Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.06.2015, 15:41:12
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E clar ca daca citea un pic ar fi inteles ca astia cu pamantul plat neaga gravitatia, satelitii si multe alte lucruri.
Stiu ca neaga acele lucruri, dar voiam sa aflu de la florin in sine, ca sa nu fac presupuneri gresite :)
  #32  
Vechi 16.06.2015, 22:40:25
nogura nogura is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2013
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau alta si mai misto: daca eu n-am vazut/n-am citit (si deja am lasat sa se inteleaga ca oricum nu am vazut/citit prea multe), atunci nu exista!

Oricum, aveam impresia ca macar pe bicicleta stie toata lumea sa mearga, ati auzit de "povara mersului pe bicicleta", adica sa stai cu ea drept, perpendicular pe sol?

Eh, se pare ca mai gresesc, mai sunt unii care nu doar ca nu stiu sa mearga cu bicicleta, dar nici n-au vazut pe altii facand asa ceva, deci bicicletele nu exista.
realizezi ca n-am vazut nici p-aia care au facut calculatoare, eu stau, totusi, si butonez in fata unuia !
daca ai vrut sa spui ca un calculator nu poate fi accesibil celor care nu stiu ca exista e cam acelasi lucru cu bicicleta ta si nu are niciun fel de relevanta in contextul unui avion care trage mortis, de unul singur, in virtutea unei legi, fie ea a gravitatiei, sa pastreze o anume altitudine fata de pamant !
ar insemna sa "sfideze' toate celelalte elemente care il ajuta sa se departeze ori sa se apropie de pamant atunci "cand vrea pilotul " !
  #33  
Vechi 09.03.2016, 13:57:46
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit Pămîntul cred că e plat, denivelat, pe deasupra și pe dedesubt..

Explicații simple vom găsim peste tot pentru a ne da seama că cei ce susțin că pămîntul e plat au dreptate. Le poate găsi orice profesor care-și respectă materia predată.

Am citit că acel vsovivivi de care aminteați a pus întrebări și poate a găsit și răspunsuri așa că am căutat și am găsit două prezentări ale lui care mi se par destul de aproape de adevăr.

Am făcut un copy-paste de pe pagina lui, subiectul: "cele mai de jos ale pamantului"... unde cele mai de jos nu sunt altceva decăt arcadelespre pomeți pe care orice boxeur din ring le lovește mai întîi.

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi
Cam așa arată o secțiune prin creație...

Intrați aici pentru continuare.
  #34  
Vechi 09.03.2016, 14:30:09
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sint de acord cu fratele Florin in privinta alternativei la modelele de cunoastere oficiale; adica pot fi de acord, in principiu, cu un Pamint (in mare parte) altfel decit il prezinta mainstreamul mediatic si academic, dar nu pot accepta, nici daca ar fi real, un Pamint plat, in centrul Universului, stationar, cu Soarele si Luna invirtindu-se cuminti in jur si fiind de dimensiuni mult mai mici, etc., etc.; ar insemna ca o multime de mituri primitive despre Pamint, si aparitia vietii, inclusiv miturile din Biblie, devin scirbos de reale si strivitor de concrete. Ar fi deprimant si gretos sa traim intr-un univers-bula, cu doar citeva corpuri ceresti simple si marginit/plictisitor de previzibile in fenomenologia lor, eventual cu un cer care chiar se desface ca un sul, cu "ceruri" stratificate solide, deasupra carora se afla apa, si alte povesti. Ar insemna ca mitul biblic despre Cosmogeneza este adevarat, lucru pe care nu il pot accepta sub nici o forma.
  #35  
Vechi 09.03.2016, 15:57:54
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Explicații simple vom găsim peste tot pentru a ne da seama că cei ce susțin că pămîntul e plat au dreptate. Le poate găsi orice profesor care-și respectă materia predată.

Am citit că acel vsovivivi de care aminteați a pus întrebări și poate a găsit și răspunsuri așa că am căutat și am găsit două prezentări ale lui care mi se par destul de aproape de adevăr.

Am făcut un copy-paste de pe pagina lui, subiectul: "cele mai de jos ale pamantului"... unde cele mai de jos nu sunt altceva decăt arcadelespre pomeți pe care orice boxeur din ring le lovește mai întîi.

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi
Cam așa arată o secțiune prin creație...

Intrați aici pentru continuare.

Ce motiv ai sa crezi ca Pamantul e plat?
  #36  
Vechi 09.03.2016, 16:03:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
În prealabil postat de vsovivivi
Cam așa arată o secțiune prin creație...

Intrați aici pentru continuare.
Am rezistat pînă la minutul 4.

În teoria PP există foarte multe idei absurde susținute de o parte dintre adepții ei. Atît de ilogice încît se spune că acești oameni sînt plătiți astfel încît aceia care îi citesc / le privesc clipurile să renunțe din prima de la investigații.

