Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.05.2011, 15:10:44
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Dragul meu Iulian, tu înveți matematică la școală? Uite, dacă ai drum prin Cluj-Napoca, te invit să conversezi câteva minute cu copiii mei (au 3-4 ani). Ei știu să numere.
Si totusi , astept argumentele . :) Considera ca nu stiu matematica . Sau poate ca nu stiu .
  #52  
Vechi 22.05.2011, 15:10:58
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Dragul meu Iulian, tu înveți matematică la școală? Uite, dacă ai drum prin Cluj-Napoca, te invit să conversezi câteva minute cu copiii mei (au 3-4 ani). Ei știu să numere.
Corect, stiu sa numere. Dar ce este numarul? Matematica intotdeauna se va impotmoli in notiunile simple, banale, deoarece nu le poate demonstra odata ce ea a fost cladita pe acele notiuni.
  #53  
Vechi 22.05.2011, 15:12:40
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Si totusi , astept argumentele . :) Considera ca nu stiu matematica . Sau poate ca nu stiu .
Eu vreau ca 2+2 sa fie egal cu 5 . Cine ma poate contrazice si cu ce argumente ?
  #54  
Vechi 22.05.2011, 15:15:12
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Eu vreau ca 2+2 sa fie egal cu 5 . Cine ma poate contrazice si cu ce argumente ?
Nu te contrazice nimeni, insa nici tu nu ai argumente in favoarea ta. Asa s-a ajuns la axiome, pure conventii (bazate pe logica, intr-o mare masura)
  #55  
Vechi 22.05.2011, 15:16:49
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Ma contrazic tot eu :)) . Rezultatul a doua numere pare este unul par .
  #56  
Vechi 22.05.2011, 15:19:37
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Ma contrazic tot eu :)) . Rezultatul a doua numere pare este unul par .
Asta nu conteaza. Operatiile matematice au fost introduse dupa ce s-a stabilit notiunea de numar. Asa cum si notiunile de numar par si numar impar au fost introduse dupa ce s-a stabilit notiunea de numar. Dar, ce este numarul?
  #57  
Vechi 22.05.2011, 15:21:38
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Si totusi , astept argumentele . :) Considera ca nu stiu matematica . Sau poate ca nu stiu .
Ia două degețele de la o mână. Acum mai pune două. Numără-le! Câte sunt? Dacă ție îți dau 5, ai voie să crezi că 2 plus 2 fac 5. Până la urmă și Fibonacci și Descartes au crezut asta, deci nu ai fi nici primul nici ultimul.
  #58  
Vechi 22.05.2011, 15:32:05
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
"Agnosticismul e concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat."
Agnosticismul se referă la imposibilitatea cunoașterii adevărului despre dumnezeu, nu la știință în general. Ateismul înseamnă negarea existenței oricărei zeități. Așadar, agnosticismul e un fel de cale de mijloc. Când nu poți să te decizi dacă dumnezeu există sau nu, pentru că dovezile, atât pro și contra, sunt destule și prea puține sunt palpabile și pot fi verificate. Asta e singura legătură între agnosticism și ateism.

Condițiile cunoașterii, în general, nu au treabă cu agnosticismul. Deși termenul "agnosticism" provine din greacă și înseamnă "fără cunoaștere", a fost folosit strict ca termen religios, ca și "gnosticism", care înseamnă "cunoaștere". Dacă vrei să aprofundezi subiectul, îți recomand Thomas Huxley, David Hume sau Bertrand Russell. Lectură plăcută!
Mulțumesc pentru precizare. Termenii, oricare ar fi aceia, pot avea interpretări și nuanțări de la caz la caz. Depinde de cine și cum îi utilizează. Ți-am solicitat respectiva precizare, nu de alta, ci doar pentru a evita anumite sofisme de limbaj. Perspectiva reducționistă a termenilor gnosticism ("gnoză") - cunoaștere și agnosticism - fără cunoaștere nu explică, darmite să ofere o înțelegere exaustivă. Te pomenești că și filosofia înseamnă "iubire de înțelepciune", nu-i așa? Până la un punct, ca și ceilalți termeni, o fi însemnând și așa ceva... N-are sens să mă joc cu termenii. Termenii nu conțin prin ei înșiși definiții ci sunt părți ale oricărei definiții (logică, că tot ne place filosofia).

Agnosticismul poate fi privit cel puțin în mai multe accepțiuni. Teologia apofatică până la urmă poate fi acceptată ca un soi de agnosticism. Deci, deși sunt credincios și cred în Dumnezeul creștin, eu, personal, mă consider un agnostic. Sper că am lămurit de ce am solicitat precizări. Deci, agnosticismul nu este în nici un caz o hăinuță călduță sau apanajul propriu ateilor.

