Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1881  
Vechi 16.08.2011, 13:24:22
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Deci daca nu mai exista nici elin si nici evreu, deci nu are cum sa fie secta, inseamna ca nu exista nici ortodocsi, nici catolici, nici adventisti si asa mai departe, sectele deci nu exista. Chiar semnezi? Si eu pot zice ca BC este o casa care seamana dar este imbunatatita iar NP una inca si mai imbunatatita.

Last edited by Adriana3; 16.08.2011 at 13:27:52.
  #1882  
Vechi 16.08.2011, 13:34:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Adriana, pentru tine totul e o anomalie, nu doar diferenta dintre preotia harica si cea slujitoare, pe care EVIDENT ca nu ai inteles-o sau doar te-ai prefacut ca nu o intelegi :) Spune-le si catolicilor ca abereaza atunci cand spun:

Men and women, by their natures, are suited to different, yet complementary, roles and functions. The Lord Jesus chose men (viri) to form the college of the twelve apostles, and the apostles did the same when they chose collaborators to succeed them in their ministry. The college of bishops, with whom the priests are united in the priesthood, makes the college of the twelve an ever-present and ever-active reality until Christ's return. The Church recognizes herself to be bound by this choice made by the Lord himself. For this reason the ordination of women is not possible. Ordination does not simply give a man permission to perform the functions of a priest; it imparts to him an indelible (permanent) spiritual character that makes him a priest, and since Christ and His Apostles chose only men to be priests, only men can validly become priests. To abandon the 2,000-year-old understanding of the nature of the priesthood would be a doctrinal change. The Catholic Church could not do so and remain the Catholic Church.

Last edited by ioanna; 16.08.2011 at 13:37:09.
  #1883  
Vechi 16.08.2011, 13:40:30
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
...Apare în Biblie un înțelept evreu care ia cuvântul într-o adunare care se întreabă ce atitudine sa ia față de aceasta sectă apărută. Iar înțeleptul a spus că au mai existat și în trecut secte desprinse din iudaism, și au dispărut de la sine. Ca atare, dacă nu-i de la Dumnezeu, va dispărea, dacă însă este de la Dumnezeu, luptând împotriva ei riscă să lupte împotriva lui Dumnezeu.
E un punct de vedere, evident, dar din perspectivă... iudaică.
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Dvs. ce credeți că este o sectă? Credeți că neapărat cineva care crede greșit? Ei iată că nu-i așa. Secta este cea care se desprinde din gruparea mamă în care s-a născut dar asta nu înseamnă neapărat că ar afirma neadevăruri.
Adriana, dragă, de unde certitudinea că știi ce cred eu? Sau deja te-ai obișnuit prea mult cu "contrele" care le primești pe aici? A fi surprinsă să afli că te înțeleg mai mult decât crezi. Chiar dacă susții o grămadă de afirmații (ți-am mai citit și altele) nu prea ortodoxe. Nu te supăra, dar cărui cult aparții?
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Creștinismul a apărut prin desprinderea unui grup de evrei din iudaism promovând ceea ce nu era prevăzut prin prescripțiile conducătorilor religioși ai acelor timpuri, deci pentru ei erau o sectă.
Cât despre “nu era prevăzut prin prescripțiile conducătorilor religioși ai acelor timpuri”, Vechiul Testament abundă de profeții despre Mântuitorul și prin extensie, adepții săi reuniți în “secta” creștină. Dar cred că deja știi, ar trebui să lași cunoștințele să se mai "așeze" și să citești Scripturile cu rugăciune (înainte, în timpul și după) și post. Poate că o faci deja, dar vreau să mă asigur că ți-am spus.

Doamne ajută și multă pace!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #1884  
Vechi 16.08.2011, 14:02:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si eu pot zice ca BC este o casa care seamana dar este imbunatatita iar NP una inca si mai imbunatatita.
Deci imbunatatirea bisericii Neo Protestante e ca a renegat traditia milenara, instituind alta, proprie, asta o face superioara celorlalte culte crestine. Si tu care spuneai ca nu te intereseaza forma, insa tot de forma de te legi.
  #1885  
Vechi 16.08.2011, 14:03:02
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adriana, pentru tine totul e o anomalie, nu doar diferenta dintre preotia harica si cea slujitoare, pe care EVIDENT ca nu ai inteles-o sau doar te-ai prefacut ca nu o intelegi :) Spune-le si catolicilor ca abereaza atunci cand spun:

