Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2010, 21:36:04
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Arrow Avort - pro sau contra?

Pentru ce motiv?


PS: daca exista deja un topic cu acest argument, va rog sa mi-l postati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2010, 22:16:45
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Total impotriva!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.08.2010, 22:55:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Pentru ce motiv?
Pentru ce motiv? Pentru ca nu poti sa ucizi cu sange rece o fiinta. Tu ai putea? Ai putea omori un prunc,un copil neputincios,fara aparare,care nu are nicio vina ca s-a nascut si care isi cere si el dreptul la viata,la fericire? Oare tu nu te bucuri de viata pe care o ai? Altul de ce nu s-ar bucura? De ce sa fie condamnat la moarte fara nicio vina?


Nici macar animalele nu fac asta! Aratati-mi va rog o specie,fie ea cat de salbatica,care dupa ce isi naste puii si-i omoara? Sau care ii omoara dinainte de a se naste... Orice animal traieste pentru a-si perpetua specia,atat! Femelele devin efectiv turbate cand e vorba ca cineva sa le primejdiasca puii! Numai oamenii nu sunt asa... Suntem cu mult mai jos decat conditia animalului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.08.2010, 23:06:03
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nici macar animalele nu fac asta! Aratati-mi va rog o specie,fie ea cat de salbatica,care dupa ce isi naste puii si-i omoara? Sau care ii omoara dinainte de a se naste... Orice animal traieste pentru a-si perpetua specia,atat! Femelele devin efectiv turbate cand e vorba ca cineva sa le primejdiasca puii! Numai oamenii nu sunt asa... Suntem cu mult mai jos decat conditia animalului!
Crestin: "Pai noi nu suntem animale."

Eu sunt pro.
Cand insarcinarea este un pericol cat pentru mama, atat si pentru copil, este inutil sa risti. Sunt de acord cu avortul in caz de un copil malformat, care va suferi toata viata. Si animalele isi parasesc puiul cand este bolnav.
Totusi, cand se face un abort, de obicei o fac cand inima nu incepe sa bata si sistemul nervos nu este destul de dezvoltat. Embrionul nu este deocamdata decat o masa de celule, nu mananca, nu respira, nu se misca, nu-i bate inima...

Last edited by Bast-et; 17.08.2010 at 23:15:09.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.08.2010, 23:17:53
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

[quote=Bast-et;278840]Crestin: "Pai noi nu suntem animale."

Eu sunt pro.

Nu inteleg- tu nu faci decat sa provoci- si este un pacat. Cred ca ai postat unde nu trebuia. Intreaba o femeie care a facut un avort cate mustrari de constiinta are!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2010, 00:14:08
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Crestin: "Pai noi nu suntem animale."

Eu sunt pro.
Cand insarcinarea este un pericol cat pentru mama, atat si pentru copil, este inutil sa risti. Sunt de acord cu avortul in caz de un copil malformat, care va suferi toata viata. Si animalele isi parasesc puiul cand este bolnav.
Totusi, cand se face un abort, de obicei o fac cand inima nu incepe sa bata si sistemul nervos nu este destul de dezvoltat. Embrionul nu este deocamdata decat o masa de celule, nu mananca, nu respira, nu se misca, nu-i bate inima...
La biserica la care mergem noi, vad duminica de duminica o familie cu 2 baieti, unul perfect sanatos celalat, mai micut, cu sindrom down. Mama a ales sa il nasca, nu sa il omoare. Vine saptamanal si il impartaseste. Au o credinta oamenii aia!!!! Crezi ca lor nu le este greu? Si totusi au ales crucea cea grea, si probabil ca pt asta isi vor spala multe pacate.

Ceea ce este bolduit este cea mai mare tampenie, cum adica avortul se face cand inima nu bate si sist nervos nu este dezvoltat. Atunci de unde stii ca este cu malformatii? Stii cand incepe inimioara sa bata? Pe la 3-4 saptamani. este cat o boaba de mazare atunci, n-ai de unde stii ca va avea malformatii. Si acea masa de celule cum s-ar dezvolta daca nu s-ar hrani?

