Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 02.02.2021, 20:16:12
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Tu esti mai tulburat si mai inselat de diavol decat sectarul.
Se vede clar din cuvintele porcoase si modul mizerabil in care care vorbesti.
In timp satan te face sa te crezi aparatorul adevarului si inger de lumina.
Pacat de tine!
De ce ma numesti sectarul? Ca si ortodox din BOR cred si in cele 7 Trambite Apocaliptice (+ucenicii) si in Cuvantul lui Dumnezeu! Asta nu te face sectar ci un veritabil credincios din BOR. Daca voi nu credeti in ciuda minunilor, a proorociilor, a vietii calugaresti-ingeresti impecabile si in ciuda puscariei si a martiriului celor ce s-au opus cu adevarat regimului comunist nu inseamna ca eu sunt sectar ci ca voi aveti orbul gainilor sau ca sunteti niste "ortodocsi" lasi.

Nu uita ca "cine zice ala e", stii tu cum zic copii, "hotul striga hotii". In afara de faptul ca ma numesti sectarul, ai dreptate in ce zici insa cum poti sa-l mustri pe gpalama in timp ce faci exact ca el? E drept ca in mai mica masura dar e practic tot aia. Tot sectar si eretic ma crezi dandu-i defapt dreptate cand huleste si calca in picoare ortodoxia din mine.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.02.2021 at 21:08:15.
  #152  
Vechi 02.02.2021, 22:57:52
nogura nogura is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2013
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
De ce ...
Ai o oarecare aprindere ce te poate indeparta de adevarata credinta !

Lasa-i pe cei ce te-ndruma fara voia ta prin noroaie si mocirla, incearca sa ramai curat !

Vazusi bine ca gpalama s-a potolit cand singur a realizat ca a gresit.
Toate la timpul lor !

Revenind la Teoria PacMan3D-nD, este greu de crezut ca nu ai acces la Cartea lui Enoh.

Aprinde Lumina !
  #153  
Vechi 03.02.2021, 10:05:37
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nogura Vezi mesajul
Ai o oarecare aprindere ce te poate indeparta de adevarata credinta !
Asa este, cum imi sare tandara, ma nemultumesc si ma revolt si lovesc cu vorbe grele in cine nu trebuie, in cine nu e vinovat si cad departandu-ma de Dumnezeu sau intorcandu-ma ca porcul mistret cu colt de arginti ca sa-i fac rau si sa calc pe margaritare. Stiu ca asa ma departez. Incerc sa ma opresc la timp ca sa nu-mi dau foc la valiza razbunandu-ma nedrept, ca prostul maxim urland cu repros si santaj la Dumnezeu ca sa ma dezvinovatesc pe mine si sa-L invinovatesc pe El cu ai Lui dar nu intotdeauna reusesc. Ma ia cate o nemultumire-nebunie temporara, cate o criza de nervi si se manifesta in texte si unii ca tine simt. N-as vrea sa desfranez cazand in cearta justitiara si procesomanie, ma rog sa ma rabde Dumnezeu si sa-mi dea si mie rabdare ca n-as vrea sa ma supar pe El sau pe cineva dintr-ai Lui si sa ramanem certati, suparati, mai ales ca pacatele mele-s vinovate, ispita, satanismul, lumeurile, vicleurile si repetarea caderilor ca o fatalitate, ca un ghinion maxim ce apare la fiecare gresala. E foarte greu sa rabzi repetarea caderilor tale si tot mereu sa te faci vinovat de vatamari ale Dumnezeirii si sa fi invinovatit pe drept si pe nedrept. Nu mai faci fata la atatea frustrari si incepi sa nu mai poti suporta si atunci din orice nimic iti sare tandara. Stiu ca mandria te face sa te crezi tot tu agresivul ca fiind victima vrednica dar e greu sa incerci sa te comporti crestineste si sa-ti stapanesti reflexul de aparare viciat, virusat, eronat care sare sa loveasca cu agresivitate exact in cine nu trebuie sustinand ca e autoaparare cand esti haituit de peste tot. Nu de Dumnezeu trebuie sa ne autoaparam ca din reflex ci de echipa adversa, de duhurile cele rele care te amagesc luandu-ti si dandu-ti binele tau si care te lingusesc din vazduhuri ca sa le lauzi, ca sa te lauzi, sa minti ca-s bune si ca esti bun daca crezi ca-s bune si daca le lauzi. Te ia ca ingerii cazuti si inraiti din scrierile lui Enoh ca sa te invete sa faci rele, sa lepezi ortodocsia si pe Dumnezeu si sa te impreunezi cu femei frumoase in mod pervers si sa faci copii goliatici care nu pot sa-si infraneze poftele lacome si consumul de orice ca un drog si atunci nemaiavand ei ce consuma se intorc sa-si mance parintii si fratii si sfintii cu fulgi cu tot nemaiascultand de Dumnezeu ca sa se pazeasca. Remediul la asta e sa nu minti si sa slavesti pe Dumnezeu in Adevar si sa nu te slavesti pe tine sau pe ingerii cazuti care la asta te ia, la slavit idoli si desertaciuni si vremelnicii punandu-te sa lupti pentru ele in contra celor drepti , a celor sfinti, a celor nevinovati-nevinovate si chiar sa lupti ca prostul in contra lui Dumnezeu de parca si El ti-ar fi facut vreun rau.

