Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.03.2007, 09:50:29
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

intr-adevar nu "apostrofarea" este metoda, poate ca este si vina noastra a parintilor ca nu i-am educat in spirit crestin. Hai sa fim sinceri cu noi insine, noi ca parinti de cate ori ne-am ingrijit sa le da educatie religioasa din copilarie??...daca ar fi avut temelia buna nu s-ar fi clatinat cand bate vantul....dar ne este mai comod sa dam vina pe biserica, pe societate, pe oricine altcineva dar nu pe noi...eu mereu am sustinut ideea ca atunci cand un copil a plecat "bine" de acasa chiar daca se rataceste pe cale isi aminteste la un moment dat de cunostintele de acasa!! nu putem cere bisericii si societatii sa faca intr-un an ceea ce noi nu am facut in 10 sau 20 de ani.....Doamne ajuta
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.03.2007, 16:38:46
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

cate dintre familiile noastre se roaga impreuna inainte de masa si dupa masa? Cati multumesc lui Dumnezeu pentru darurile primite? De aici pleaca multe lucruri....

Avem impresia falsa ca modernitatea il exclude pe Dumnezeu. Ni se pare ca altfel stau lucrurile acum. De fapt, religia ramane aceeasi, nu se schimba...oamenii se schimba. Religia ramane in continuare aceeasi legatura constienta si libera cu Dumnezeu. Oamenii sunt cei care se schimba, nu religia, nu Biserica...
Reply With Quote
  #83  
Vechi 12.03.2007, 12:20:54
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Dar oare de ce au impresia oamenii ca modernitatea exclude Biserica, religia?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 16.03.2007, 09:19:11
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

deja se vorbeste de postmodernitate, perioada postcrestina...in ce masura sunt justificate aceste notiuni?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 17.03.2007, 22:10:40
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

??
Reply With Quote
  #86  
Vechi 17.03.2007, 22:41:41
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Modernitatea exclude Biserica? Poate in acelasi felin care o tara nu poate fi si regat si republica in acelasi timp.
Da, exista tari care se pot declara partial postcrestine, nu pentru ca a disparut crestinatatea complet, ci pentru ca a disparut curajul marturisirii. Oamenilor Žle e frica de ridicol si prefera sa se declare atei, decat sa recunoasca credinta lor. Sper ca Romania sa nu ajunga pana acolo...
Iar postmodernitatea pe mine ma duce cu gandul la interesul crescand al unora pentru credinta crestina, deci o revenire la perioada clasica a crestinismului, daca ma pot exprima astfel. Apele se despart: asa cum unii se distanteaza de credinta, considerand-o atipica modernismului, altii dimpotriva se intorc spre credinta, recunoscand in ea o adevarata comoara spirituala.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 17.03.2007, 23:44:04
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)De ce modernitatea slabeste biserica?De ce trupul vrea mancare buna,comoditate,lux,distractii si cate altele?Pentru ca sufletul este lasat flamand si slabeste si chiar moare.Si modernismul inseamna tirania trupului asupra sufletului.Cum spunea parintele Arsenie Boca:"trupul este o buna sluga,dar un rau stapan"Asa ca,:sa traim in lume,dar nu pentru ea,ci pentru Dumnezeu.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.03.2007, 14:48:43
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ca progresul e voit de Dumnezeu, cred ca El a pus in natura lucrurilor aceasta evolutie spre mai bine. Nu stiu daca moderinitatea este in sine un rau, ci omdul in care vedem noi modernizarea societatii, modul in care o realizam.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.03.2007, 21:42:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
??
BISERICA DE-A LUNGUL VEACURILOR A FOST SI ESTE ACEEASI IN CIUDA MODENISMULUI,DOAR CRESTINII SINT DIFERITI UNII MAI FIERBINTI, ALTII MAI CALDICEI ;DAR NI SE SPUNE IN APOCALIPSA CA DC SINTEM CALDICEI D-ZEU NE VARSA DIN GURA LUI[BIS. DIN LAODICEA E CEA MAI APROPIATA SITUATIEI ACTUALE.CITEZ:"FIINCA TU ZICI:SINT BOGAT SI M-AM IMBOGATIT SI DE NIMIC NU AM NEVOIE!SI NU STII CA CA TU ESTI CEL TICALOS SI VREDNIC DE PLINS SI SARAC SI ORB SI GOL"[APOCALIPSA cap.3 paragraf17].ESTE INTERESANT ACI LA ACEST ASPECT A SE CITI CAPITOLUL BISERICA SI CRESTINISM din carteaIISUS HRISTOS IERI,AZI SI IN VECI autoe EPISCOP DANIIL STOENESCU.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.03.2007, 23:40:59
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Biserica aceeasi, credinciosii altfel...interesant punct de vedere. Intr-adevar, slava Domnului ca randuieste oameni care sa pastreze aceasta credinta vie si adevarata.

Ce poate face Biserica pentru a-i ajuta pe oameni sa nu cada in cursele modernitatii?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 12:26:23