Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 27.04.2010, 14:10:24
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Adam si Eva au fost creati ca frati iar nu ca sot si sotie ca neamul omenesc nu ar fi trebuit sa se inmulteasca prin impreunare.
Daca au fost meniti sa fie doar frati de ce aveau organele sexuale si de ce acestea se "potrivesc" atat de bine, ca si toata fiziologia inmultirii?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
  #592  
Vechi 27.04.2010, 14:12:17
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Daca au fost meniti sa fie doar frati de ce aveau organele sexuale si de ce acestea se "potrivesc" atat de bine, ca si toata fiziologia inmultirii?
Astea le-au primit la izgonirea din rai cand au primit si invelisurile din piele. Nu stim cum erau inainte de cadere, dar in Geneza scrie ca Domnul le-a facut imbracaminte de piele (si sigur nu se referea la chiloti cu animal print, modelul leopard).
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #593  
Vechi 27.04.2010, 14:31:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Astea le-au primit la izgonirea din rai cand au primit si invelisurile din piele. Nu stim cum erau inainte de cadere, dar in Geneza scrie ca Domnul le-a facut imbracaminte de piele (si sigur nu se referea la chiloti cu animal print, modelul leopard).
Dar la ce se referea?
  #594  
Vechi 28.04.2010, 11:39:18
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Astea le-au primit la izgonirea din rai cand au primit si invelisurile din piele. Nu stim cum erau inainte de cadere, dar in Geneza scrie ca Domnul le-a facut imbracaminte de piele (si sigur nu se referea la chiloti cu animal print, modelul leopard).
Nu tine.
Citat:
23. Si a zis Adam: “Iata aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru ca este luata din barbatul sau.
24. De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fi amandoi un trup.
25. Adam si femeia lui erau amandoi goi si nu se rusinau.
"femeie din barbatul sau"- nu mi se pare ca e vorba de frati
"va lasa pe tatal sau si mama sa"- deci vor exista familii care vor trebui sa procreeze
"erau goi si nu se rusinau"-presupune ca ar fi putut exista un motiv sa se rusineze, daca nu aveau organe si erau frati de ce ar fi putut sa se rusineze? In acel caz acest verset nu si-ar fi avut locul cred eu.

Incearca sa nu raspunzi in zeflemea. Zeflemeaua si batjocura sunt unele dintre cele mai uzitate arme ale diavolului. Ambele sunt legate de si apeleaza la mandrie.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
  #595  
Vechi 28.04.2010, 14:49:03
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Cele doua oferte fiind? Ce nu imi e mie clar e urmatorul lucru: un dumnezeu iubitor de oameni, un adevarat exemplu de iubire paterna, creeaza un anumit numar de oameni (chiar si unul sa fie si e nasol) care merg in iad no matter what, in timp ce le spune, prin preoti, ca de fapt isi decid soarta, recurgand la liberul arbitru?
Nu este ,, no matter what", ti s-a mai spus asta.
Sa-ti dau un exemplu concludent. Sa presupunem ca tu ai 50 de ani si ai un fiu care are 25 de ani. Tu stii ca fiul tau e betiv si ca se va duce la o petrecere. Stiind ca e betiv patimas, stiind ca nu se poate abtine de la bautura, stii cu certitudine ca se va imbata la acea petrecere. Asta inseamna ca el nu e liber sa refuze bautura, asta inseamna ca el nu are libertatea, sau liberul-arbitru, de a alege sa nu bea? El este liber, responsabil pentru ce face, desi tu stii absolut sigur ca se va imbata la acea petrecere. Asa e si cu Dumnezeu si cu omul.
  #596  
Vechi 28.04.2010, 14:54:04
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit Adam si Eva nu au fost frati

[quote=sergiu;240120]În prealabil postat de mihailt
Adam si Eva au fost creati ca frati iar nu ca sot si sotie ca neamul omenesc nu ar fi trebuit sa se inmulteasca prin impreunare.

De unde ideea asta ca Adam si Eva au fost frati? N-am mai auzit asa ceva. Pe ce se poate intemeia o astfel de idee?
  #597  
Vechi 29.04.2010, 11:28:42
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

[quote=Vladimir-Adrian;240498]
Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
În prealabil postat de mihailt
Adam si Eva au fost creati ca frati iar nu ca sot si sotie ca neamul omenesc nu ar fi trebuit sa se inmulteasca prin impreunare.

De unde ideea asta ca Adam si Eva au fost frati? N-am mai auzit asa ceva. Pe ce se poate intemeia o astfel de idee?
multe idei se nasc din disperarea de a salva un zeu muribund.
Bine ca n-au fost creati ca preot si copil din cor ca asta ar fi justificat scandalurile din biserica catolica.
  #598  
Vechi 18.05.2010, 17:58:31
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
20. Nici un individ primordial nu poate fi singularizat pentru a putea fi numit Adam;
Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Evolutia animalelor complexe presupune existenta unor populatii. unde discutam de un individ sau un cuplu practic este vb despre disparitia speciei.
Am vazut documentar serios pe discovery in care se prezentau cercetari genetice pe ADN-ul uman si demostrau ca toti am iesit dintr-o femeie pe care o numeau "Eva mitocondriala". Spuneau ca absolut toti oamenii, din toate continentele, au in ADN "traseul" catre aceasta eva, dar ca mai inainte de ea, nu se gasesc gene, ca "s-au pierdut".
  #599  
Vechi 19.05.2010, 08:35:25
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Am vazut documentar serios pe discovery in care se prezentau cercetari genetice pe ADN-ul uman si demostrau ca toti am iesit dintr-o femeie pe care o numeau "Eva mitocondriala". Spuneau ca absolut toti oamenii, din toate continentele, au in ADN "traseul" catre aceasta eva, dar ca mai inainte de ea, nu se gasesc gene, ca "s-au pierdut".
Faptul ca exista o Eva mitocondriala nu inseamna ca nu au mai existat femei inaintea ei sau alte femei care traiau alaturi de ea. Rezulta numai ca doar urmasii acelei Eve mai traiesc azi.
  #600  
Vechi 19.05.2010, 11:04:05
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Am vazut documentar serios pe discovery in care se prezentau cercetari genetice pe ADN-ul uman si demostrau ca toti am iesit dintr-o femeie pe care o numeau "Eva mitocondriala". Spuneau ca absolut toti oamenii, din toate continentele, au in ADN "traseul" catre aceasta eva, dar ca mai inainte de ea, nu se gasesc gene, ca "s-au pierdut".
Si eu am citit o stire unde se spunea ca 1% din populatia globului poarta genele lui Gingis Han. Daca printr-o intamplare cataclismica bizar de selectiva dispar ceilalti 99%, mai raman suficienti oameni pentru ca specia sa nu fie in pericol de disparitie. Asta nu inseamna ca la 1000 de ani dupa cataclism, cand populatia poate foarte bine sa ajunga iarasi la cateva miliarde bune, se poate trage concluzia ca pe vremea lui Gingis Han exista un singur barbat.
Subiect închis

Tags
evolutionism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ereziarhi, erezii si combaterea acestora la Sfintele Sinoade Ecumenice tot-Laurentiu Dogmatica 15 11.04.2014 00:40:59
Puncte comune intre catolicism si ortodoxie PadreCory Biserica Romano-Catolica 17 12.04.2008 01:35:49