Cad in aprinderea asta frenetica si mi se redeschid rani, retraiesc traume, repet aceleasi greseli ca intrun cosmar dar nu deznadajduiesc pentru ca Domnul are mila de noi si indelunga randare. Ne intelege pe fiecare si ne iarta si ne ajuta sa depasim starile astea de aprindere a trufiei si desfranarii, ne carmuieste ca sa putem iesi din deznadejde, din lumea pierzarii. Dar daca cazi in mandrie si orgolii e greu atunci sa mai poti sa i te umilesti Lui si celor carora le-ai gresit si stai asa ca prostul departe in suparare suferind dupa formula: "prostul daca nu e si fudul parca nu e prost destul" imprastiind peste altii mult venin si calomnie facand dezbinari si muscand mana care te-a hranit si te-a mangaiat.

Citat:
Lasa-i pe cei ce te-ndruma fara voia ta prin noroaie si mocirla, incearca sa ramai curat !
Asta le-am cerut mereu colegilor de pe forum, sa incercam sa ramanem curati daca dialogam . Si eu sunt ortodox ca ei, dar nu stiu ce griji au ei si ce le pasa lor daca unii ca mine cred si in Cuvan? Mereu se iau de semnatura mea caci ei nu pot suporta Cuvantul, asa au fost invatati de mai marii nostrii care nici ei n-au putut suporta. Iar daca ai fi eretic sau sectant sau indracit sau nebun sau prost oare ti-ar conveni sa-ti spuna unii si altii la nesfarsit necazul tau in batjocura terorizandu-te suplimentar? Deci de ce faci asta ca ortodox daca stii ca nici tie nu ti-ar conveni daca ai fi in situatia respectiva nefasta. Oare, nu e mai frumos sa te comporti crestineste si daca crezi ca cineva greseste nu e mai frumos sa-l mustrii cu duhul blandetii luand aminte si la tine sa nu cazi in judecata sau in ipocrism fariseic dovedintu-te mai viclean, mai desfranat si mai trufas ca cel pe care-l mustrii nestiind ca defapt il mustrii cu viclenie fara sa ai dreptate? Ce ortodoxie e aia in care ca sa-ti afirmi dreapta Credinta tu te comporti mai rau ca dracul bolnav de min-ciuma rosie in numele dreptei credinte? Pai daca te comporti mai rau ca altii atunci ei dovedesc ca au dreapta credinta si tu ca esti mult mai jos, in neascultare si orbire. Degeaba scriu ca nu ma ia nimeni de pe forum in serios. Toti s-au facut si se fac netrebnici pana la un in ciuda faptului ca le cer sa nu se sinucida duhovniceste.

". Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu!" Stricatu-s-au oamenii și urâți s-au făcut întru îndeletnicirile lor. Nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul.
2. Domnul din cer a privit peste fiii oamenilor, să vadă de este cel ce înțelege, sau cel ce caută pe Dumnezeu.
3. Toți s-au abătut, împreună netrebnici s-au făcut; nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul.
4. Oare, nu se vor înțelepți toți cei ce lucrează fărădelegea? Cei ce mănâncă pe poporul Meu ca pâinea, pe Domnul nu L-au chemat.
5. Acolo s-au temut de frică, unde nu era frică, că Dumnezeu este cu neamul drepților.
6. Săracul nădăjduiește în Domnul și voi ați râs de nădejdea lui, zicând: Cine va da din Sion mântuire lui Israel?
7. Dar când va întoarce Domnul pe cei robiți ai poporului Său, bucura-se-va Iacob și se va veseli Israel." Psalmul 13.

