Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 08.03.2011, 14:39:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Filipeni 1:22 „Dar, dacă trebuie să mai trăiesc în trup, face să trăiesc; și nu știu ce trebuie să aleg.”
Filipeni 1:23 „Sunt strâns din două părți: aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine;”
Filipeni 1:24 „dar, pentru voi, este mai de trebuință să rămân în trup.”


Se pare că Sf. Apostol Pavel are o dilemă, să rămână cu sufletul în trup, sau să moară ca să se ducă sufletul lui la Hristos? Neantul nu se poate duce la Hristos, numai un suflet viu.
Unde vedeți cuvintele "sufletul în trup", "să se ducă sufletul", ori măcar expresia "suflet" în versetele citate?

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
„"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov"? Nu este Dumnezeul morților, ci al viilor.” (Matei 22)

„Dumnezeu deci nu este Dumnezeu al morților, ci al viilor, căci toți trăiesc în El.”(Luca 20:38)
Vă reamintesc că în versetele citate este vorba de înviere, nu despre "viața morților".

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
„18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare,”
(I Petru 3, 18-19)

Deci Hristos după ce a murit nu s-a făcut 3 zile neant, ci a coborât în iad să ridice o parte din morți, care nici ei nu erau neant.

În versetele citate nu este vorba despre "suflet". De asemenea, unde vedeți expresia "Iad"?
Până nu aveți exemple de "nemurirea sufletului", vă rog frumos nu mai postați. Umpleți topicul inutil. Lăsați mai bine florile să vorbească...
  #782  
Vechi 08.03.2011, 14:46:38
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Unde vedeți cuvintele "sufletul în trup", "să se ducă sufletul", ori măcar expresia "suflet" în versetele citate?
Ce trăiește în trup, dacă nu sufletul? Zi tu ce altceva poate trăi în trup! Și mai zi cum s-ar putea duce Pavel la Iisus în acel moment, dacă s-ar face neant?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Vă reamintesc că în versetele citate este vorba de înviere, nu despre "viața morților".
Mie mi se pare că se folosește prezentul etern, nu viitorul. Unde scrie despre înviere?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În versetele citate nu este vorba despre "suflet". De asemenea, unde vedeți expresia "Iad"?
Poftim, nu Iad, locuința morților. Nici așa nu e neant, tot e ceva.
  #783  
Vechi 08.03.2011, 15:10:25
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ce trăiește în trup, dacă nu sufletul? Zi tu ce altceva poate trăi în trup! Și mai zi cum s-ar putea duce Pavel la Iisus în acel moment, dacă s-ar face neant?
Fără supărare, dar cred că vă referiți la filme din seria "Alien" și nu la texte biblice. În Scriptură nu găsiți ceva care să trăiască în corp și care la moarte să-și ia zborul undeva...

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Unde scrie despre înviere?
Un verset mai sus.


Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Poftim, nu Iad, locuința morților.
Wrong again! În pasajul citat, nu scrie nici de Iad, nici de Hades, nici de locuința morților! Citiți vă rog mai cu atenție și reveniți doar când aveți versetele despre "nemurirea sufletului".
  #784  
Vechi 08.03.2011, 15:14:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Fără supărare, dar cred că vă referiți la filme din seria "Alien" și nu la texte biblice. În Scriptură nu găsiți ceva care să trăiască în corp și care la moarte să-și ia zborul undeva...

Un verset mai sus.


Wrong again! În pasajul citat, nu scrie nici de Iad, nici de Hades, nici de locuința morților! Citiți vă rog mai cu atenție și reveniți doar când aveți versetele despre "nemurirea sufletului".
Pardon, era închisoarea morților. Citește versetele să vezi că scria asta. Iar la trăirea în trup, vezi că am și subliniat, scrie negru pe alb „trup”.
  #785  
Vechi 08.03.2011, 15:28:39
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Pardon, era închisoarea morților. Citește versetele să vezi că scria asta.
Camelia, vrei cu tot dinadinsul să-mi schimb părerea despre tine? Nu scrie nici măcar despre "închisoarea morților"
  #786  
Vechi 08.03.2011, 15:31:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În cazul acesta va trebui mai întâi să vă puneți de acord voi ortodocșii și mai discutăm după!
Adică în ce acord să ne punem? Sau mata ai impresia că ortodoxia e un site de pe internet, și noi trebuie să ne punem de acord conținutul. În fine, e post...

După cum observ, hermeneutica improvizată de către ong-ul adventist se face că nu observă evidența.
Ia spune-mi, cum poate fi Pavel cu Hristos în următoarea propoziție?

