Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.09.2011, 19:06:48
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndyTh Vezi mesajul
Modernizare inseamna evolutie.
Evoluție înspre ce? Creștinul caută să evolueze doar spre Dumnezeu. Iar evoluția spre Dumnezeu nu e altceva decât o întoarcere acasă, o regăsire. Abia după ce Îl regăsește poate să meargă mai departe, spre îndumnezeire. De aceea, trebuie să se apropie de cuvântul Lui, de învățăturile Lui. De aceea, morala trebuie mereu redescoperită, înțeleasă în fiecare timp din istorie. Nu poate evolua morala în sensul că ceea ce era cândva rău nu poate deveni bun acum. Modernizarea concepțiilor în acest sens reprezintă o depărtare de adevăr, de cuvântul lui Dumnezeu. Libertatea sexuală este numită în Scriptură desfrânare.

De aceea spun că occidentul e alienat; pentru că a dat un alt nume desfrânării, vrea să numească anormalul normal, să numească boala sănătate. Cei care fac asta nu mai au capacitatea de a face deosebirea dintre bine și rău.

Nu că noi suntem mai buni. Avem și noi tarele noastre, nu puține. Scriptura, însă, e dumnezeiască și cine vrea să se apropie de Dumnezeu trebuie să țină cont de cuvântul Lui.

Citat:
Nu erau prejudecatile, judecatile, barfa pacat?
A avea prejudecăți înseamnă a avea despre ceva păreri negândite, preluate așa, pe nemestecate. A-ți păstra discernământul nu înseamnă a avea prejudecăți. Judecăți? Nu am judecat pe cineva. A face distincția între normal și anormal nu înseamnă a judeca. A nu judeca în Evanghelie înseamnă a nu te considera mai presus de altul, a nu-l osândi pe cel ce păcătuiește, ci a-l iubi și a-l îndrepta (dacă și el dorește asta).
Bârfă?

Last edited by N.Priceputu; 08.09.2011 at 19:08:57.
  #32  
Vechi 08.09.2011, 19:32:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Dar, daca ma iau dupa ce spuneti voi, nu-i normal nici ca un barbat sa faca sex cu o femeie. Sexul in general, de ce nu ii normal? Se presupune ca sexul este pentru a concepe un copil, restul nu are nimic, multi fac asta doar din placere dupa ce si-au format o familie, asa ii si sexul homosexual? Ce nu-i bine? Nu tot placere se obtine si asa? Doara ii tot sex, nu? Sexul inseamna actul sexual, de placere, nu de concepere, si mie cine mi-ar trebui sa imi spuna cu cine sa am sex, ca sa imi faca placere. In plus, la voi in Biblie, nu mai stiu unde scria dar, sexul este pacat, dupa cate am citit.

Apoi, asta ii cea mai mare prostie pe care am auzit-o. De ce ar trebui un copil adoptat sa fie homosexual pentru ca asa sunt parintii lui? La un copil daca ii se explica lucrurile de mic le poate intelege, intelege ca familia lor nu ii ca altele dar ii tot o familie, si daca ajunge si el homosexual, ce are?

Mi se pare ca tu esti confuz. Spunemi un simplu motiv pentru care intre doi barbati nu poate fii o iubire sincera, si erotica, dupa cum spui tu.
Eu nu am zis ca intre 2 barbati nu poate exista iubire, doar ca relatiile intime intre 2 parteneri de acelasi sex NU sunt normale. Maine poate o sa vina unul si o sa zica ca si zoofilia e ceva normal pt ca si acolo este dragoste pt ca el iubeste sincer animalele.
In Biblie nu am gasit scris ca sexul este pacat.
Si din nou esti confuz. La 2 homosexuali sexul intre barbati li se pare ceva normal si asa i se va explica copilului de mic, ca astfel de relatii intime sunt normale, si nu uita prietene ca PRIMUL LUCRU PE CARE IL INVATA UN COPIL SUNT EXEMPLELE PRACTICE ALE PARINTILOR...si cred ca tu ti-ai dori sa ai copil(copii) homosexuali.
Si apropos, proverbul pe care ti l-am dat NU L-AI INTELES! Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 08.09.2011 at 19:39:11.
  #33  
Vechi 08.09.2011, 20:04:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndyTh Vezi mesajul
Homosexualitatea este o stare innascuta a unei persoane. PUNCT!
Din câte știu sunt și homosexuali care n-au nicio vină pentru că sunt așa; au atracție către persoane de același sex, nu către cele de sex opus. Asta, însă, nu înseamnă că un astfel de om e mai puțin anormal. Nu sunt vinovați pentru înclinația pe care o au, cum nu e vinovat un copil că se naște cu sindrom Down. Însă trebuie ajutat să se vindece, nu să își hrănească boala.

