Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.11.2014, 23:04:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ce tot va freaca grija ca se construiesc biserici?
N-ar fi nici o problema, daca n-ar fi pe bani publici.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.11.2014, 01:03:21
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Dar de donații, oare, nu e deloc vorba?
Donații mai mici de la amărîții de noi, donații mai consistente de la necăjiții frați și surori de peste hotare? (ăia de le reproșează unii că au părăsit țara, că nu iubesc România etc.)
Ai idee câte biserici au fost ridicate de românii din diaspora pe pământul nostru strămoșesc?
Știi cât ajutor primesc mănăstirile de la românii din Europa și SUA?

Ia te rog în calcul și acest amănunt, dacă se întâmplă să cauți adevărata măsură a lucrurilor...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.11.2014, 07:29:51
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dar de donații, oare, nu e deloc vorba?
Donații mai mici de la amărîții de noi, donații mai consistente de la necăjiții frați și surori de peste hotare? (ăia de le reproșează unii că au părăsit țara, că nu iubesc România etc.)
Ai idee câte biserici au fost ridicate de românii din diaspora pe pământul nostru strămoșesc?
Știi cât ajutor primesc mănăstirile de la românii din Europa și SUA?

Ia te rog în calcul și acest amănunt, dacă se întâmplă să cauți adevărata măsură a lucrurilor...
Stiu ca exista multe donatii. Ideal ar fi sa existe NUMAI donatii, si bani obtinuti de BOR din afacerile ei, dar nu si de la stat.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.11.2014, 08:44:21
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Stiu ca exista multe donatii. Ideal ar fi sa existe NUMAI donatii, si bani obtinuti de BOR din afacerile ei, dar nu si de la stat.
Nu te mai frământa atât, din ce contribui tu la bugetul public se construiesc stadioane, se finanțează TVR, etc. NU din banii ateilor se construiesc biserici în România.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)

Last edited by Monnis; 14.11.2014 at 09:35:06.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.11.2014, 09:39:22
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Nu te mai frământa atât, din ce contribui tu la bugetul public se construiesc stadioane, se finanțează TVR, etc. NU din banii ateilor se construiesc biserici în România.
Nu e vorba de banii ateilor. E vorba de banii a 15% din populatie care nu este crestin ortodoxa, sau poate mai multi. Si ba da, si din banii acestora se finanteaza biserici. Stadioanele si TVR aduc bani la buget prin taxe si profit. Biserica nu plateste taxe, iar profitul se duce la BOR, nu la buget.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.11.2014, 10:02:51
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu e vorba de banii ateilor. E vorba de banii a 15% din populatie care nu este crestin ortodoxa, sau poate mai multi. Si ba da, si din banii acestora se finanteaza biserici. Stadioanele si TVR aduc bani la buget prin taxe si profit. Biserica nu plateste taxe, iar profitul se duce la BOR, nu la buget.
Ești setat să lovești în Biserică. Ca să te mai liniștești, gândește-te că banii tăi contribuie aici: http://www.romanialibera.ro/actualit...balisti-145423

TVR aduce bani la bugetul de stat?
http://www.mediafax.ro/cultura-media...e-lei-12468418
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)

Last edited by Monnis; 14.11.2014 at 10:15:41.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.11.2014, 13:18:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu e vorba de banii ateilor. E vorba de banii a 15% din populatie care nu este crestin ortodoxa, sau poate mai multi. Si ba da, si din banii acestora se finanteaza biserici. Stadioanele si TVR aduc bani la buget prin taxe si profit. Biserica nu plateste taxe, iar profitul se duce la BOR, nu la buget.
Eu cred ca te prefaci, ti-am explicat de cateva ori ca banii se impart la fiecare cult, in functie de proportia credinciosilor. Si ti-am scris ca banii pentru constructia de biserici au fost cam de 10 milioane de euro(in alti ani mai putin, in altii mai mult) pe an, pentru toate cultele.
Si cum spui si tu, acelea sunt societati profitabile, Biserica este o societate non profit, adica foloseste banii tot in slujba comunitatii. Nu plateste impozit pe cladiri, la fel cum nu se platesc impozite pentru muzee, scoli, spitale, etc. In schimb se impoziteaza altele, daca mergeai la biserica observai ca ti se taie chitanta cand platesti contributia anuala sau taxa pe nunta, botez, etc. In bixerica de langa mine este o doamna care sta tot timpul si taie doar chitante in timpul slujbei. Ne se impoziteaza doar obiectele de cult.
Incearca sa folosesti creierul si la aflarea de informatii nu doar sa-ti toarne mizerii in el Cernea si altii si tu sa le repeti.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.11.2014, 13:36:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In bixerica de langa mine este o doamna care sta tot timpul si taie doar chitante in timpul slujbei. Ne se impoziteaza doar obiectele de cult.
Asta mi se pare o raritate, si un exemplu de luat. Am fost la destule nunti si botezuri unde costul a fost la "mica intelegere", fara chitanta.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.11.2014, 14:36:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Asta mi se pare o raritate, si un exemplu de luat. Am fost la destule nunti si botezuri unde costul a fost la "mica intelegere", fara chitanta.
Se da chitanta la toate bisericile. Doar ca aceia erau banii dati in plus, preotului. Salariile date de stat nu sunt intregi, cealalta parte e acoperita din contributiile de la credinciosi. Adica atunci cand preotul vine sa sfinteasca, banii dati la nunti, etc. Pe langa asta exista o taxa fixa, care se impoziteaza.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.11.2014, 15:43:17
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Asta mi se pare o raritate, si un exemplu de luat. Am fost la destule nunti si botezuri unde costul a fost la "mica intelegere", fara chitanta.

Care-s bisericile alea care iti taie chitanta pentru nunti, botezuri si inmormantari, ca eu nu am vazut asa ceva, si am umblat prin biserici, mai ales inainte sa alegem biserica unde sa ne casatorim. Si unii au niste tarife cat un salariu mediu pe luna...si nu-ti da nimeni nici o chitanta...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde