Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.05.2009, 21:44:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 34

1. Judecă, Doamnă pururea Fecioară Stăpână, pe cei ce mă necăjesc, ridică-te împotriva lor și păzește nevinovăția mea. 2. Sufletul meu se va veseli de tine și cu rugăciunile tale mă voi bucura. 3 . De milele tale sunt pline cerurile și întreg pământul. 4 . Întinse erau peste tot locul cursele iadului, dar tu, Stăpână , cu bunătatea ta, m-ai apărat în fața lor ! 5 . Slavă ție, ajutătoarea mea ! 6 . Toate oasele mele grăiesc : "Preasfântă Doamnă Stăpână Fecioară, cine după Dumnezeu, este asemenea ție ? ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.05.2009, 21:57:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 42

1 . Judecă-mă ,Doamnă Fecioară, și fă-mi dreptate în cearta mea, cu trupul, cu lumea înșelătoare și cu diavolul, cu șarpele cel viclean, cu aspida cea aducătoare de moarte, 2 . Ca să mă izbăvesc de acești trei înfricoșați și vicleni vrăjmași , cu ajutorul Tău ! 3 . Zdrobește, Stăpână , capetele lor trufașe, slăbește-le puterile și întărește-mă să le stau împotrivă ! 4 . Dreapta ta întru tărie, că ții cu ea pe Cel ce ține toate ! 5 . Să învie Domnul în mine , cu darul Său, pentru rugăciunile tale de Maică și se vor risipi vrăjmașii mei.
Slavă. . .Și acum. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.05.2009, 22:08:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 51

1 . Pentru ce te lauzi cu răutatea ? O, șarpe viclean, aspidă din iad ? 2 . Pleacă-ți capul tău trufaș în fața Sfintei Fecioare binecuvântată, care este plină de darul blândeții. 3 . Cu puterea ei, te vei înămoli în adânc, ca și faraonul egiptean. 4 . Piciorul ei îți va zdrobi capul și stăpânirea ta. 5 . Dreptatea ei îți va risipi răutatea ta și sfințenia ei va preface toată otrava ta în nimic. 6 . Iar noi credincioșii, ne bucurăm de numele ei și cântăm toate faptele ei preaslăvite și măririle lui Dumnezeu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.05.2009, 22:23:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 52

1 . Zis-a vrăjmașul cel nebun intru inima sa : "Voi izgoni pe om din locuința Edenului, voi intra și voi fi duh mincinos în gura sarpelui și prin femeie voi izgoni pe bărbatul ei". 2 . Dar pe cât de departe este cerul de pământ, tot atât de departe sunt judecățile lui Dumnezeu de gândurile tale, lingusitorule ticălos ! 3 . Nu te îngâmfa de căderea femeii, căci Femeia iți va zdrobi capul. 4 . Cu viclenia ta, tu i-ai săpat o groapă pierzătoare, dar ai căzut în ea, cu toată oastea ta întunecată , în plasa smereniei sale.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.05.2009, 23:40:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmi folositori la căderea în păcate - Psalmul 18

1 . Cerurile spun șlava lui Dumnezeu dar spun și mărirea ta, pururea Fecioară Maria ; 2 . Cu zugrăvelile bunelor miresme ale harului tău , toate marginile pământului sunt înmiresmate ! 3 . Îndreptați-vă cătrea ea cu suspinele voastre, voi cei ce sunteți înviforați de toate fărădelegile. 4 . Voi cei păcătoși , alergați spre ajutorul Maicii Domnului și ea vă va duce la limanul cel liniștit al milostivirii lui Dumnezeu. 5 . Cu cântări de psalmi bateți la ușa îndurărilor ei și darul milostivirii ei se va pogorî ca ploaia peste voi. 6 . Slăviți-o , drepților în fața altarului lui Dumnezeu ! 7 . Lăudați-o, ceruri ale cerurilor și tot pământul să fericească numele ei !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.05.2009, 23:47:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 27

1 . Către tine Doamnă, pururea Fecioară, voi striga și mă vei auzi, în glasul laudelor tale mă voi veseli. 2 . Miluiește-mă în ziua strâmtorii mele și cu lumina adevărului tău luminează-mă . 3 . Însuși Domnul te-a dat nouă spre mângâierea noastră și tu ești tăria noastră și lauda noastră întru Domnul. 4 . Voi scoate dar, și voi bea, apa darului tău din izvorul milostivirii și nu voi mai înseta în veac.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.05.2009, 23:56:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 37

1 . Preasfântă Fecioară Doamnă, nu mânia Sa și cu dreptatea Judecății Sale să ne pedepsească pe noi Domnul pentru fărădelegile noastre. 2 . Tu, care ești atotmilostivă stătătoare înainte, mijlocește iertarea pentru noi, care nu avem răspuns în fața păcatelor noastre. 3 . Că tu ești nădejdea noastră, care nu ne rușinează și așteptarea cea nemincinoasă. 4 . Nu este pace în oasele noastre de la fața păcatelor noastre, 5 . Ci cu preabinecuvântatul Rod al pântecului tău, ne vom împăca cu Dumnezeu. 6 . Harul Lui și milele tale să fie de-a dreapta noastră.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.05.2009, 00:25:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 66

1 . Dumnezeule, milostivește-te spre noi și ne binecuvântează, iar tu , preamilostivă Doamnă Fecioară, roagă- L pentru noi. 2 . Întoarce întristarea noastră cu multa grijă, într-o sfântă bucurie. 3 . Luminează, o , Stea de dimineață întunericul păcatulu ! 4 . Potolește setea inimii mele ibitoare de pace. 5 . Dreapta ta să mă ridice pe mine căzutul și apărarea ta să-mi sfințească sfârșitul meu cel creștinesc. 6 . Slavă ție , nădejdea mea, care nu mă dai de rușine niciodată ! 7 . Tu, Pramilostivă , Doamnă Fecioară, roagă-L pentru noi. 8 . Întoarce-mă și pe mine, nevrednicul, în Impărăția Iubitulu tău Fiu Preasfâtul nustru Mântuitos !Slaua . . Și acum . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.05.2009, 11:07:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 77

1 . Preasfântă Născătoare de Dumnezeu și pururea Fecioară Marie, tu singură ești grabnică ajutătoare spre mântuirea mea. 2 . Ziua și noaptea te chem pe tine, caută spre necazul inimii mele și mângâie cu cercetarea ta cerească duhul cel deznădajduit, 3 . Că s-au înmulțit fărădelegile în sufletul meu și nu este pace în oasele mele din pricina păcatelor mele. 4 . Dar mă rog ție, Stăpână preaputernică, ajută-mi să stau impotriva voii mele celei rele și întărește inima mea în lupta cu poftele cele trupești.
Slavă. . . Și acum. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.06.2009, 11:14:14
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Cristi, multumesc pentru psalmii frumosi pe care i-ai postat
Doamne ajuta
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acoperamantul Maicii Domnului dorinastoica14 Diverse Sarbatori 17 01.10.2013 21:43:55
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Braul Maicii Domnului Marinela Rugaciuni 7 22.08.2011 09:39:14
Psaltirea Maicii Domnului Daniela87 Rugaciuni 42 04.03.2010 12:51:39