Pe de altă parte, majoritatea celor care subscriu la modelul PP sînt convinși de versiunea cu Polul Nord în mijlocul discului - ceea ce este imposibil din cîteva motive incontestabile. Această variantă e combătută bineînțeles de adepții teoriei Globului (convex, evident :) ), iarăși în defavoarea Pămîntului Plat. Era cît pe ce să renunț la investigații și să dau cîștig de cauză Globului, dar se pare că există și alte propuneri... care merită studiate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #37  
Vechi 10.03.2016, 11:39:24
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Sint de acord cu fratele Florin in privinta alternativei la modelele de cunoastere oficiale; adica pot fi de acord, in principiu, cu un Pamint (in mare parte) altfel decit il prezinta mainstreamul mediatic si academic, dar nu pot accepta, nici daca ar fi real, un Pamint plat, in centrul Universului, stationar, cu Soarele si Luna invirtindu-se cuminti in jur si fiind de dimensiuni mult mai mici, etc., etc.; ar insemna ca o multime de mituri primitive despre Pamint, si aparitia vietii, inclusiv miturile din Biblie, devin scirbos de reale si strivitor de concrete. Ar fi deprimant si gretos sa traim intr-un univers-bula, cu doar citeva corpuri ceresti simple si marginit/plictisitor de previzibile in fenomenologia lor, eventual cu un cer care chiar se desface ca un sul, cu "ceruri" stratificate solide, deasupra carora se afla apa, si alte povesti. Ar insemna ca mitul biblic despre Cosmogeneza este adevarat, lucru pe care nu il pot accepta sub nici o forma.
De ce oare omul zilelor noastre poate accepta ușor încă și încă o teorie explicaționistă eronată în parte pe lîngă atîtea și atîtea teorii explicaționiste absurde sau false sau rele dar nejudecate și necercetate, iar cînd vsovivivi vă face o prezentare frumoasă a creației foarte apropiată de cea făcută de Dumnezeu și de Moise în cartea Facerii și în parte conformă cu Adevărul scripturistic, împărătșindu-vă și vouă din bucuria găsirii Adevărului și despre locul în care ne aflăm, iată că voi o respingeți din start ca fiind ceva grețos și deprimant, ca fiind un ''Lucru'' pe care nu l-ați putea accepta sub nicioformă?

Să înțeleg de aici că nu crezi deloc în Dumnezeu?

De ce crezi tu oare că văzîndu-te Dumnezeu și pe tine așa ca pe orice Adam sau Noe sau Alți triști și deprimați de ceva sau cineva și că nu-ți place ceva creat și făcut bun, bine și frumos, poate pentru cei ca tine și ca orice om, avînd în el fondul cel bun al iubirii de libertate, deci de ce crezi tu oare că dacă ai cere, El nu ți-ar da și nu ți-ar face și ție, ceva cu dedicație specială pentru tine, de exemplu un univers exact după teoria pe care o iubești și o accepți și o înțelegi cel mai bine?.. dacă asta îți dorești și ceri de la El.
  #38  
Vechi 10.03.2016, 11:53:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am rezistat pînă la minutul 4.

În teoria PP există foarte multe idei absurde susținute de o parte dintre adepții ei. Atît de ilogice încît se spune că acești oameni sînt plătiți astfel încît aceia care îi citesc / le privesc clipurile să renunțe din prima de la investigații.
Aceeasi senzatia am avut cand am ascultat niste prezentari despre geocentrism :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #39  
Vechi 10.03.2016, 11:54:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
De ce oare omul zilelor noastre poate accepta ușor încă și încă o teorie explicaționistă eronată în parte pe lîngă atîtea și atîtea teorii explicaționiste absurde sau false sau rele dar nejudecate și necercetate, iar cînd vsovivivi vă face o prezentare frumoasă a creației foarte apropiată de cea făcută de Dumnezeu și de Moise în cartea Facerii și în parte conformă cu Adevărul scripturistic, împărătșindu-vă și vouă din bucuria găsirii Adevărului și despre locul în care ne aflăm, iată că voi o respingeți din start ca fiind ceva grețos și deprimant, ca fiind un ''Lucru'' pe care nu l-ați putea accepta sub nicioformă?
Să înțeleg de aici că nu crezi deloc în Dumnezeu?
Pe scurt, zii "cosmologie biblica" o sa inteleaga mai usor :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #40  
Vechi 10.03.2016, 11:56:15
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ce motiv ai sa crezi ca Pamantul e plat?
Păi de exemplu motivele din prezentarea lui vsovivivi:
''Cam așa arată o secțiune prin creație...
Intrați aici pentru continuare.''

...și de asta cred și dau dreptate și tind să mai dau dreptate sfintelor scripturi dăruite prin Moise (de Dumnezeu Sfânta Treime) și păstrate Biblic (prin Domnul Iisus Hristos Cuvântul lui Dumnezeu).
Subiect închis