Femeie sau ce-i fi.......ca nu cred ca te pot numi asa, mai studiaza macar pe net ce si cum despre sarcina. Si nu mai sminti pe altii/altele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2010, 00:59:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
La biserica la care mergem noi,
La biserică vin nebunii. Oamenii normali sunt cei ca best-et. Nu noi, ci ei sunt majoritatea. La "maternitățile" (?) la care mă duceam eu, se făceau programări pentru avorturi, cererea fiind prea mare. Amuzant, dacă nu ar fi de fapt strigător la cer, e că știu maternități în care nu fac avorturi vinerea, că e zi de post, ca și când în celelalte e voie. Irod a omorât 14 000 de copiii ? Cam slăbuț, adevărata eficiență e în zilele noastre. 14 000 de copii omorâți pot să fie la o singură "maternitate" într-un an bun. Orice "medic" care e killer de copii i-ar putea, azi, râde în nas lui Irod: "performanțele" lui sunt superioare.

Ba, după cum vedem la știri, "maternitățile" îi tratează cu siktir și pe copiii născuți deja.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2010, 01:15:20
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Dar oare pacatosii de noi n-ar trebui sa fim si noi avortati la cat de
"malformati" sufleteste suntem? Si totusi Cineva ne iubeste si inca
se mai indura de noi. Dar pentru cat timp, ca totul are o limita???
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2010, 01:22:39
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La biserică vin nebunii. Oamenii normali sunt cei ca best-et. Nu noi, ci ei sunt majoritatea. La "maternitățile" (?) la care mă duceam eu, se făceau programări pentru avorturi, cererea fiind prea mare. Amuzant, dacă nu ar fi de fapt strigător la cer, e că știu maternități în care nu fac avorturi vinerea, că e zi de post, ca și când în celelalte e voie. Irod a omorât 14 000 de copiii ? Cam slăbuț, adevărata eficiență e în zilele noastre. 14 000 de copii omorâți pot să fie la o singură "maternitate" într-un an bun. Orice "medic" care e killer de copii i-ar putea, azi, râde în nas lui Irod: "performanțele" lui sunt superioare.

Ba, după cum vedem la știri, "maternitățile" îi tratează cu siktir și pe copiii născuți deja.
Nu ma consider normala (stiu ca daca ati avea posibilitatea, m-ati arde pe rug), dar ilumineaza-ma cu conceptul asta de normalitate.
Medicul "killer" de "copii" (embrioane poate vrei sa zici) munceste, a facut un juramant si trebuie sa-l respecte, daca asa i-a fost cerut, poate oricand sa schimbe profesiunea.
Scuza-ma dar parca biserica voastra este implicata in cazuri de pedofilie? Pai nu, nu avorta, lasa copii sa mearga la preot.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.08.2010, 01:23:27
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Din momentul in care cele doua celule s-au unit ele formeaza o VIATA! Dumnezeu in acea celula a pus un SUFLET! Daca El a hotarat ca acel copil sa aiba viata,cine suntem noi sa trecem peste deciziile Lui? Inima copilului este primul organ care se formeaza,apoi celelalte. Dupa moarte este invers: inima este ultima care se descompune. Este o taina a lui Dumnezeu! La fel ca intregul nostru corp. Sunt 2/3 apa si 1/3 pamant. Exact acesta este raportul pamantului cu al apei pe planeta. Oare sa fie tot o intamplare? Cine suntem noi sa trecem peste mana lui Dumnezeu? Daca El a daruit o VIATA,cine ne da noua dreptul sa o luam??

Si ce daca acel copil are (Doamne-fereste) o anumita problema? Are si el dreptul la viata! Trebuie si el sa-si primeasca botezul si vrea si el sa guste din Trupul si Sangele Domnului. Cine suntem noi ca sa-i rapim toate acestea??

Va sfatuiesc sa priviti acest clip,banuiesc ca majoritatea stiti engleza! El ce sa mai zica??

http://www.youtube.com/watch?v=H8ZuKF3dxCY
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 15:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 12:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 20:13:14