Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.12.2008, 18:38:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa te rasplateasca pentru aceste pagini inghinate parinteluiMina Dobzeu.As vre sa-l cunosc si eu pe acest parine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.12.2008, 15:51:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Inca mai ai timp sa il cunosti Dorina! Il gasesti la Episcopia Husi. Desi e batran, bolnav, este acelasi luptator dintotdeauna. Asta mi-a confirmat-o chiar sfintia sa cand l-am vizitat la spital. Ma asteptam sa gasesc un muribund ( arata ca unul) DAR! am gasit o Inima Calda de duhovnic..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.04.2009, 08:39:52
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Batran...bolnav....cu o vedere din ce in ce mai slabita... asa l-am gasit pe parintele Mina Dobzeu. Cu toate acestea inima sfintiei sale e plina de Iubire. I-am spus printre lacrimi, sfintia voastra va folosesc cuvintele "Uita raul rabda mult si iarta mult" drept slogan pe un forum crestin ortodox si ca pe principiu de viata...mi-a zambit cu ochii in lacrimi..
Bucurati-va de el cei ce sunteti departe... fotografie facuta cu binecuvantare.
Attached Images
File Type: jpg CIMG5319.jpg (94,1 KB, 16 views)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.04.2009, 19:58:34
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Batran...bolnav....cu o vedere din ce in ce mai slabita... asa l-am gasit pe parintele Mina Dobzeu. Cu toate acestea inima sfintiei sale e plina de Iubire. I-am spus printre lacrimi, sfintia voastra va folosesc cuvintele "Uita raul rabda mult si iarta mult" drept slogan pe un forum crestin ortodox si ca pe principiu de viata...mi-a zambit cu ochii in lacrimi..
Bucurati-va de el cei ce sunteti departe... fotografie facuta cu binecuvantare.
Multumesc Jenica pentru darul tau facut noua celor ce suntem mult prea departe de minunatul Parinte Mina Dobzeu, oferindu-ne aceasta fotografie !Ma bucur foarte mult ca il pot vedea , macar asa.Il rog pe Bunul Dumnezeu sa-i daruiasca sanatate si putere pentru a binecuvanta , a invata, a darui din sufletul Sfintiei sale celor ce au nevoie de mangaiere duhovniceasca.Si tie, de asemenea iti doresc sanatate multa.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.04.2009, 22:11:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Cu placere Lara. Cand voi mai avea cu ce sa bucur, o voi face negresit. Daruind.. Dobandesti, nu?
Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.04.2009, 22:16:12
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Batran...bolnav....cu o vedere din ce in ce mai slabita... asa l-am gasit pe parintele Mina Dobzeu. Cu toate acestea inima sfintiei sale e plina de Iubire. I-am spus printre lacrimi, sfintia voastra va folosesc cuvintele "Uita raul rabda mult si iarta mult" drept slogan pe un forum crestin ortodox si ca pe principiu de viata...mi-a zambit cu ochii in lacrimi..
Bucurati-va de el cei ce sunteti departe... fotografie facuta cu binecuvantare.

Multumesc si eu Jenica, pentru poza asta, asa am cunoscut pe acest sfant parinte.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.04.2009, 08:26:23
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu drag mereu, Nina! Incerc, sa nu tin doar pentru mine bucuria de a avea aproape asemenea parinti. Mai multe fotografii de la Episcopia Husi unde se afla parintele Mina gasesti aici:
http://picasaweb.google.co.uk/jenica9
Bucurie!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.04.2009, 08:34:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ce minunatii de fotografii ai pus aici, Jenica draga, Dumnezeu sa-ti rasplateasca osteneala!

Multumesc mult, pentru ca mi-ai incintat inima si sufletul!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.05.2009, 13:27:27
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Veche si totusi actuala tema..

Privind în trecutul mai îndepărtat si mai apropiat, observăm că Biserica si Lumea, au fost confruntate cu iadul cel mai de jos, cu întunericul si cu umbra mortii.
