Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 25.05.2010, 12:00:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Domnul Iisus Hristos a venit sa desavarseasca Legea, nu s-o desfiinteze. Dar asta stii.
Dar de ce nu o intrebi pe sophia acest lucru, ca ea este cea, care bate apa in piua...
Intrebarea este ce inseamna Desavarsire.
Desavarsire fara desfiintare inseamna ca anumite lucruri care erau considerate obligatorii (cu risc de a fi lapidat) in VT dupa legea veche au devenit 'umbra si litera Legii', adica simboluri. Din astea fac parte multe interdictii alimentare si alte chtibusuri ale Legii lui Moise. A se citi la sfintii parinti despre aceste simboluri.
Ca tot suntem in saptamana Rusaliilor, evreii sarbatoreau acum sarbatoarea corturilor. Noi sarbatoruim venirea sf. Duh. Iar de Paste, ei sarbatoreau iesirea din Egipt, cu anumite ritualuri. Noi stii bine ce si cum sarbatorim.
Cred ca nu propui sa sarbatorim corturile si pastele iudaic, nu?
Artunci de ce propui sa se respecte ad literam niste reguli iudaice privitoare la sange? Sau de ce spui ca este hula sau bataie de joc cand cineva spune ca nu mai sunt valabile pentru crestini?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 25.05.2010, 16:32:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In vechime nu existau metode de pastrare a curateniei trupului. Asa se face ca se recomanda ca femeia sa nu intre in biserica atat in perioada ciclului mentrual, cat si in timpul de 40 de zile dupa nasterea unui copil. Dispozitiile canonice in acest sens le intalnim la Sfantul Dionisie al Alexandriei(+264) si Sfantul Timotei al Alexandriei (+385).

In zilele noastre pentru ca nu ducem lipsa de modalitatile de pastrare a igienei, nu se mai pune problema interzicerii femeii in biserica, pe motiv de "necuratie".

Este graitor episodul cu femeia care avea curgere de sange de 12 ani si s-a atins de hainele lui Hristos. De aici s-a interpretat ca neatingandu-se de Hristos, ci doar de haina Sa, nu se cuvine sa se impartaseasca in perioada ciclului menstrual.

In concluzie, daca se intampla ca cineva sa fie nasa in aceasta perioada, afirm ca poate participa la slujba.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 25.05.2010, 16:44:38
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

intrebare pentru costel (pentru ca am citit ce-ai scris la finalul postului tau): in final, avem voie sa intram in biserica ortodoxa cand suntem in perioada aceea a lunii sau nu? :))
ca deja m-ati zapacit cu atatea raspunsuri in contradictorii de nu stiu ce sa citesc mai intai :|
eu stiu de la mama, de mica, de cand mi-a venit prima data ca nu e bine sa intram in biserica in astfel de zile si am mai intrebat de ce si nu mi-a dat nimeni un raspuns concret.
scrie undeva in Biblie sau asta presupun oamenii ca un respect fata de Dumnezeu?
Reply With Quote
  #144  
Vechi 25.05.2010, 16:46:16
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
intrebare pentru costel (pentru ca am citit ce-ai scris la finalul postului tau): in final, avem voie sa intram in biserica ortodoxa cand suntem in perioada aceea a lunii sau nu? :))
ca deja m-ati zapacit cu atatea raspunsuri in contradictorii de nu stiu ce sa citesc mai intai :|
eu stiu de la mama, de mica, de cand mi-a venit prima data ca nu e bine sa intram in biserica in astfel de zile si am mai intrebat de ce si nu mi-a dat nimeni un raspuns concret.
scrie undeva in Biblie sau asta presupun oamenii ca un respect fata de Dumnezeu?
intrebarea e, frecventezi biserica duminica de duminica? :)
Sau ai nevoie de un raspuns teoretic.
Eu intru si atunci, pentru ca acum cativa ani, cand nu-mi placea sa merg si ma duceam doar din obligatie, ma bucuram ca am o scuza in zilele acelea. Pana cand am zis, ia hai, nu mai profita, du-te. Si de-atunci ma tot duc si duhovnicul nu m-a certat niciodata si nu mi-a pus interdictii (in afara de sarutatul icoanelor si de luat anafora).
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #145  
Vechi 25.05.2010, 16:54:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ... n-am venit să stric, ci să împlinesc.

Matei 5:
17.Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
18.Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul și pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate.
19.Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, și va învăța așa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăția cerurilor; iar cel ce va face și va învăța, acesta mare se va chema în împărăția cerurilor.
20.Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor și a fariseilor, nu veți intra în împărăția cerurilor.

21.Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă.
22.Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.

23.Deci, dacă îți vei aduce darul tău la altar și acolo îți vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta,
24.Lasă darul tău acolo, înaintea altarului, și mergi întâi și împacă-te cu fratele tău și apoi, venind, adu darul tău.
25.Împacă-te cu pârâșul tău degrabă, până ești cu el pe cale, ca nu cumva pârâșul să te dea judecătorului, și judecătorul slujitorului și să fii aruncat în temniță. 26.Adevărat grăiesc ție: Nu vei ieși de acolo, până ce nu vei fi dat cel de pe urmă ban.

