Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.05.2011, 14:09:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zurlina23 Vezi mesajul
se doreste ca botezul copilului sa se produca mai repede deoarece abia atunci copilul primeste de la Dumnezeu inger pazitor, in urma unei rugaciuni rostite de catre preot.
Adică oamenii nebotezați nu au un îngeraș al lor? Unde scrie asta?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.05.2011, 14:32:08
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Problema nr. 1 a Botezului nu este ingerasul pazitor, ci insusi Hristos:

"Cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati imbracat".

Acesta este Botezul: imbracarea in Hristos, nu doar la nivel declarativ, ci concret, printr-o Sfanta Taina.

Poate ca unii preoti au pus in fatza problema ingerului pazitor bazandu-se pe faptul ca (DIN PACATE) multi dintre cei care vin cu copilul la Botez nu prea stiu cine este Hristos si de ce este El atat de important. Si decat sa stea si sa le explice chestiuni teologice, e mai simplu sa faca referinta la lucruri mai cunoscute, precum ingerul pazitor, ca sa poata misca ceva in constiinta crestina a oamenilor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.05.2011, 14:41:45
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Hristos a Inviat!

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
eu sambata asta imi botez baiatul. va avea aproximativ 20 de zile, deoarece e nascut pe 14 aprilie. deci nu are 40 de zile. nu mai intereseaza ca nu ma lasa pe mine sa intru in Biserica, bineinteles ca as vrea sa particip, dar consider ca e mai important botezul baiatului, Ioan Cristian, decat participarea mea. stiu ca cu cat este botezat mai devreme cu atat este mai bine.
F E L I C I T A R I !!!

Ma bucur din suflet ca ai nascut cu bine si ca ai scapat de toate temerile prenatale! Cum sunteti acum? Tu cum te simti? Cum a fost nasterea? Feciorul tau e bine? Dar senioara, il accepta?

Te imbratisez cu drag si SA-TI TRAIASCA COPILASII!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.05.2011, 14:46:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luminelle Vezi mesajul
Buna ziua tuturor! Imi puteti explica, va rog, semnificatia celor 40 de zile dintre momentul nasterii si cel al Botezului
Daca tinem seama ca potopul a tinut "patruzeci de zile si patruzeci de nopti" (Facere 7, 4, 12, 17), avand ca sens distrugerea unei generatii pacatoase si ridicarea unui nou neam omenesc.

Ca israelitii pribegesc in pustie 40 de ani, vreme in care tot neamul rau se sfarsise (generatia Exodului a fost inlocuita cu cea hranita cu mana in pustie).

putem spune ca imbisericirea de la 40 de zile arata ca omul cel vechi a fost omorat prin botez, ca a luat fiinta o faptura noua in Hristos.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.05.2011, 14:48:08
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
"Cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati imbracat".

Acesta este Botezul: imbracarea in Hristos, nu doar la nivel declarativ, ci concret, printr-o Sfanta Taina.
Corect insa asta nu exclude faptul ca la Tina Sfantului Botez primim un inger pazitor care sa ne ajute sa traim intru Hristos. Aceasta nu "stirbeste" nicidecum viata intru Hristos ci o intereste spre slava lui Hristos caci ingerii buni sunt "duh si para de foc" (Psalmli) drept slujitori ai lui Dumnezeu facand pururi voia Lui si cautand exclusiv slava Sfintei Treimi, singurul Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Poate ca unii preoti au pus in fatza problema ingerului pazitor bazandu-se pe faptul ca (DIN PACATE) multi dintre cei care vin cu copilul la Botez nu prea stiu cine este Hristos si de ce este El atat de important. Si decat sa stea si sa le explice chestiuni teologice, e mai simplu sa faca referinta la lucruri mai cunoscute, precum ingerul pazitor, ca sa poata misca ceva in constiinta crestina a oamenilor.
Aceasta explicatie este tendetioasa si indadecvata pentru ortodoxia crestina.

Confrom credintei iudaice, pruncii iudei aveau un inger pazitor de la Dumnezeu.

"Vedeți să nu disprețuiți pe vreunul din aceștia mici, că zic vouă: Că îngerii lor, în ceruri, pururea văd fața Tatălui Meu, Care este în ceruri. " Matei 18,10.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.05.2011, 15:11:14
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Imi cer iertare daca am fost prea dur, dar din pacate exista si crestini necatehizati, tot asa cum exista si preoti comozi, uneori chiar plictisiti...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.05.2011, 15:17:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Problemă

Se dă cazul, de-acum devenit clasic, al botezului unui prunc al cărui naș este NEcredincios (adică este ortodox numai cu numele: nu merge la Biserică, nu se roagă, nu crede). Ce spuneți, NEcredința nașului va afecta credința copilului cînd acesta va crește?

Mulțumesc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.05.2011, 15:43:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Se dă cazul, de-acum devenit clasic, al botezului unui prunc al cărui naș este NEcredincios (adică este ortodox numai cu numele: nu merge la Biserică, nu se roagă, nu crede). Ce spuneți, NEcredința nașului va afecta credința copilului cînd acesta va crește?

Mulțumesc.
Daca darurile devin Trupul si Sangele Domnului prin incovarea Sfantului Duh, indiferent de curatia preotului, cred ca si in copilul botezat Domnul poate lucra tainic, indiferent de credinta nasului. Credinta copilului poate fi afectata prin lipsa sa de mai tarziu in Biserica, prin neparticiparea si neimpartasirea cu Sfintele Taine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.05.2011, 15:56:56
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Se dă cazul, de-acum devenit clasic, al botezului unui prunc al cărui naș este NEcredincios (adică este ortodox numai cu numele: nu merge la Biserică, nu se roagă, nu crede). Ce spuneți, NEcredința nașului va afecta credința copilului cînd acesta va crește?
Mulțumesc.
Nasul rosteste Crezul, iar aceasta este marturia credintei atat a nasului cat si a celui botezat.

Desigur ca daca nasul de botez nu traieste corepsunzator intru Hristos, educatia religioasa necorespunzatoare pe care o da nasul celui botezat, ulterioara Sfantului Botez, afecteaza in mod direct credinta in formare a celui botezat... dupa cum spune si costel, mai ales prin neparticiparea la Sfintele Taine cand dobandim Duhul Sfant.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.05.2011, 15:59:17
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nasul rosteste Crezul, iar aceasta este marturia credintei atat a nasului cat si a celui botezat.

Desigur ca daca nasul de botez nu traieste corepsunzator intru Hristos, educatia religioasa necorespunzatoare pe care o da nasul celui botezat, ulterioara Sfantului Botez, afecteaza in mod direct credinta in formare a celui botezat... dupa cum spune si costel, mai ales prin neparticiparea la Sfintele Taine cand dobandim Duhul Sfant.
dar acesta educatie poate fi data de catre parintii biologici,
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatia simbolului 666 patinina34 Din Noul Testament 92 22.03.2013 17:58:27
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 07:18:50
Despre semnificatia visurilor patinina34 Generalitati 1 10.02.2009 16:34:08
semnificatia simbolurilor sorinpetoanca Generalitati 12 15.11.2008 17:47:14