Citat:
Vazusi bine ca gpalama s-a potolit cand singur a realizat ca a gresit.
Toate la timpul lor !
Pare ca s-a potolit dar nu-mi vine sa cred ca a realizat el ca a gresit , "ortodocsii" de tipul ala sunt infailibili ca sefii marelui papalac, ei au impresia ca ei insisi nu gresesc niciodata confundandu-se cu Hristos care intradevar nu greseste niciodata. Se uita la Hristos si la ortodoxie si au impresia ca pot sa-si permita orice crezand ca nu gresesc pentru ca Hristos nu greseste si nici Ortodoxia, dar ei nu sunt nici Hristos si nici Ortodoxia si ei gresesc la fiecare postare cu nemiluita avand impresia ca nu se pune si ca au pile la Dumnezeu daca sunt ortodocsi. Le arati si neglijeaza, nu iau in seama, nu tin seama, nu vor decat a "credintei" biruinta asa ca orice cavaler apusean, care laurii voiau sa smulga de pe fruntea ta de fier, pentru inima lor de piatra seaca. Cand ne ia valul si o patim trebuie imediat sa ne pocaim caci daca ajungem sa ne pocaim ca bogatul nemilostiv abea cand am ajuns in iad atunci s-ar putea sa suferim mult pana iesim.
Citat:
Revenind la Teoria PacMan3D-nD, este greu de crezut ca nu ai acces la Cartea lui Enoh.

Aprinde Lumina !
Am dat un search si am gasit. E un fel de Apocalipsa, o vedenie data de Dumnezeu dreptului Enoh ca sa vada sfarsitul lumii si sa-l scrie, de aia pentru ca nu era desfranat nici viclean si era cu Dumnezeu.

Deci lucrurile se confirma. Apocalipsa si Cuvantul lui Dumnezeu pus pe site de fratii din cetatea NIP sunt in derulare si nu ma crede nimeni ca pe Noe.

Revenind la Teoria PacMan3D-nD. O sa citesc mai intai cartea lui Enoh si o sa vad ce zice Dumnezeu acolo desi sfintii parinti considera ca e o carte apocrifa.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.02.2021 at 10:19:10.
  #154  
Vechi 03.02.2021, 10:52:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nogura Vezi mesajul
Ai o oarecare aprindere ce te poate indeparta de adevarata credinta !

Lasa-i pe cei ce te-ndruma fara voia ta prin noroaie si mocirla, incearca sa ramai curat !

Vazusi bine ca gpalama s-a potolit cand singur a realizat ca a gresit.
Toate la timpul lor !

Revenind la Teoria PacMan3D-nD, este greu de crezut ca nu ai acces la Cartea lui Enoh.

Aprinde Lumina !
Am ceva de lucru saptamana asta, e mai dificil de postat, insa il las pe Moroco sa raspunda la cele 11 intrebari - din ce vad este din nou in decor si evita sa rapunda punctual...

Din ce vad si Moroco si cu tine impartasiti erezii si ipoteze nicidecum adevaruri.

Un fel de club eretic - este curat ereticul Moroco, suna foarte bine...
  #155  
Vechi 03.02.2021, 10:53:51
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Tu esti mai tulburat si mai inselat de diavol decat sectarul.
Se vede clar din cuvintele porcoase si modul mizerabil in care care vorbesti.
In timp satan te face sa te crezi aparatorul adevarului si inger de lumina.
Pacat de tine!
Prefer asa ceva decat sa stau in banca mea si sa dorm ca nenumarati altii...

Ati fost foarte multi care au stat si s-au uitat si nu ati miscat un deget... asa face diavolul cand vine si rapeste oile turmei si crestinii dorm pe ei si nu zic nimic.

Dormi in continuare...
  #156  
Vechi 03.02.2021, 12:27:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Prefer asa ceva decat sa stau in banca mea si sa dorm ca nenumarati altii...