27.Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârșești adulter".
28.Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.
29.Iar dacă ochiul tău cel drept te smintește pe tine, scoate-l și aruncă-l de la tine, căci mai de folos îți este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul să fie aruncat în gheenă.
30.Și dacă mâna ta cea dreaptă te smintește pe tine, taie-o și o aruncă de la tine, căci mai de folos îți este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul tău să fie aruncat în gheenă.

31.S-a zis iarăși: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărțire".
32.Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter.

33.Ați auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ții înaintea Domnului jurămintele tale". 34.Eu însă vă spun vouă: Să nu vă jurați nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35.Nici pe pământ, fiindcă este așternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat, 36.Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poți să faci un fir de păr alb sau negru. 37.Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.

38.Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte". 39.Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40.Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa. 41.Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două. 42.Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.

43.Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44.Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45.Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
46.Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru?
47.Și dacă îmbrățișați numai pe frații voștri, ce faceți mai mult? Au nu fac și neamurile același lucru?
48.Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 25.05.2010, 16:58:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
intrebare pentru costel (pentru ca am citit ce-ai scris la finalul postului tau): in final, avem voie sa intram in biserica ortodoxa cand suntem in perioada aceea a lunii sau nu? :))
Da, poti participa la slujbe.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 25.05.2010, 17:06:15
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da, poti participa la slujbe.
cu conditia sa nu avem protectia de pe vremea bunicii?
Reply With Quote
  #148  
Vechi 25.05.2010, 17:09:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
intrebare pentru costel (pentru ca am citit ce-ai scris la finalul postului tau): in final, avem voie sa intram in biserica ortodoxa cand suntem in perioada aceea a lunii sau nu? :))
ca deja m-ati zapacit cu atatea raspunsuri in contradictorii de nu stiu ce sa citesc mai intai :|
eu stiu de la mama, de mica, de cand mi-a venit prima data ca nu e bine sa intram in biserica in astfel de zile si am mai intrebat de ce si nu mi-a dat nimeni un raspuns concret.
scrie undeva in Biblie sau asta presupun oamenii ca un respect fata de Dumnezeu?
Acele canoane pe care le citeaza Costei (care sunt discutabile dupa parerea mea, din motivul spus de el si din altele) spun numai despre impartasanie, nu despre intrarea in Biserica.
De intrat in Biserica nu spune nici un canon.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 25.05.2010, 17:11:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Matei 5:
17.Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
18.Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul și pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate.
19.Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, și va învăța așa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăția cerurilor; iar cel ce va face și va învăța, acesta mare se va chema în împărăția cerurilor.
20.Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor și a fariseilor, nu veți intra în împărăția cerurilor.

21.Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă.
22.Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.

23.Deci, dacă îți vei aduce darul tău la altar și acolo îți vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta,
24.Lasă darul tău acolo, înaintea altarului, și mergi întâi și împacă-te cu fratele tău și apoi, venind, adu darul tău.
25.Împacă-te cu pârâșul tău degrabă, până ești cu el pe cale, ca nu cumva pârâșul să te dea judecătorului, și judecătorul slujitorului și să fii aruncat în temniță. 26.Adevărat grăiesc ție: Nu vei ieși de acolo, până ce nu vei fi dat cel de pe urmă ban.

27.Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârșești adulter".
28.Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.
29.Iar dacă ochiul tău cel drept te smintește pe tine, scoate-l și aruncă-l de la tine, căci mai de folos îți este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul să fie aruncat în gheenă.
30.Și dacă mâna ta cea dreaptă te smintește pe tine, taie-o și o aruncă de la tine, căci mai de folos îți este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul tău să fie aruncat în gheenă.

31.S-a zis iarăși: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărțire".
32.Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter.

33.Ați auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ții înaintea Domnului jurămintele tale". 34.Eu însă vă spun vouă: Să nu vă jurați nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35.Nici pe pământ, fiindcă este așternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat, 36.Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poți să faci un fir de păr alb sau negru. 37.Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.

38.Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte". 39.Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40.Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa. 41.Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două. 42.Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.

43.Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44.Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45.Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
46.Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru?
47.Și dacă îmbrățișați numai pe frații voștri, ce faceți mai mult? Au nu fac și neamurile același lucru?
48.Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este.
Vezi Anca? Vorbeste aici de implinirea Legii insensul de respectare a unor reguli de cult?
Uitasem sa amintesc de sacrificii.. Ca in cartyile VT gasesti nu stiu cate alanunte de cum trebuie facute jerfele animale. A desfiintat Hristos Legea? Nu, a implinit-o: prin erfta Sa, pentru care toate aceste jertfe erau inchipuiri, umbre, litera - simboluri, deci...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #150  
Vechi 25.05.2010, 18:16:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu ai voie sa iei anafura in acele zile?
Asta nu stiu sigur. Nu mi-e clara semnificatia anafurei luate de cei ce nu se impartasesc.
Pe de o parte, din respect n-as lua, pe de alta parte am inteles ca anafura poate sa o ia oricine, pe stomacul gol.

@Jane - aici sunt de acord cu tine. Pe de o parte este mai bine pentru noi sa avem o scuza si sa nu mergem la biserica, sa stam in pat (ca si asa nu ne simtim bine), pe de alta parte insa este chiar bine?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15