Filipeni 1:23 „Sunt strâns din două părți: aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine;”

„dar, pentru voi, este mai de trebuință să rămân în trup.”

Oare cum poate fi altundeva decât în trup?

Și nu te agita așa de tare că nu găsești psyhe peste tot, Biblia nu-i pentru amatorii de rețete gata făcute. Ai auzit de apofază? De adevărul care nu se epuizează prin exprimarea lui?
Sigur că n-ai auzit pentru că primul mileniu al Bisericii ți-e cu totul străin și ție și celor care te secondează pe-aici, la fel de incompetenți dacă nu și mai rău.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #787  
Vechi 08.03.2011, 15:35:12
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Camelia, vrei cu tot dinadinsul să-mi schimb părerea despre tine? Nu scrie nici măcar despre "închisoarea morților"
Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
„18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare,”
(I Petru 3, 18-19)


Acum am și subliniat. Apropo, ce ai de zis despre faptul că Pavel nu știa dacă să rămână în trup, acolo unde subliniasem deja?
  #788  
Vechi 08.03.2011, 16:03:48
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Adică în ce acord să ne punem? Sau mata ai impresia că ortodoxia e un site de pe internet, și noi trebuie să ne punem de acord conținutul.
În legătură cu apocrifele. Dacă sunt doar "cărți bune de citit", ori chiar inspirate de Duhul Sfânt.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
După cum observ, hermeneutica improvizată de către ong-ul adventist se face că nu observă evidența.
Ia spune-mi, cum poate fi Pavel cu Hristos în următoarea propoziție?

Filipeni 1:23 „Sunt strâns din două părți: aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine;”

„dar, pentru voi, este mai de trebuință să rămân în trup.”

Oare cum poate fi altundeva decât în trup?
Cum poate? Exact așa cum explică tot el în Filip.3,21. Adică într-un alt trup nesupus stricăciunii (1 Cor. 15,51-54). Hermeneutica dumitale nu a ținut cont de această posibilitate, este? De altfel, era vorba doar de o dorință a apostolului. Dumneavoastră ați transformat-o imediat în realitate concretă.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Și nu te agita așa de tare că nu găsești psyhe peste tot, Biblia nu-i pentru amatorii de rețete gata făcute. Ai auzit de apofază? De adevărul care nu se epuizează prin exprimarea lui?
Sigur că n-ai auzit pentru că primul mileniu al Bisericii ți-e cu totul străin și ție și celor care te secondează pe-aici, la fel de incompetenți dacă nu și mai rău.
Trebuie neapărat să-mi declin competența în întortocheatele cotloane ale teologiei bizantine? O fac, dacă vă procură plăcere intelectuală! Dar nu încercați să mă aburiți în ce privește teologia biblică. Vreți s-o revoluționați? Veniți cu textul care afirmă "nemurirea sufletului"...

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În fine, e post...
Nu-mi rămâne decât să vă urez un post cu folos!
  #789  
Vechi 08.03.2011, 16:06:06
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Acum am și subliniat.
Știi ceva? Poate ar fi mai bine să ne oprim, n-aș vrea să jignesc inteligența unei domnișoare tocmai de 8 martie...

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Apropo, ce ai de zis despre faptul că Pavel nu știa dacă să rămână în trup, acolo unde subliniasem deja?
Dacă nici măcar marele apostol Pavel nu știa, de ce să facem noi speculații? Cert e că ap. Pavel nu vorbește nici despre "nemurirea sufletului", nici despre vreun suflet ce ar putea trăi detașat de corp.
  #790  
Vechi 08.03.2011, 16:11:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Știi ceva? Poate ar fi mai bine să ne oprim, n-aș vrea să jignesc inteligența unei domnișoare tocmai de 8 martie...

Dacă nici măcar marele apostol Pavel nu știa, de ce să facem noi speculații? Cert e că ap. Pavel nu vorbește nici despre "nemurirea sufletului", nici despre vreun suflet ce ar putea trăi detașat de corp.
Asta îmi amintește de o pildă cu 2 monahi frați, care nu se certau niciodată. Iar dracul ca să-i dezbine, l-a făcut pe unul să vadă o cioară, iar pe altul o vrabie. Atunci s-au luat la bătaie, până unul și-a cerut iertare și a dispărut acea vrabie-cioară. Cred că acolo unde apare cuvântul „trup” sau „închisoare”, vezi alt cuvânt.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38