Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.07.2011, 16:24:20
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca un chirurg te taie stramb, nu inseamna ca este chirurgia o idee proasta si tratamentul medical trebuie sa se opreasca la pastila..
Intr-adevar, dar analogia este proasta. Chirurgia chiar vindeca, dovedit...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.07.2011, 17:04:51
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit Botezul nu se reduce la un simbol !

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Alin, eu nu cred ca asta e un moft. Am vazut preoti care scufunda copiii aia ca pe niste pui de animale pe care vrea sa'i inece in rau [cum se mai practica pe la noi, din pacate]. Mi se pare ceva crud si inutil sa chinui un bebelas in halu' ala. Ca e stropit sau scufundat... simbolul e acelasi.
Multe ne pot parea într-un fel sau altul, dar nu ne putem baza pe astfel de pareri, ele venind din necunoastere. Toate au un rost, chiar daca noi nu-l vedem dintru început. Cu timpul, însa, daca avem bunavointa si dorinta de a primi învataturile Bisericii, lucrurile încep sa ni se limpezeasca.
Oricum, Biserica Ortodoxa, care este întreaga, nu are ce copia de la altii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.11.2011, 14:40:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Intr-adevar, dar analogia este proasta. Chirurgia chiar vindeca, dovedit...
o taietura gresita poate sa genereze... cazul ciomu, sau mai grav, chiar moartea.
Consider foarte buna analogia.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.11.2011, 14:45:52
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Alin, eu nu cred ca asta e un moft. Am vazut preoti care scufunda copiii aia ca pe niste pui de animale pe care vrea sa'i inece in rau [cum se mai practica pe la noi, din pacate]. Mi se pare ceva crud si inutil sa chinui un bebelas in halu' ala. Ca e stropit sau scufundat... simbolul e acelasi.
Botezul nu e un simbol. Sfintele Taine nu sunt un simbol.Ptr cei care afirma asta le spun ca si mantuirea e simbolica.

Botezul reprezinta moartea ptr pacat si invierea ptr o viata de har, o viata in Hristos.
Nu e simbol, e realitate. Cum Sfanta Euharistie nu e simbol, ci e insusi Trupul si sangele Domnului.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trecerea la Domnul a parintelui Visarion Breaban. alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 26.12.2011 10:45:41
Craciunul - trecerea de la paganism la crestinism Gabriel Vasile Intrebari utilizatori 0 27.12.2010 21:12:20
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
o asociatie de tineri ortodoxi? daniella87 Resurse ortodoxe on-line 1 11.05.2006 17:08:57