Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 24.02.2014, 16:17:21
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Sunt foarte smerit!
Si am revenit la mandrie!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 24.02.2014, 16:19:28
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IULIAN496 Vezi mesajul
Si am revenit la mandrie!
Da,ca la prostie eram demult.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 11.03.2014, 13:05:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Buna ziua! In legatura cu duhovnicul, am si eu o curiozitate: este bine sa fie o relatie "pana cand moartea ne va desparti", sa ne administreze si toate celelalte sfinte taine (cununia, botezul copiilor/finilor, ultima spovedanie/impartasire, inmormantarea), sau nu are absolut nici un fel de importanta cine face toate astea, pt ca oricum nu le face omul, ci Duhul Sfant? Sau are importanta doar in privinta "harului lucrator" (despre care s-a mai vorbit) adica a capacitatii de a te convinge sa faci ascultare, sa te indrepti. Desi se spune ca si asta ar fi tot o lucrare a Duhului Sfant... Scria un parinte cum s-a chinuit dlui ani multi sa convinga un enorias sa lase fumatul, si nu a reusit, in schimb cand acesta a ajuns la pr. Papacioc, doar o data i-a zis "nu trebuie sa mai fumezi de-acum inainte" si omul s-a lasat...

Last edited by fallen; 11.03.2014 at 13:17:59.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 11.03.2014, 14:13:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Iulian,Sophia vrea un duhovnic femeie ! Am si eu dreptul sa imi doresc la fel!
una e sa vrei, alta este sa si gasesti ceea ce vrei. In legatura cu un duhovnic femeie, este IMPOSIBIL in ortodoxie sa gasesti, pentru ca asa ceva NU exista.
ps: mai era pe aici o tipa care locuia in Franta si visa sa devina preot
Reply With Quote
  #105  
Vechi 12.03.2014, 15:01:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
una e sa vrei, alta este sa si gasesti ceea ce vrei. In legatura cu un duhovnic femeie, este IMPOSIBIL in ortodoxie sa gasesti, pentru ca asa ceva NU exista.
ps: mai era pe aici o tipa care locuia in Franta si visa sa devina preot
Din pacate duhovnicia este legata de preotie. Altfel s-ar putea rezolva. Sunt femei care studiaza teologia si predau in scoli, sau lucreaza in alte domenii ale ei, sunt sotii de preoti. Ele ar putea sa ajute si in acest domeniu, adica sa discute cu femeile si copiii, sfatuindu-le in diverse probleme. Asa ar mai ajuta pe preoti.
Nu e vorba sa preia functii strict ale preotului ci numai consultanta.
Sau pot lucra si femei psihologi ortodocsi in acest domeniu.
Daca s-ar vrea, s-ar gasi cai fara a contraveni Bisericii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #106  
Vechi 12.03.2014, 15:16:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dar nu s-ar numi "duhovnic".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.03.2014, 15:27:49
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce „din păcate”? Duhovnicie vine de la „Duhul Sfânt”, pe care tot omul care-I urmează lui Hristos dorește și trebuie să-L dobândească. Iar felul în care Îl putem dobândi, calea pe care trebuie să mergem o învățăm de la cei care o cunosc mai bine decât noi, îndeosebi de la preoți, căci ei și-au închinat întreaga viață cunoașterii lui Dumnezeu și călăuzirii oamenilor către El.

Nu văd, așadar, cum să se despartă duhovnicia de preoție, preoții, prin natura slujirii lor, fiind cei mai familiarizați cu Duhul Sfânt.

Poate că de multe ori ei sunt asaltați de către credincioși sau credincioase cu probleme diverse, mai mult sau mai puțin personale, unele nefiind izvorâte din căutarea hotărâtă a mântuirii, ci lumești sau sufletești. Preotul îi va îndruma către Hristos, Cel care pe toate le vindecă, îi va învăța cum să trăiască în Biserică, însă de multe ori răspunsul nu e pe placul omului, care a venit să găsească soluții pentru a-și trăi viața așa cum știe și cum îi place, fără a vrea să și-o schimbe.

În cazurile astea, poate că nu s-a adresat persoanei potrivite, căci preotul-duhovnic nu este consilier pentru problemele acestei vieți dacă ele nu au în vedere mântuirea.
În astfel de cazuri poți merge la psiholog sau la consilier, care poate fi și femeie.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 12.03.2014, 15:48:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Două meserii inventate ca urmare a despărțirii deja cronice de Dumnezeu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #109  
Vechi 12.03.2014, 20:09:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sigur, si un prieten de la care ceri un sfat de suflet e tot un semn al despartirii cronice de Dumnezeu.

Sau este abia in momentul in care ala nu e prietenul tau cu o oarecare poate marunta experienta de viata si poate nu cel mai stralucit in materie de sfaturi, ci un profesionist oarecare?

Nu orice preot este si un bun sfatuitor intr-o chestiune de suflet, nu degeaba oamenii isi cauta duhovnic, nu se duc pur si simplu la ala care e mai aproape sau se nimereste.
Sa fie asta o fitza, neduhovniceasca?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 12.03.2014, 21:56:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De acord, nu e de ajuns să fie preot ca să fie și bun duhovnic. Pe de altă parte, duhovnicul nu este numai sfătuitor, ci și sacerdot. Iar spovedania este taină, în care pătrunzi ajutat (asistat) de unul căruia i s-a dat de la Dumnezeu acest dar și lucrare, prin succesiune apostolică, motiv pentru care trebuie să fie preot. Ceea ce se petrece la spovedanie nu este doar o convorbire între doi oameni, ci este Dumnezeu prezent, lucrând tainic cu harul său, simțit adesea de credincioși - ca o mână întinsă, ca o mângâiere, o ușurare de povară, o eliberare, o înnoire.

Dacă e vorba doar de sfat duhovnicesc, cred că acesta poate fi primit și de la oameni care nu sunt preoți, indiferent dacă fac sau nu parte din cler. Este destul de greu, însă, dacă te afli mai la începutul vieții în Hristos, să distingi între un bun sfătuitor și unul care doar pare așa. O rugăciune făcută înainte de a merge să cerem sfat sau de a ne găsi duhovnicul potrivit este necesară.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
cine ma poate ajuta gherman Pocainta 10 12.11.2009 23:56:59
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 18:52:37
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 03:41:06