Ati fost foarte multi care au stat si s-au uitat si nu ati miscat un deget... asa face diavolul cand vine si rapeste oile turmei si crestinii dorm pe ei si nu zic nimic.

Dormi in continuare...
Nu-s diavolul si nu rapesc pe nimeni, e tocmai invers, marturisind pazesc ortodocsii sa nu fuga in lume sau sa-si lepede hainuta ortodoxa. Te pun eu sa te lepezi de ortodoxie, de BOR cand eu sunt ortodox mirean din BOR? Unde ti se pare ca te rapesc? Ma confunzi cu duhurile rele sau cu prietenii tai care practica rapirea si exclusivismul dupa care tot ei se dau victime si sustin ca apara ortodoxia si pe ortodocsi ca sa nu fie altii rapiti de "lupi" adica de cei exclusi pe care ii socoteste diavoli pe baza unor gogomanii inventate de mintea lor adormita.

Nu te rapesc, nu te rebotez si nu te fortez sa crezi ce cred eu si sunt si ortodox deci ce idei ai tu in mintea ta de-ti permiti sa persisti cu procesomania anti ortodoxa? Ai incurcat borcanele, ai schimbat taberele, ereticii sunt in apus si sectantii vin din anglo-america iar satanismul si metempsihoticii vin din africa si asia. Du-te de te lupta cu ei daca te crezi mare luptator cu cel rau. Numai cu sfintii si cu cei mici te lupti dumneata?

"Mai bine sa-si lege o piatra de gat si sa se arunce in mare decat sa faca cineva rau mai micilor Mei", "Mai bine sa nu se fi nascut daca huleste pe Duhul Sfant" asta ne spune Domnul Hristos.

Tu ce spui? Aceleasi afirmatii de teolog raspopit? Stiam ca nu te-ai potoplit ci doar ai luat o pauza ca sa-ti incarci bateriile si sa revi cu forte proaspete sa darami ortodoxia inchipuindu-ti c-o aperi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #157  
Vechi 03.02.2021, 12:57:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Am ceva de lucru saptamana asta, e mai dificil de postat, insa il las pe Moroco sa raspunda la cele 11 intrebari - din ce vad este din nou in decor si evita sa rapunda punctual...

Din ce vad si Moroco si cu tine impartasiti erezii si ipoteze nicidecum adevaruri.

Un fel de club eretic - este curat ereticul Moroco, suna foarte bine...
N-ar rost sa-ti mai raspund la nimic, daca dupa ce ma chinui sa-ti raspund zile in sir tu susti la fel ca deobicei ca evit sa raspund. Esti refractar si indaratnic asa cum spune patr. Teoctist.

Daca eu cred mai mult decat tine din ortodoxie atunci ceea ce tu nu poti crede e musai eretic fiindca asa vrei tu sau cei ce nu pot crede?

Nu poti crede mai mult atunci da-ti seama de ce nu poti crede mai mult si nu invinovati si afurisi tu pe nedrept pe cei ce cred nestiind ce faci.

NU MA MAI FA SECTANT SI ERETIC CA NU MAI STAU DE VORBA CU TINE! Si nici murdar! Ti-am tolerat destul batjocura nesfarsita si postarile pline de procesomanie si atacuri la persoana si la credinta pe care mi-o calci in picioare!

Daca mi-ai pus intrebari atunci am raspuns si nu m-am jucat ca tine de-a soarecele si pisica!

NU MAI SUSTINE CA EVIT SA RASPUND cand de 15 ani raspund aici la intrebari non stop! Dai dovada de iresponsabilitate si de boala mitomaniei si de orbul gainilor daca persisti sa faci afirmatii neacoperite fara acoperire! Nu ti-am dat linkuri cu tone de discutii pe tema NIP?

N-am cum sa nu ma aprind si sa toooot stau rabdator cand unii foarte "ortodocsi" persista in calomnie si batjocura. Rabd rabd dar cat sa te tooot rabd?Imi pare rau ca ma aprind dar nu e usor sa vina cate un ortodox raspopit sa te faca in fel si chip daca el nu poate crede si nici nu vrea justificandu-si necredinta cu tonele de mizerii pe care mi le pune in cap ca sa vada si altii si sa creada si altii ca el are dreptate doar asa ca zice el, marele teolog raspopit! Aici nu tu esti judecatorul ca sa dai sentinte definitive!

