Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.05.2007, 14:10:16
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Cu privire la Biserica Ortodoxa Secreta, e destul de interesanta cartea P.S. Calinic Botosaneanu, "Fenomenul Biserica Ortodoxa Secreta - o erezie la inceputul mileniului III", aparuta la editura Gedo, Cluj-Napoca, 2006.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.08.2007, 09:29:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Am vazut emisiuile de pe reality(zone o),"kill cults"si m-am ingrozit de cata faradelege si ratacire poate aparea in numele unei anumite religii sau secte,sau poate cata minciuna si ipocrizie poate exista in acest sens,si chiar specifica realizatoarea emisiunii respective,un lucru interesant,si anume;"daca vrei sa te-mbogatesti rapid si sigur,fara scrupule si fara etica,infiinteaza o religie!!!"
De ce am avea nevoie de o noua structura religioasa?Ce am patruns-o inde-ajuns pe cea daruita de-a lungul timpul de sf.Parinti,sau ne-am desavarsit prea mult astfel incat am ajuns sa consideram ca ar mai fi si alte taine vrednice de patruns,taine necunoscute inca!!!!Aberatii si iar aberatii specifice oamenilor,iar cand vine vorba de lucruri mistice acestea devin mega aberatii.Ce altceva poate face oamenii sa se desprinda de la dreapta credinta decat MANDRIA!!!????
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.08.2007, 12:06:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, fenomenele aste "gnostice" adica cunoasteri aberante nu sunt decat copilarii shi SF naiv shi credul, adica oameni batrani, in toata firea dau in mintea copiilor, in basmele shi povestirile de tipul arici-pogonici sau cutezatorii sau filmele shi ciudatzeniile la moda... intr-un cuvant nu sunt decat copilarii... basme pentru cei mici... Ciudata este insa forma prin care cei mari, speriatzi de atate spiritisme halucinante prefera sa se refugieze in credulitatea copilareasca, interesanta shi captivanta pe care o promoveaza in realitate devenind shi ei mici eroi de intamplari captivante... nu poate fi prea rau acest lucru, e un fel de viatza misterioasa cu care incearca sa imbrace stupiditatea shi raceala vremurilor, topita de o seriozitate bolnava a serioshilor oameni de bine shi ei atat de reci shi cruzi, deshi foarte lucizi... deci pare a fi o joaca senila a batranilor, a parintzilor noshtrii care sarmanii sunt satui de viatza searbada a mersului dupa medicamente dupa ce a venit pensia, a citirii ziarelor, a emisiunilor de pe TV shi noptzilor shi zilelor fara nici o culoare... intr-un fel sunt de intzeles, cine nu ar scrie o carte cu aventuri?, cine nu ar merge pe urmele lui Joules Verne, cine nu s-ar juca cateva ziele, sau nu ar ramane captiv macar cateva zile in vreunul din marile filme ale micului ecran?...

Ca sunt aberatzii? Nu ai de ce sa te indoieshti!
Ca sunt o batjocura copilareasca la adresa ortodoxiei? Mare scofala!
Ca se transforma in eretici shi transmit unii altora bazaconii? Macar sunt atat de clare ca itzi potzi da seama ca sunt bazaconii/aiureli/poveshti-vanatoreshti/
auzi aculo: Myntimmm :D

Totushi cum stiu ca sunt shi eu atat de credul shi naiv, nu stiu daca trebuie sa ma speriu sau nu... daca trebuie facut ceva... chiar asha ce atitudine potzi sa ai?

Ca practic oriceatitudine ai avea e ca shi cum te-ai lupta cu toate cartzile de poveshti ale copilariei, deci ar fi lupta lui Don Quijote shi Sancho Panda cu mortzile de vant, pardon morile...

Cred ca cu astia, daca esti creshtin-ortodox serios, trebuie sa intrii in jocul lor, sa mergi pe la conferintze lor shi sai supraveghezi linishtit ca sa-i fereshti de cate o boacana... sa-i grijeshti cumva sa nu se sperie prea rau de propriile lor grozavii super interesante... defapt ce fac? au intrat cam ca Alice in poveste shi cerceteaza tzara minunilor :)... Se trezesc ei incet la realitate...

Oricum e lamoda sa spui o poveste... sa fii actor... sa traieshti filmul, poezia, opera culturala... sa imresionezi sala cu fortza pe care o dai rolului respectiv... shi acest lucru se intinde in strada, shi ajunge shi prin biserica, fireshte... continuand sa creeze, sa se inspire de la Dumnezeu... ce sa faci cu astfel de talente literare?... este crucea lor, blestemul creatorului de frumos, de cultura, de spirit, pentru nevoia de viatza shi moarte strivita de atata luciditate rece shi searbada a betoanelor shi otzelului, a alergarii dupa grija zilei de maine...

Ce rau ne poate face? intreb fara sa le dau apa la moara... ne repaganizeaza incetishor in cerul himer-opal :) din cerul o suta shi ceva... unde ne vom strange numai aia care am reushit sa facem fatza congregalactziunii shi nu ne-am lasta acaparatzi de morfeus cu prietenii sai sub benefica tutela a lordului de Myntzimm... :D bineintzeles afiliatzi la loja masonica de Munhausen..., fireshte...

