Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Vezi rezultatele sondajului: Ce pot face crestinii practicanti pentru mantuirea semenilor
Nu pot face nimic, daca va vrea Dumnezeu se vor mantui 1 4,76%
Cine vrea sa se mantuiasca sa vina la Sfanta Biserica 2 9,52%
Rugaciunea este cheia 4 19,05%
Este necesar si suficient sa traiasca o viata de crestin si se se roage 3 14,29%
Rugaciune, traire crestina, si impartasire a credintei 13 61,90%
Sondaj cu opţiuni multiple. Votători: 21. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2010, 16:17:25
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Question Ce pot face crestinii practicanti pentru mantuirea semenilor

Un user ii indemna pe fratii lui:
„Fratii mei (ortodocsi) stati linistiti ca astia nu au pe cine sa insele... nu va faceti probleme din cauza lor.. aici pe forum nu au pe cine...”

La aceasta ora pe forum sunt 792 de membri activi. Intr-adevar, probabil ca nici unul dintre ei nu va trece in viitor la „secte”.

Insa trecand peste nuanta triumfalista ce razbate din postare, eu ma intreb: ar trebui crestinii practicanti sa stea cu mainile incrucisate sau ar putea face in mod practic ceva in scopul mantuirii semenilor lor.

Probabil ca in fiecare luna 792 de ortodocsi (care nu intra pe forumuri) se boteza in Bisericile Neoprotestante. De obicei cei care trec in aceste biserici nu sunt crestini practicanti ci dimpotriva, oameni care nu l-au cunoscut pe Dumnezeu in bisericile de care (nominal) apartineau.

Luna viitoare alti aproape 1000 de ortodocsi se vor boteza intr-o Biserica Neoprotestanta.

Ar trebui credinciosii ortodocsi sa faca ceva pentru fratii lor care acum sunt departe de Scriptura, rugaciune si viata crestina?
Se poate face ceva?
Ce?

Last edited by penticostalulmantuibil; 18.06.2010 at 10:11:38.
  #2  
Vechi 17.06.2010, 17:14:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ce intrebare ai pus? In ce calitate? Tu protestant esti ingrijorat de ortodocsii care trec la protestanti?
Bine a spus Mantuitorul, de lupi in blana de oaie..
  #3  
Vechi 17.06.2010, 18:01:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Un user ii indemna pe fratii lui: „Fratii mei (ortodocsi) stati linistiti ca astia nu au pe cine sa insele... nu va faceti probleme din cauza lor.. aici pe forum nu au pe cine...” La aceasta ora pe forum sunt 792 de membri activi. Intr-adevar, probabil ca nici unul dintre ei nu va trece in viitor la „secte”. Insa trecand peste nuanta triumfalista ce razbate din postare, eu ma intreb: ar trebui crestinii practicanti sa stea cu mainile incrucisate sau ar putea face in mod practic ceva in scopul mantuirii semenilor lor.

De obicei cei care trec in aceste biserici nu sunt crestini practicanti ci dimpotriva, oameni care nu l-au cunoscut pe Dumnezeu in bisericile de care apartineau. Luna viitoare alti aproape 1000 de ortodocsi se vor boteza intr-o Biserica Neoprotestanta. Ar trebui credinciosii ortodocsi sa faca ceva pentru fratii lor care acum sunt departe de Scriptura, rugaciune si viata crestina? Se poate face ceva? Ce?
De unde ai aceasta statistica? Nu as crede sa fie un numar atat de mare.

Da, ai dreptate, trebuie sa facem mai mult pentru omul de rand, care nu cunoaste nici Scriptura, nici slujbele si cultul Bisericii.
Cu toate acestea, evlavia poporului este mare.

Sunt de parere ca cea mai mare dare de seama o vor avea preotii, calugarii, teologii si mamele. Daca acestia ar vietui o viata crestina autentica, in post si rugaciune, in deasa Spovedanie si Impartasanie la vreme potrivita, cat si daca ar inchina mai mult timp cunoasterii Sfintei Scripturi si scrierilor Sfintilor Parinti, dar si participarii la cat mai multe slujbe, lucrurile sigur ar sta minunat.