Rabda-ma si tu socotindu-ma ortodox asa cum te socotesc si eu ortodox. Nu vreau sa ma crezi cu forta, nu vreau sa te iau din BOR ci sa te aduc in BOR daca ai plecat in lume, nu vreau sa te rebotez si nici sa te fortez sa crezi si in cele 7 Trambite Apocaliptice si in Cuvant. Am dreptul ca orice credincios sa-mi marturisesc credinta pe un forum de oameni civilizati, ortodocsi, crestini care respecta poruncile. Deci te rog frumos, putin respect pentru Adevar caci oricine poate intra si studia si-si da seama de Adevar recitind postarile. Tu vrei sa credem ce zici tu negand ceea ce vedem ca este scris pe firele de discutie? Vrei sa ne prostesti in fata ca sa te credem pe tine?

Nu pricepi ca nu te rapesc si nu te rebotez si nu te fortez sa crezi ce cred eu mai mult decat tine? De ce tot afirmi lucruri traznite si le repeti intruna? Ca sa ma provoci si pierzandu-mi cumpatul sa zici, ati vazut, nu e ortodox, iata ce comportament urat ascunde. Pai tu practici scoaterea din minti a interlocutorului cu care discuti! Asta nu e testare ci e viclenie si cine sapa groapa altuia el cade in ea!

Leapada cearta si procesomania si inchizitia si adopta dialogul fratesc!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #158  
Vechi 03.02.2021, 15:24:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dialog fratesc? Cu satana?

Aceeasi problema au zis-o si Igor si AlinB - ca vorbestii prostii ca nu raspunzi. De asta ai fost banat pentru ca trollezi.

Despre ce vorbim? Daca era ceva corect in ce spui, crezi ca erai la a X-a oara cand ajungi in acelasi punct????

Daca eram singurul dar sunt al X-ulea intr-o coada foarte lunga de foarte multi ani care iti spunem acelasi lucru: ca esti sectar, ca esti inafara Bisericii, ca nu spui nimic despre Biserica.

Ce pot sa spun decat ca nu este nici o diferenta intre tine si protestanti? Ca trebuie sa fii numit la fel ca protestantii, sectar???

Daca esti in NIP si NIP a fost numita SECTA si a fost condamnata si tu "crezi in NIP" si faci aici lobby pentru NIP, cum sa iti spun, mieluselul NIP ? Mai degraba sectar din NIP.


Secta te-a numit Biserica, secta si sectar te numesc si eu.

Nu eu te-am numit ci Biserica

SECTA REA si SECTAR RAU

Asa te-a numit Biserica - SECTAR RAU - asa ca asumati !!!


Nu noi te numim, ci dogma te acuza pe tine ca fiind eretic si sectar si rupt si inafara comuntitatii..

Ce cauti in NIP, cand noi avem Bisericile naostre??? Este NIP Biserica noastra ??? NU ESTE... deci ce cauti acolo..


Eu imi asum si zic DOAR CE A ZIS Biserica. Nu pot si nu am voie sa ies din ce a zis Biserica. Daca Biserica a zis ca esti sectar si secta rea atunci ma tin de Biserica....

Daca vorbessti numai de NIP mai esti in BOR???? Cine te poate considera pe tine in BOR cand tu de 15 ani vorbesti de NIP... ???? si contra BOR ??? serios ?


Nu conteaza parerea ta despre NIP. Conteaza DOAR PAREREA BISERICII. Esti inafara Bisericii.

Mai ales cand reciti aceeasi poveste protestanta, sectara si dierenta intre tine si protestanti este nula.

Nu Biserica greseste aici .... !!!! Egalitatea intre tine si protestanti te condamna pe tine ca SECTAR si INFARA BISERICII .

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 15:42:15.
  #159  
Vechi 03.02.2021, 15:52:38
nogura nogura is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2013
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
...
Din ce vad si Moroco si cu tine impartasiti erezii si ipoteze nicidecum adevaruri.