După al doilea război mondial, s-a impus în răsăritul Europei, o ideologie materialistă sprijinită de fortele securitătii si ale armatei, ce păreau invincibile. Întreaga noastră populatie, era constrânsă să gândească si să lucreze conform ideologiei bolsevice. Noua putere comunistă, s-a zbătut prin toate mijloacele, să realizeze un stat păgân, “icoana fiarei celei dintâi”: Aceasta era o lucrare satanică, cum se profetise în Apocalipsă (Cap. 16, vs. 13). Trei sunt care fac icoana fiarei celei dintâi: Balaurul (Satan), fiara (ideologia materialistă atee) si omul fărădelegii (antihristul). Icoana fiarei plăsmuită de cei trei, este imperiul sovietic, care a persecutat Biserica, precum imperiul roman în primele secole crestine. Cei mari si cei mici, robi si slobozi, erau siliti să se închine acestei icoane ( Ap.13,16), si să poarte pe frunte si pe mâna dreaptă, semnul fiarei “666″, semnul păgânismului (Ap. 13,16,18). Comunismul si ideologia sa, n-au rămas la cifra 8 a crestinismului, a legii Harului, nici la cifra 7, a legii morale a Vechiului Testament, ci s-a coborât la cifra 6, a ratiunii. Toate fiintele au cinci simturi, omul singur are în plus, ratiunea. Deci omul păcatului a lepădat revelatia divină a Vechiului Testament si a Noului Testament, afirmându-se în numele ratiunii lui - reprezentată prin cifra 6, “număr de om” ( Ap.13,18).
Asemenea revolutionarilor francezi de la sfârsitul secolului al XVIII-lea si comunistii, au zeificat ratiunea, distantându-se de Sf. Scriptură si de Biserică, militând intens pentru o satanizare colectivâ.
Numărul de “666″ are un înteles simbolic, sase repetat de trei ori reprezintă o afirmare definitivă, statornică si neschimbabilă a puterii ratiunii (a răului), cum întreitul “Amin” din crestinism înseamnă: asa să fie pentru totdeauna. Numărul 666, semnul fiarei imprimat pe frunte - înseamnă acceptarea ideologiei comuniste, iar pe mâna dreaptă - înseamnă a actiona conform acestei ideologii. Ne suprind interpretările hazardate pe care le dau unii - acestui număr, încercând să sperie pe oameni, că pe buletinele de identitate, sau alte acte, pe anumite produse, este imprimată cifra “666″. Acest număr, am spus, reprezintă un cod de înregistrare, o interpretare pur simbolică, iar încercările de a semăna frica în sufletele oamenilor simpli si evlaviosi sunt răuvoitoare, cu interese obscure.
Pericolul îl reprezintă însă acest nou asalt al lui antihrist, a profetilor mincinosi sub denumirea de New Age! Sub umbrela Noii Ere (New Age) se ascund practicile magice africane si orientale, cum sunt: bioenergie, spiritism, practici yoghine, parapsihologie, satanism s.a.
Acestea toate încă ne tulbură mintea, si ne fac să lucrăm în directia acestei ideologii. Spre deosebire de sistemul comunist impus prin fortă, aceste noi tendinte de înstrăinare de ceea ce este bun si drept, încearcă o cale mai subtilă pentru a se impune, se încearcă un fel de “vrajă”menită să cucerească pe cei slabi de înger, care umblă după senzational si nu sunt bine informati din punct de vedere cultural si crestin, si să-i ducă la pierzare.
Va veni vremea când si acesti “hristosi mincinosi” vor cădea, cum a căzut si comunismul. Dacă puterea comunistă a căzut prin puterea lui Dumnezeu - sub amenintarea focului atomic - acestia vor cădea prin sabia Cuvântului lui Dumnezeu ( Ap.19,21). Va fi o confruntare între Evanghelia dreaptă si cea falsificată de profetii mincinosi. Ei vor primi o lovitură definitivă din partea Domnului nostru Iisus Hristos care nu lasă Biserica întemeiată de El pe seama vulgului, deoarece
Domnul guvernează, Domnul binecuvântează dar si pedepseste.
Dacă în comunism, pentru a putea “vinde si cumpăra” ( Ap.l3,l7), a însemnat realizarea unui compromis între Biserică si stat, apoi să stim că acest amestec nu este plăcut lui Dumnezeu, care ne spune să nu slujim la doi stăpâni. Comunistii acceptau să se vestească ciuntit Cuvântul lui Dumnezeu, numai atât cât să nu aducă atingere ideologiei lor. Biserica, fiind amenintată cu oprimarea, încerca “să cumpere” făcând politizare în predici si publicatiile sale si “să vândă”, să vestească Cuvântul lui Dumnezeu măcar în parte. Dacă nu acceptai să politizezi predica si publicatiile, nu aveai dreptul să vinzi. Cum se vede raportul vânzare - cumpărare astăzi ? Astăzi nu te mai constrânge nimeni cu forta să te lepezi de credinta ortodoxă, dar se încearcă ademenirea (vrăjirea) pe diverse căi, ca să rupă din trupul Bisericii. Confruntati cu sărăcia, slabi în credintă si slabi educati, unii cad pradă acestor urzeli ale diavolului. Si astăzi, diavolul umblă îmbrăcat în piele de oaie, având atârnat de fiecare smoc de lână, câte o sticlută cu momeală (asa cum îl văzuse odinioară Sf. Macarie), foarte diferite în continut, după plăcerea fiecăruia. Încercarea este de a te atrage în asociatiile si sectele lor. Cum putem rezista acestor tentatii care ne asaltează sistematic la tot pasul? Nu trebuie să disperăm, ci să ne încredem în Domnul “căci orice sfat vor sfătui, risipi-l-va Domnul” cum spune proorocul Isaia.