Copiii domnule?, tot copii!... shi daca ma gandesc bine imi cam dau seama ca shi eu am cam ramas la mintea lor... ??? pardon ca nu e mintea lor ci o stupida shi vajnica aparentza... macar de-ash mai avea mintea copiilor !!!... domnule, ce minte agera shi curata aveam in copilarie...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.08.2007, 00:24:38
ROBUR ROBUR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2007
Mesaje: 7
Implicit


Daca ai lumina de la Dumnezeu,nu o acoperi..las-o sa lumineze pentru toata lumea.Ortodoxie secreta nu exista,ori daca exista nu e de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.02.2008, 19:14:10
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

Aceasta "biserica" isi are originile in initiativele "sfintite" ale lui Dogaru Constantin. Principala lui initiativa este:
Vreau sa fiu cineva. Vreau sa fac bani. Vreau sa fiu arhiereu. Vreau sa fac ceva ce nici macar eu nu stiu ce este.
Cu toate ca "doctrina" sa are destule GOLURI si se glasifica in marile doctrine "monofizite", sustine ca "este Biserica Ortodoxa". Ei Bine, Biserica Ortodoxa are o stabilitate uluitoare, atat din punct de vedere Dogmatic, cat si canonic. Ierarhia are succesiune Apostoleasca si Soborniceasca, si nu se abate de la normele Sf. Sinoade. Biserica Secreta a lui Dogaru se bazeaza pe invatatura lui, care nici macar nu a stdiat vreodata o carte ortodoxa a vreunui Sfant Parinte. Cu toate acestea, este o biserica...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.02.2008, 14:43:44
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de olivian
Aceasta "biserica" isi are originile in initiativele "sfintite" ale lui Dogaru Constantin. Principala lui initiativa este:
Vreau sa fiu cineva. Vreau sa fac bani. Vreau sa fiu arhiereu. Vreau sa fac ceva ce nici macar eu nu stiu ce este.
Cu toate ca "doctrina" sa are destule GOLURI si se glasifica in marile doctrine "monofizite", sustine ca "este Biserica Ortodoxa". Ei Bine, Biserica Ortodoxa are o stabilitate uluitoare, atat din punct de vedere Dogmatic, cat si canonic. Ierarhia are succesiune Apostoleasca si Soborniceasca, si nu se abate de la normele Sf. Sinoade. Biserica Secreta a lui Dogaru se bazeaza pe invatatura lui, care nici macar nu a stdiat vreodata o carte ortodoxa a vreunui Sfant Parinte. Cu toate acestea, este o biserica...
Date fiind cele afirmate de tine mai sus, de ce la alt topic ne inviti sa intram intr-o structura bisericeasca paralela?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.02.2008, 01:10:23
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

ei bine, confunzi 'invitatia' mea. sa stii ca, daca v-am invitat eu pe alt topic, v-am invitan NU SA VENITI LA ORGANIZATIA MEA, CI LA BISERICA ORTODOXA AUTENTICA, TRADITIONALA, iar DOGARU va invita sa primiti ideile lui. deci, e o mare, foarte mare diferenta, intre invitatiile ambilor. una va cheama sa urmati randuiala cea lasata de sfintii parinti, alta sa ascultati de Dogaru. COMPARALE...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.02.2008, 09:47:11
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de olivian
ei bine, confunzi 'invitatia' mea. sa stii ca, daca v-am invitat eu pe alt topic, v-am invitan NU SA VENITI LA ORGANIZATIA MEA, CI LA BISERICA ORTODOXA AUTENTICA, TRADITIONALA, iar DOGARU va invita sa primiti ideile lui. deci, e o mare, foarte mare diferenta, intre invitatiile ambilor. una va cheama sa urmati randuiala cea lasata de sfintii parinti, alta sa ascultati de Dogaru. COMPARALE...
Aia a ta "autentica si traditionala" nu e recunoscuta nici de Rusi nici de Romania, de fapt de nici o structura ortodoxa (autocefala)...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.02.2008, 13:28:16
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de olivian
ei bine, confunzi 'invitatia' mea. sa stii ca, daca v-am invitat eu pe alt topic, v-am invitan NU SA VENITI LA ORGANIZATIA MEA, CI LA BISERICA ORTODOXA AUTENTICA, TRADITIONALA, iar DOGARU va invita sa primiti ideile lui. deci, e o mare, foarte mare diferenta, intre invitatiile ambilor. una va cheama sa urmati randuiala cea lasata de sfintii parinti, alta sa ascultati de Dogaru. COMPARALE...
Aia a ta "autentica si traditionala" nu e recunoscuta nici de Rusi nici de Romania, de fapt de nici o structura ortodoxa (autocefala)...
alta structura aparuta din dorinta unora de a fi episcopi si de a face ceva bani
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.02.2008, 01:36:50
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

frate, pana acum NU M-A FINANTAT NIMENI. TOCMAI, EU AM FINANTAT BISERICA ORTODOXA TRADITIONALA, IMPREUNA CU OBSTEA SI CU RUDELE. NU TI-AM BATUT TIE LA USA SA MA AJUTI CU BANI SAU CU ALTELE. SI NICI NU AM SA-TI BAT.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica secreta!? ovidiu.mihai05 Despre Biserica Ortodoxa in general 22 29.03.2011 23:41:53
Ierarhia in biserica ortodoxa deviant Generalitati 4 27.04.2010 21:13:53
Biserica Ortodoxa Secreta dor Secte si culte 17 09.11.2009 22:59:20
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05