Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 06.03.2010, 20:53:43
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Pai si de ce nu m-as tine departe? -- desi eu acolo am folosit cuvantul a relativiza, si m-am referit la punerea pe aceeasi treapta, ca si cum in mintea si sufletul meu L-as cobori la nivelul unor dumnezei subiectivi.

Ce treaba am cu invatatura altora, pana la urma? Cu omul, da, indiferent de religie, culoare si nationalitate, relationez si incerc sa ma port cu atata dragoste de cata is in stare. Dar de ce m-as amesteca in religia lui? Sau de ce i-as spune ca "da, stii, a venit Dumnezeu intrupat, S-a rastignit pentru iertarea pacatelor noastre si a zis ca El e Calea, Adevarul si Viata, si ca prin Numele Lui ne vom mantui, dar ai dreptate si tu cu dumnezeul tau (care o fi ala)"

Si intrucat nu pot sa zic asta, mai bine ma tin departe.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #162  
Vechi 06.03.2010, 20:58:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul

Ce treaba am cu invatatura altora, pana la urma? Cu omul, da, indiferent de religie, culoare si nationalitate, relationez si incerc sa ma port cu atata dragoste de cata is in stare. Dar de ce m-as amesteca in religia lui? .
CUm definesti tu OMUL, fiinta umana cind spui ca tu ai treba DOAR cu omul.
Cine este acest OM? din ce este compus?
Reply With Quote
  #163  
Vechi 06.03.2010, 21:00:02
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Pai cum ziceai si tu, cand a venit bunul samaritean si l-a ridicat pe evreu din noroi, au stat la taclale pe teme de credinta? L-a ajutat si basta.

La fel si moi.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #164  
Vechi 06.03.2010, 21:04:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pai cum ziceai si tu, cand a venit bunul samaritean si l-a ridicat pe evreu din noroi, au stat la taclale pe teme de credinta? L-a ajutat si basta.

La fel si moi.
Si cind vine timpul vorbitului, ca vine si el, oare acel om pe care l-ai ajutat nu va mai fi el ci altcineva? caruia ii denigrezi si ocarasti acea particica din el, CREDINTA LUI, TEMPLUL LUI, COMUNITATEA, FAMILIA, TURBANUL ETC?
Reply With Quote
  #165  
Vechi 06.03.2010, 21:06:29
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si cind vine timpul vorbitului, ca vine si el, oare acel om pe care l-ai ajutat nu va mai fi el ci altcineva? caruia ii denigrezi si ocarasti acea particica din el, CREDINTA LUI, TEMPLUL LUI, COMUNITATEA, FAMILIA, TURBANUL ETC?
Nu dragul meu, nu i le denigrez, iti dai seama ca nu ma apuc sa ii zic musulmanului, bre, esti in eroare. Nu ma apuc sa-i ridic in slavi ortodoxia, imi vad de ale mele si el de ale lui.
Dar nici nu ma duc in templul lui sa ma rog cu el..
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 06.03.2010 at 21:14:11.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 06.03.2010, 21:40:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit pilda bunului samaritean nu se refera la musulmani, Andrei Cozia

Ma iertati si pe mine daca fac un pic pe destepta?
Bunul samaritean este chiar Domnul nostru Iisus Hristos.. care salveaza sufletul cazut in pacat (pacatele sunt cei care au talharit si au ranit sufletul.. sau alta interpretare: vrasmasii care au jefuit omul de daruri duhovnicesti!).
Observam ca sufletul NU a fost salvat de:
- preot = reprezentantul Legii Vechi
- levit = simbol al proorocilor

Mai departe vinul reprezinta Sangele Mantuitorului, care s-a scurs pt iertarea pacatelor.
Untdelemn este simbol al Sf. Taine.
Casa de oaspeti este biserica.

In rest, sa stam de vorba, sa vorbim, sa spunem cuvinte..
Reply With Quote
  #167  
Vechi 06.03.2010, 22:44:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu înțeleg că pilda bunului samaritean este invitație la acțiune ecumenică, la întrajutorare. Nu la "credință ecumenică", nu există așa ceva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #168  
Vechi 06.03.2010, 23:15:58
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu înțeleg că pilda bunului samaritean este invitație la acțiune ecumenică, la întrajutorare. Nu la "credință ecumenică", nu există așa ceva.
Dragomire, te intreb deoarece am vazut scris pe un site ca la catolici se trece inapoi la cumparari de indulgente,... este adevarat?
Reply With Quote
  #169  
Vechi 08.05.2010, 01:10:12
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stii ceva Andrei, Teoctist si altii din ziua de azi daca nu sunt credinciosi pina la mucenicie trebuie sa lase acele locuri altora mai vrednici ca ei, si sa-si caute locuri de munca la strung, la fabrica unde nu trebuie sa te jertfesti in fata BULDOZERELOR cu pieptul cind acestea avanseaza catre Biserica Sf Vineri si altele

Asa gindesc eu, daca nu sunt in stare sa mor pentru pozitia mea de Patriarh, renunt tata, nu sunt vrednic si ma duc pe santier. Imi rad barba CA TOT NU INSEAMNA NIMIC, ma imbrac in blugi si tricou si plec de la Patriarhie, nu mai fac umbra icoanelor degeaba. Aici nu este vorba de patimile mele sau ale lor ci daca SUNT CAPABIL SA FAC "jobul" asta de PASTOR SAU NU!
DL.IISUS A SPUS:sa nu vorbesti pe arhierei de rau.daca sunteti asa buni demonstrati-o voi ca nu-i tirziu.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 21.11.2010, 20:06:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Episcopul Artemie de Kosovo a fost arestat dupa ce a fost inlocuit ilegal. FOTO/VIDEO
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 02:21:26
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Declaratia egumenilor Muntelui Athos impotriva ecumenismului catalin2 Dogmatica 13 25.12.2011 13:58:57
Marturisirea de Credinta impotriva ecumenismului BogdanF2 Generalitati 4 30.09.2009 19:48:32
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14