Sunt și persoane care se nasc cu o înclinație puternică spre băutură. Ce vom face în cazul lor? Să îi înțelegem, să spunem că nu e vina lor și că, în fond, sunt doar „altfel” și e foarte bine să bea și să ajungă prin șanțuri?

Se vorbește ca de o fatalitate în cazul homosexualilor; de parcă nu ar exista alternativă. Sunt atâtea persoane care trăiesc fără să aibă legături sexuale. Și orice creștin trebuie să fie stăpân peste fire, să fie om duhovnicesc, nu trupesc, chiar dacă este căsătorit. Un om stăpânit de fire e un om umilit de propriile lui neputințe, un om care nu se deschide harului lui Dumnezeu.

Dacă ei vor să trăiască ca oameni trupești, despărțiți de Dumnezeu, ce nevoie au să li se spună de către creștini că sunt normali?
  #34  
Vechi 08.09.2011, 20:07:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Din câte știu sunt și homosexuali care n-au nicio vină pentru că sunt așa; au atracție către persoane de același sex, nu către cele de sex opus. Asta, însă, nu înseamnă că un astfel de om e mai puțin anormal. Nu sunt vinovați pentru înclinația pe care o au, cum nu e vinovat un copil că se naște cu sindrom Down. Însă trebuie ajutat să se vindece, nu să își hrănească boala.

Sunt și persoane care se nasc cu o înclinație puternică spre băutură. Ce vom face în cazul lor? Să îi înțelegem, să spunem că nu e vina lor și că, în fond, sunt doar „altfel” și e foarte bine să bea și să ajungă prin șanțuri?

Se vorbește ca de o fatalitate în cazul homosexualilor; de parcă nu ar exista alternativă. Sunt atâtea persoane care trăiesc fără să aibă legături sexuale. Și orice creștin trebuie să fie stăpân peste fire, să fie om duhovnicesc, nu trupesc, chiar dacă este căsătorit. Un om stăpânit de fire e un om umilit de propriile lui neputințe, un om care nu se deschide harului lui Dumnezeu.

Dacă ei vor să trăiască ca oameni trupești, despărțiți de Dumnezeu, ce nevoie au să li se spună de către creștini că sunt normali?
Aici prietene, te contrazic.Ultimele descoperiri facute de un grup de cercetatori de la Universitatea NorthShore din Chicago arata ca NU exsita gena care sa trasmita omului inclinatii homosexuale si sunt studii care s-au facut pe 700 de persoane terminate anul trecut in toamna.
Din ceea ce zici tu reiese ca Dumnezeu e vinovat ca oamenii acestia au astfel de inclinatii ca doar nu e vina lor ca s-au nascut cu ele nu? Dumnezeu nu e raspunzator ca omul a ales sa practice astfel de relatii sexuale iar stiinta a demonstrat-o.
Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 08.09.2011 at 20:11:50.
  #35  
Vechi 08.09.2011, 20:11:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu știu dacă e vorba de vreo genă; nu asta am spus. Dar este recunoscut faptul (inclusiv părintele Bartolomeu Anania o spunea) că unii devin homosexuali din adolescență, fără să fie viciați de vreo împrejurare. Sunt tineri care se chinuiesc mult din această cauză, fiind în contradicție cu propria lor conștiință. Despre aceștia spunea că trebuie mult ajutați, tratați cu delicatețe și atenție.

Edit: Cauzele pot fi de natură psihologică, nu neapărat organică. De multe ori e vorba de abuzuri suferite în copilărie sau alte influențe.
  #36  
Vechi 08.09.2011, 20:17:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu știu dacă e vorba de vreo genă; nu asta am spus. Dar este recunoscut faptul (inclusiv părintele Bartolomeu Anania o spunea) că unii devin homosexuali din adolescență, fără să fie viciați de vreo împrejurare. Sunt tineri care se chinuiesc mult din această cauză, fiind în contradicție cu propria lor conștiință. Despre aceștia spunea că trebuie mult ajutați, tratați cu delicatețe și atenție.
Corect.Aceasta slabiciue a lor trebuie tratata. Cunosc doua fete care din joaca au inceput sa se sarute intre ele, sa se imbtatiseze iar dupa o perioada scurta de timp au observat ca nu mai pot sa sarute baieti si ca au inceput sa le placa fetele. Totul a inceput din joaca. Mai intai trebuie depistat ce anume a dus la aceasta slabiciune la tinerii cu inclinatii homosexuale si tratata cauza. Doamne ajuta!
  #37  
Vechi 08.09.2011, 20:35:15
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Post o mica motivare

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Dar, daca ma iau dupa ce spuneti voi, nu-i normal nici ca un barbat sa faca sex cu o femeie. Sexul in general, de ce nu ii normal? Se presupune ca sexul este pentru a concepe un copil, restul nu are nimic, multi fac asta doar din placere dupa ce si-au format o familie, asa ii si sexul homosexual? Ce nu-i bine? Nu tot placere se obtine si asa? Doara ii tot sex, nu? Sexul inseamna actul sexual, de placere, nu de concepere, si mie cine mi-ar trebui sa imi spuna cu cine sa am sex, ca sa imi faca placere. In plus, la voi in Biblie, nu mai stiu unde scria dar, sexul este pacat, dupa cate am citit.

