Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 04.11.2016, 15:14:59
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Au. Mai ales fata de tine si de nazdravaniile teologice pe care le debitezi candid, au un har nemasurat.
Au tiganii manastire? "Au"-oleeeu!
Eu unul am evitat sa ma pronunt in anumite privinte, extrem de delicate. Deocamdata se intampla sa ne impotmolim gandului acesta, cand vedem cate un popa smintit, desi ortodoxia nu se limiteaza la sminteala lui, iar el isi face si datoria fata de Biserica, la fel ca un profesor care, dupa ce termina cursurile, isi da frau liber slabiciunilor lumesti. Exista Har si har. Exista "vie" lucrata in osteneala binecuvantata, si vie stropita regulat cu ortava, dar a carui rod in galantar, pare extrem de placut la vedere.
Dragoste cu de-a sila nu se poate. Cine primeste Har in sanul ortodoxiei, va recunoaste de departe "fake"-ul ieftin de har, inventat de chinezi (e o metafora, nu sariti asupra lor) in urma cererii de pe piata. Toata lumea vrea minuni. Din pacate unii accepta "chinazaria" de har, drept originalitate, desi stiu bine ca la inceput a fost Hristos, Biserica Sfanta, cu Mama preaiubita si Preasfanta Fecioara, cu Sfanta Inviere (mai nou adusa in direct in mass-media), cu Sfinte Taine autentificate, nu de tilicari care-si spun ei insisi induhovniciti, ci de Biserica straveche si monahi mult rugatori si postitori din Sfantul munte Athos, (Gradina Maicii Domnului, unde minulele sunt... "la ele acasa")...
Cand tu vezi sute de mii de pelerini din toate colturile lumii si de toate religiile, la Ierusalem, de Sfanta Inviere, si accepti de voia de nevoie ca Sfanta Lumina apare din cer, prin mila lui Dumnezeu, dar inca mai crezi in chinezaria de care te tii si cu dintii si mai spui si celorlalti ca-i originala, vindecatoare si datatoare de har, desi Preasfanta Maicuta milostiva, este un fleac, sfintele moaste izvoratoare de mir (ce-o fi insemnand acest mir pentru voi, inca nu pot sa inteleg), total nesemnificative in calea "chinezismelor", sfintele icoane si ascultarea ierarhica, ce ar trebui sa duca la Hristos Cel Unul, nu la inventatorii de "fake"-uri, aparuti de niciunde, din motive subiective si total discutabile (vezi "Dinastia tudorilor"), si cate si cate alte asemenea, va lasa indiferenti in... "dragostea" voastra, de ce mai vorbim de Har? A murit vreun sectar si a vindecat pe cineva care s-a atins de sicriul lui? A izvorat mireasma bine-mirositoare care sa ridice vreun paralizat, adept sau nu al sectei, care sa se roage cu evlavie la raposatul vostru? Iar daca asa ceva NU SE POATE INTAMPLA IN VEACUL VEACULUI, de ce vorbim de Har? In Biserica Ortodoxa inca se mai intampla astfel de minuni si in zilele noastre, si n-o spun ca o lauda, ci ca un fapt real consemnat alaturi de sutele de mii de fapte consemnate, de-a lungul anilor in Pateric, in Filocalia si alte asemenea lucrari ce ating desavarsirea in Hristos. Despre asta e vorba de fapt. Daca noi, desi ortodocsi, nu ajungem la un asemenea nivel, nu inseamna ca n-am avea izvor, daca ne-am stradui. Pe cand cei ce s-au desprins, oricat s-ar stradui, le lipseste "Izvorul cel Viu", si vor fi judecti dupa legi pagane, pentru faptele lor bune, nu dupa Iubirea in Hristos, chiar daca "fake" ul lor, tot un hristos pare sa intruchipeze!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 04.11.2016, 15:44:38
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

"Penticostal_tradițional"... :) deci vor avea parte de respectul tău doar cei ce vorbesc și scriu corect gramatical, ceilalți, mai neatenți, grăbiți sau obișnuiți cu greșeli gramaticale, nu vor avea parte de respectul tău?