Îndeosebi cei tineri, mai aplecati spre experimente noi, trebuie să se ferească de senzational, de desfrâu, de prieteniile si tovărăsiile rele. Să respecte morala crestină. Iar preotii, au datoria să se roage cu evlavie să predice cuvântul Evangheliei lui Hristos cu vreme si fără vreme, prin vorbă si prin faptă. Iar monahii, să-si păzească cu sfintenie cele trei voturi monahale si cele 7 laude. Să fie statornici în mânăstire si să aibă ca ideal, sfintenia.
Quo vadis mundi ?
Societatea umană, sub fermentul principiilor evanghelice, se află într-o continuă transformare, procesul transformator se desfăsoară lent, dar cuprinde toate aspectele vietii umane. Vedem în toate acestea, providenta divină care intervine în “odiseea” atât de complicată si zbuciumată a vietii omenesti. Biserica, prin cuvântul si harul dumnezeiesc, lucrează la o asezare mai bună si mai dreaptă. Biserica crestină, de veacuri a predicat mila, adevărul si dreptatea, cine a înteles si a făcut, ascultând de cuvântul Bisericii fericit este. Iar cine nu a făcut până în vremurile noastre, i se dă posibilitatea în zilele noastre să vadă omenirea vrând, nevrând, că vârfurile categoriilor sociale sunt silite de gloatele furioase să umple lipsurile celor ce sunt în mizerie si sărăcie.
Astfel vedem că se apropie plinirea vremii, a realizării dreptătii sociale pe pământ, a păcii lui Hristos, a bunei voiri între oameni. Să nu ne mire faptul când, vom vedea chiar cu ochii nostri, realizându-se si pacea între popoare, când mândria natională dusă la exces, care promovează: agresiunea, expansiunea, neocolonialismul, dorinta de hegemonie, va fi smerită, va fi îmblânzită, iar imperiile cu tendintă de dominatie mondială îsi vor schimba conceptul de dominatie prin fortă, în conceptia de a sluji, de a se dărui în slujba statelor slab dezvoltate din punct de vedere economic si cultural, si vor turna din plusul lor, în golul statelor care sunt în lipsă, si chiar înfometate.
Când popoarele mari de tot felul vor respecta drepturile integritătii nationale, dreptul la autodeterminare, independentă totală, neamestecul în treburile interne, iar popoarele mici si mijlocii nu-si vor mai vedea amenintată fiinta neamului, iar relatiile de orice natură se vor face pe dreptul de avantaj reciproc si cu dăruire chiar fată de statele slab dezvoltate, atunci se va realiza pacea lui Hristos în lume. Atunci se vor împlini cuvintele proorocului Isaia care zice: “El va fi Judecătorul neamurilor, El va hotărî între un mare număr de popoare, asa încât din săbiile lor îsi vor făuri fiare de plug si din sulitele lor, seceri; nici un popor nu va mai scoate sabia împotriva altuia si nu vor mai învăta arta războiului” (Isaia 2,4). Si va veni într-adevăr o epocă ce se întrevede, când se va îmblânzi tot omul si toate popoarele se vor conduce nu prin dreptul fortei, ci prin forta dreptului.
29 martie 2000
Mănăstirea “Sf. Ap. Petru si PaveI” Husi
Preluat de aici:

http://monitor-cultural.com/arhiva/a...o-vadis-mundi/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.05.2009, 13:31:55
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum e cu ecumenismul asta parinte?

[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/Tavy/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG][IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/Tavy/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.jpg[/IMG]Avva Mina Dobzeu

Oricât aș ocoli, tot trebuie să vă întreb: cum e cu ecumenismul ăsta, părinte?
