Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.12.2011, 18:44:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
prea multa teorie si prea putin realism. Eu cel putin recunosc,de Craciun o sa stau la masa,manac carnati si alte mancaruri specifice,beau o bere,un pahar de vin etc.
Ați avut multă dreptate. De ce oare nu mai îmi sunt buni pantalonii, croiți pe măsuratelea, nu de mult ? Teribilă perioadă pentru creștini! Toate ale porcului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.12.2011, 21:31:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Interesant! La biserica unde merg eu s-a dezlegat postul abia astăzi după slujbă. În ajun vecernia se slujește dimineața unită cu Sf. Liturghie a Sf. Vasile cel Mare iar seara se slujește privegherea cu tot ciclul liturgic premergător marilor praznice. De unde ai informația despre dezlegarea din seara zilei de 24 dec.?
Randuielile prevad ca in ziua de 24 se tine post aspru, adica se mananca numai seara, si atunci mancare uscata, deci tot de post. Nu de alta, dar ce ne facem daca vrem sa ne impartasim in ziua de Craciun? E si pacat ca dupa 40 de zile de post sa ne repezim in ajun la porc si sa nu Il mai putem primi astfel pe Hristos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.12.2011, 22:35:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mare dezamagire mare...
Nu m-am putut duce la biserica azi,de Craciun
Aseara in joaca cu copilul unei verisoare,mi-am sucit gatul,insa asa rau ca nu-mi trece cu nimic.Am fost toata noaptea treaza,am adormit spre dimineata franta si m-am trezit inevitabil,spre pranz cand slujba se termina...
Acum sunt in dureri,nu ma pot bucura de nimic si in plus port dezamagirea ca am fost impiedicata prin acest accident sa merg la biserica.
Cred ca este lucrarea celui rau!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.12.2011, 22:48:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mare dezamagire mare...
Nu m-am putut duce la biserica azi,de Craciun
Aseara in joaca cu copilul unei verisoare,mi-am sucit gatul,insa asa rau ca nu-mi trece cu nimic.Am fost toata noaptea treaza,am adormit spre dimineata franta si m-am trezit inevitabil,spre pranz cand slujba se termina...
Acum sunt in dureri,nu ma pot bucura de nimic si in plus port dezamagirea ca am fost impiedicata prin acest accident sa merg la biserica.
Cred ca este lucrarea celui rau!

Sa te bucuri! Nu trebuie sa fie prilej de intristare Nasterea Domnului, chiar si in aceste circumstante! Poate reusesti maine sa ajungi la biserica.

Uite un colind:
http://www.youtube.com/watch?v=_Tvsa...eature=related

"Veniti cu totii dimpreuna sa ne facem voie buna, sa ne bucuram de Domnul si sa strigam cu tot omul..."
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.12.2011, 22:53:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Multumesc Glykys,sper sa-mi revin din aceasta amareala.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.12.2011, 23:03:11
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Interesant! La biserica unde merg eu s-a dezlegat postul abia astăzi după slujbă. În ajun vecernia se slujește dimineața unită cu Sf. Liturghie a Sf. Vasile cel Mare iar seara se slujește privegherea cu tot ciclul liturgic premergător marilor praznice. De unde ai informația despre dezlegarea din seara zilei de 24 dec.?
Asa se face la noi la biserica, asa ne-a zis parintele nostru :)
am facut vecernia unita cu pavecernita seara in 24 (care marcheaza inceputul zilei bisericesti), iar in 25 dimineata a fost Liturghia.
nu prea vad cum sa se faca vecernia dimineata, dar nu stiu decat randuiala de la noi de la biserica.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.12.2011, 23:05:04
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Randuielile prevad ca in ziua de 24 se tine post aspru, adica se mananca numai seara, si atunci mancare uscata, deci tot de post. Nu de alta, dar ce ne facem daca vrem sa ne impartasim in ziua de Craciun? E si pacat ca dupa 40 de zile de post sa ne repezim in ajun la porc si sa nu Il mai putem primi astfel pe Hristos.
La noi se mananca de dulce din seara de 24, dupa vecernie. si ne impartasim in 25 dimineata (de la 12 noaptea sau cel putin cu 8 ore inainte nu mai mancam).
totusi nu suntem iudei, de ce sa nu Il putem primi daca am mancat porc?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.12.2011, 23:17:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
La noi se mananca de dulce din seara de 24, dupa vecernie. si ne impartasim in 25 dimineata (de la 12 noaptea sau cel putin cu 8 ore inainte nu mai mancam).
totusi nu suntem iudei, de ce sa nu Il putem primi daca am mancat porc?
Mie una imi pare ciudata aceasta abordare,desi nu ma pronunt intr-un fel.
Daca ai incheiat postul mancand de frupt cum mai poti lua imparatsania in ziua urmatoare?
In fine,eu inteleg lucrurile altfel.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.12.2011, 23:22:29
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mie una imi pare ciudata aceasta abordare,desi nu ma pronunt intr-un fel.
Daca ai incheiat postul mancand de frupt cum mai poti lua imparatsania in ziua urmatoare?
In fine,eu inteleg lucrurile altfel.
Normal ca dupa ce se incheie postul mananci de frupt, nu? :)
Nu cred ca exista legatura de cauzalitate intre aceste doua lucruri, dar poate vine cineva mai documentat cu informatii.
Totusi, primirea Impartasaniei nu implica neaparat postul de ziua precedenta (mai ales daca persoana in cauza tine toate randuielile bisericii in mod obisnuit), dar probabil ca in unele locuri asa se obisnuieste.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.12.2011, 09:19:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mare dezamagire mare...
Nu m-am putut duce la biserica azi,de Craciun
Aseara in joaca cu copilul unei verisoare,mi-am sucit gatul,insa asa rau ca nu-mi trece cu nimic.Am fost toata noaptea treaza,am adormit spre dimineata franta si m-am trezit inevitabil,spre pranz cand slujba se termina...
Acum sunt in dureri,nu ma pot bucura de nimic si in plus port dezamagirea ca am fost impiedicata prin acest accident sa merg la biserica.
Cred ca este lucrarea celui rau!
Ceva asemanator am patit si eu. Am plecat sa sarbatoresc Craciunul cu ai mei, la Campulung, lasand si impartasania pentru ziua sarbatorii. Insa, stiind ca de obicei Liturghia incepe pe la ora 10,30, nu m-am grabit sa ajung la biserica si am ajuns cand lumea pleca spre casa (de Craciun, Liturghia incepe aici la 6,30, cand pe cer inca sunt stele). Am reusit, totusi, sa-l prind pe preot si sa ma impartasesc.
Bine, totusi, ca si celelalte doua zile de sarbatoare sunt unite cu Nasterea Domnului.
P.S. Pentru gat, ar trebui sa ajute un masaj cu un unguent antiinflamator (ai facut probabil o intindere musculara).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea Maicii Domnului in iconografie glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 12 26.12.2013 00:11:35
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Nasterea Domnului elenavioletacocos Secte si culte 17 14.12.2009 18:45:51
Pastorala de Nasterea Domnului a IPS Irineu mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 29.12.2008 04:25:29
Nasterea Domnului georgeval Generalitati 1 23.12.2007 23:57:41