Apoi, asta ii cea mai mare prostie pe care am auzit-o. De ce ar trebui un copil adoptat sa fie homosexual pentru ca asa sunt parintii lui? La un copil daca ii se explica lucrurile de mic le poate intelege, intelege ca familia lor nu ii ca altele dar ii tot o familie, si daca ajunge si el homosexual, ce are?

Mi se pare ca tu esti confuz. Spunemi un simplu motiv pentru care intre doi barbati nu poate fii o iubire sincera, si erotica, dupa cum spui tu.
ok,vad ca discutia evolueaza intr-o directie neplacuta.ca sa simplific,Biserica Ortodoxa,la fel ca majoritatea bisericilor si religiilor(probabil dintr-un motiv) considera homosexualitatea un pacat.este ceva care nu se incadreaza in starea de fel a omului.Combinandu-o cu conservatorismul ortodox si rezulta o atitudine care nu accepta deschis homosexualitatea.acum,nu trebuie sa ii uram(asta ar fii un pacat din partea noastra),dar nici sa ii laudam nu putem.Si ca un apropo,nu mi se pare ok gay festul,si daca ignoram faptul ca e homosexual.pur si simplu e aiurea si vulgar si strident.ca nici noi nu facem hetero fest,
in care celebram faptul ca facem a),b),c) cu nevestele,amantele,prietenele(dupa caz).de ce?e vulgar.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #38  
Vechi 08.09.2011, 20:45:47
AndyTh AndyTh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Mesaje: 17
Talking

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Doua persoane se pot (si chiar e bine, si trebuie) sa se iubeasca indiferent de sexul lor (aici as adauga indiferent de varsta, statut social, IQ sau infatisare, asa cere religia ortodoxa).
Dar prin iubire se intelege cea curata nu cea sexuala, aici e problema.
In ortodoxie, unirea este permisa doar pt nastere de prunci. Pana si sotii daca nu vor copii, trebuie sa se abtina.
Motivul: dragostea trupeasca e o dragoste egoista, iar lupta crestinului este sa lase mandria si egoismul ca sa poata sa aibe bucuria ingerilor.
Chiar si in casatorie binecuvantata ar trebui sa se duca lupta de a fi mai apropiati sufleteste si cat mai putin sexual.
Iti dai seama ca in contexul acesta homosexualitatea e fix la polul opus, caci se propaga doar pentru placere.
Sa zicem ca Ion iubeste pe Gheorghe, asta e ok, pot locui impreuna, sa munceasca sa se roage, sa se ajute unul pe celalat. Aceasta se numeste monahism...
Dar cand Ion si Gheorghe traiesc pentru placere, deja nu mai e ok.

Pentru cine a trait fara Dumnezeu, atata sacrificiu pare absurd, de aceea recomand nu filosofarea ci traierea propriu zisa a invataturii (ti-l recomand pe Sf. Siluan Athonitul, scrierile lui, si pe Par Paisie Aghioratul ca lectura)

Dar chiar si asa oricine, oricum ar fi trait la viata lui isi da seama ca un om care nu e stresat de nici o pofta e un om bucuros si linistit, deci poate intelege cele de mai sus.

Asta e perspectiva corecta a lucrurilor.

Din pacate trebuie sa ne acceptam si minusurile, si anume ca multi dintre noi cei nedesavarsiti indraznim sa criticam si sa certam aspru, sa judecam si sa condamnam fara sa ne dam seama ca si noi avem egoism, si daca ni s-ar da prilej am face la fel sau chiar mai rau (desi acum ne mandrim cu sfintenia ca noi nu facem asa ceva).

Iar de aici reiese ca ii uram pe acei oameni, nu o pofta care ne-ar inrobi si ne-ar chinui.

