact..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.03.2010, 19:10:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Multumesc pentru intelegere :)
Cu privire la judecata, vreau sa transcriu un mic fragment din cartea "Ne vorbeste Parintele Porfirie":
"„Habotnicia n-are legătură cu Hristos. Să fii creștin adevărat. Atunci nu vei răstălmăci pe nimeni, ci iubirea ta pe toate le va suferi. Și pe cel de altă religie. Adică să-l cinstești fără legătură cu religia lui, într-un chip nobil. Poți să îngrijești un musulman, când are nevoie, să-i vorbești, să te întreții cu el. SĂ EXISTE RESPECT PENTRU LIBERTATEA CELUILALT. Precum Hristos ‚stă la ușă și bate’, fără să silească, ci așteptând ca sufletul singur, liber, să-L primească, tot astfel să stăm și noi dinaintea oricărui suflet.”

Este o carte foarte foarte buna, o recomand tuturor!
Este foarte graitor textul si foarte real, dar eu nu am insinuat altceva... Am sentimentul ca nu ai inteles ce doream a spune de fapt dar multumesc pentru sfat! Eu am colegi si prieteni de alta religie si discut cu ei, ne ajutam reciproc dar nu ne legam prea mult de religie pentru ca vrei nu vrei diferenta de opinie exista!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.03.2010, 19:56:48
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ce invata Biserica despre evrei?Cum trebuie sa ne raportam la ei?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.03.2010, 21:26:57
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Este foarte graitor textul si foarte real, dar eu nu am insinuat altceva... Am sentimentul ca nu ai inteles ce doream a spune de fapt dar multumesc pentru sfat! Eu am colegi si prieteni de alta religie si discut cu ei, ne ajutam reciproc dar nu ne legam prea mult de religie pentru ca vrei nu vrei diferenta de opinie exista!
Eu zic ca am inteles ce ai vrut sa spui. In cartea Parintelui Porfirie scrie mai detaliat despre mai multe lucruri. Doar ca n-am gasit un fragment mai edificator cu privire la acest subiect.
N-am avut nici o intentie sa te judec sau sa insinuez ceva. Sa ma ierti daca s-a inteles asta!
Eu n-am nica cu nimeni, vreau doar ca toti sa ne 'simtem' bine

Last edited by zoridezi; 14.03.2010 at 21:31:05.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.03.2010, 21:41:16
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit unde sunt evreii crestinati?

evreii care au imbratisat religia crestina se mai numesc evrei? se mai gasesc evrei in Israel,la ce biserici merg ei?voi ce stiti de asta?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.03.2010, 00:56:53
jerusalem
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Buna intrebare..acum pune-o evreilor sa vezi ce-ti vor raspunde.Daca un evreu se casatoreste cu o crestina e aproape izolat de societate.Nu exista popor mai rasist ca evreii..si in tot acest timp ei se plang peste tot de antisionism si antisemitism.
Nu credeti tot ce auziti. In nici un caz un evreu care se casatoreste cu o crestina nu este izolat de societate. Vorbesc din proprie experienta, fiind casatorita cu un evreu si da, sunt crestina.
Nici macar eu, ca crestina nu sunt izolata de societate, din contra pot spune ca tocmai datorita faptului ca e vorba de Israel, unde oamenii sunt obisnuiti sa primeasca an de an oameni noi, integrarea este mai usoara. Exista scoli speciale unde te invata limba ebraica, sunt scoli unde vezi atat evrei veniti din alta tara, cat si crestini sau arabi. Daca nu vorbesti bine ebraica, nimeni nu va rade de tine, din contra vor incerca sa te ajute. Cel putin aceasta este experienta mea aici.
Intr-adevar sunt mici probleme datorate diferentelor de credinta, care poate vor afecta copiii nascuti dintr-o mama crestina, dar asta e un alt subiect.
Dar sa stiti ca oamenii de zi cu zi nu difera cu nimic fata de oamenii din alte locuri, poate ca sunt un pic mai retinuti la inceput dar totul e sa le dai o sansa.
Si sa nu ne comparam cu ei, viata intr-o tara care e non stop in stare de alerta sub amenintarea atacurilor interne, externe nu e chiar asa de usoara.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.03.2010, 01:05:40
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

termenul de "evreu" se adreseaza in special celor din diaspora..ceilalti sunt cetateni israelieni..si da sunt foarte inchisi ca si societate..am cunoscut cetateni israelieni care sunt ortodocsi.Sincer nu apreciez faptul ca profita prea mult de pe urma ajutorului american si arata cu degetul pe toti cei care-i critica acuzand-ui de anti-semitism.Dar totusi nu putem judeca un neam nici macar dupa comportamentul a 80% din oameni..Asa cum a facut cel care a declansat holocaustul..este aceeasi treaba..Actual ai putem intreba pe italieni ce parere au despre romani..iar din raspunsul lor sa ne dam seama ce ar simti un evreu la auzul unor caracterizari facute de noi..poate ca antisemitismul a aparut pentru ca au o inclinatie deosebita pentru comert..deci mereu au fost oameni invatati si mai bogati decat restul..nu stiu..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.03.2010, 11:44:36
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Exclamation e adevarat?

Eu am auzit ca evreii ar fi un popor blestemat de catre Dumnezeu ( desi mi se pare stupid... cum sa blesteme Dumnezeu pe cineva? mai degraba iarta..), si ca orice crestin care se casatoreste cu un evreu ar fi blestemat si el la fel si copii etc.. :| Mi se pare foarte sadic..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.03.2010, 11:52:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ce zic sfintii parinti despre evrei?Nimeni nu se incumeta?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calculul zilei la evrei culianul Sfintele Pasti - Invierea Domnului 9 17.04.2012 20:49:52
eu nu inteleg ceva: despre evrei annajanette Generalitati 10 17.05.2010 00:38:50
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 18:44:18
Anul Nou la Evrei costel Stiri, actualitati, anunturi 9 25.10.2009 20:52:37
intrebari despre evrei dianadi Generalitati 9 01.02.2009 22:10:20