Men and women, by their natures, are suited to different, yet complementary, roles and functions. The Lord Jesus chose men (viri) to form the college of the twelve apostles, and the apostles did the same when they chose collaborators to succeed them in their ministry. The college of bishops, with whom the priests are united in the priesthood, makes the college of the twelve an ever-present and ever-active reality until Christ's return. The Church recognizes herself to be bound by this choice made by the Lord himself. For this reason the ordination of women is not possible. Ordination does not simply give a man permission to perform the functions of a priest; it imparts to him an indelible (permanent) spiritual character that makes him a priest, and since Christ and His Apostles chose only men to be priests, only men can validly become priests. To abandon the 2,000-year-old understanding of the nature of the priesthood would be a doctrinal change. The Catholic Church could not do so and remain the Catholic Church.
Fii fara grija ca le-am spus, nu la unul ci la mai multi. Chiar si unuia de la Vatican care a spus ca musulmanii sunt misogini pentru ca la ei convertirea se face doar cu martori barbati. Dar se vede ca nu ai citit o postare anterioara cu raspunsul lui. De cand exista femei preot la protestanti si-au dat seama ca nu exista nici o interdictie canonica si ca atare Papa Benedict XVI nu s-a pronuntat niciodata impotriva, ca atare pregatesc terenul pentru reintroducerea femeilor diacon in vederea introducerii apoi femeile preot. Iar un preot de-al lor mi-a zis ca la ei sunt multe femei care duc aceeasi lupta ca si mine asa ca mi-a spus sa ma inscriu la ei la Teolgie. Si tocmai ca l-am intrebat de ce trebuie sa duca femeile lupta asta in loc sa vina in mod firesc de la ei schimbarea, pentru ca in mana lor sta puterea de a impune ceea ce este drept. Stii ce mi-a raspuns? Ca nu toti au puterea asta de lupta, este un dar ca oricare altul pe care il primeste mai ales cel in cauza, in cazul de fata femeile.
  #1886  
Vechi 16.08.2011, 14:07:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Fii fara grija ca le-am spus, nu la unul ci la mai multi. (...) Stii ce mi-a raspuns? Ca nu toti au puterea asta de lupta, este un dar ca oricare altul pe care il primeste mai ales cel in cauza, in cazul de fata femeile.
stii ce nu inteleg, de ce insistenta asta ca o femeie sa fie preot? cu ce te ajuta pe tine in economia mantuirii? eu nu o vad ca pe o nedreptate facuta femeilor.

Last edited by ioanna; 16.08.2011 at 14:09:26.
  #1887  
Vechi 16.08.2011, 14:07:49
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Deci daca nu mai exista nici elin si nici evreu, deci nu are cum sa fie secta, inseamna ca nu exista nici ortodocsi, nici catolici, nici adventisti si asa mai departe, sectele deci nu exista. Chiar semnezi? Si eu pot zice ca BC este o casa care seamana dar este imbunatatita iar NP una inca si mai imbunatatita.
sectaro,
gresit ... ortodocsi SUNT DREAPTA CREDINTA caci SUNT STATORNICI in credinta si traditie ... .... de asta NU SE SCHIMBA dupa cum bate vintul ,,,, restul sunt sectele care se schimba si vor sa schimbe ...
multa iubire
  #1888  
Vechi 16.08.2011, 14:11:05
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Deci imbunatatirea bisericii Neo Protestante e ca a renegat traditia milenara, instituind alta, proprie, asta o face superioara celorlalte culte crestine. Si tu care spuneai ca nu te intereseaza forma, insa tot de forma de te legi.
Gresit. Nu ma leg deloc de forma, ca nu eu sunt din cei care ii numesc secta pe toti cei din afara BO, dimpotriva, pentru mine toti sunt Biserica Domnului. Am aratat doar ca forma face ca unii sa fie numiti secta de altii care nu au capacitatea sa inteleaga dincolo de forma proprie. Pentru mine BO, BC, BP si NP, nu sunt decat forme a aceleiasi Unice Biserici a Domnului.
  #1889  
Vechi 16.08.2011, 14:14:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Iar un preot de-al lor mi-a zis ca la ei sunt multe femei care duc aceeasi lupta ca si mine asa ca mi-a spus sa ma inscriu la ei la Teolgie.
te-ai inscrie la Teologie doar pentru a milita pentru drepturile femeilor preot? Ce sa spun, viata crestina e o lupta continua pentru eliberarea de patimi si cultivare a virtutilor crestine, mai putin o lupta pentru ocuparea de functii clericale. Iti doresc oricum succes :) Cand vei veni cu asemenea idei in Biserica Ortodoxa, imi rezerv dreptul de a ma opune, doar si eu fac parte din "preotia generala", la fel ca si tine, deci orice reforma radicala in sanul preotiei slujitoare, trebuie sa aiba consimtamantul preotimii generale.

Last edited by ioanna; 16.08.2011 at 14:18:03.
  #1890  
Vechi 16.08.2011, 14:14:46
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Iar un preot de-al lor mi-a zis ca la ei sunt multe femei care duc aceeasi lupta ca si mine asa ca mi-a spus sa ma inscriu la ei la Teolgie. Si tocmai ca l-am intrebat de ce trebuie sa duca femeile lupta asta in loc sa vina in mod firesc de la ei schimbarea, pentru ca in mana lor sta puterea de a impune ceea ce este drept. Stii ce mi-a raspuns? Ca nu toti au puterea asta de lupta, este un dar ca oricare altul pe care il primeste mai ales cel in cauza, in cazul de fata femeile.
tu nu ai inteles subtilitatile ? ala vroia sa te agate si nu stia cum si atunci ti-a aruncat prostia cu cit de deosebite sunt femeile in a deveni preoti .. unii nu se mai maturizeaqza deloc
ti-am zis ca in momentul in care femeile devin preot in ortodoxie eu unu devin satanist .... apar ortodoxia dar voi face totul sa denigrez femeia -preot ..si apropo cum va sluji ea cind e pe ciclu ? mai ales ca stim cu totii ca perioada aia e destul de nasoala pentru multe din ele .. asadar nu sariti calul mai mult decit trebuie ......
multa iubire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38