Un fel de club eretic - este curat ereticul Moroco, suna foarte bine...
„Nu judecați, ca să nu fiți judecați. Căci cu ce judecată judecați veți fi judecați; și cu ce măsură măsurați vi se va măsura.” Matei 7:1-2

„Așadar, omule, oricine ai fi tu, care judeci pe altul, nu te poți dezvinovăți; căci prin faptul că judeci pe altul, te osândești singur; fiindcă tu, care judeci pe altul, faci aceleași lucruri.” Romani 2:1

Enoh a trăit pe Pământ 365 de ani, apoi nu a murit, ci a fost luat de către Dumnezeu.

Conform cu Luca 3:37, Enoh apare în genealogia lui Iisus.

Asta doar asa, ca sa justific erezia.
Cat despre adevar, doar Dumnezeu stie ! Suntem datori sa aplicam pilda talantului in oricare cercetare, se cuvine sa cercetam tot ce este de cercetat, Dumnezeu cunoaste puterea fiecaruia dintre noi, unii au ochi care sa vada si urechi care sa auda.

Cercetez si pac-man si pamant plat si string si teoria dimensiunilor si teoria quantica si orice apare. Ce ma opreste sa cercetez ?
  #160  
Vechi 03.02.2021, 16:02:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nogura Vezi mesajul
„Nu judecați, ca să nu fiți judecați. Căci cu ce judecată judecați veți fi judecați; și cu ce măsură măsurați vi se va măsura.” Matei 7:1-2

„Așadar, omule, oricine ai fi tu, care judeci pe altul, nu te poți dezvinovăți; căci prin faptul că judeci pe altul, te osândești singur; fiindcă tu, care judeci pe altul, faci aceleași lucruri.” Romani 2:1

Enoh a trăit pe Pământ 365 de ani, apoi nu a murit, ci a fost luat de către Dumnezeu.

Conform cu Luca 3:37, Enoh apare în genealogia lui Iisus.

Asta doar asa, ca sa justific erezia.
Cat despre adevar, doar Dumnezeu stie ! Suntem datori sa aplicam pilda talantului in oricare cercetare, se cuvine sa cercetam tot ce este de cercetat, Dumnezeu cunoaste puterea fiecaruia dintre noi, unii au ochi care sa vada si urechi care sa auda.

Cercetez si pac-man si pamant plat si string si teoria dimensiunilor si teoria quantica si orice apare. Ce ma opreste sa cercetez ?

Fiti nevinovati ca porumbeii si intelepti ca SERPII - sa folosim capul cat mai bine zice Hristos...

"Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că înconjurați marea și uscatul ca să faceți un ucenic, și dacă l-ați făcut, îl faceți fiu al gheenei și îndoit decât voi." Matei, 23:15

Adica alungati diavolul cat puteti ca omoara suflete nevinovate !!!

Vezi ca adevarul de credinta nu poate fi ascuns prin strategia STRUTULUI CU CAPUL IN PAMANTUL nevederii dogmelor si adevarului.

Nu mai baga capul in pamant cand se vorbste despre dogma dreapta, crezand ca daca te asucnzi de adevar nogura o sa ajungi la Hristos.

De este credinta ta dreapta poti sa o aperi orice ar zice cineva... Din pacate Moroco a fugit cu coada intre picioare nesuportand MUSTRAREA BISERICII CA ESTE UN SECTAR RAU.




De era barbat Moroc statea aici pana la capat si isi sustinea erezia si orice.. Este un las, un sectar ca oricare altul, care cand vede ca nu mai stie ce sa zica isi ia suparat bagajele ca este "neinteles, victima, e <<rai>> oamenii cu el"....


Iar tu Nogura, vezi ca pomenesti atat de mult vechiul testament incat e clar ca esti prin mlastini sectare... nu am multe de la tine, dar deja dupa directie se vede cam pe unde esti.

Teoria dimensiunilor si teoria quantica sunt propuneri stiintifice. Teoria pacman 3d este elucubratie mistico-sectaro-aburistica, nu are elgatura cu realitatea - este o teorie conspirationist-negationista. Daca studiezi atunci cred ca esti in stare sa vezi natura teoriilor ... Nu se pupa stiinta cu elucuratia mistica dar daca vrei sa pui egalitate intre stiinta si aburistica poti sa o faci... fiecare are libertatea de a fi prost in dreptul lui.

Prostia mistica este un drept inviolabil al fiecaruia.

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 16:23:05.
Subiect închis