Domnul stie insa cat ar putea face fiecare si cat reuseste sa faca. Important este ca nimeni sa nu ramana indiferent fata de ceilalti.
La sfarsit, vom fi intrebati ce am facut cu talantii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 17.06.2010 at 18:04:16.
  #4  
Vechi 17.06.2010, 19:04:52
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ceea ce putem noi face in cazul in care se incearca evanghelizarea unor oameni mai putin cunoscatori e sa ne aparam credinta... fiecare ortodox este nascut din adevar si are apa aceia curata care discerne intre adevar si minciuna,prin baia botezului... Cea mai buna metoda e apologia.. Cei care sunt pasibili sa treaca la sectarism sunt ignorantii si naivii.
  #5  
Vechi 17.06.2010, 19:13:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

In Ortodoxie noi nu avem notiunea aceia protestanta prin care se cauta tot felul de metode spre mantuirea unora si a altora... Noi nu ne preocupam de mantuirea altora,nu judecam pe altii si nu consideram pe nimeni impasibil de a se mantui.. Cei de care noi ne putem preocupa de cum sa-i mantuim pot fi intr-o stare mai buna si mai avansata decat noi... Noi avem conceptul acesta in ortodoxie, dupa vorba unui parinte "Dobandeste sufletul tau si prin aceasta il vei dobandi si pe al aproapelui tau"...
  #6  
Vechi 17.06.2010, 19:28:40
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
De obicei cei care trec in aceste biserici nu sunt crestini practicanti ci dimpotriva, oameni care nu l-au cunoscut pe Dumnezeu in bisericile de care (nominal) apartineau.
Referitor la ortodocsii care trec la diverse culte, ai dreptate, nu L-au cunoscut pe Dumnezeu, ca daca L-ar fi cunoscut nu mai plecau de la Ortodoxie.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
  #7  
Vechi 17.06.2010, 21:03:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pentru mantuirea celorlalti,asa cum spune si Danut,ar trebui in cele din urma sa ne indreptam privirea tot spre noi,sau ,sa ne deschidem sufletul .
Deci ar trebui:
-rugaciune staruitoare pentru ceilalti,pe ani intregi poate,impotriva evidentelor chiar,si chiar daca ceilalti ne fac rau
-fapte bune,de milostenie si de jertfa catre ceilalti ,mergand chiar spre sacrificiu.Astfel,acestia,vazand lumina lui Hristos si a dragostei Sale in noi,si simtind-o pe pielea lor prin noi,vor incepe sa multumeasca creatorului a toate,si proneitorului a tot binele
-exemplu personal .O viata plina de marturisire ,fara rusine,si plina de virtuti,si plina de credinta,va atrage ca un magnet sufletele dezorientate ale fiilor veacului acestuia,atat de satui,fara sa stie,de robia satanei
  #8  
Vechi 17.06.2010, 21:27:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ceea ce putem noi face in cazul in care se incearca evanghelizarea unor oameni mai putin cunoscatori e sa ne aparam credinta...
Credinta se apara cel mai bine prin exemplul personal, traind-o. Un om care este ispitit sa mearga la alte culte va refuza categoric aceasta daca va vedea ca exista ortodocsi induhovniciti . Va sti ca daca se poate ca Danut7 [de ex] sa fie un om plin de Duhul lui Dumnezeu, va putea si el.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #9  
Vechi 17.06.2010, 21:40:39
Insane Insane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2010
Mesaje: 14
Implicit

la mine in oras a inceput deja sa se faca ceva:) si anume sunt doua biserica si se vor mai construi inca doua cu ajutorul lui Dumnezeu si bineinteles ca si preotii se implica foarte mult si de precizat ca au inceput sa se organizeze si intalniri cu tinerii. Dar am si eu o intrebare tu fiind neoprotestant ce esti atata de ingrijorat?si avand in vedere ca stai atata timp pe site-ul asta ortodox faci parte din acei oameni care cunosc adevarul,dreapta credinta da sunt prea orbi pentru a o vedea?sau ma insel?
  #10  
Vechi 17.06.2010, 22:34:09
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

va spun eu ce se poate face. omeneste, prieteneste si bineinteles, opinia mea personala si nu vreau sa influentez pe nimeni cu parerea mea. luati-l ca pe un sfat sau ignorati-l. cum doriti!
ii lasati in pace. nu va mai luati atata de ei, nu-i mai criticati, nu-i mai judecati (pentru ca NU avem dreptul sa ne judecam semenii, indiferent daca sunt de aceeasi religie sau nu), nu-i mai certati, nu le mai vorbiti urat, nu va mai adresati cu asa superioritate (pentru ca sunt si ei oameni ca si noi).
in fata Lui Dumnezeu, suntem egali si nu avem o suta de denumiri sau cate sunt in lumea asta.
vor un sfat, vor sa afle despre ortodoxism (sper ca am spus bine), intreaba. vrem sa aflam ceva despre religia lor, intrebam civilizat si asteptam sa ni se raspunda. nu vor, nu vrem, nu continuam. ne vedem fiecare de treburile noastre.
Doamne Ajuta!
Subiect închis

Tags
nu pot face nimic



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
ce se poate face pentru mantuirea unui om pe moarte cred_cu_adevarat Generalitati 13 26.11.2012 13:52:06
ce pot face pentru sotul meu? doinalavinia Generalitati 11 30.01.2012 21:40:47
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58
rugaminte pentru crestinii de pe acest forum petrurar Umanitare 17 21.09.2007 10:13:17