Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.07.2015, 12:31:08
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Si inca ceva: Dumnezeu e iubitor, e atotstiutor, e corect, drept, dar intrebarea este: ce vina are un copil care se naste, sa zicem cu o malformatie sau o boala grea, adica ce vina are acel copil, care se naste asa, ca doar nu a pacatuit inainte sa se nasca?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.07.2015, 12:41:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Scrie-n cărți.
Pe scurt, nu e vina lui. Da' e spre îndreptarea aparținătorilor. Sau pentru a se vedea slava lui Dumnezeu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.07.2015, 12:41:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Si inca ceva: Dumnezeu e iubitor, e atotstiutor, e corect, drept, dar intrebarea este: ce vina are un copil care se naste, sa zicem cu o malformatie sau o boala grea, adica ce vina are acel copil, care se naste asa, ca doar nu a pacatuit inainte sa se nasca?
Ce vina are ca ... ? Sigur ca daca esti ateu privesti viata asta intr-un anumit fel, daca esti crestin intelegi ca viata asta e doar o etapa dintr-un plan mult mai larg. Si atunci pe termen lung, copilul respectiv o sa aiba locul lui langa Dumnezeu, pe cand noi astia sanatosi si voinici care ne petrecem timpul cautand argumente pentru care Dumnezeu nu ar exista in loc sa participam activ la suferinta copilului, o sa ardem la foc mic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.07.2015, 12:45:38
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Scrie-n cărți.
Pe scurt, nu e vina lui. Da' e spre îndreptarea aparținătorilor. Sau pentru a se vedea slava lui Dumnezeu.
Stiu la ce te referi, ca parintii au baut, au fumat, curvie, etc. Dar daca acesti parinti au fost normali si nu au pacatuit?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.07.2015, 12:47:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Si inca ceva: Dumnezeu e iubitor, e atotstiutor, e corect, drept, dar intrebarea este: ce vina are un copil care se naste, sa zicem cu o malformatie sau o boala grea, adica ce vina are acel copil, care se naste asa, ca doar nu a pacatuit inainte sa se nasca?
Nouă, toate necazurile vieții ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre. Ispășirea prin necazuri dovedește, nu părăsirea lui Dumnezeu, ci milostivirea Lui.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.07.2015, 12:47:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce face mă??
Cum adică "n-au păcătuit"?
NIMENI nu e fără de păcat!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.07.2015, 12:51:43
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce face mă??
Cum adică "n-au păcătuit"?
NIMENI nu e fără de păcat!
Pai daca nimeni nu e fara de pacat, de ce mai ajung unii in Rai?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.07.2015, 12:54:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Stiu la ce te referi, ca parintii au baut, au fumat, curvie, etc. Dar daca acesti parinti au fost normali si nu au pacatuit?
De unde ideea asta ca omul trebuie sa fie sanatos si eventual sa traiasca 100 de ani ? Un asemenea copil poate face parte din planurile lui Dumnezeu si vine pe lume pentru a incerca sa-i sensisbilizeze si sa-i mantuiasca pe cei din jur.

"Cel drept, chiar când apucă să moară mai devreme, dă de odihnă.
Bătrânețile cinstite nu sunt cele aduse de o viață lungă, nici nu le măsori după numărul anilor.
Înțelepciunea este la om adevărata căruntețe și vârsta bătrâneților înseamnă o viață neîntinată.
Plăcut fiind lui Dumnezeu, Domnul l-a iubit și, fiindcă trăia între păcătoși, l-a mutat de pe pământ.
A fost răpit, ca răutatea să nu-i schimbe mintea sa, înșelăciunea să nu-i amăgească sufletul.
Căci vraja viciului întunecă cele bune și amețeala poftei schimbă gândul cel fără de răutate.
Ajungând curând la desăvârșire, dreptul a apucat ani îndelungați.
Sufletul lui era plăcut lui Dumnezeu, pentru aceasta Domnul S-a grăbit să-l scoată din mijlocul răutății.
Neamurile văd, dar nu pricep nimic și nu-și bat capul cu așa ceva, că adică harul lui Dumnezeu și mila Lui sunt cu aleșii Săi și că poartă grijă de sfinții Săi.
Dreptul care moare osândește pe nelegiuiții care trăiesc, iar tinerețea ajunsă la grabnică desăvârșire osândește lungile bătrâneți ale celui nedrept.
Vor vedea sfârșitul înțeleptului, dar nu vor înțelege ce sfat a avut Dumnezeu cu el și pentru ce l-a pus bine pentru Sine."

Aici e vorba despre cei care mor tineri, dar se aplica la fel de bine si in cazul copilului nascut cu malformatii. De unde stii "ce sfat a avut Dumnezeu cu el " ?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.07.2015, 12:54:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Din mila și din dragostea Domnului, d'aia!
Pen'că se pocăiesc, se smeresc și-și conștientizează greșelile.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.07.2015, 12:55:42
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Bun, am inteles asta. Dar de ce religia este impotriva homosexualitatii?E o chestie cu care te nasti si nu poti alege. In plus, sunt multe specii de animale care sunt homosexuale.
Reply With Quote
Răspunde