Nu-i treaba usoara sa "dresezi" poftele oricare ar fi ele mici sau mari, dar asta nu inseamna ca trebuie sa renuntam si sa zicem ca e bine oricum, si sa mergem dupa cum bate vantul, dar nici sa-i sfasiem pe cei care sunt stapaniti de pofte sau de patimi mai evidente, caci si ei se chinuie, si de multe ori nu stiu ce sa faca si incotro sa o apuce.
Deci sa inteleg ca sexul e ceva...urat, murdar, nu? Si trebuie facut doar pentru procreere? Inseamna ca in felul asta copii nu sunt nascuti din dragoste ci din pura...obligatie?
Si acum un sfat pentru care s-ar putea sa-mi anuleze contul:
Pentru cei care spun ca intr-adevar isi iubesc partenerul si au o fermitate asa de patologica in a spune ca sexul este doar pentru procreere si in rest trebuie sa ne abtinem - 2 lucruri:
1. Nu stiti intr-adevar ce e aia dragoste in cuplu (Nu prietenie, ci dragoste).
2. Poate nu o faceti bine. De aceea si spuneti sa ne abtinem cat mai mult. Eu stiu sigur ca daca as avea o casnicie stearpa sentimental, cu o persoana care nu prea imi mai rezoneaza asa bine ca inainte de altar, as baga ideea asta: Nu in seara asta draga, e pacat. La urmatorul copil, in vreo 3 ani. Si asta e ultimul copil. :))
  #39  
Vechi 08.09.2011, 21:21:47
rezadiniran rezadiniran is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2011
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndyTh Vezi mesajul
Deci sa inteleg ca sexul e ceva...urat, murdar, nu?
Pentru unii, da. Ei ar trebui sa se spele mai des.

Citat:
În prealabil postat de AndyTh Vezi mesajul
Si trebuie facut doar pentru procreere?
Sexul, in casatoria crestina are trei motivatii:
1. Facerea de copii.
Aceasta motivatie este cunoscuta si acceptata de toti crestinii.

2. Comunicarea. Aceasta este mai putin subliniata dar sexul este si o forma de comunicare, de cunoastere. De altfel in Biblie cand se vorbeste despre relatia sexuala este folosit uneori eufemismul "a cunoscut-o pe..."

3. Placerea. Este controversat subiectul dar eu cred ca cei care nu tin neaparat sa se ascunda dupa deget, vor recunoaste elementarul adevar ca atunci cand au facut sex au cautat si placerea. Este un indemn pentru barbatul credincios in Pildele lui Solomon 5:20

- Binecuvântat să fie izvorul tău și să te mângâi cu femeia ta din tinerețe. Cerboaică preaiubită și gazelă plină de farmec să-ți fie ea; dragostea de ea să te îmbete totdeauna și iubirea ei să te desfăteze. Pentru ce, fiul meu, să te momească femeie străină și tu să îmbrățișezi sânul unei necunoscute?

Limbajul si termenii folositi nu prea seamana a datorie sau a indura cu stoicism un act sexual avand in minte scopul exclusiv al facerii unui copil. Biblia recunoaste si recomanda placerea in cadrul actelor sexuale legitime.
Dar de aici si pana la a promova exclusiv placerea (sau exclusiv placerea ta) in relatiile sexuale sau sexul in afara casatoriei sau homosexualitatea, incestul, pedofilia, zoofilia si alte comportamente deviante, e cale lunga.
  #40  
Vechi 08.09.2011, 22:01:42
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Sunt complet de acord cu punctul tau de vedere, Andy.

Homosexualitatea nu e ceva ce exista de acum, homosexualitatea exista mult mai demult, de la inceputurile omeniri persoanele de acelasi sex se iubeau, asta nu ii ceva nou. Daca vreti cateva date mai "apropiate" nu aveti de cat sa va uitati la Grecia Antica, homosexualitatea nu era ceva de ascuns. Homofobia au adus-o in mare parte religiile cartii, vazand-o ca pacat. Ceea ce trebuie sa facem nu ii sa mergem inapoi in timp cu vreo 2000 de ani si sa incepem sa judecam oameni ca atunci, daca ar fi asa, hai sa ardem din nou femei pe rug spunand ca is vrajitoare si multe altele, trebuie sa stim ca acum, am evoluat ca oameni, si suntem mai deschisi la nou, trebuie sa acceptam acest lucru. (vorbesc la plural pentru ca sa va simtiti compaginati cu mine, eu nu am nici o problema cu iubirea in acest sens, se pare ca voi o aveti).

PD: Sexul, in Biblie, nu e bine vazut deloc, nu aveti de cat sa citit ca venim din pacat si lucruri din astea. Sexul e pacat? De ce? Asta ar trebui sa va intrebati. O fi oare o alta viclejie de a lu Satan?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SUA si Homosexualitatea Diana67 Homosexualitatea 132 11.12.2015 18:35:30
Homosexualitatea in viitor SylverCheetah53 Homosexualitatea 41 29.07.2010 11:28:09
Homosexualitatea NTatiana Intrebari utilizatori 5 10.03.2010 21:23:56