[COLOR=#FF0000]– Ce ecumenism? Când a venit papa la noi în România, ne‑a găsit cu genunchii plecați în fața lui Hristos! Pentru ce să‑i mai plecăm și‑n fața „vicarului”?[/COLOR]
Părintele Teofil, starețul de la Pân*gărați, spune că cei din ziua de as*tăzi sunt ultima generație de călugări… Pentru că cei ce vin acum caută Duhul doar acolo unde au semnal la telefonul mobil! Pentru monahii zilelor noastre, ce sfaturi ați da?
Calogheros, cum zic elinii… Aceș*tia vor pieri de foame și de sete… du*hov*nicească! În vremurile din urmă! Și iată că timpurile acelea vin! Să se oste*nească, să stăruie în rugăciunea inimii și să stea în chilie!
Sfinția voastră intrați în contact cu fel de fel de ucenici. Credeți că trăim niște vremuri mai altfel?…
Să ne conducem după o rațiune sănă*toasă iar în fapte – după ce‑i normal. Domnul ne‑a dat normele în cele 10 porunci. Omul trăiește la diferite niveluri: la nivelul de afecțiune a inimii sau la nivelul de cugetare. Trăim și la nivelul vegetativ al naturii noastre sexuale că Dumnezeu ne‑a creat și ca să dăm naștere la prunci și nu să batjocorim aceste organe făcând din ele o desfătare spur*cată. Pentru a antrena fizicul sunt atatea mijloace: mun*ca, spre exemplu, care e binecuvântare de la Dumnezeu și dă și foloase și ne aju*tă să ne îndrumăm viața spre cele du*hovnicești, spre grija de suflet. Căci ce este sfințenia? Este adevărul și adevărul este sfințenie. Noi creștinii avem adevărul nemuririi, al vieții veșnice și atunci trebuie să trăim după aceste învățături sfinte care ne aduc nemurirea și credința în uni*cul, adevăratul Dumnezeu pe Care Îl mărturisim prin Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. Dar trebuie să ne dovedim ca fii ascultători ai lui Dumnezeu și să slujim Domnului cu frică și cu cutremur, cu atenție, și să nu ne lipsească rugăciunea și faptele bune.
Mai sunt câteva zile și vom intra în postul Sfintei Maria… Multă lume spune că mâncarea de post slă*bește tru*pul și că oamenii care muncesc nu pot să‑l țină.
Abținându‑te de la anumite mâncă*ruri și de la băuturi devii mai spiritual și mai preocupat de cele sufletești, mai dispus să înțelegi normele de îndrumare spirituală. Postul se deprinde prin edu*cație. Eu sunt crescut într‑o familie cu mulți copii și de mici încă țineam posturile împreună cu părinții și n‑am suferit niciodată. Toți am crescut bărbați voinici și sănătoși. Nu ne lipseau lintea, mazărea, bobul, cartoful, prunele… Este adevărat că noi lucram în agricultură, dar muncitorul care lucrează în fabrică, pe șantier trebuie să se alimenteze mai bine și poate ține post în măsura posibilităților.
Și un cuvânt de merinde pentru drum părinte…
Uită răul, rabdă mult și iartă mult! Dacă‑mi cere cineva sfat, asta îl îndemn, fiindcă eu numai așa am rezistat în credința cea adevărată! Rabdă mult și iartă mult! Eu am răbdat și am iertat. Că niciodată n‑am știut cine mă trăda când veneau noap*tea la mine securiștii să mă aresteze. Dar nici n‑am vrut să știu!
Nu i‑am spus nici eu cine l‑ar fi putut trăda, ca să nu‑i stric inima, fiind*că părintele Mina Dobzeu nu știe că peste drum, în palatul episcopal, unde se ne*vo*ieș*te, bolnav, episcopul Ioachim Ma*reș, au planat acuze de „co*laboraționiste”, cu nume de cod „Matei Gheorghe”. Ca un paradox, la doar 50 de pași de chilia „sfântului anticomunist” CNSAS a introdus îndoiala…
Mi‑am luat doar rucsacul și binecuvântarea și am plecat din nou pe drumuri despletite…
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Racla Sfantul Mina andreea9 Stiri, actualitati, anunturi 8 04.05.2011 06:56:48
Moastele Sf Mina C.tin Stiri, actualitati, anunturi 5 11.11.2008 20:48:52
ANUNȚ UMANITAR pentru părintele Mina Dobzeu fllorina Umanitare 27 31.10.2008 19:11:48
Biserica Sf Mina Iohan Generalitati 2 14.07.2008 19:14:39
Cleopa Paraschiv Mina Dobzeu Rugaciunea lui Iisus mihailt Rugaciuni 1 18.05.2008 13:06:37