Mai marii de la Sinodul de la Creta, au declarat că toți sunt creștini și pe bună dreptate, doar că sunt creștini risipitori, cum și fratele risipitor, a continuat să fie numit frate, deși era risipitor, drahma pierdută era numită tot drahmă, deși era șierdută, la fel oaia pierdută, ea nu a devenit piatră, tot oaie a rămas, dar era numită pierdută. Creștinii neortodocși, sunt tot creștini, dar sunt pierduți, risipitori sau înșelați. Sigur că în exprimările oficiale, nu putem să spunem asta, ci doar creștini eterodocși.

Iar eu când am spus toți de pe forum, mă refeream la toți creștinii, apoi am și spus: "și toți creștinii de pe pământ".
Eretici sunt cei din catolicism, din protestantism și neo-protestantism. Dar sunt creștini, ei sunt biserici, chiar dacă biserici înșelate, totuși biserici. Și nădăjduim în vindecarea lor.

Dar mulțumesc pentru părerea ta teologică, chiar dacă e o erezică mică :) te primim cu ale tale, nădăjduim în vindecare ta, ca să te poți Împărtăși curat, în Biserică.

Mosh_Neagu, vorbești frumos, încercând să vindeci pe neo-protestanți, dar trebuie întâi să fi frăția ta, foarte ancorat în credință și fără frică și să cunoști ce este și cum lucrează harul.

Deci spunem: Har și har? Să cunoaștem ce sunt acești doi termeni, ca teorie măcar.

Să fim foarte obiectivi și fără ocolișuri, dar concis, din ce spun Sfinții Părinți, mai ales Sfântul Ioan Gură de Aur :

Există harul Duhului Sfânt și har demonic, care imită stările harului Duhului Sfânt, fiindcă demonii au fost în acel har Sfânt și știu cum să-l imite, iar prin căderea lor, vrând să fie ca Dumnezeu, din mândrie, lăcomie și nemulțumire, ei acum pot imita harul Duhului Sfânt, dar nu și Duhul harului, căci duhul harului demonic îl simte și îl demască, slujitorul lui Hristos, dintre cei ce primesc și înmulțesc harul Duhului Sfânt, prin smerenie, asceză, rugăciune, trezvie și discernământ.

Ereziile, fiind boli sufletești, nu au harul Duhului Sfânt, ci har demonic, care poate face și minuni:

"Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși." - Matei 24, 24; Marcu 13, 22.

Feriți-vă de ecumenism ca de moarte, Biserica e ecumenică, nu ecumenistă, ecumenismul nu e condus de un hristos mincinos, ci de însuși diavolul cel mare, satana, la fel ca orice erezie, demonii se ocupă de patimi, dar de schimbarea credinței, se ocupă diavolul însuși...

Doamne ai milă de noi...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.05.2018 at 14:01:42.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 04.11.2016, 15:49:01
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
de ce vorbim de Har?
In general pentru a demonstra cu argumente infailibile incontestabilul fapt ca "Harul alor nostri e ceva mai dihai ca harul alor vostri". Sau, mai altfel spus, "Harul nostru-i Har Original din cer, pe cand harul vostru-i fake din China".

Rareori vorbim despre har, manifestandu-l in cuvintele (sau faptele) noastre.
De ce? De frica, din egoism, din mandrie desarta.

Si, macar ca fiecare dintre noi am avut si avem nevoie in fiecare zi, si macar ca primim in fiecare zi rauri de har (original nu fake) de la Dumnezeu, totusi cu greu daruim cate o picatura.

Cam de-aia vorbim despre har. Si nu-l traim...
Reply With Quote
  #114  
Vechi 04.11.2016, 16:05:29
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Deci fiindcă ești psiholog, sau fost psiholog cel puțin, eu am pretenții de la frăția ta.
Cred ca ti-ar fi mai de folos alta atitudine...
Deci fabulele de pana acum nu iti folosesc, nu te ajuta. Pacat, sunt niste capodopere....
Bun, atunci o sa cautam altele. La nevoie, compunem un "medicament" nou.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 04.11.2016, 16:10:24
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Penticostal_tradițional"... :) deci vor avea parte de respectul tău doar cei ce vorbesc și scriu corect gramatical, ceilalți, mai neatenți, grăbiți sau obișnuiți cu greșeli gramaticale, nu vor avea parte de respectul tău?
Si astia "obisnuiti cu greseli gramaticale" se impart in doua categorii:
1. Cei care facem greseli gramaticale grave dar depunem stradanii serioase spre a se indrepta
2. Cei care o cam dau in bara cu Limba Romana dar pur si simplu nu le pasa. Sau isi gasesc scuze.