Cât despre lecturi, puteai să recomanzi I. Kant care, dintr-un anumit punct de vedere, a fost agnostic (ăsta e cu ceva vreme înaintea lui B. Russell, ce să mai spun de scepticii greci). Oricum, îmi place că sunt al doilea de pe acest topic pe care-l trimiți la lectură. Ce-ar fi să pui mânuța să mai citești tu însăți câte ceva.

P.S. Dacă vei dori vom discuta, dar renunță, te rog frumos, la aerele acestea de superioritate, pentru că nu știi ce studii au cei de pe acest forum și / sau câtă filosofie cunosc creștinii. Dacă crezi că putem să fim civilizați fără a fi superiori cu orice preț, putem sta de vorbă. Te-aș sfătui să renunți la prejudecata că toți creștinii au IQ inferior ateilor.

Cu mult respect...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #59  
Vechi 22.05.2011, 15:34:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui este de cand exista timp sau ce este acesta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #60  
Vechi 22.05.2011, 15:46:48
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Mulțumesc pentru precizare. Termenii, oricare ar fi aceia, pot avea interpretări și nuanțări de la caz la caz. Depinde de cine și cum îi utilizează. Ți-am solicitat respectiva precizare, nu de alta, ci doar pentru a evita anumite sofisme de limbaj. Perspectiva reducționistă a termenilor gnosticism ("gnoză") - cunoaștere și agnosticism - fără cunoaștere nu explică, darmite să ofere o înțelegere exaustivă. Te pomenești că și filosofia înseamnă "iubire de înțelepciune", nu-i așa? Până la un punct, ca și ceilalți termeni, o fi însemnând și așa ceva... N-are sens să mă joc cu termenii. Termenii nu conțin prin ei înșiși definiții ci sunt părți ale oricărei definiții (logică, că tot ne place filosofia).

Agnosticismul poate fi privit cel puțin în mai multe accepțiuni. Teologia apofatică până la urmă poate fi acceptată ca un soi de agnosticism. Deci, deși sunt credincios și cred în Dumnezeul creștin, eu, personal, mă consider un agnostic. Sper că am lămurit de ce am solicitat precizări. Deci, agnosticismul nu este în nici un caz o hăinuță călduță sau apanajul propriu ateilor.

Cât despre lecturi, puteai să recomanzi I. Kant care, dintr-un anumit punct de vedere, a fost agnostic (ăsta e cu ceva vreme înaintea lui B. Russell, ce să mai spun de scepticii greci). Oricum, îmi place că sunt al doilea de pe acest topic pe care-l trimiți la lectură. Ce-ar fi să pui mânuța să mai citești tu însăți câte ceva.

P.S. Dacă vei dori vom discuta, dar renunță, te rog frumos, la aerele acestea de superioritate, pentru că nu știi ce studii au cei de pe acest forum și / sau câtă filosofie cunosc creștinii. Dacă crezi că putem să fim civilizați fără a fi superiori cu orice preț, putem sta de vorbă. Te-aș sfătui să renunți la prejudecata că toți creștinii au IQ inferior ateilor.

Cu mult respect...
Da, puteam. Eu am recomandat ceea ce mi-a fost mai aproape de suflet din ce am citit. Și nu intenționam să îți vorbesc cu superioritate. Nu consider că creștinii sunt inferiori intelectuali ateilor. Eu nu sunt nici creștină, nici atee, deci nu iau partea nimănui. Ba chiar îi spuneam lui Iulian că aici pe site se găsesc unele articole foarte interesante despre filosofie și istoria religiilor.
Sigur că putem fi civilizați, nu cred că am jignit pe cineva aici iar dacă e așa, apelez la bunăvoința voastră de a mă ierta, căci nu a fost cu intenție. Da, v-am trimis la lectură. Și am să trimit pe oricine la lectură, pentru că eu, personal, nu aș putea trăi fără cărți și mi-e imposibil să înțeleg cum unii reușesc. Nu o fac dintr-un complex de superioritate. Nu mă consider un geniu, nici măcar o minte luminată. O fac din iubirea pe care o am față de cărți. Așa cum, din iubire pentru dumnezeu, credincioșii vor încerca mereu să-i aducă pe ceilalți pe "calea cea bună".
Dar sigur, am putea discuta. Pentru că reprezinți o provocare pentru mine, dpdv intelectual, ceea ce întâlnesc cam rar zilele astea.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce exista Dumnezeu? Traditie1 Teologie si Stiinta 40 07.01.2011 09:54:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48