Cei din prima categorie au parte de sustinere, apreciere si incurajare. Cei din a doua, de aspra mustrare.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 04.11.2016, 16:10:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Ioane, mă ajută sinceritatea, transparența, obiectivismul, și belșugul de dragoste evident, asta nici nu mai amintim, că e de la sine înțeles, iar frăția ta, poți să le ai astea, dar nu le prea dorești. Ți-e cam lehamite de ele, te îndulcești cu prăjituri demonice, după cum văd. Trebuie să găsești un medicament care să ți le dea pe astea menționate și să te vindece de mândrie, eu am găsit medicamentul ăla în smerenie și asceză. Acuma, vezi, ce efecte secundare are și la frăția ta, medicamentul smereniei și ascezei, poate funcționează, poate nu. Dar nădăjduim... Creștinii sunt copii-bărbați. Fi copil-bărbat, ca să te mântuiești. Iertare și bucurie :)

"Penticostal" și de respectul tău, care din cele două cateogorii au parte ? :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #117  
Vechi 04.11.2016, 16:13:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mosh_Neagu, vorbești frumos, încercând să vindeci pe neo-protestanți,
Nu stiu cat de "frumos" vorbesc, dar ma straduiesc sa nu supar prea tare. De vindecat, departe de a indrazni eu sa vindec pe cineva. Am dorit doar sa nu ne amagim si sa punem din naivitate semnul egal. Preotul ortodox, chiar si beat in sant, este inzestrat de Dumnezeu cu Har. Pentru pacatul si ratacirea lui, va plati cu Iadul, dar cei pe care i-a dezlegat si le-a dat Sf Impartasanie, sunt la fel de curati in fata lui Dumnezeu ca si cei impartasiti din mana unui mare episcop.
Celelalte comentarii sunt inutile, Emilian. Sfatul meu? As vrea sa intelegi ca modul tau de a propovadui credinta ortodoxa, ii face pe multi ortodocsi sa se sminteasca! Deci cu atat mai putin sa aduci vreun folos vreunui gata-ratacit! Tu nu vezi asta, dar toti ceilalti, vad si se cutremura. Toti, buni si rai, iti spun acelasi lucru: lasa-i pe ceilalti si ocupa-te de tine. Ia o pauza si fuga la Pateric , unde sa asculti cu multa luare aminte, fiindca te vei regasi in nenumaratele intamplari pline de duh, spuse acolo!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 04.11.2016, 16:17:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

......................... mesaj dublu.

Da, Dragos, stiu ca astea sunt cele mai inteligente mesaje ale mele.....

Last edited by Penticostalul Traditional; 04.11.2016 at 16:20:18.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 04.11.2016, 16:25:17
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Penticostal" și de respectul tău, care din cele două cateogorii au parte ? :)
Cei din categoria a doua, sigur nu
Reply With Quote
  #120  
Vechi 04.11.2016, 16:28:51
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
... mă ajută sinceritatea, transparența, obiectivismul, și belșugul de dragoste evident...
Bun. Dar stii, nu-i asa, ce fac parintii cu copchilu' (ca tot ai adus vorba) care nu se foloseste de sinceritate, transparenta si restu' belsugului, nu?
Ca doara ai primit destul belsug (de har!) de la oamenii care isi tot pierd vremea in discutii inutile cu tine...
*
Igor, ce intelegi tu prin "conduita demonstrativa de rol"? .... La ce te duce gandul?... Crezi ca are vreo legatura cu tine, dincolo de perdeaua de fum pe care ti-o tragi peste ochii mintii atunci cand te privesti pe tine insuti?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare